Autor Wątek: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.  (Przeczytany 29501 razy)

Offline maciekz

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #75 dnia: 04 Maj 2018, 22:10:28 »
Czy mógłbyś zrobić listę użytych części, najlepiej z jakimiś numerami? Samo wpięcie wygląda prosto, zdjęcia wystarczą za instrukcję ;-).

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #76 dnia: 06 Maj 2018, 00:46:24 »
Co do tego opv z ascaso to nic o nim nie wiem, jedynie to że ma na wejściu i wyjściu gwinty m6.

Drugi element to tłumik, wziąłem pierwszy z brzegu/najtańszy z allegro. Z jednego końca gwint m6, z drugiego złączne na teflon/beczkę. To musiałem delikatnie rozwiercić wiertłem 8mm bo beczka nie mieściła się idealnie. Zapewne przez różnice w połączeniach mertycznych/calowych.
Taki jak ten.
http://allegro.pl/tlumik-pulsacji-cisnienia-pompy-ekspresu-delong-i6555421531.html

Dodatkowo ja dokupiłem jeszcze 2 oringi silikonowe 6 albo 6.5x2mm. W moim opv nie było uszczelki więc musiałem dokupić. Gdyby była a na fotkach widzę że jest to drugą można wykorzystać istniejącą z aktualnego połączenia pompa/opv i nic nie trzeba by było dokupować. Zawleczka od beczki tez przeszła ze starego opv.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #77 dnia: 06 Maj 2018, 00:48:46 »
U mnie w ekspresie jest też druga pompa 4-barowa do napełniania bojlera pary. Wcześniej ona była zauważalnie cichsza od pompy do ekstrakcji. Teraz jest zauważalnie głośniejsza od niej.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #78 dnia: 06 Maj 2018, 13:31:02 »
Ej, to nie jest M6, to są gwinty calowe!

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #79 dnia: 26 Lipiec 2018, 16:46:41 »
bo obniżenie poziomu dźwięku o jakąś niewielką (chyba 3dB) wartość powoduje wrażenie zmniejszenia siły dźwięku o połowę.

Blisko  -3dB to zmniejszenie mocy dźwięku do wartości 0,7 mocy początkowej. Tłumienie 6dB zmniejszyłoby siłę dźwięku o połowę, 10db trzykrotnie, a 12dB czterokrotnie.

Było dobrze. Mnie akurat uczyli w szkole, że 3 dB to różnica w mocy - dwukrotna, 6 dB - czterokrotna, itd.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #80 dnia: 26 Lipiec 2018, 17:05:29 »
Ja bym powiedział ze u mnie to było więcej niż 3. W każdym razie efekt warty wydanych pieniędzy.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #81 dnia: 04 Styczeń 2019, 12:29:20 »
Wiem, że odgrzewam staroć, ale chciałem tytułem uzupełnienia coś napisać. Nie o pompach i tłumiku, ale o czymś, co znacznie obniży poziom hałasu ekspresu z pompą wibracyjną. Otóż naprawiałem ostatnio ekspres, taki zwyczajny prosty, parzydełko nic więcej. Zwróciła moją uwagę rurka z gąbki założona na rurkę podłączoną do wejścia pompy Ulka. Ta gąbka wygląda jak otulina ocieplająca rury wodne. Jest tylko cieńsza i wewnętrzną średnicą jest dopasowana do rurki poboru wody, ścianki ma grubości około 1cm. Zastanowiło mnie po co taka otulina na rurce i ją zdjąłem. Hałas jaki wytworzyła rurka pod wpływem wibracji pompy utwierdził mnie w przekonaniu, że ta otulina nie służy do ocieplenia tylko własnie do zmniejszenia hałasu uderzającej o obudowę rurki poboru wody. Znalazłem taką otulinę i założyłem do Rancilio Silvii. Problem hałasującej rurki poboru wody zniknął. Ta otulina oczywiście jest założona na rurkę tylko poza zbiornikiem i nie ma żadnego styku z wodą. Nie wiem jak jest w obecnych RS-ach, ja mam V1. Założyłem do niego tłumik za pompą i teraz tę otulinę. Hałas odszedł do lamusa. Polecam to rozwiązanie do każdej maszyny, gdzie jest problem hałasujących elementów.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #82 dnia: 04 Styczeń 2019, 17:24:11 »
A skąd cos takiego cienkiego wziąć? Bo taką otulinę na rury 1/2 cala to mam, ale msuiałbym ciąć i obkleić taśmą. Moze spróbuję?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #83 dnia: 04 Styczeń 2019, 17:30:37 »
Może wystarczy przeciąć wzdłuż i złapać kilkoma trytkami.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #84 dnia: 04 Styczeń 2019, 18:09:49 »
To chodzi o to, żeby ta rurka była miękka i amortyzowała uderzenia o konstrukcję. Trytytki są twarde i mogą stukać, co zniweluje właściwości tej otuliny. Jest taka rurka https://otuliny-izolacyjne-sklep.pl/k-flex-otulina-kauczukowa-k-flex-ec-pl.html nie wiem jak z ilością czy taki kilkunastocentymetrowy kawałek będzie dostępny "na żądanie". Na pewno takie coś mają monterzy klimatyzacji.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2019, 18:21:25 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #85 dnia: 04 Styczeń 2019, 19:09:02 »
i teraz tę otulinę.
Dasz radę zrobić zdjęcie?

Mój ECM Casa V jest mniej hałaśliwy, niż inne ekspresy, a ma Ulka E-5 (tę z mosiądzem) - ale ma trochę inny dźwięk.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #86 dnia: 04 Styczeń 2019, 20:30:33 »
Ten RS nie jest teraz u mnie, a ten naprawiany postaram się otworzyć i jakąś fotkę zrobić. To jest po prostu otulina jak do rur tylko dopasowana do średnicy rurki dopływowej. Jest to wpasowane dość ciasno między pompę a konstrukcję ekspresu. W RS-ie jest dość wąskie miejsce między zbiornikiem wody i bokiem ekspresu. Dzięki temu rurka ze zbiornika wody do pompy jest upierdliwa bo skacze i się tłucze o blachę i zbiornik. Po założeniu otuliny hałas od tej rurki ustąpił. Ponieważ w tym RS-e jest teś tłumik, ekspres bardzo ucichł. Rozwiązanie bardzo proste, tanie i niezwykle skuteczne. W Castoramie można znaleźć też takie otuliny. Trzeba tylko dopasować średnicę wewnętrzną otuliny do rurki.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2019, 20:33:28 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #87 dnia: 04 Styczeń 2019, 23:36:41 »
Świetna wiadomość, też muszę tak zrobić.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #88 dnia: 05 Styczeń 2019, 09:28:36 »
Tak to wygląda w budżetowym ekspresiku i sprawdzi się w każdym, gdy rurka zasilania pompy wibracyjnej w wodę  skacze jak opętana.
https://images92.fotosik.pl/100/e3741e5c9ada9e10.jpg
Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #89 dnia: 05 Styczeń 2019, 11:19:06 »
Pomysł łatwy w realizacji i patrząc na to co wyrabiają rurki godny zastosowania ;-)  W Castorama 4.98 pln tyle że 2 metry  :mrgreen:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi