Autor Wątek: Termometr w grupie E61  (Przeczytany 33272 razy)

Offline resco Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, kawiarka Bialetti 2tz
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Automatic
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #75 dnia: 04 Maj 2018, 20:15:01 »
PID ustawiony na 92 C. Po godzinie na idle po krótkim 3 sekundowym flushu temperatura podczas ekstrakcji wyniesie 98 C. Gdy zrobię np 3 kawy i za każdym razem będę przelewał wodę na czyszczenie prysznica i podgrzanie kolby po płukaniu pod kranem (tak zwykle robię) to temperatura podczas ekstrakcji wyniesie ok 88 C. Po założeniu termometru trafiam z początkową temperaturą ekstrakcji z dokładnością do 1 stopnia (czasem do 2 :jezyk:). Nie zmienia to faktu, że zwykle w trakcie ekstrakcji temperatura spada o ok. 2 C w stosunku do tej początkowej.   

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #76 dnia: 04 Maj 2018, 20:35:08 »
Zmiana o 2C w trakcie ekstrakcji wg wskazania termometru jest ok. Zwykle ta końcowa jest temperaturą na ciastku w trakcie ekstrakcji, ale to do sprawdzenia SCACE'em. Wskazania termometru względem tego co na ciastku są bardzo trafne przy stanie 'idle' czy np w serii kolejnych parzonych kaw. W innych przypadkach już nie jest tak różowo (np termometr w grupie może wskazywać 2C poniżej tego co na ciastku). Eric (ten od termometru z USA) podawał (jeśli pamięć mnie nie myli), że ze stanu idle termometr wskazywał  do 2C więcej niż na ciastku. A do kolejnych zaparzeń czy krótszej przerwy trzeba dodawać do 2C do wskazania. Przy metodzie flush-n-go.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #77 dnia: 04 Maj 2018, 21:25:21 »
podgrzanie kolby po płukaniu pod kranem

Nie masz szczotki? Płukanie i tak nie wyczyści między kolbą a sitkiem, lepiej po wybiciu ciastka ogarnąć szczotką na sucho a myć (już wtedy dokładnie) na koniec dnia, z chemią. Przynajmniej ja tak robię.

Offline resco Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, kawiarka Bialetti 2tz
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Automatic
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #78 dnia: 05 Maj 2018, 17:41:34 »
Zmiana o 2C w trakcie ekstrakcji wg wskazania termometru jest ok. Zwykle ta końcowa jest temperaturą na ciastku w trakcie ekstrakcji, ale to do sprawdzenia SCACE'em.

Termometr na wskazanie właściwej temperatury potrzebuje ok. 3-5 sekund wiec po tym czasie będzie wskazywał temperaturę o 2 stopnie (zgodnie z tym co podaje Eric) wyższą niż ta na ciastku. Spadek temperatury na termometrze podczas 30 sekundowej ekstrakcji (moim zdniem) powoduje spadek temperatury o podobną wartość na ciastku. Może te 2 stopnie różnicy pomiędzy początkową a końcową temperaturą to nie jakiś dramat ale przy maszynach jedno lub dwuboilerowych jesteśmy w stanie zmieścić się z rozrzucie 0,5 stopnia w ciągu całej ekstrakcji i co więcej nie ma tam problemu z trafieniem we właściwą początkową temperaturę  :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #79 dnia: 06 Maj 2018, 19:57:27 »
to temperatura podczas ekstrakcji wyniesie ok 88 C.
I to jest podstawowy powód, dlaczego nie kupiłem Hx-a. Mieć ekspres za 5 tysięcy i musieć się bawić w surfing - dziękuję, postoję.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #80 dnia: 06 Maj 2018, 21:57:31 »
I to jest podstawowy powód, dlaczego nie kupiłem Hx-a. Mieć ekspres za 5 tysięcy i musieć się bawić w surfing - dziękuję, postoję.
Ale możesz przygotować kawy z różnych ziaren jedna za drugą :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #81 dnia: 06 Maj 2018, 22:09:58 »
Ja się w nic nie bawię, i mam zawsze smaczną kawę, bez pidów i termometrów w grupie 😊.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #82 dnia: 06 Maj 2018, 22:45:00 »
Fakt że się nie bawisz nie oznacza że nie masz stabilnej maszyny o dobrze ustawionej temperaturze.  ;) Z moich obserwacji 93,5 - 94 st. statystycznie daje dobre rezultaty i być może tak jest u Ciebie. A bez zabawy nikt jeszcze niczego nowego nie odkrył. Fakt faktem, że wśród home baristów ciekawych obserwacji jest wiele, jakich czasem brak u tych kawiarnianych.  :hihihi:
Najważniejsze, że Ci smakuje Miklas !  :szampan:
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #83 dnia: 06 Maj 2018, 22:49:06 »
Może gdyby nie smakowało, to bym się bawił, albo zaczął dociekać dla czego. Ale nie lubię takiego generalizowania, że nie kupię HX bo bez zabawy się nie da. Da się.  :)
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #84 dnia: 06 Maj 2018, 22:51:03 »
Ależ bawisz się :P
Nie spuszczasz wody z grupy przed zapięciem kolby? Szczególnie po dłuższym postoju maszyny? To nic innego jak "temperature surfing" :mrgreen:

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #85 dnia: 06 Maj 2018, 22:57:06 »
Racja, ale to w tym taki problem? To już dla mnie tak intuicyjne, że zupełnie o tym nie myślę. Chyba łatwiej mi zrobić dłuższy/krótszy flush niż bawić się w przestawianie cyferek dla każdej kawy.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #86 dnia: 06 Maj 2018, 23:03:34 »
Ale możesz przygotować kawy z różnych ziaren jedna za drugą :)
Też tak mogę :-)

Z moich obserwacji 93,5 - 94 st. statystycznie daje dobre rezultaty
Tia, tylko, że mnie pokusiło z Etiopii z lotniska przywieźć trochę ichniej Arabiki, która okazała się bliska asfaltowi i pijalna jest, jak ją parzę w 88,5*C .

Nie spuszczasz wody z grupy przed zapięciem kolby?
Oczywiście, że spuszczam. Tyle, że kontrolę temperatury załatwia za mnie ekspres (w właściwie jego elektronika), a ekspres kosztował mimo wszystko ułamek ceny Hx-a.

Generalnie, mam takie wrażenie, że sprzęt aspirujący do bycia profesjonalnym (choćby z racji ceny) powinien out-of-the-box robić to, co ma robić, a nie, żeby wymagał dodatkowego tuningu. Tak to ja się mogę wieczorami bawić z ekspresem za 1500zł, ale nie z Hx-em za 6000.
« Ostatnia zmiana: 06 Maj 2018, 23:11:21 wysłana przez Krakus »

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #87 dnia: 06 Maj 2018, 23:12:29 »
Moje pytanie było do Miklasa ;)

Offline resco Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, kawiarka Bialetti 2tz
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Automatic
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #88 dnia: 07 Maj 2018, 20:18:07 »
to temperatura podczas ekstrakcji wyniesie ok 88 C.
I to jest podstawowy powód, dlaczego nie kupiłem Hx-a. Mieć ekspres za 5 tysięcy i musieć się bawić w surfing - dziękuję, postoję.

Mi powoli ta zabawa też zaczyna się nudzić. Termoetr wiele wyjaśnił i bez niego teraz nie wyobrażam sobie pracy z HX ale jednocześnie smaczek na DB też się pojawił ;) Wolałbym eksperymentować z różnymi rodzajami kaw, z poznawaniem nowych smaków a nie z ilością przelanej wody dla przeprowadzenia poprawnej ekstrakcji.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Termometr w grupie E61
« Odpowiedź #89 dnia: 10 Marzec 2021, 18:29:23 »
Szukam termometru do grupy E61, jednak ceny gotowców trochę zwalają z nóg. Po chwili szukania DIY trafiłem na wątek:

https://www.home-barista.com/espresso-machines/no-more-guesswork-naked-truth-of-e61-temperature-revealed-t319.html

Jednak ten pomysł wydaje mi się trochę przekombinowany, są jakieś przeciwwskazania, aby użyć taką glizę:

https://allegro.pl/oferta/oslona-gilza-do-czujnika-temperatury-wkrecana-m6-8433013895

i taki termometr:

https://www.aliexpress.com/item/1005001976306954.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.4f1a4c4dmyPgEU

Pomysł jak w przytoczonym wątku, rozwalamy metalową sondę, wyciągamy czujnik, dajemy pasty termoprzewodzącej i wszystko sklejamy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi