Autor Wątek: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy  (Przeczytany 3755 razy)

skansen

  • Gość
Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« dnia: 05 Czerwiec 2019, 13:12:31 »
Cześć,

Przymierzam się do zmiany posiadanego ekspresu na bardziej profesjonalny. Mam możliwość zakupu ekspresu Lelit PL60 PlusTR1 w korzystnej cenie. W związku z tym chciałbym zapytać, jaka jest oczekiwana trwałość tego ekspresu. Będę parzył około 100 kaw miesięcznie. Czy części elektroniczne są dostępne w cenach które czynią ewentualną naprawę opłacalną? Ekspres jak rozumiem jest wyprodukowany we Włoszech (dla mnie jest to zaleta).

Podobne dylematy mam w przypadku młynka. Podoba mi się Eureka Mignon. Nie obawiam się modelu podstawowego. Wątpliwości mam co do wersji Mignon Specialita. Czy ewentualna usterka elektroniki czyni naprawę nieopłacalną? Czy ten młynek jest produkowany we Włoszech?

Generalnie lubię włoskie wzornictwo. Znam z branży przemysłowej bolączki produktów włoskich. Nie są one ponadprzeciętnie awaryjne. Jednak często naprawa jest nieopłacalna ponieważ części zamienne czasami nie są dostępne.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Czerwiec 2019, 09:16:14 »
 Tytułem małego uzupełnienia / uaktualnienia. Wygląda na to, że okazyjna możliwość zakupu ekspresu minęła. Wróciłem z powrotem do wyboru ekspresu. W tej chwili poważnie rozważam następujące ekspresy:
*LELIT DIANA PL60R1
*LELIT ELIZABETH PL92T
i gdyby była jeszcze gdzieś dostępny tytułowy Lelit Diana PL60 PlusTR1

Wadą podstawowej Diany PL60R1 w stosunku do  PL60 PlusTR1 na pewno jest grupa kawowa 57mm (a nie 58mm), brak PID, brak dodatkowego manometru (jeden zamiast dwóch). Istotny dla mnie byłby brak PID.

W modelu Diana PL60 PlusTR1 nie podoba mi się sterowanie PID. Wygląda tanio, chińsko, nieprofesjonalnie, archaicznie a efekt ten potęguje piszczenie realizowane najtańszym brzęczykiem. W zasadzie ten nieszczęsny sterownik PID wydaje mi się jedyną wadą tego ekspresu.

Ogromną zaletą obu modeli Diana w stosunku do Elizabeth jest dodatkowy, zewnętrzny wyłącznik drugiego bojlera - przy parzeniu samej kawy nie trzeba niepotrzebnie rozgrzewać drugiego bojlera. Elizabeth ma co prawda funkcję wyłączania dodatkowego bojera, ale schowana jest ona głęboko w menu.

Czy ktoś z doświadczonych forumowiczów mógłby mi pomóc w wyborze? Jeśli chodzi o eksploatacje to zakładam w dni robocze jedno espresso rano, po południu espresso i latte. W weekendy espresso i latte 2-3  razy dziennie. Jak przyjdą goście będę robił więcej kaw.Zależy mi na trwałym ekspresie, na lata, który w razie czego można naprawić.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Czerwiec 2019, 09:39:46 »
skansen, my otrzymujemy informacje o postach do zatwierdzenia, więc kierowanie raportów do moderacji w tych kwestiach uważam za zbędne. Jest kilku moderatorów z uprawnieniami i w stosownych momentach korzystamy ze swoich uprawnień. fux
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Czerwiec 2019, 10:23:10 »
@fux ok, przepraszam. Poprzednie posty dość długo czekały na zatwierdzenie i myślałem, że utknęły w spamie...

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Czerwiec 2019, 10:24:23 »
 :)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Czerwiec 2019, 10:51:57 »
PID ma spełniać swoje zadanie a nie ładnie wyglądać. Z ekspresu masz zamiar pić kawę czy wystawić go w gablocie na pokaz?
Elizabeth nie ma PID tylko LCC, dużo bardziej rozwinięty system z ustawieniem temp. wody & pary, programowaniem pre-infuzji, czasu shotów, itp.
Nie wiem też co masz na myśli przez "Elizabeth ma co prawda funkcję wyłączania dodatkowego bojera, ale schowana jest ona głęboko w menu." , po wejściu w menu wciskasz minus 5 czy 6 razy i możesz wyłączać.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2019, 11:02:35 wysłana przez k3lt »

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Czerwiec 2019, 11:03:22 »
PID ma spełniać swoje zadanie a nie ładnie wyglądać. Z ekspresu masz zamiar pić kawę czy wystawić go w gablocie na pokaz?

Masz rację. Ale jednocześnie ekspres ma też być ozdobą kuchni. Na zdjęciach sterownik PID w Dianie jeszcze wygląda jako tako. Ale na filmikach, nawet tych typowo reklamowych widać, ze jest to bardzo archaiczna elektronika a po drugie, fatalnie wygląda:( Jest to dla mnie jedyna wada tego ekspresu, więc jakoś bym ją zaakceptował. Zwłaszcza, że ten sterownik jest dostępny jako część zamienna.

W Elizabeth sterownik wygląda lepiej. Niestety wyłączenie bojlera do wody schowali w menu. Ale coś za coś...

Nie wiem też co masz na myśli przez "Elizabeth ma co prawda funkcję wyłączania dodatkowego bojera, ale schowana jest ona głęboko w menu." , po wejściu w menu wciskasz minus 5 czy 6 razy i możesz wyłączać.

W Dianie są na zewnątrz dwa solidne przyciski - jeden włącza ekspres jako taki, drugi bojler.
W Elizabeth jest niestety tylko jeden tani wyłącznik główny. I tak jak napisałeś, w Elizabeth trzeba się przeklikiwać przez menu a nie da się jednym kliknięciem wyłączyć drugiego bojlera.
Tak jak wspomniałem, rano będę robił tylko espresso i w Dianie nie włączałbym drugiego bojlera...
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2019, 11:08:40 wysłana przez skansen »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Czerwiec 2019, 11:17:07 »
Oceniasz sterownik PID po wyglądzie wyświetlacza?   :picardpalm:

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Czerwiec 2019, 11:33:42 »
Oceniasz sterownik PID po wyglądzie wyświetlacza?   :picardpalm:

Opieram się na tym co znalazłem w internecie. Widać to chociażby na tym filmie:
youtu.be/PnWeG-n0hXs?t=183

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Czerwiec 2019, 12:06:22 »
Nadal nie rozumiem co z nim jest nie tak, zresztą nie ważne.  [emoji106]

ps.
Jeśli nie potrzebujesz dyszy to zobacz Quickmill Carola, w polsce jest bodajze na coffeeitalia.pl
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2019, 12:22:10 wysłana przez k3lt »

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Czerwiec 2019, 13:01:24 »
Jeśli nie potrzebujesz dyszy to zobacz Quickmill Carola, w polsce jest bodajze na coffeeitalia.pl
Propozycja ciekawa ale wolałbym coś z dwoma bojlerami...

A czy ktoś podpowie coś w temacie moich dylematów związanych z młynkiem? Czy elektronika w Mignon Specialita jest zawodna? Czy jest dostępna w rozsądnej cenie?

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Czerwiec 2019, 13:10:47 »
Cytuj (zaznaczone)
Tak jak wspomniałem, rano będę robił tylko espresso i w Dianie nie włączałbym drugiego bojlera...

Cytuj (zaznaczone)
Propozycja ciekawa ale wolałbym coś z dwoma bojlerami...

 :nienie:
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2019, 13:13:03 wysłana przez k3lt »

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Czerwiec 2019, 13:17:09 »
Cytuj (zaznaczone)
Tak jak wspomniałem, rano będę robił tylko espresso i w Dianie nie włączałbym drugiego bojlera...

Cytuj (zaznaczone)
Propozycja ciekawa ale wolałbym coś z dwoma bojlerami...

 :nienie:

Rano tylko espresso. Po południu i w weekendy espresso i late.
Dlatego w Dianie podoba mi się zewnętrzny wyłącznik drugiego bojlera. Rano wyłączałbym niepotrzebny bojler.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2019, 13:41:47 wysłana przez skansen »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Czerwiec 2019, 16:29:24 »
Propozycja ciekawa ale wolałbym coś z dwoma bojlerami...
A czego oczekujesz po drugim bojlerze, szczególnie skoro piszesz o wyłączaniu go? Elizabeth nie ma tam czystego HX do pędzenia bojlera kawowego ale wygląda że jakiś tam sposób na dorzucenie wody z bojlera parowego do kawowego w trakcie więc drugi bojler zwiększa stabilność temperatury ekstrakcji. Także wyłączanie bojlera sensu nie ma żadnego. Na kawę (ziarenka) w miesiącu wydasz z 20x więcej niż zaoszczędzisz tym prądu.

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres do domu Lelit Diana PL60 PlusTR1 + młynek - dylematy
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Czerwiec 2019, 20:11:22 »
Propozycja ciekawa ale wolałbym coś z dwoma bojlerami...
A czego oczekujesz po drugim bojlerze, szczególnie skoro piszesz o wyłączaniu go? Elizabeth nie ma tam czystego HX do pędzenia bojlera kawowego ale wygląda że jakiś tam sposób na dorzucenie wody z bojlera parowego do kawowego w trakcie więc drugi bojler zwiększa stabilność temperatury ekstrakcji. Także wyłączanie bojlera sensu nie ma żadnego. Na kawę (ziarenka) w miesiącu wydasz z 20x więcej niż zaoszczędzisz tym prądu.

Drug bojler chce używać do robienia kaw mlecznych. Rano będę robił tylko espresso, po południami i weekendy również latte. Dlatego spodobała mi się koncepcja wyłączania zbędnego bojlera. Wydawało mi się, że to dobre rozwiązanie. Ale biorąc pod uwagę Waszą argumentację, oraz ogólnie wysoką trwałość takich rozwiązań, wyłącznik nie jest chyba aż tak potrzebny.

Do listy wad Elizabeth dodałbym automatyczne przechodzenie w tryb stand-by po 30 minutach, ale teraz chyba wszystkie ekspresy będą musiały mieć tą funkcję...
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwiec 2019, 20:22:48 wysłana przez skansen »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi