Autor Wątek: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso  (Przeczytany 7654 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Lipiec 2018, 10:08:41 »
Ale bzdury. Jak najlepszy przemiał? Nie masz EK43, żarna 98 mm, musi być nieporównywalnie lepszy niż te 85 mm bo ma sporo większe żarna, a twierdziłeś, że im większe tym lepsze.

Ludzie, dlaczego on jeszcze jest na forum? Nie ma żadnego rejestratora dla pomiaru jakości młynka a uznaje za niego jakiś rodzaj pomiaru temperatury. Bazuje na smaku, którego nie ma jak porównać na forum, bo nie wiadomo czy ktoś tu w ogóle pije kawy bez określonej daty palenia będące blendem cholera wie czego. Super ekspresy? Zero informacji o sprzęcie, więc to, że super to są nic nie warte słowa. Ja też mogę napisać, że mam świetnego HXa jeśli nie podam co to za ekspres, bo nikt tego nie zweryfikuje.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Lipiec 2018, 10:19:27 »
Moim skromnym zdaniem sonda w ciastku kawowym to przepis na kanał.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Lipiec 2018, 10:31:41 »
@Siewcu. Wiesz co Siewcu. Twoje wypowiedzi są bardziej śmieszne niż filmy z Louis de Funès w roli głównej.
Na dodatek wspominasz o młynku EK 43, który jest najbardziej skrzywiony fizycznie ze wszystkich, ale ma to coś technicznie bdb. I tak nie wiesz o czy mówię.
Podpowiem podajnik ślimakowy. Wiesz co dostarcza mając na uwadze jakość przemiału?
Ale co tam, ja nawet nie mając tego młynka w ręce i tak będę wiedział o nim więcej niż Ty byś go macał przez 100 lat.

@Miklas. Marku sonda to cienki drucik umieszczona na środku mają na uwadze wysokość słupka ziarna. Kanału jeszcze nigdy nie zauważyłem, bo dokonując pomiarów staram się wszystko robić dokładnie w szczególności rozprowadzenie i ubicie ziarna w sitku.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Lipiec 2018, 10:51:18 »
Ano tak, termopara może mieć znikomy wpływ na proces przebijania się wody przez kawę. Ale cokolwiek byś nie zarejestrował taką termoparą, to będzie to też "niewiadomą" ze względu na duże błędy pomiarowe. Gdyby pomiar był dokładny, może jakiś związek między przepływem (szybkością strugi wody) a temperaturą moglibyśmy zaobserwować: na pewno istnieje związek między temperaturą zaparzania a przepływem wody. Jaka jest ta zależność? Ma na nią wpływ: konstrukcja i stan układu hydraulicznego, myślę że w największym stopniu masa, kształt, temperatura grupy. Ale od czego mamy regulację stopnia zmielenia? Wystarczy niewielka korekta ustawienia żaren, by znacząco wpłynąć na przepływ, niezależnie od średnicy i jakości żaren.
« Ostatnia zmiana: 19 Lipiec 2018, 10:58:32 wysłana przez Antonio »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Lipiec 2018, 11:26:11 »
@Tedi - mówisz o smaku i super ekspresach, a jeszcze niedawno chciałem przedstawiać teorię poprawnie zaparzonej kawy za pomocą ekspresu kapsułkowego, gdzie takie parametry jak ciśnienie, temperatura zaparzenia są wielkimi niewiadomymi i każda kawa może być zupełnie inna.
Poza tym, jeżeli większość na tym forum ma zupełnie inny smak i co innego rozumie przez pojęcie prawdziwej kawy to ktoś musi się mylić.
Według mnie raczej myli się jedna osoba niż kilkadziesiąt (może i więcej) pozostałych.

Co do tematu samego młynka to wiadomo, każdy ma jakiś budżet, to może używany 58mm?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Lipiec 2018, 11:29:48 »
Ja jestem bardzo zadowolony z 58mm, używam w pracy, świetnie sobie daje radę z espresso. Ważne, żeby miał regulację bezstopniową.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Lipiec 2018, 12:24:43 »
Antonio, wszystkie twoje uwagi są cenne. A ja ze swojej strony "zmienne" wyeliminowałem.
1/ Ekspres stabilny temperaturowo do wartości przepływu dwukrotnego jaki jest wymagany do zrobienia espresso, czyli ok. 130 ml. wody bez zmiany temperatury.
2/ Te samo ziarno.
3/ Ta sama ilość ziarna zapodana w sitko w g.
4/ Ta sama siła ubicia- tamper dynamometryczny.
5/ Taki sam czas ekstrakcji.
6/ Taki sam uzysk kawy wynikający z odczytów przepływomierza. Nie jest to żaden błąd pomiarowy bo drożność przemiału sprawdza się najlepiej po zachowaniu temperatury w fazie gdy ona idzie w górę. Czyli wartość początkowa.
Jedyna zmienna.
1/ Przemiał z kilku młynków.

Potwierdzenie odczytów to np. parabola. Patrzymy na zachowanie temperatury. Widać kiedy kolba była wpięta w grupę, widać kiedy poszła w ciastko woda, jak i również po jakim czasie nastapił wzrost temperatury.
Im szybciej odbyło się to w czasie, tym przemiał jest bardziej drożny. To właśnie rejestruje sonda pomiarowa.




Jak widać drożność wody stoi na wysokim poziomie. Oczywiście krzywa może mieć inny kształt to to zależy od ziarna i technicznych własciwości układu hydraulicznego ekspresu. Mimo to jakie by nie było ziarno musi być w każdy młynek zapodane te same. Ekspres bierze udział tylko jeden w teście.
Na podstawie wykresów sami zauważymy który przemiał jest bardziej drożny. Na potwierdzenie można test powtórzyć.
Można zdziwić się jak dany pomiar na przykładzie tego samego młynka będzie co rusz to inny. Winowajcą nie będzie ziarno, ekspres, czujnik temperatury, czy ten co kawę ubił, tylko na 90 % przemiał czyli młynek. Te 10 % to można ekspresowy przypisać o ile jest coś nie tak z nim. Jak wszystko ok to 100% idzie w przemiał.

@Pmichał. Wszyscy lubimy pić kawę. Jak ktoś ma ekspres np. na kapsułki to po co zabierać mu tą przyjemność. Ja swoją wypiłem ze smakiem. To, że mam lepszy sprzęt od kogoś tam, nie czyni mnie mądrzejszym od innych.
Co do smaków. Opisuję własne spostrzeżenia. A, że się trochę w to zaangażowałem, to inna strona medalu.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Lipiec 2018, 12:29:56 »
To jak już takim specjalistą jesteś, to wykaż tu w jakiś weryfikowalny sposób czas reakcji termopary na wahania rzędu 0,1 oC. Temat był niedawno poruszany na forum.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Lipiec 2018, 12:51:51 »
Specjalistą to jestem bdb gdy wykonuję swoją pracę. Do tego stopnia, że nigdy w życiu nic nie skopiowałem od innej osoby wykonującą podobną pracę do mojej.
Kawa to pasja, jak i kilka innych zajęć jakie lubię. Weryfikacja po mojej stronie już się obyła. Nic na siłę. Każdy z Was może dokonać weryfikacji samemu. Przynajmniej będzie wiedział na czym stoi.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Lipiec 2018, 13:06:21 »
@Tedi bardzo fajne pomiary, ale jest tu duży błąd statystyczny.
Pomiary wykonuje jedna osoba. Nie chodzi tu o Ciebie, nie bierz tego sobie do serca, chodzi o to, że jest to pomiar wykonywany przez jedną osobę.
Co jeżeli w którejść z rzeczy zrobiłeś błąd, którego nie widzisz, a nie jest on skorygowany przez inną osobę?

Nie chcę Ci nic zarzucać, być może Twoje pomiary są wręcz bardzo dokładne i prawdziwe, ale równie duże szanse mogą być, że są błędne.

Co do kawy z kapsułki - wszyscy lubimy kawę, lub prawie wszyscy i dlatego na tym forum też jesteśmy. Nie po to jednak staramy się nasze maszyny mieć stabilne temperaturowo, a przemiał równomierny, aby polecać coś co tych norm nie spełnia.
Niestety, ale kawa z kapsułki, nawet od @Antonio nie będzie smakować tak samo za każdym razem.
Tak jak mówię, nie masz możliwości kontroli ciśnienia oraz temperatury, a te dwie z kilku najważniejszych składowych.
« Ostatnia zmiana: 19 Lipiec 2018, 13:08:38 wysłana przez pmichal »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #25 dnia: 19 Lipiec 2018, 13:40:02 »
@Pmichal. Zgadzam się z Tobą, że co dwie głowy to nie to co jedna. Lecz ja już w tej materii jakąś drogę niekrótką przeszedłem.

Co do ekspresu kapsułkowego który jest termoblokiem. Lubię kawę, więc zapodałem mu przemiał w kapsułkę z Macapa MXD. Co ważne wstrzeliłem się za 2 razem w espresso które było zrobione z 7,7 g kawy.
To nie ekspres zrobił robotę ani mój palec który służył jako tamper, tylko przemiał. Smak zaskoczył mnie pozytywnie. Do dzisiaj  jestem zdziwiony takim stanem rzeczy. Ekspres za 250 zł, a młynek za parę tys.


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #26 dnia: 19 Lipiec 2018, 19:21:35 »
czepiasz się nie wiadomo czego.
:o

To było tylko jedno, proste pytanie. Tak/nie, wiesz/nie wiesz.

A określenia anglojęzycznego użyłem jedynie dla uściślenia, z góry omijając niepotrzebne dywagacje słownych gierek.
« Ostatnia zmiana: 19 Lipiec 2018, 19:23:44 wysłana przez donkiszot »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #27 dnia: 19 Lipiec 2018, 19:27:45 »
Pod espresso i jeszcze do jasnych ziaren to tylko coś z solidnym mocowaniem żartem.  Plastiki to proszeneie się o problemy. Także z doświadczenia własnego Baratze odradzam.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: ASCASO I-1 mini vs. Baratza Virtuoso pod espresso
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Lipiec 2018, 08:39:11 »
Donkiszot wstawiasz na polskojęzyczne forum dwa słowa prawdopodobnie pisane po angielsku , i się pytasz ponownie czy wiem.
Mając na uwadze powyższe, wstawiłeś  "over extraction", to wytłumacz mi co to znaczy, do czego nawiązuje ...,  proszę.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi