Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1527514 razy)

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5025 dnia: 15 Lipiec 2018, 15:05:17 »
La rafaela to dla mnie mało wybaczająca błędy kawa

A ja bym powiedział, że o ile zaparza się ją relatywnie w wysokiej temperaturze i mieli trochę grubiej (czas zaparzania 21g/300 mln okolicach 2:30/2:40) to wychodzi za każdym razem super. A należę do osób, które ograniczają się do stopera, wagi i zwykłego czajnika  ;)

Przyznam, że po kilku paczkach Rwandy, żeby spróbować coś nowego, kupiłem kilka kaw pod przelewy od Deskowych i następnie wróciłem do Waszych kaw zaczynając właśnie od La rafaeli i subiektywywnie muszę przyznać, że Wasze kawy do przelewów są bezkonkurencyjne...

« Ostatnia zmiana: 15 Lipiec 2018, 15:07:22 wysłana przez MaciejF »

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5026 dnia: 15 Lipiec 2018, 16:40:58 »
Z nowości polecam rewelacyjną mieszankę do espresso z linii Synestezji --> Synestezja na lato.

Do kawiarki też się nada?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10571
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5027 dnia: 15 Lipiec 2018, 20:30:32 »
Moim zdaniem -- tak :)


Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2988
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5028 dnia: 15 Lipiec 2018, 22:25:51 »
Masz zepsutą kolbę.
 [emoji39]
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10571
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5029 dnia: 16 Lipiec 2018, 08:26:02 »
Letnią mieszankę zaparzyłem dziś jako espresso oraz korzystając z przyrządu Rattleware do cuppingu:



Nie spodziewałem się, że to urządzenie jest tak bardzo pojemne -- można doń nalać pół litra wody i uzyskać 3 pełne filiżanki. Idea jest genialna. Kawa zaparza się w pełnym zanurzeniu jak w cuppingu. Po kilku minutach zdejmujemy szumowiny i za pomocą czarodziejskiej różdżki oddzielamy opadłe na dno fusy... Rozlewamy napar do filiżanek. W sumie podobne to do FP choć nie ma tu żadnego sitka. Jest to idealne rozwiązanie na przeprowadzenie cuppingu w sposób higieniczny z wyeliminowaniem wspólnego udziału w jednym naczyniu ;). Myślę, że taką ilością naparu można obdarować 20 albo i 40 osób tak, by mogły spokojnie dokonać oceny danej kawy. Wyobrażam sobie, jak mógłby wyglądać rzetelny cupping wielu różnych kaw, przeprowadzony w zgodzie z zasadami nauki :).

Popijam teraz wspomniany napar. Jest bardzo ok, więc Summer Blend jest jak najbardziej do metod przelewowych dobry. Ale jeśli pokusimy się o poprawne espresso, to jest dopiero to -- pełnia szczęścia w ustach, już po 30 sekundach :).
« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec 2018, 08:37:09 wysłana przez Antonio »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5030 dnia: 18 Lipiec 2018, 11:43:05 »
Jeśli kawa jest sprzed miesiąca to to jest Choclate Wave :-). Cioccolato dopiero pierwsza edycja. Cioccolato to raczej "mleczna", delikatna czekolada z odrobiną zatopionej w niej suszonej żurawiny  a "Chocolate Wave": gorzka :-)

Podpowiedzcie jak się zabrać za to Cioccolato w espresso. Zrobiłem. Jest poprawne, ale nic poza tym. Moje tępe zmysły czują ten Salvador, ale Jaguara jest jakaś nieobecna, a w single’u mi smakowała bardzo. Kawa ma jak dla mnie za małe body, kwaski są ale takie płaskie i prawie w ogóle nie pachnie.

Parzę w okolicach 92-94 (próbowałem różnych).
18g -> 36-38g (zwiększając ratio blednie jeszcze bardziej)

Co mogę jeszcze poprawić? Może pójść w stronę ristretto?
Dodam, że w mleku cycuś, ale nie do mleka ją kupiłem.

Btw: Znalazłem na forum osobny wątek o Cioccolato ze stajni MA/Synestezja, ostatni post z 2016. Zorientowałem się po kilku postach, że to inne Cioccolato niż obecne. Można się łatwo zgubić. Już miałem tam pytanie pisać :). A może nazwa umyślnie ta sama?
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=346.60

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10571
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5031 dnia: 18 Lipiec 2018, 11:53:34 »
Synestezja Cioccolato -- to typowa fantazja Synestezji, jasno palone ziarna, jasne, dobre, lekkie espresso. Może nieco ciemniejsze niż pozostałe dzieła Synestezji.
Mastro Antonio Chocolate Wave -- mocniejsze, średnio palone ziarna, typowe "włoskie" espresso, crema ciemnoorzechowa, cętki, body itd.

Trochę to może nielogiczne, ale działa od paru lat ;). W poszukiwaniu "kwasków, owoców itp." sugerowałbym: Letni blend, Etiopie, Kolumbie, Salwadory... Cioccolato? Sporo preinfuzji, temperatura większa niż 90 stopni, 18g, 30s -- nic wyjątkowego.
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2018, 11:57:51 wysłana przez Antonio »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5032 dnia: 18 Lipiec 2018, 20:04:08 »
Znam też Chocolate Wave. Teraz rownież Cioccolato.
Pamiętam też Jaguara singla, która w espresso inaczej niż zwykle Brazylia miała te fajne kwaski, dlatego się do tego odniosłem.

Wydaje się, ze preinfuzja była tu kluczem, wcześniej nie stosowałem. Zrobiłem 10-12 sekund, dałem grubszy przemiał, żeby dobić do 30 sekund razem z preinfuzją i:
- Jaguara się pokazała - piękny zapach (kwiaty, wiśnie może?)
- pokazały się też kwaski :)

W posmaku mocno czekoladowa. Fajnie :).

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5033 dnia: 19 Lipiec 2018, 09:22:06 »
Cieszę się, że moje "Cioccolato" zaczęło smakować.  Mieszanka byłaby znacznie ciekawsza, gdybym dodała do niej Etiopii naturalnych.
Ponieważ opracowałam właśnie formułę "Synestezji na Lato", w której Etiopia kreuje wyrazistą aromatyczną nutę, postanowiłam tej koncepcji nie powielać w innej mieszance. Odeszłam od Brazylii jako podstawy blendu do espresso i zdecydowałam się na Salvadory: oba ciekawe i oba z plantacji (El Divisadero i La Cumbre) . W mieszance jest 55% ziaren z obróbki naturalnej i 45% ziaren z obróbki mytej, co nadaje teksturze sezonowego espresso typowo letnią "lekkość". Na jesieni w mojej mieszance do espresso pojawią się natomiast ziarna z obróki naturalnej: od Miriam Elisabeth Peres.

Cioccolato zawierało Brazylię, ale także nie było palone zbyt ciemno.  Od lat stosuję jasny stył palenia ziaren. Historyczne "Cioccolato", czyli pierwsza jego edycja, było palone zupełnie inaczej. Podstawę mieszanki stanowiła Brazylia Canto Gallo z odmiany Rubi, palona dosyć ciemno przez Antonia: styl palenia był dostosowany do potrzeb ówczesnego rynku. Moim wkładem było Malawi, Gwatemala z rejonu Huehuetenango oraz Rwanda, której konkretnej nazwy nie odtworzę już teraz z pamięci. Nazwa "Cioccolato" oraz formuła blendu zostały wymyślone przeze mnie. Lubiłam kiedyś tworzyć formuły mieszaneki ich nazwy. "Ariadna" powstała z paleń moich i Antonia. Ponieważ kiedyś sprzedawaliśmy "Gorgonę", "Ariadna" stanowiła mitologiczną kontynuację..

Paliłam Ariadny w lutym, według własnego przepisu i uwaga Antonia była taka, że wypaliłam ziarna nieco ciemniej, niż on..  kawka.
Chocolate Wave jest mieszanką autorską Antonia: ja nie znam nawet składu. "Cioccolato" to zupełnie inny blend.

Do espresso nadaje się także ostatnie palenie Rwandy. Zecydowałam się wypalić Cyatto ciemniej: dla eksperymentu.  Myślę, że w kolejnym paleniu wrócę do dawnego profilu..
« Ostatnia zmiana: 19 Lipiec 2018, 09:32:09 wysłana przez Elka »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5034 dnia: 19 Lipiec 2018, 22:08:24 »
Cioccolato świetne, trzy gwiazdki znakomite ale dzisiaj zasypałem czerwony miodek los Alpes i jestem pod wrażeniem. Pierwsze espresso było mieszane z końcówką *3* - miazga, pełny, zbalansowany smak z przepiękną, orzechową cremą. Kolejne już sam* miodek - nieco delikatniejsze ale nadal ambrozja. Nie wiem czy to metoda obróbki nadaje tej kawie tak niesamowity aromat czy samo ziarno tak ma - wspaniała jest, połowa została przy ekspresie, reszta rano leci do dripa.




* młynka nie czyściłem więc z pewnością coś tam z poprzednich ziaren zostało domieszane

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5035 dnia: 20 Lipiec 2018, 15:58:23 »
Piotrze, dziękuję za dobrą recenzję. Jeśli Ci odpowiada obróbka Red Honey, to polecam mieszankę Fruity, która właśnie trafi do sklepu..Jest ona połączeniem Kolumbii Los Alpes i Pacamary El Divisadero z obróbki Honey.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5036 dnia: 20 Lipiec 2018, 18:37:29 »
Nie omieszkam sprawdzić.
Jednak zdecydowanie najlepsza była przejściówka - mieszanka mieszanki z singlem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5037 dnia: 20 Lipiec 2018, 23:46:17 »
Opis Ekwadoru La Rafaela na stronie głosi:

Piszącemu te słowa po pierwszych kroplach przyszła do głowy tylko jedna refleksja: Kenia!

Ha, miałem tak samo.  :taktak:

Dodam jeszcze (jako ceniący ale niewielbiący sercem kenijskich ziaren pijacz), że taka o większej ilości płaszczyzn. Szybko się paczka skończyła i taki niedosyt, że raczej więcej dżemie w tych ziarnach niż zdążyłem wysmakować.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5038 dnia: 21 Lipiec 2018, 08:57:23 »
Niestety, w sklepie kończy się już ostatnie palenie tej Kawy. Powrót za rok, mam nadzieję..

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10571
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5039 dnia: 21 Lipiec 2018, 09:54:05 »
To wspomniana miodowość czyli Honey*Fruity:




Inne Kolumbię też są świetne: La Claudina pachnąca niczym różana konfitura i czysta, kwiecista Valle de Las Animas.
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec 2018, 10:06:16 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi