Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063175 razy)

Offline Bedwyr Mężczyzna

  • Wiadomości: 55
    • Szkółka Piłkarska Football Kids
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof - PID
  • Młynek: Eureka Mingon Specjalita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2670 dnia: 14 Maj 2018, 22:33:05 »
Możesz wrzucić też filmik z przygotowania kawy w PF. Może uda Ci się pożyczyć od kogoś NPF.
Mnie trochę zastanawia, że na początku masz dosyć długi czas oczekiwania na pierwsze krople, potem ekstrakcja przyspiesza i dość szybko kawa jest bardzo jasna. Może to oświetlenie, a może jednak nakłada się tu jakiś błąd w dystrybucji i za drobne mielenie co powoduje kanałowanie.

Mnie też to niepokoi, bo strumień ewidentne przyspiesza po około 30ml a na początku długo nic. Może to jednak brak wprawy w dystrybucji? :/ Nagram kolejne filmiki ale ciężko się telefonem nagrywa jak się ma zajęte ręce ;p
Fajnie byłoby podziałać na NPF. Ktoś z Warszawy lub Radomia chętny na spotkanie kawowe lub mógłby pożyczyć?
Ten tamper co mam 58mm wydaje mi się za mały do PFa, który mam. Po bokach mam luz i kawę na ściankach - radzę sobie z tym tak, że delikatnie pukam w kolbę i to co jest na ściankach odpada po czym jeszcze raz wkładam tamper żeby wygładzić całość.
« Ostatnia zmiana: 14 Maj 2018, 22:37:54 wysłana przez Bedwyr »
„Kawa traci smak tydzień po uprażeniu, godzinę po zmieleniu i parę minut po zaparzeniu”

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2671 dnia: 14 Maj 2018, 22:40:10 »
delikatnie pukam w kolbę i to co jest na ściankach odpada po czym jeszcze raz wkładam tamper żeby wygładzić całość.
Błąd.

Offline Bedwyr Mężczyzna

  • Wiadomości: 55
    • Szkółka Piłkarska Football Kids
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof - PID
  • Młynek: Eureka Mingon Specjalita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2672 dnia: 14 Maj 2018, 22:43:39 »
delikatnie pukam w kolbę i to co jest na ściankach odpada po czym jeszcze raz wkładam tamper żeby wygładzić całość.
Błąd.
To z oblepionymi ściankami PFa powyżej powierzchni ubitej kawy mam się nie przejmować ? Bo to potem zostaje mi na prysznicu i jest więcej czyszczenia ;)
„Kawa traci smak tydzień po uprażeniu, godzinę po zmieleniu i parę minut po zaparzeniu”

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2673 dnia: 15 Maj 2018, 06:41:27 »
oblepionymi ściankami PFa powyżej powierzchni ubitej kawy mam się nie przejmować ? Bo to potem zostaje mi na prysznicu i jest więcej czyszczenia ;)

Sam czasem pukam i doubiwowywuję tamperem ale wiem że to może zwiększać szanse kanału. A czyszczenie? Espazzola.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2674 dnia: 15 Maj 2018, 07:15:16 »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2675 dnia: 15 Maj 2018, 07:32:54 »
No no, słowotwórstwo Level up, skojarzyło mi się z tym:

🤣

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2676 dnia: 15 Maj 2018, 09:09:33 »

Offline Bedwyr Mężczyzna

  • Wiadomości: 55
    • Szkółka Piłkarska Football Kids
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof - PID
  • Młynek: Eureka Mingon Specjalita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2677 dnia: 15 Maj 2018, 09:53:02 »
18gr smak ok
Niestety szarpie na końcu i dość szybko leci. Muszę popracować nad ubiciem.  :mhh:
„Kawa traci smak tydzień po uprażeniu, godzinę po zmieleniu i parę minut po zaparzeniu”

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3460
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2678 dnia: 15 Maj 2018, 10:27:38 »
Jak smak ok, to chyba dobrze? ;)


18 g kawy w sitku tak?
Ja bym na Twoim miejscu zmielił drobniej, zmniejszył dozę do około 17g.
I waż uzysk w filiżance, dla tej kawy (jeżeli ten Mujeres ma coś wspólnego z tym od Euro-Cafe) wystarczy Ci około 30-35 g uzysku.
A pracuj nad dystrybucją i ubiciem. Na początek nikomu jeszcze WDT nie zaszkodziło (chyba nie;). Najprościej zrób sobie drucik z wyprostowanego spinacza. I mocno wymieszaj kawę w pojemniczku lub bezpośrednio w PF. Tak żeby na koniec mieszania mieć w miarę wypoziomowaną powierzchnie. Potem już tamping i do dzieła :)
Mniej więcej tak kawa powinna być ułożona w PF przed tampingiem.



« Ostatnia zmiana: 15 Maj 2018, 10:37:31 wysłana przez pj.walczak »

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2679 dnia: 15 Maj 2018, 11:58:48 »
Możesz wrzucić też filmik z przygotowania kawy w PF. Może uda Ci się pożyczyć od kogoś NPF.
Mnie trochę zastanawia, że na początku masz dosyć długi czas oczekiwania na pierwsze krople, potem ekstrakcja przyspiesza i dość szybko kawa jest bardzo jasna. Może to oświetlenie, a może jednak nakłada się tu jakiś błąd w dystrybucji i za drobne mielenie co powoduje kanałowanie.

Mnie też to niepokoi, bo strumień ewidentne przyspiesza po około 30ml a na początku długo nic. Może to jednak brak wprawy w dystrybucji? :/ Nagram kolejne filmiki ale ciężko się telefonem nagrywa jak się ma zajęte ręce ;p
Fajnie byłoby podziałać na NPF. Ktoś z Warszawy lub Radomia chętny na spotkanie kawowe lub mógłby pożyczyć?
Ten tamper co mam 58mm wydaje mi się za mały do PFa, który mam. Po bokach mam luz i kawę na ściankach - radzę sobie z tym tak, że delikatnie pukam w kolbę i to co jest na ściankach odpada po czym jeszcze raz wkładam tamper żeby wygładzić całość.

Tamper powinien być tak dobrany do średnicy sitka żeby nic nie zostawało. Jak zostaje to znaczy że gdzies sie nie ubiło. A fizyki nie oszukamy - tam gdzie jest nieubite woda zrobi kanał i pójdzie bokiem. I podesktrakcja gotowa. :)

Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2680 dnia: 15 Maj 2018, 13:06:22 »
Bedwyr NPF prawdę Ci powie.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2681 dnia: 15 Maj 2018, 13:40:59 »
.





Ten film taki nieostry czy ja już po kawie nie widzę :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3460
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2682 dnia: 15 Maj 2018, 14:29:01 »
Na sztuce się nie znasz ;)

Offline Bedwyr Mężczyzna

  • Wiadomości: 55
    • Szkółka Piłkarska Football Kids
  • Ekspres: Ascaso Steel UNO Prof - PID
  • Młynek: Eureka Mingon Specjalita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2683 dnia: 16 Maj 2018, 09:09:31 »
WDT nie ogarniam, bo za dużo mi z PF się wysypuje  :D
Ale fakt, kawa lepiej się układa.
18gr kawy, wyszło 38 gr naparu (okolo 55ml), czas 24 sekundy,
Ciastko niestety dość mokre.
Zmniejszyć przemiał ? Mocniej ubijać ?
„Kawa traci smak tydzień po uprażeniu, godzinę po zmieleniu i parę minut po zaparzeniu”

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2684 dnia: 16 Maj 2018, 09:12:20 »
Do WDT weź plastikowy kubeczek po jogurcie.

Co chcesz uzyskać? Jeśli zwiększyć czas, to przy tej samej dozie (18g) drobniej mielisz. Siłę ubijania miej zawsze na tym samym poziomie, wyeliminujesz jedną zmienną.

Mokre ciastko niekoniecznie oznacza, że coś poszło nie tak. Liczy się efekt w filiżance.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi