Autor Wątek: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica  (Przeczytany 12711 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #30 dnia: 22 Marzec 2017, 23:44:35 »
A jest może ktoś kto zamienił ascaso uno prof pid na nowa wersje z termoblockiem? Ja myśle nad takim rozwiązaniem. Ekspres nie jest drogi a z tego co pisze Janusz temperatura stabilna, rozwiązania z e61. Choć nie wiem czy to gra warta świeczki. Nie oszukujmy się ale za jakikolwiek hx musimy wydać około 4000zl. Bardzo ciekawi mnie jak spisuje się ta nowa wersja steela


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #31 dnia: 23 Marzec 2017, 10:04:26 »
Od momentu ich wprowadzenia do oferty poszło już w ręce klientów kilkadziesiąt sztuk. Może ktoś się odezwie...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline maccredens

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno PID, Moka
  • Młynek: i2, F64 EVO
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #32 dnia: 23 Marzec 2017, 22:36:32 »
No więc może ja się odezwę :) Uzytkuję Steela z termoblokiem i pidem od około 3 miesięcy. Jestem ogólnie zadowolony, ale trudno byłoby nie być po przesiadce z Zelmera Maestro. Stabilność temperatury według wskazań z PIDa wygląda u mnie tak: przy robieniu espresso mam spadek temperatury około 4-5 stopni w ciągu pierwszych 10 s ekstrakcji, później następuje wzrost do wartości zadanej. Dla mnie jest to akceptowalne ze względu na to, że espresso jest wyśmienite, gorzej wyglada to w przypadku doppio i dwukrotnie większego przeplywu wody. Tutaj spadek jest wielkości 10-11 stopni i nie pozostaje bez wpływu na jakość naparu - różnica na ten samej kawie w przypadku espresso i doppio jest znaczna i na niekorzyść doppio. Pewne zmiany ustawień PIDa oczywiście już miały miejsce, ale bez większych rezultatów. Jestem tutaj sklonny zgodzić sie z kolegą @Krakus, że połączenie PIDa z termoblokiem bez dodatkowego sygnału o początku ekstrakcji niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem. Ale ciągle mam nadzieję że uda się znaleźć take ustawienia, ze spadek temperatury przy doppio będzie podobny jak przy espresso.

Wtedy to zapewne osiągnę stan meta-stabilny pozwalajacy zakiełkować myśli o zakupie HXa  [emoji38]

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #33 dnia: 23 Marzec 2017, 23:00:31 »
Nie jest to jeszcze zbadane przez Krakusa na ekspresie UNO PROF PID z termoblokiem ale w przypadku UNO PROF Control Electronico także był zauważalny spadek temperatury mierzonej na termobloku podczas gdy w tym samym czasie temperatura mierzona w grupie kawowej zachowywała się stabilnie. Jeśli PID działałby tak samo to to co widzisz na wyświetlaczu obrazowałoby temperaturę mierzoną na termobloku a nie w grupie kawowej. Sonda temperatury jest przyłożona do górnej części termobloku. Napływająca świeża woda może więc powodować spadek temperatury mierzonej w tym miejscu. Gdyby ta sonda była przyłożona w innym miejscu termobloku może odczyt byłby inny. Ciekaw jestem pomiarów jednoczesnych w tym modelu - na termobloku i w grupie kawowej. Algorytm powinien być tak dobrany aby na wyświetlaczu pokazywał to co dzieje się w grupie a nie na termobloku.
Inna sprawa to czy w przypadku doppio uzyskiwałeś identyczny wypływ kawy na jedną filiżankę espresso jak w przypadku pojedynczego sitka. Może być to kwestia przestawienia młynka pod podwójne sitko, innej dozy i siły ubicia. My zwykle regulujemy młynek pod doppio.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline maccredens

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno PID, Moka
  • Młynek: i2, F64 EVO
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #34 dnia: 23 Marzec 2017, 23:21:50 »
Generalnie staram się trzymać kanonów 25/25 i 25/50. W przypadku doppio robię korektę w stronę grubszego przemiału. Z tego co mówisz może jest tak że w przypadku espresso na grupie nie ma wahań temperatury, ale  byc może przy doppio jest kilka stopni skoro odczyt z góry termobloku tak się różni miedzy doppio i espresso. Ale czy te kilka stopni może mieć taki wpływ na jakość naparu?  Fajnie byłoby zrobić takie pomiary, może poproszę Krakusa jakby kiedyś był w okolicach Piotrkowa...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #35 dnia: 23 Marzec 2017, 23:27:26 »
25/50? A spróbuj zrobić tak, żeby po 25 sekundach w filiżance było wagowo 2x więcej niż w sitku - może wtedy będzie inaczej. U mnie co prawda bojler, ale takie wahania jeśli chodzi o ratio zmieniają sporo w smaku.

Offline maccredens

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno PID, Moka
  • Młynek: i2, F64 EVO
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #36 dnia: 23 Marzec 2017, 23:41:30 »
Sprawdzę, dzięki za radę. Nie bawiłem sie wcześniej w wagowe sprawdzanie ratio, ale chyba pora zrobić kolejny krok w to szaleństwo.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #37 dnia: 23 Marzec 2017, 23:45:17 »
Mi to nie robi żadnych problemów, podkładam tylko wagę pod filiżankę i tyle ;) A waga niecałe 20 zł kosztowała... I powiem szczerze, że różnice w smaku między różnymi ratio są bardzo duże. Warto tego pilnować...

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #38 dnia: 24 Marzec 2017, 06:32:49 »
No więc może ja się odezwę :) Uzytkuję Steela z termoblokiem i pidem od około 3 miesięcy. Jestem ogólnie zadowolony, ale trudno byłoby nie być po przesiadce z Zelmera Maestro. Stabilność temperatury według wskazań z PIDa wygląda u mnie tak: przy robieniu espresso mam spadek temperatury około 4-5 stopni w ciągu pierwszych 10 s ekstrakcji, później następuje wzrost do wartości zadanej. Dla mnie jest to akceptowalne ze względu na to, że espresso jest wyśmienite, gorzej wyglada to w przypadku doppio i dwukrotnie większego przeplywu wody. Tutaj spadek jest wielkości 10-11 stopni i nie pozostaje bez wpływu na jakość naparu - różnica na ten samej kawie w przypadku espresso i doppio jest znaczna i na niekorzyść doppio. Pewne zmiany ustawień PIDa oczywiście już miały miejsce, ale bez większych rezultatów. Jestem tutaj sklonny zgodzić sie z kolegą @Krakus, że połączenie PIDa z termoblokiem bez dodatkowego sygnału o początku ekstrakcji niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem. Ale ciągle mam nadzieję że uda się znaleźć take ustawienia, ze spadek temperatury przy doppio będzie podobny jak przy espresso.

Wtedy to zapewne osiągnę stan meta-stabilny pozwalajacy zakiełkować myśli o zakupie HXa  [emoji38]
Takie wachania temperatury nie wróżą nic dobrego.. niby ma być lepiej a wyglada na to ze jest gorzej, ja wachania temperatury przy doppio mam rzędu 3-4c


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #39 dnia: 24 Marzec 2017, 07:24:17 »
Pytania w obu wypadkach czy są to wahania wskazania na bojlerze/termobloku czy wypływającej wody? Bo to nie to samo

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel Uno Prof Pid vs Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #40 dnia: 24 Marzec 2017, 10:09:43 »
później następuje wzrost do wartości zadanej
Nie za dobrze. Z moich pomiarów temperatury wody wynika, że wartość temperatury termobloku powinna być niższa o kilka stopni do końca ekstrakcji. Pisałem zresztą, że mam wrażenie, że sterownik elektroniczny lepiej radzi sobie od PIDa.

Takie wachania temperatury nie wróżą nic dobrego
Termoblok to nie HX ani bojlerowiec. Popatrz, co napisałem powyżej o termobloku. W bojlerze, z kolei, imho, ma być stała temperatura.

ale w przypadku UNO PROF Control Electronico także był zauważalny spadek temperatury mierzonej na termobloku podczas gdy w tym samym czasie temperatura mierzona w grupie kawowej zachowywała się stabilnie
W łodzi byłem załatwiać coś innego, tak że pomiary były robione przy okazji. Należałoby je powtórzyć porządnie, tj. zdławić przepływ wody i rejestrować wszystkie temperatury a na koniec zrobić ich wykresy.

może poproszę Krakusa jakby kiedyś był w okolicach Piotrkowa...
Raczej tam nie bywam, ale może Ty bywasz w Krakowie?

Algorytm powinien być tak dobrany aby na wyświetlaczu pokazywał to co dzieje się w grupie a nie na termobloku.
Myślę, że nie ma opcji. Najlepiej byłoby mierzyć temperaturę wody w okolicach prysznica, ale to już całkiem inna bajka. Z moich dotychczasowych pomiaró wynika, że dla pierwszej ekstrakcji temperatura wody rośnie do temperatury termobloku (tak do połowy ekstrakcji), a później mniej-więcej za nią podąża.

Januszu, myślę, że dla rozwiania problemów powinieneś spytać Hiszpanów o kilka rzeczy:
1) Co stabilizują w wersji Electronico?
2) Przez jaki czas należy wygrzewać ekspres przed ekstrakcją.
3) Czy przed ekstrakcją jest wymagany krótki flush?
4) Czy PID dostaje jakieś dodatkowe informacje (jakie?) o stanie ekspresu, czy tylko temperaturę termobloku?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi