Autor Wątek: Małe spotkanie w Toruniu  (Przeczytany 23002 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #105 dnia: 20 Marzec 2017, 20:36:42 »
Miałem dokładnie tak samo, tylko nieliczne kawy zdecydowanie wybijały się na plus czy minus, znakomita większość była do siebie"podobna", smaki i aromaty zupełnie mi się mieszały przy tej ilości więc ocena była mocno intuicyjna.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #106 dnia: 21 Marzec 2017, 11:09:16 »
Nie jest prawdą, że Etiopię Shakisso kupiłam "w ciemno" a potem odesłałam. W czerwcu 2016 robiłam obszerny cupping Etiopii od wszystkich dostawców i Etiopia Shakisso z holenderskiej firmy Trabocca wypadła bardzo dobrze. Kiedy we wrześniu czy też w październiku Trabocca zapowiedziała kolejną dostawę tejże kawy i oceniła lot na 89/100 punktów uznałam, że można ją kupić jako dodatek do innych kaw od tego dostawcy. Moje zdumienie nie miało granic, kiedy zrobiłam profilowanie kaw na małej palarce przed wrzuceniem do dużej. Okazało się, że kawa nie ma żadnej kwaskowatości ani aromatu. Byłam zrozpaczona, gdyż kupiliśmy 3 worki tego lotu. Na szczęście dostawca okazał się uczciwy i wadliwy towar można było odesłać.


Przy okazji dowiedziałam się od innego dostawcy ciekawostki na temat rejonu Shakisso: masowo pozyskuje się tam złoto i wszystkie wody zanieczyszczone są chemikaliami. Zanieczyszczona woda używana jest do procesu "mycia" ziaren kawy. Resztę można sobie wyobrazić.
Zastanawiałam się, czy kwasy organiczne i cząsteczki-prekursory aromatów nie zostały po prostu z tego mikrolotu "wypłukane".
Dostawca odebrał towar bez dyskusji po przesłaniu przez nas próbek kawy na jego cupping wewnętrzny a na jego liście kaw pojawiło się wkrótce "Shakisso decaffeinato". Jeśli Shakisso bylo po prostu "nijakie", to jest spore prawdopodobieństwo, że to ten sam/podobny lot/mikrolot.



Ze strony Trabocca można przeczytać, że kawa pochodzi z Shakisso, ze strefy Guji z regionu Oromia jeśli chodzi o geografię. Jeśli historia o złocie jest prawdziwa (a w tym momencie źródło informacji to dostawca który tak powiedział) to czy woda tylko w Shakisso jest skażona? czemu skażona nie jest woda w całej strefie Guji? czy nawet regionie? zaraz obok jest region Sidamo, tam też skażenie nie przechodzi?
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #107 dnia: 21 Marzec 2017, 11:21:22 »
Choćby tu można wyczytać o jakiejś kopalni złota:
https://en.wikipedia.org/wiki/Shakiso

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak pozyskuje się złoto? Bo jakaś tam kopalnia to jedno, a gorączka złota to drugie.
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2017, 11:23:37 wysłana przez Antonio »

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #108 dnia: 21 Marzec 2017, 11:27:32 »
Trabocca nie ukrywa że plantację w tym regionie są pełne dziur pozostałych po poszukiwaczach złota i że największy problem jest znaleźć wolne ręce do pracy. Plantacja Shakisso ma certyfikat organicznej uprawy i jest pod nadzorem Rainforest Alliance

There are many gold mines in the area, so the coffee fields are literally full of holes where people have been digging for gold. This makes walking between the coffee trees risky! As a result, the biggest challenge these days is to find employees to maintain the plantation and pick cherries.

http://www.trabocca.com/portfolio/ethiopia-shakisso-specialty-coffee/

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #109 dnia: 21 Marzec 2017, 11:36:47 »
Choćby tu można wyczytać o jakiejś kopalni złota:
https://en.wikipedia.org/wiki/Shakiso

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak pozyskuje się złoto? Bo jakaś tam kopalnia to jedno, a gorączka złota to drugie.
.
Coś tam mi się udało przeczytać na ten temat. Bardziej zastanawia mnie to zanieczyszczenie wód tylko w regionie Shakisso
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #110 dnia: 21 Marzec 2017, 11:41:19 »
Ethiopia golden mines...

Wody gruntowe stanowią główne źródło wody pitnej w Etiopii. Jednocześnie są wyzwaniem i problemem dla kopalni. Złoto występuje w rejonie Shakiso. Więcej o tym regionie jeszcze tu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Odo_Shakiso

Napisano tu o "ekstrakcji" złota z pól położonych w pobliżu kopalni. Złoto nie ma tam postaci bryłek czystego kruszcu, jak sądzę. Do ekstrakcji wykorzystuje się chemikalia.
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2017, 11:50:56 wysłana przez Antonio »

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #111 dnia: 22 Marzec 2017, 16:29:27 »
Wczoraj rozmawiałem z Elmerem z White Label Coffee, a on podał dalej temat do Tribocci, dzisiaj otrzymałem wiadomość następującej treści od Elmera:
Cytuj (zaznaczone)
I just got of the phone with Trabocca. He finds the speculations about water full of chemicals kind of surprising. Especially because the Shakisso farm is yearly audited by both the Organic and Rain Forest Alliance (RFA) certifications and passes. Especially RFA is also very focused on water quality and would never pass polluted water. At the same time Trabocca themselves also does water tests and never found any residues of chemicals so far.

Therefore it seems the story is mainly based on speculations. Also, Trabocca remembers the Polish customer that returned the coffee because they didn't like the cup and they did it mainly because they wanted the client to be satisfied - as customer service - and not because they think the coffee was bad. He was of course not so happy to hear that these stories are now circulating.

Myślę że możemy chyba zamknąć temat rzekomo skażonej wody, którą rzekomo używa się w procesie obróbki kawy w Shakisso.
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #112 dnia: 22 Marzec 2017, 17:10:53 »
Tak czy owak, historia z tą Etiopią jest ciekawa. Pozostałe Etiopie z Trabocca są świetne, natomiast to Shakisso było "blade". Ciekawe co się stało, że w ciągu paru miesięcy tak "zbladło"? @Drinker, nie odbieraj moich tekstów bardzo osobiście. Moja ciekawość dotyczy jednej z kaw jakiejś tam zagranicznej palarni, której nawet nie znam. Ciekaw byłem jakiejś głębszej refleksji @pafcio0, ale chyba przez wzgląd na Ciebie nici z tego...

Wracając do Eli korespondencji na temat Shakisso, to że są tam kopalnie złota i rozległe odkrywki, i stosuje się prawdopodobnie chemikalia ma znaczenie poznawcze. Trudno nam tutaj stwierdzić, czy środki chemiczne mają związek z jakością tej akurat kawy. Może nie mają, ale dobrze by było, gdyby nie miały związku z wodami jakie stosuje się do obróbki w ogóle. Nie mam pojęcia jak RFA/Organic badają jakość wód. Wyobrażam sobie, że zajmują się stwierdzeniem obecności lasów i ptaków oraz braku pestycydów i sztucznych nawozów. Abstrahując od jakości kawy, problem zanieczyszczeń chemicznych, jeżeli takowe istnieją, jest poważny. Niedawno słuchałem audycji o plemionach zamieszkujących dorzecze Amazonki. Podobno grozi im zagłada, bo gorączka złota ściąga na ich ziemie poszukiwaczy złota, którzy stosując chemiczne metody pozyskiwania, zatruwają wody. Nie mam powodów, by nie wierzyć słowom ludzi, którzy na kontaktach z plantatorami i handlu surową kawą znają się co najmniej równie dobrze jak Trabocca...

Temat "gorączki złota" w Shakisso wyrzuciłbym do osobnego wątku o ekologii.
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2017, 17:21:57 wysłana przez Antonio »

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #113 dnia: 22 Marzec 2017, 17:35:34 »
Jeśli @Ela pisze, że zanieczyszona woda jest używana do "mycia" ziaren kawy, to jak mam tego nie odbierać osobiście jeśli dotyczy to produktu który sprzedaję swoim Klientom? przecież nie chcę nikogo truć... a takimi niepotwierdzonymi oskarżeniami bardzo łatwo komuś popsuć opinię.
Dlatego też chciałem dać szansę i palarni i importerowi wypowiedzieć się na temat kawy z Shakisso.
Poza tym pisałeś przecież że trochę jesteś ciekaw bliższego opisu tejże kawy, więc masz linki do importera czyli Trebocci, dodałem też ich wypowiedź na temat skażonych wód, jeśli natomiast miałeś na myśli opis sensoryczny, to bardzo proszę @pafcio0 o umieszczenie takowego.
To czy komuś kawa smakuje czy nie to inny temat, niż to czy ma w sobie trujące substancję pochodzące z zanieczyszczonej wody.
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #114 dnia: 22 Marzec 2017, 17:43:41 »
To jest temat w ogóle na osobną dyskusję. Typowa kawa z Brazylii pochodzi z upraw nieorganicznych, a to oznacza: nawozy i pestycydy. A kaw z Brazylii i to smacznych mamy przecież wszędzie dużo :). Jak to się przekłada na zdrowie? Chyba nikt tego nie zbada... ;)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #115 dnia: 22 Marzec 2017, 18:46:47 »
Ciekaw byłem jakiejś głębszej refleksji @pafcio0,
Głębszej nie będzie, to była tylko kilkugramowa próbka w opisywanym stronę wcześniej małym zestawieniu.
Faktem jest, że ślepy język ustawił ją na ostatniej "lokacie", za - zupełnie niczego sobie - Brazylią.
Pamiętam zdziwienie, gdy sprawdziłem iż to Etiopia, bowiem nic w moim odbiorze na to nie wskazywało - napisałem "zastanawiająco przeciętna", bo brakowało mi w niej nie tyle "smaku Etiopii", co po prostu smaku, esencji. Ot i tyle, nie chciałbym tworzyć projekcji.
A może grzebiemy za głęboko? Może torebeczka strunowa była niedomknięta? Albo po prostu palenie do końca "nie pykło"? Trzy razy smażyłem Rocko by wstydu w cuppingu nie przyniosła - pierwsze dwa - z niejasnych przyczyn - smakowały jak przeciętny naturalny Honduras, a "nie otake Etiopię paliłem"... ;)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #116 dnia: 22 Marzec 2017, 20:32:42 »
Też myślę, że te spory trochę nie w tym, jakże przyjemnym, temacie do rozpatrzenia.

Przecież te wyniki, w żadnym wypadku o niczym nie przesądzają a na pewno nie o tym czy dana kawa jest dobra czy zła. Chyba nie po to są takie spotkania, bo przecież to nie konkurs Cup of Excellence, tylko spotkanie w jakimś sensie poszerzające nasze horyzonty. Dla przykładu podam że jedna z kaw, którą samemu dość nisko oceniałem w cuppingu, bardzo przyjemnie wyszła z ekspresu ciśnieniowego.

Moim zdaniem nawet ta jedyna filiżanka oceniana przez wszystkich negatywnie, nie koniecznie musiała zawierać złą kawę. Wystarczy, że w tej filiżance było mocniej zdefektowane ziarenko, albo Azjaci, na których rynek była kierowana, mają inne upodobania kawowe, a może w innej metodzie.. Tak na prawdę te wyniki mówią tylko o tym, co w tamtej chwili i miejscu smakowało bardziej lub mniej, zgromadzonym osobom.

Bardzo wiele rzeczy mogło wpłynąć na taki czy inny odbiór, więc ja bym nie stresował się tym.
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2017, 22:03:15 wysłana przez krystians »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #117 dnia: 22 Marzec 2017, 21:11:02 »
W sumie można było spróbować tamtej kawy z ciśnienia. Może odsłoniła by swoje walory.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #118 dnia: 22 Marzec 2017, 22:02:37 »
Wiele rzeczy można, ale potrzebny do tego jest czas. Może kiedyś jakieś weekendowe spotkanie się zrobi, to zdąży się więcej prób zrobić ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Małe spotkanie w Toruniu
« Odpowiedź #119 dnia: 22 Marzec 2017, 22:05:58 »
Racja, i tak długo zabawiliśmy i był to czas bardzo intensywnie poświęcony kawie :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi