Autor Wątek: Zelmer Maestro - coś jest nie tak  (Przeczytany 4549 razy)

Offline sanna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Zelmer Maestro
Odp: Zelmer Maestro - coś jest nie tak
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Lipiec 2018, 18:49:25 »
Dziękuję za wszystkie porady, ale jakoś udało mi się dojść do całkiem niezłej jakości kawy i to posługując się młynkiem ostrzowym (co to go sobie niby można wsadzić wiadomo gdzie). Mielę zawsze 30 sekund (na początku mieliłam dłużej, bo myślałam, że tylko tak wydobędę głęboki smak), przesypuję z góry, nie nabieram łyżką czy coś. Ubijam tylko leciutko, prawie wcale, filiżanki zawsze wcześniej ugrzane. Kawusia leci jak ta lala, ładnym strumieniem i robi się piękna, trwała, puszysta i dość duża crema. W ramach kolejnej profanacji pragnę dodać, iż ostatnio z tzw. braku laku użyłam kawy z biedrony (tej niby do ekspresów 100% arabica) i co prawda w smaku jest gorsza, kwaśniejsza od tej z palarni, ale crema jest z niej cudna.
Wiem, że jesteście wytrawnymi smakoszami, więc nie mogę dyskutować z Wami o niuansach smakowych, ale mi teraz moja kawa odpowiada i jestem dumna z tego jak wyćwiczyłam umiejętność jej parzenia :D Tylko teraz znaleźć jakieś idealne ziarno i będzie sukces.

Jedyne, co mnie martwi, to dysza spieniacza, która mi ostatnio prawie odpadła (bo za nią ciągnęłam przy czyszczeniu) i ekspres zaczął syczeć, parować ze wszystkich stron i tak się nagrzał, że się oparzyłam dotykając obudowy. Na szczęście po wciśnięciu rurki na miejsce, wszystko wróciło do normy. No i kupiłam filtry do wody Dafi, żeby uchronić sprzęt przed kamieniem.

Lecę poczytać jakie kawy polecacie ;)  :ogien:

Offline sanna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Zelmer Maestro
Odp: Zelmer Maestro - coś jest nie tak
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Lipiec 2018, 19:01:22 »
A jeszcze Was spytam o jedną rzecz. W jednym sklepie internetowym spotkałam się z możliwością zmielenia kupionej kawy, łącznie z podaniem stopnia grubości mielenia. Czy kawa wcześniej zmielona (ale za to w młynku żarnowym, bo zakładam, że takim mielą) będzie lepsza od zmielonej na świeżo, ale młynkiem bosch za 80 zł?  ???

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Zelmer Maestro - coś jest nie tak
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Lipiec 2018, 20:12:51 »
I tak i nie.

Tak - ponieważ przemiał będzie równomierny i każde ziarno kawy będzie odpowiednio zmielone w młynku żarnowym w stosunku do młynka do ostrzowego, a to ma bardzo duży wpływ na zaparzanie kawy.
Nie - ponieważ kawa powinna być mielona przed zaparzeniem, gdyż po zmieleniu z czasem ulatnia się bardzo wiele aromatów.

Jeżeli nie chcesz inwestować w młynek to ja osobiście na Twoim miejscu wybrałbym i tak kupowanie kawy z palarni zmielonej odpowiednio.
Ostatnio widziałem ciekawą rzecz w kawiarni B&W, gdy klient kupował kawę i prosił o zmielenie.
Wydaję mi się to najlepsze podejście dla Ciebie, znaleźć kawiarnię, która oferuje porządne kawy, kupować małe paczuszki po 250g i poprosić o zmielenie.

Offline sanna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Zelmer Maestro
Odp: Zelmer Maestro - coś jest nie tak
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Lipiec 2018, 22:02:41 »
Ok, tak zrobię i sprawdzę czy to lepsze rozwiazanie. Dzięki ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Zelmer Maestro - coś jest nie tak
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Lipiec 2018, 22:25:12 »
Bez odpowiedniego młynka pod ręką, to trudno będzie o dobre efekty. Każda kawa może być inna, ekspresy mogą mieć różne wymagania co do przemiału, dochodzą jeszcze warunki wewnętrzne w pomieszczeniuplus konieczność zrobienia korekt przemiału w miarę starzenia się kawy. Tak, że na mielenie na odległość, większego sensu nie ma. Raz się uda, a trzy razy nie.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Zelmer Maestro - coś jest nie tak
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Lipiec 2018, 07:15:15 »


Raz się uda, a trzy razy nie.

To samo z kiepskim młynkiem. Zwróć jednak uwagę na model ekspresu. To pewnie jest jakiś system typu super crema. Grubość przemiału może nie mieć takiego dużego znaczenia, a jakość już tak.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Zelmer Maestro - coś jest nie tak
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Lipiec 2018, 09:36:32 »
młynek ostrzowy nie nadaje się do kawy, a już do ekspresu w ogóle. Kupowanie kawy mielonej też nie bardzo, ze względów o których pisali poprzednicy.
Do każdej z kawowych metod potrzebny jest zakup własnego młynka żarnowego z regulacją stopnia przemiału, i od tego należałoby zacząć zakupy.
zobacz sobie filmik w temacie młynka:
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2018, 09:43:32 wysłana przez grex »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi