Autor Wątek: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera  (Przeczytany 10387 razy)

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Styczeń 2018, 22:07:36 »
Chciałabym zrobić dobrą kawę z mojego ekspresu, ale to podobno niemożliwe. Dlatego nie wiem co zrobić

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Styczeń 2018, 22:19:17 »
Te kolby mają małe średnice,  do tego zmieniając kolbę musisz mieć sitka.  Jeżeli koniecznie chcesz eksperymentować to może jakaś używka z sitkami ale czy to zagra z uszczelką grupy? Jak to mówią jak kogoś nie można zniszczyć to trzeba go pokochać :-)  Niestety do dobrego espresso potrzeba dobrego ekspresu :-)

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Styczeń 2018, 22:20:16 »
Ja prosta kobieta jestem, nie znam się na uszczelkach niestety

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Styczeń 2018, 22:40:01 »
Donkiszot i Mlopus mają rację. Musisz sobie zdać sprawę, że to nie jest ekspres przeznaczony do produkowania klasycznego wysokiej jakości espresso. Ten ekspres nie jest "słaby". Pompa wibracyjna potrafi dobić ciśnienie do 15 bar, to dużo. Jednak "całe zło" to jest kolba z zaworkiem produkującym sztucznie ciśnienie i cremę. Można coś z tym próbować zrobić usuwając zbędne elementy z kolby. Tu natrafiamy na inny problem, bo jest tylko jedno sitko i właściwie nie bardzo wiadomo jak się zachowa. Czy jest odpowiednie dla pojedynczej, podwójnej dozy, a może dla żadnej z nich? Sitka pojedyncze i podwójne mają różną ilość otworków, więcej dla podwójnej dozy. Można próbować okiełznać ten problem, jednak bez gwarancji sukcesu. Wierz mi, nie da się załadować pojedynczej dozy do podwójnego sitka, bo nie uzyskasz odpowiedniego oporu na kawie dla poprawnego espresso. Co z tego, że będziesz mieć ustalone ciśnienie i ilość wody, jeśli będzie niewłaściwa ilość kawy. Wyobraź sobie taką sytuację. Masz już usunięty zaworek z kolby i jaka będzie ilość wody w filiżance jak zapniesz kolbę bez kawy i puścisz program na przykład 60ml. Zapewne będzie to sporo więcej niż 60ml. Bo nie będzie ŻADNEGO oporu. Opór w normalnym układzie stawia zmielona i ubita kawa. Pompa wytwarza przepływ, zawór nadmiarowy ustala maksymalne ciśnienie jakie pojawi się w kolbie, ale woda musi natrafić na opór, żeby to ciśnienie powstało. Przy większej ilości otworków w sitku (podwójnym), a przy jednakowej ilości kawy i sile ubicia ciśnienie będzie mniejsze niż przy mniejszej ilości otworków (sitko pojedyncze). Sitko w Twojej kolbie może mieć ilość otworów większą niż pojedyncze sitko a mniejszą niż podwójne. Będzie trudno to okiełznać, co nie znaczy że jest to niemożliwe. Chcę Ci jedynie zwrócić uwagę na to, że ciężko będzie "poprawić fabrykę" w sensowny sposób.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Styczeń 2018, 22:42:15 »
Donkiszot i Mlopus mają rację. Musisz sobie zdać sprawę, że to nie jest ekspres przeznaczony do produkowania klasycznego wysokiej jakości espresso. Ten ekspres nie jest "słaby". Pompa wibracyjna potrafi dobić ciśnienie do 15 bar, to dużo. Jednak "całe zło" to jest kolba z zaworkiem produkującym sztucznie ciśnienie i cremę. Można coś z tym próbować zrobić usuwając zbędne elementy z kolby. Tu natrafiamy na inny problem, bo jest tylko jedno sitko i właściwie nie bardzo wiadomo jak się zachowa. Czy jest odpowiednie dla pojedynczej, podwójnej dozy, a może dla żadnej z nich? Sitka pojedyncze i podwójne mają różną ilość otworków, więcej dla podwójnej dozy. Można próbować okiełznać ten problem, jednak bez gwarancji sukcesu. Wierz mi, nie da się załadować pojedynczej dozy do podwójnego sitka, bo nie uzyskasz odpowiedniego oporu na kawie dla poprawnego espresso. Co z tego, że będziesz mieć ustalone ciśnienie i ilość wody, jeśli będzie niewłaściwa ilość kawy. Wyobraź sobie taką sytuację. Masz już usunięty zaworek z kolby i jaka będzie ilość wody w filiżance jak zapniesz kolbę bez kawy i puścisz program na przykład 60ml. Zapewne będzie to sporo więcej niż 60ml. Bo nie będzie ŻADNEGO oporu. Opór w normalnym układzie stawia zmielona i ubita kawa. Pompa wytwarza przepływ, zawór nadmiarowy ustala maksymalne ciśnienie jakie pojawi się w kolbie, ale woda musi natrafić na opór, żeby to ciśnienie powstało. Przy większej ilości otworków w sitku (podwójnym), a przy jednakowej ilości kawy i sile ubicia ciśnienie będzie mniejsze niż przy mniejszej ilości otworków (sitko pojedyncze). Sitko w Twojej kolbie może mieć ilość otworów większą niż pojedyncze sitko a mniejszą niż podwójne. Będzie trudno to okiełznać, co nie znaczy że jest to niemożliwe. Chcę Ci jedynie zwrócić uwagę na to, że ciężko będzie "poprawić fabrykę" w sensowny sposób.

Teraz już trochę bardziej rozumiem. A gdyby okazało się, że można wyjąć ze środka wszystko i wsadzić zupełnie inne sitko, pasujące średnicą?

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Styczeń 2018, 22:43:30 »
To jest jeszcze kwestia stabilności ciśnienia, temperatury. Pytanie czy pompa wytrzyma itp. itd.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1789
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Styczeń 2018, 10:56:08 »
Jak ekspres niewiele używany najlepiej będzie go oddać w inne ręce, a sobie kupić coś "normalnego"

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Styczeń 2018, 12:15:05 »
Kolba zelmera jest jaka jest, dość delikatna i mało stabilna jeśli chodzi o temperaturę. Miałem kiedyś podobny model i nawet udało mi się w Chinach kupić podwójne sitko bez super crema i dodatkowego dna, nawet może gdzieś je mam, ale po usunięciu plastikowych wylewek (z nimi sitko się nie mieściło) wypływ kawy był kompletnie niekontrolowalny, pryskało i przypominało strumień wody w kranie. Mój zelmer miał zwykłą kolbę ale sitka z podwójnym dnem, Koledzy mają rację że modyfikacje nie są opłacalne w tym przypadku, popatrz ewentualnie na inne kolby do zelmera może grupa kawowa jest zunifikowana i mają te same średnice.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1789
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Styczeń 2018, 13:02:50 »
Może jeszcze potestować i nie będzie tak źle jak się dobrą kawę wsypie. Swoją drogą człowiek coś usłyszy że kolba dobra, a tu zonk. Ach ten marketing.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Styczeń 2018, 14:21:52 »
Tu nie idzie o to, że ta czy inna kolba jest zła. Na wszystkim można zaparzyć dobrą lub bardzo dobrą kawę. Tylko na jednym sprzęcie zaparzysz 90% dobrego espresso a na innym 10%. To jest niestety problem marketowych ekspresów. Coś tam można poprawić, jednak nie osiągnie się stabilności i powtarzalności ekspresu z masywną kolbą mosiężną i takąż grupą. Z kolbą można sobie jeszcze poradzić robiąc NPF-a, bo wtedy kolba nie ma praktycznie styku z kawą, ale grupa i stabilność temperatury i tak pozostawi wiele do życzenia. Na pewno dobry termoblok z dobrym sterowaniem poprawi tę sytuację, ale ja nie wierzę w to przy tym ekspresie z tematu. :-( Koleżanka jest zdesperowana i potrzebuje jakiejś konkretnej rady. Ja jej nie potrafię pomóc.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Styczeń 2018, 14:34:41 »
Jeżyk ma całkowitą rację ewentualnie zrobić NPFa i wstawić prawdziwe sitka, mam takie podwójne o średnicy bodajże 53 mm, pojedynczego nie udało mi się nabyć.

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Styczeń 2018, 16:43:53 »
Jak ekspres niewiele używany najlepiej będzie go oddać w inne ręce, a sobie kupić coś "normalnego"

Niestety, ze studenckim budżetem to nie wchodzi w grę. Ekspres już niestety nie jest "nówką nieśmiganą", zrobiłam na nim, a raczej usiłowałam zrobić około 50 kaw.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Styczeń 2018, 16:47:55 »
To może zacznijmy od początku, jaką kawę chcesz uzyskać?

Offline szubiq

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Ascaso Basic
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Styczeń 2018, 16:49:27 »
Espresso pod kawy mleczne. Już się pogodziłam z tym, że raczej nie wyjdzie idealne, ale chcę spróbować wyeksploatować sprzęt maksymalnie najlepiej jak się da. Spróbuję rozkręcić sitko w wolnej chwili, jak się uda, to się podzielę rezultatami.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Wątpliwości odnośnie sitka i tampera
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Styczeń 2018, 16:51:50 »
To proponuję phin i do tego french press do ubijania mleka. Koszt ~50zł a efekty powtarzalne i smaczne.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi