Autor Wątek: [James Gourmet] Columbia Finca Santa Barbara Filter Profile  (Przeczytany 10945 razy)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Palarnia: James Gourmet (UK)
Odmiana: Columbia Finca Santa Barbara New Sweet Crop Filter Profile
Data palenia: 25.04.2013
Metoda przygotowania: Drip (Hario V60)

No coś wspaniałego! Jestem tą kawą po prostu za-chwy-co-ny!
Ale po kolei - otwarcie paczki, to uderzenie ślicznych, delikatnych zapachów owoców oraz czegoś bardzo przyjemnie słodkiego. Taki krem a'la Nutella. Przynajmniej takie mnie nachodzą skojarzenia. Ziarna bardzo ładne, bardzo, bardzo jasno palone. Z wyglądu, jakby były wykonane z jakiegoś drewna egzotycznego. I w młynku, faktycznie, zachowują się jak kawałek hebanu... Czuję jak mój M2M męczy te ziarna, które aż trzaskają między żarnami. Ale mieli, to najważniejsze ; )

Zmielone ziarna to jeszcze intensywniejszy zapach owoców i ogólnej słodyczy (choć ta 'nutella' nie jest już tak intensywna).

Po kilku dripach póki co najlepsze ustawienia, które właśnie przed momentem dały mi zniewalający efekt to:
11,5g kawy/165ml wody, temp. startowa ~82stC, preinfuzja 30 sekund, sama ekstrakcja, ciut na oko, nie włączyłem stopera. w granicach standardu. Woda użyta do parzenia to źródlana Saguaro z Lidla w 2-litrowej butelce.

W filiżance znalazła się bardzo jasna, klarowna kawa. Zapach... Nie jestem w stanie określić co dominuje, konkretnie. Na pewno jest to zapach lekki, rześki, wręcz wiosenny z nutą, delikatną, cytrusów. A smak... Tu po prostu oszołomiło mnie! Myślałem, że to tylko jakieś dziwne wrażenie po pierwszym łyku, ale z każdym następnym, utwierdzałem się w przekonaniu, że głównym smakiem, który wybijał się na przód to... truskawki! Wrażenie obłędne, jak dla mnie. Kawa pita zupełnie na czczo, więc nic, co wcześniej jadłem, nie miało wpływu na percepcję. Nie upieram się, że na pewno są to truskawki, pewnie ktoś bardziej wprawiony by mnie wyśmiał, ale właśnie takie skojarzenia miałem przez całą filiżankę.

Także dużo słodyczy, delikatne kwaski, goryczy praktycznie brak.

Jednym słowem, póki co najlepszy drip, jaki do tej pory piłem, zarówno w domu jak i w kawiarniach.

Do tego dochodzi atrakcyjny stosunek cenowy - po przeliczeniu, paczka 250g to koszt ok. 26 zł (bez przesyłki) (stan na kwiecień 2013). Palarnia wysyła bez problemu kawę za granicę, choć, żeby to było opłacalne, trzeba się organizować grupowo. Ale zdecydowanie WARTO!

Update

Niestety, zbliżam się ku końcowi paczki.. Niestety, bo truskawkowe (truskawkowo-żurawinowe) odczucia nie zniknęły. Ta kawa faktycznie taka jest. łyk, to delikatna czekolada, za którą zaraz rozchodzi się po bokach języka cudny, słodki kwasek i po chwili czuć wspomniane owoce! Cudo!

Końcowa Subiektywna Ocena: 10/10

« Ostatnia zmiana: 07 Czerwiec 2013, 16:25:21 wysłana przez Poe »

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: [James Gourmet] Columbia Finca Santa Barbara Filter Profile
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Czerwiec 2013, 16:25:54 »
Edycja powyższego posta : ) nie wiem dlaczego zapomniałem zamieścić zdjęcia. Już nadrobiłem to niedopatrzenie.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: [James Gourmet] Columbia Finca Santa Barbara Filter Profile
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Czerwiec 2013, 19:40:33 »
Właśnie wypaliłem sobie tą kawę, na razie ciężko o jakieś konkretne zapachy ale z niecierpliwością czekam na pierwsze próby tej kawy. Nie mam dripa więc jak ją najlepiej przygotować?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: [James Gourmet] Columbia Finca Santa Barbara Filter Profile
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Czerwiec 2013, 19:52:04 »
Zrób sobie Żywiecki Dripper ;).

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: [James Gourmet] Columbia Finca Santa Barbara Filter Profile
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Czerwiec 2013, 19:54:24 »
 :smiech:
Pomysł jest świetny, ale raczej nie skorzystam :) Jak już nacieszę się tym co mam, pomyśle o driperze - a ponieważ kusi mnie kolejny młynek może będzie to grindriper ;)

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: [James Gourmet] Columbia Finca Santa Barbara Filter Profile
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Czerwiec 2013, 19:54:53 »
Tak, ŻD : )

ewentualnie aeropress...

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: [James Gourmet] Columbia Finca Santa Barbara Filter Profile
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Czerwiec 2013, 14:00:20 »
Po pierwsze cupping.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: [James Gourmet] Columbia Finca Santa Barbara Filter Profile
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Czerwiec 2013, 21:52:36 »
Dziś coś mnie tknęło i postanowiłem zrobić Cold Brew z tych ziaren. Jutro podzielę się wrażeniami, których nie mogę się doczekać ; )

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: [James Gourmet] Columbia Finca Santa Barbara Filter Profile
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Czerwiec 2013, 21:55:12 »
A w tematach alternatywnych prosimy o szczegóły tego cold brew od strony techniki :)
LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: [James Gourmet] Columbia Finca Santa Barbara Filter Profile
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Czerwiec 2013, 22:04:18 »
Będzie fotorelacja : )

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: [James Gourmet] Columbia Finca Santa Barbara Filter Profile
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Czerwiec 2013, 10:33:36 »
Tutaj znajduje się opis tego, jak ta kawa zachowuje się w parzeniu na zimno, czyli tzw. Cold Brew :)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: [James Gourmet] Columbia Finca Santa Barbara Filter Profile
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Czerwiec 2013, 08:45:39 »
Pierwsze próby w ekspresie raczej mało zachęcające - sporo kwasków na granicy kwasu, raz pojawiła mi się w posmaku taka ostra nuta. Nieco inaczej sprawa wygląda w aeropresie, jestem w trakcie pierwszej próby i już widzę, że nieco przesadziłem z temperaturą. Kwasków jest mało, całość bardziej "spłaszczona" - niepełna. W zapachu króluje dla mnie czerwona porzeczka i wspomniana wcześniej nutella.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: [James Gourmet] Columbia Finca Santa Barbara Filter Profile
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Czerwiec 2013, 12:06:01 »
Na wstępie powiem, że nie będę tej kawy oceniał w żadnej skali bo jeszcze za mało w życiu wypiłem.
Przedstawię tylko moje subiektywne odczucia po wypiciu paczuszki tej kawy :)

Kawa bardzo przyjemna, łagodna, prawie bez goryczki. Zapach po otwarciu paczki/słoiczka piękny, kawa zmielona równie pięknie pachnie - owocowo. W smaku zdecydowanie wspomniane truskawki : ). Ja żurawiny nie wyczułem. Możliwe, że z kawy można wycisnąć sporo więcej niż mi się udało gdyż młynek to nie pierwsza klasa, a i filtry "od Gosi" są.




 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi