Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 224129 razy)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #735 dnia: 24 Sierpień 2021, 21:51:21 »
Off-Topic:


Głównie bredzą standardowo o powolnym paleniu w tradycyjnej palarce bębnowej

Zawsze jak widzę podobne reklamy, przypomina mi się scena z pilota serialu Mad Men: ;)

Don: This is the greatest advertising opportunity since the invention of cereal. We have six identical companies making six identical products. We can say anything we want. How do you make your cigarettes?
Lee Garner, Jr.: I don’t know.
Lee Garner, Sr.: Shame on you. We breed insect-repellent tobacco seeds, plant 'em in the North Carolina sunshine, grow it, cut it, cure it, toast it—
Don: There you go. There you go. [He writes: "Lucky Strike. It's Toasted."]
Lee Garner, Jr.: But everybody else’s tobacco is toasted.
Don: No, everybody else’s tobacco is poisonous. Lucky Strike’s is toasted.


Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #736 dnia: 24 Sierpień 2021, 22:17:38 »
Piłem espresso z najlepszych łódzkich kawiarni (np. Owoce i warzywa, Hot Air) i ta, z Wedla, najbardziej mi podchodzi.

Co to znaczy: palona na mokro?

No, w sumie... :D Masz rację. Zrobiłem copypastę ze strony producenta. ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #737 dnia: 24 Sierpień 2021, 22:29:16 »
ta, z Wedla, najbardziej mi podchodzi.
Tylko w Wedlu chyba nie ma czegoś takiego jak espresso w menu. Zdaje się, że jest lungo i cappuccino. Ciekawe kto im dostarcza ziarna, może uda mi się dowiedzieć przez pewien kontakt, ale nie zdziwiłbym sięgdyby to było np. Etno.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #738 dnia: 24 Sierpień 2021, 22:44:13 »
Kiedyś czytałem że pijalnie wedla miały illy 100% arabica ;-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #739 dnia: 24 Sierpień 2021, 22:58:22 »
Illy nie jest złe, jak na tej wielkości markę.

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #740 dnia: 25 Sierpień 2021, 03:37:10 »
@krystians, suchar
Mąż wcześniej wraca z delegacji, zastaje żonę w łóżku z innym. Ta patrzy na niego: Krzysiek, ty tutaj? To z kim ja jestem w łóżku???  :szampan:
To co ja piłem? :)

Wczoraj dostałem z wedla.
unnamed.jpg

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #741 dnia: 25 Sierpień 2021, 07:33:45 »
Through La Reserva de ¡Tierra! Coffee Defenders we will directly finance Lavazza Foundation.

https://www.lavazza.com/en/sustainability/la-reserva-de-tierra-coffee-defenders.html

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #742 dnia: 25 Sierpień 2021, 12:05:46 »
@szarud Dzięki za kartę, czyli się pozmieniało widocznie. Ja byłem kilka lat temu w Manu raz i wtedy nie widziałem espresso, na stronie www też nie widziałem w menu, ale pewnie jest nieodświeżone.

No proszę to ta Lavazza Tierra kosztuje jakieś 60-kilka zł za kg :) Jak Ci smakuje to chyba możesz zaryzykować.

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #743 dnia: 28 Sierpień 2021, 19:54:25 »

Palarnia: Blend
Kawa: Tajlandia White Honey

Kierunek ciekawy, ale kawa dość kapryśna w dripie. Często wychodzi mi trochę za kwaśna lub trochę za "płaska", ale kilka razy wyszła wspaniała - słodka, złożona i o długotrwałym posmaku. Mimo utrzymywania przemiału i temperatury wody na stałym poziomie nie udało mi się uzyskać w pełni powtarzalnych efektów :/

Najlepiej wychodzi mi w Kalicie 155 (14 g kawy / 210 ml H20 o temperaturze ok. 94C - 30 s bloom, dolewka do 140 ml, po 20 s do 210 ml).

W kawiarce i Cafelat Robocie nie podeszła mi za bardzo.


Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #744 dnia: 06 Październik 2021, 14:56:29 »
Palarnia: palarniablend
Kawa: PAPUA LAMARI

Waniliowa, delikatna, 0 goryczy, 0 kwaśności.

Zaryzykowałem aż 1kg.. i okazało się, że prawidłowo zrobiłem :).
Nie wiem jak to opisać, ale nie dominuje tu smak "generycznego/zwykłego" espresso, przez który smaki muszą się przebijać - tu dominuje wanilia i delikatność.
Taka jakaś łatwa w ekstrakcji - mieli się równo, smaczna przy pierwszym lepszym ustawieniu: 17g->38g [Cafelat Robot]

Offline Nikopol Mężczyzna

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: V60, Phin, AP, FP, Kawiarka
  • Młynek: Nivona 130
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #745 dnia: 13 Październik 2021, 20:57:39 »
Autor: Blend
Kawa: PERU MOYOBAMBA

Z niecierpliwością czekałem na Nikaraguę Pineapple Candy, jednak jest na niej naklejka, aby poczekać kilka dni z konsumpcją.
Z żalem, ale i z pokorą poddałem się prawu kawy i otwarłem Peru. I to było jak otwarcie portalu do innego wymiaru...
Nie jestem zaawansowanym kawoszem, moja sensoryka jest biedna jak Etiopia, dlatego tym bardziej, gdy ktoś taki jak ja mówi, że coś w kawie czuje, to naprawdę to tam jest! A jest sporo:

Suchy aromat jest uzależniający - jest waniliowe Danio, które ktoś wylał na suchą trawę - gdybym nie wiedział co jest w paczce, pomyślałbym, że to kawa z aromatem.
Mielimy - aromat się rozszerza, nie zmienia się - on rośnie!
Zalewamy - ten Waniliowy Serek tam WCIĄŻ jest - zwykle aromat suchy umyka po zalaniu, dając miejsce na scenie innym aktorom, ale ten koleś jest scenarzystą, aktorem i reżyserem w tym dziele natury i pracy rąk ludzkich  :poklon:
Pijemy - waniliowy posmak na wejściu, kawa łukiem obmywa podniebienie i język i gdy zmierza do gardła wzbudza receptory smaku kwaśnego, hops do przełyku - zostaje śmietankowo- waniliowy aftertaste przechodzący w cytrusy (limonka/cytryna). Pierwsza myśl - gdzie winogrono...? Miało być białe... Kolejny łyk - słodycz, serek danio, magia - pyk, cytrynka. Są, są winogrona! Między słodkim a kwaśnym, cała kiść! Kwaśno-słodkie, takie duże, świeżo umyte w wodzie z chrupiącą skórką.
Kolejna myśl - ah, gdyby tak dało się zostawić sam smak waniliowy bez cytryny - proszę bardzo, wystarczy poczekać aż kawa się schłodzi, zostaje sama słodycz, wanilia, kawa!

 :brawa: :brawa: :brawa:

Nie pisuję recenzji, ale dziś muszę. Muszę, bo dochodzi 21, a jak nie zajmę rąk pisaniem, to zrobię kolejną kawę!

Do wszystkich, czytających te słowa, którzy są na początku przygody z kawą - jeśli szukacie czegoś, co smakuje tak jak na opakowaniu, co ma te wszystkie obiecywane smaki i nuty - polecam tę kawę! Nie często się to (mnie) zdarza, aby tak wyraźnie i dobitnie czuć było tyle aromatów.
To nie jest kawa o smaku kawy, z moooże jakimiś tam niuansami - to jest prawdziwa mieszanka określonych smaków, zatopionych w ciemnym napoju, który to, że jest kawą zdradza na końcu (szklanki :P).

Mielenie: 36 klik w JX-Pro
Metoda: V60, 18g kawy/300g wody - 36g preinfuzji ~40sec, uzupełnienie do 120g - w tym momencie nigdy nie mogę sie oprzeć, żeby lekko nie zakręcić dripperem zbierając kawę z brzegów i wyrównując bed, potem 3 zalania po 60g do 300g - czyli taki Tetsu Kasuya z półobrotem ;)

Paweł, nie piłem od Ciebie złej kawy. Piłem kawy które były super, piłem kawy które były o, po prostu dobre. Ale tym wypałem wskakujesz w moim skromnym rankingu na 1 miejsce, przebijając być może dla niektórych słynną Honduras Jesus Leon od Good Coffee, która smakowała octem balsamico. Po prostu serek waniliowy jest lepszy :D
 :poklon: :poklon: :poklon:  :brawa: :brawa: :brawa:  :szampan:

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #746 dnia: 13 Październik 2021, 22:04:19 »
Jak zaczynałem czytać powyższą recenzję PERU MOYOBAMBA to pomyślałem sobie, że muszę ją kupić - tym bardziej, że tak czy inaczej przymierzam się do zamówienia czegoś od Pawła. Ale jak doczytałem do końca, to w zasadzie już chyba nie muszę jej kupować :jezyk:, bo czuję się jakbym właśnie się jej napił i to mi w zasadzie wystarczy ;) :D.
Może Ty Nikopol dawno nie piłeś takiej kawy, za to ja chyba nigdy nie czytałem takiego opisu (choć faktem jest, że nie czytałem ich wiele). Twój opis jest tak obrazowy, że jak doszedłem do "kwaśno-słodkie...", to zwróciłem uwagę na dziwne uczucie w kąciku ust i doszedłem do wniosku, że to ślina wydziela mi się na dźwięk słowa "kwaśny" :mrgreen:.

Nie pisuję recenzji, ale dziś muszę.
Jeśli jest to prawdą, to muszę powiedzieć, że całkiem udany debiucik [emoji38] - no na mnie to zrobiło co najmniej takie wrażenie, jak na Tobie ta kawa ;). Bardzo przyjemnie się to czytało :brawa:.
Teraz, jak będę miał ochotę na PERU MOYOBAMBA, to po prostu to jeszcze raz przeczytam. Jakbyś miał jeszcze jakieś dobre kawy na zbyciu to śmiało nas nimi częstuj - co najmniej ja czekam... :szampan:
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #747 dnia: 28 Październik 2021, 12:13:35 »
Są kawy które zachwycają, rzucają na kolana, są też te które pijemy na co dzień. Oby nie była to być gorzka lura z cepenu ;) I tutaj polecam Peru Dolores i Tanzanię Ngila z Blenda. Bardzo słodkie kawy z delikatnym akcentem owocowym. Dla określenia słodyczy/goryczy nie ma tutaj orzechów, marcepanów, bardziej cukier trzcinowy. Od strony owocowości/kwasowości jest bardzo delikatna i nie dominuje. Jak dla mnie idealne kawy by zacząć dzień, świetne po posiłkach, takie, które pasują do każdej okazji i są dobrym dopełnieniem. Wychodzą zarówno gdy przecisną się w 22s jak i 28s. Dość wysokie body, ładnie prezentująca się crema.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #748 dnia: 17 Listopad 2021, 16:29:57 »
Dzisiaj przyjechałem do domu z pracy a żona mi niespodziankę kupiła. Niespodzianki od żony lubię, ale nie kawowe. Już kiedyś prosiłem żeby przed tym jak będzie chciała kupić mi coś związane z kawą to niech konsultuje ze mną, ale jak widać na zdjęciu nie posłuchała :picardpalm: Może jednak  trafiła z niespodzianką :mhh: Chociaż data palenia też nie jest wybitna 07.2021 no ale cóż liczy się gest ;)Czy ktoś z forumowiczów miał doczynienia z tą kawą/firmą?

Offline Kawko

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #749 dnia: 17 Listopad 2021, 20:19:22 »
@Psyche
Ostatnio to "cudo" wyskoczyło mi na allegro, daj znać jak wrażenia. ;)

Znajomi kupują regularnie jakąś Brazylię za około 45zł/kg na tymże portalu i ostatnio piłem ją u nich (przygotowaną w ekspresie przelewowym) i była całkiem znośna. Bardzo możliwe, że serniczek zaburzył działanie moich kubków smakowych. [emoji38]

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi