Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 228338 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #705 dnia: 15 Maj 2021, 14:32:25 »
Manhattan - Diego Bermudez

Odmiana Castillo, proces „anaerobic thermal shock” wrzucona do „bio reactor” zamiast do „fermetation tank”.
Nie znajdziemy tutaj żadnego cynamonu czy goździków. Intensywnie słodka kawa, na ślepo strzelałbym Red/Black Honey proces. W opisie galaretka, liczi i maliny. Mnie smakuje jak lody rabarbarowo poamaranczowe z lokalnej lodziarni. Delikatna kwasowość połączona z duża dawka słodyczy czerwonych owoców.
Bardzo smaczna, przyjemna kawa :)

https://manhattancoffeeroasters.com/shop/diego-bermudez-filter/
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #706 dnia: 12 Czerwiec 2021, 13:52:32 »
Jakby ktoś podróżował przez Czechy, to polecam kawę na stacji Mol albo Omv (niestety dokładnie nie pamiętam ;) , są dwie kawy do wyboru, classic i Columbia special, piłem ristretto z tej drugiej i było naprawdę dobre, słodkie, owocowe, zbalansowane  :ok:

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #707 dnia: 15 Czerwiec 2021, 12:04:01 »
LUCEFFE MR. EXCLISIVE - puszka, 3 miesiące od wypału, nieco ciemniejszy średni, arabika.

Po kilku dniach złapałem dobre ustawy na Rocie, żeby wyeliminować goryczkę.

Sitko IMS single, 10 gramów mielonki, ubicie średnie, 2.1.1 klik na JE, dwa rozgrzania: 90 stopni i wrzątek.

Profil: bez preinfuzji, dość szybkie narastanie do 8 barów, pod sam koniec zejście do 4 barów.

Uzysk: 25 gramów +- 1.

Efekt: Zaskakująco dobry, b. wyraźna owocowa kwaskowatość, bardzo przyjemna i miękka, lekko cytrusowa, na troszkę dalszym planie mleczna czekolada, body 5/10, balans 7/10, crema nieduża, równa i dość trwała, posmak raczej słaby, goryczka znikoma.

Smacznie, ogólnie: 4.5/6. Gdyby takie były standardowe espressa w przyzwoitych niespecjalistycznych kawiarniach - to byłby cud.
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2021, 12:08:19 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #708 dnia: 16 Czerwiec 2021, 11:53:53 »
nieco ciemniejszy średni,
Na jakiej podstawie oceniasz, że to średni profil palenia jedynie nieco ciemniejszy? Przecież to włoska mieszanka. Może lepiej nie pisać o rzeczach, o których nie ma się za dużego pojęcia?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #709 dnia: 16 Czerwiec 2021, 12:19:36 »
Onyx Coffee Lab - Tropical Weather

Najpierw gratulacje za świetną stronę internetową, zdecydowanie najlepsza jaką widziałem w tematyce kawowej https://onyxcoffeelab.com/
Tropical Weather to coś niezbyt popularnego, mianowicie blend do dripa. Kiedyś chyba tylko @Antonio robił takie cuda i odkąd Square Mile dwa lata temu zaczęło swoje "filter blend" to nagle kilka polskich palarni się obudziło  :picardpalm:
Niemniej bardzo fajnie, że coraz więcej jest blendów dedykowanych pod alternatywy. Tutaj mamy mix naturalnej i mytej Etiopii. Otwarta paczka (283 gramy) uderza aromatem żółtych owoców, mango i ananasem. W filiżance smoothie z malin, ananasa i różowego grapefruita z delikatnym winnym posmakiem. Świetna kawa, świetny pomysł, świetna strona internetowa i wręcz genialne opakowanie. Karton wysokiej jakości, coś jak pudełko od iPhone'a, ale zrobione z odzyskanego papieru, to samo paczka w środku. Piękne zdobienia i świetne hasło "never settle for good enough". Jestem pod mega wrażeniem sensorycznym zarówno kawy jak i jej otoczki. Bardzo polecam
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #710 dnia: 16 Czerwiec 2021, 12:32:03 »
Na jakiej podstawie oceniasz, że to średni profil palenia jedynie nieco ciemniejszy? Przecież to włoska mieszanka. Może lepiej nie pisać o rzeczach, o których nie ma się za dużego pojęcia?

Na tej podstawie, że na puszcze jest napisane "roast medium", a jak porównuję ją "na oko" i "na nos" z innymi puszkowymi średnimi - to wydaje mi się taką nieco ciemniejszą. W 80% swoich postów dopisuję, że "moim zdaniem", "wg mnie", na mój gust" itd. (choć tu tego nie zrobiłem) - bo wiem, czym się różni opinia od fachowej tezy. Wiem też, że profilu wypału nie da się precyzyjnie ocenić po kolorze ani po zapachu, wiem, że składniki mieszanki mogą być wypalano osobno albo razem, wiem, że często co innego jest uważane za ciemne przez tradycjonalistę, trzeciofalowca, Włocha, ale że są też ścisłe kryteria itd.

Przytłaczająca większość wpisów na tym forum to - często bardzo swobodne - opinie (ten wątek też ma taki tytuł); o ile się nie mylę - jest to forum dla także dla hobbystów, nie tylko dla zawodowych roasterów, baristów czy zawodników?

PS. Oceniając espresso (napar) z prezentowanych ziaren, siłą rzeczy pośrednio oceniam też i sprzęt oraz nastawy - jakie zostały zastosowane. Subiektywnie. :) Może z czasem nauczę się większego obiektywizmu. :taktak:
« Ostatnia zmiana: 16 Czerwiec 2021, 12:52:05 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6216
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #711 dnia: 16 Czerwiec 2021, 17:35:51 »
Przepraszam, że się czepiam. Szanuję, że chcesz jak najwięcej napisać. Jednak najlepiej wychodzi gdy pisze się o tym co się wie, czuje lub przypuszcza, ale w takiej formie, aby dla czytającego było to jasne.

Lucaffe to jest masowo produkowana kawa. Jeśli taki produkt nie występuje w kilku stopniach palenia, to można taką informację pominąć. Ewentualnie wg mnie sensowne w tym przypadku może być podanie stopnia palenia podawanego przez producenta, aby odnieść się do tego swoim komentarzem.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #712 dnia: 16 Czerwiec 2021, 20:31:28 »
Jeśli taki produkt nie występuje w kilku stopniach palenia, to można taką informację pominąć. Ewentualnie wg mnie sensowne w tym przypadku może być podanie stopnia palenia podawanego przez producenta,

Rozumiem. Bardzo cenna uwaga, nie patrzyłem na to w taki sposób, że jeśli to powszechnie znana kawa, występująca w jednym stopniu palenia - to moje uwagi o "nieco ciemniejszym" mogą sugerować, że to jakaś inna wersja tej kawy.

Będę się tego trzymał.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #713 dnia: 16 Czerwiec 2021, 20:56:58 »
Tropical Weather to coś niezbyt popularnego, mianowicie blend do dripa. Kiedyś chyba tylko @Antonio robił takie cuda

Nie tylko. Coffee Lab z Warszawy też mieli blendy pod dripa w ofercie. Pamiętam, że ze trzy lata temu zamawiałem od nich coś takiego.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 400
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #714 dnia: 21 Czerwiec 2021, 21:12:18 »
SATI - Congo LAC KIVU - Fairtrade.

Palenie średnie wg opisu - mocno kwaskowate, orzeźwiająco "musujący" smak, z rześką owocowością o mocno słodkim podkładzie.  :pycha:

Puszka - jedyny minus, że mało szczelna po otwarciu hermetycznej zamknięcia i dodatkowo daję woreczek i gumkę.

Co najmniej 5/6. Kupię jeszcze raz, choć palenie - sądząc po dacie ważności i premierze tej serii - to styczeń 2021.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #715 dnia: 22 Czerwiec 2021, 13:18:02 »
Kawy z Kongo, z rejonu Jeziora Kivu są świetne. Kiedyś właściciel albo jakiś dyrektor Sati odwiedził naszą kawiarnię w ostatnich latach jej istnienia, zdaje się, że ładnych kilka lat temu. Nabijał się trochę z tego całego "speciality" i jasnych singli ;).

Offline daniel_t

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: R58
  • Młynek: F64 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #716 dnia: 27 Czerwiec 2021, 19:03:43 »
A która paralnia robi ciemno palone ziarna do espresso?
najczęściej kupuję z Manufaktury Kawy:
https://www.manufakturakawy.com/produkty/kawa/sposob-parzenia-kawy/kawy-ciemno-palone/
choć w sumie to pewnie każda  :evil:

dzięki, wziąłem na próbę wszystkie.

Offline daniel_t

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: R58
  • Młynek: F64 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #717 dnia: 29 Czerwiec 2021, 17:37:37 »
Kolega @mkb polecił kawy z Manufaktury, jako że lubię mocno palone, zamówiłem 3 - Słoń, Tygrys, Espresso Mild.
Zacząłem od Tygrysa (60/40), bo ostatnia kawa z Hard Beans Toucan(70/30) - była bardzo słabą mieszanką i w ogóle mi nie podeszła. Kwestia gustu.
Za to Tygrys - wow. Może dlatego, że Toucan był bardzo słaby, nawet pierwsze parzenie było już udane - 18g/25s/31g. Drugie podobnie, zmieniam teraz młynek żeby osiągnąć 1:2. Zero kwasu - to na plus, kierunek zdecydowanie Włoskiego espresso.

Generalnie dobrze zajrzeć na forum, bo człowiek czegoś ciekawego się dowie. Jutro kolejne testy, bo dwa kolejne espresso po 17 nie wróżą dobrej nocy :)




Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #718 dnia: 02 Lipiec 2021, 16:18:13 »
Czy ktoś z forumowiczów kupował lub może polecić dobrą palarnie na Ukrainie? Za niedługo się wybieram i możemy bym coś tam spróbował :mhh:

Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #719 dnia: 04 Lipiec 2021, 23:54:53 »
Miałem okazję ostatnio napić się Hard Beans - Kostaryka El Higueron i jestem pod wrażeniem. Intensywna kwasowość z zauważalną słodyczą. Pierwsze skojarzenie: sok z dojrzałych czerwonych winogron. Bardzo przyjemna kawa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi