Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 448047 razy)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1650 dnia: 24 Październik 2021, 22:47:58 »
Mi to się wydaje, że są po prostu kraje, gdzie historycznie bardziej rozwinęła się kultura picia herbaty i tam piją mniej kawy, i odwrotnie. (...) To się oczywiście cały czas zmienia, ale nie doszukiwałbym się jakichś zależności od klimatu.

Historycznie można powołać się na przykład Anglii. Do XVIII wieku królowała w UK  kawa, także wśród warstw niższych, później herbata. Praktycznie stało się  to tak, że import kawy drożał, herbata z kolonii stawała się wyraźnie tańsza. I dzięki takiej polityce  Anglicy opanowali rynek herbaty na świecie. Rynek kawy oczywiście istniał równolegle. Czy ma to związek ze zmianą profilu upraw na Cejlonie? Prawdopodobnie.  Do XVIII wieku uprawiano tam kawę, później Anglicy to zmienili, tak że do dziś cała wyspa żyje z herbaty. Anglicy uznali, że kawę można uprawiać prawie wszędzie, co poniekąd jest prawdą,  a  dobrą herbatę tylko gdzieniegdzie.

A co do zależności od klimatu, no cóż, coś takiego chyba jednak istnieje. W Europie strefa wina to południe, strefa piwa leży bardziej na północ, jeszcze bardziej na północ to strefa wódki (whisky). Kawa zaś im bardziej na południe tym ciemniej palona, wystarczy  porównawczo wypić  kawę w   Szwecji i Neapolu. Oczywiście wszystko to w pewnym  uproszczeniu, ale chodziło raczej o pokazanie trendów. Klimat wpływa na ludzi ich zwyczaje kulinarne. 

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1651 dnia: 24 Październik 2021, 22:49:09 »
A jak Ukrainiec reprezentujacy Polskę w cup tasters - Oleg Saphizynski?
Odpadł. Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Wojciech Tysler tez odpadł z Cup Tasters
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1652 dnia: 24 Październik 2021, 23:05:21 »
@krystians

"Ja tam cieszę się, że jestem młody i ciekawy świata, mogę się mylić i odkrywać świat".

No, szalenie oryginalne. :) Studiować i podróżować należy w młodości i w XIX wieku dobrze o tym wiedziano i oczywiście to praktykowano. Życzę ci,  by w twoim przypadku ciekawość świata  zwyciężyła z pokusą  zblazowania i przesytu. Jeśli tak się stanie to  po latach będziesz wiedział coś o wszystkim, a  z powodów zawodowych wszystko o czymś. 
 
"Mam nadzieję nie zbliżyć się mentalnie do poczucia omnipotentności".

Omnipotentny to wszystko mogący, wszechmocny, chyba nie o to ci chodziło.

« Ostatnia zmiana: 24 Październik 2021, 23:11:08 wysłana przez ROSS JB »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1653 dnia: 25 Październik 2021, 00:20:12 »
Historycznie można powołać się na przykład Anglii. Do XVIII wieku królowała w UK  kawa, także wśród warstw niższych, później herbata. Praktycznie stało się  to tak, że import kawy drożał, herbata z kolonii stawała się wyraźnie tańsza. I dzięki takiej polityce  Anglicy opanowali rynek herbaty na świecie. Rynek kawy oczywiście istniał równolegle. Czy ma to związek ze zmianą profilu upraw na Cejlonie? Prawdopodobnie.  Do XVIII wieku uprawiano tam kawę, później Anglicy to zmienili, tak że do dziś cała wyspa żyje z herbaty. Anglicy uznali, że kawę można uprawiać prawie wszędzie, co poniekąd jest prawdą,  a  dobrą herbatę tylko gdzieniegdzie.
Interesujące, prawda, że kulturę picia ukształtowała raczej imperialna polityka, aniżeli tzw. otwartość?
Polityka angielska (a raczej francusko-angielska) spowodowała też powstanie sherry i porto.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5287
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1654 dnia: 25 Październik 2021, 19:01:48 »
》tertium non datur《

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1655 dnia: 25 Październik 2021, 22:14:43 »
Polak reprezentujący Irlandię w
Wojciech awansował do finału! :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1656 dnia: 27 Październik 2021, 11:55:38 »
Wojciech skończył na szóstym miejscu :)
Zwyciężył Diego Campos z Kolumbii


Prawdopodobnie dyskusja na temat WBC na tym forum nie ma sensu, bo więcej emocji wzbudza chiński młynek za pare złotych, niż to wielkie kawowe wydarzenie (może dlatego poziom forum tak ostatnio spada) ale spróbuje.
Ciekawa rzecz, ze zawodnicy używający kaw z obróbki anaerobic, stosowali ratio około 1:3 i wyżej a nie standardowe 1:2 np 20g - 48 uzysk czy 21g - 51 uzysk. Zazwyczaj unikałem obróbki anaerobic w espresso, ale gdy będzie okazja to chetnie przetestuje
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2021, 11:58:05 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2394
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1657 dnia: 27 Październik 2021, 12:14:50 »
To ratio brzmi ciekawie, ja mam dość ambiwalentne podejście do tego rodzaju obróbki i często aromaty uznaję za zbyt mdłe i słodkie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby poeksperymentować z ratio i samemu ocenić efekty. Dla mnie to jest wartość forum. Spojrzenie z innej strony, wyjście poza rutynę, możliwość doświadczania lub kawowego rozwoju. A w załączniku wspomnienie sukcesu Agi Rojewskiej na WBC

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1658 dnia: 27 Październik 2021, 13:28:22 »
ja mam dość ambiwalentne podejście do tego rodzaju obróbki i często aromaty uznaję za zbyt mdłe i słodkie.

Mam dokladnie tak samo. Dlatego rzadko sięgam po kawy potraktowane tą obróbką, ale następnym razem chetnie spróbuje :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5287
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1659 dnia: 27 Październik 2021, 14:48:40 »
》tertium non datur《

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3460
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1660 dnia: 27 Październik 2021, 15:56:26 »
np 20g - 48 uzysk
Około 1:2,5, ja w zasadzie zaczynam zawsze od tego ratio dla jaśniej palonych kaw, taki bezpieczny punkt wyjścia.
Bardziej mnie dziwi dość niska ekstrakcja o jakiej wspominał, TDS 8 i EY 20%. Na samych zawodach chyba nie mierzą, więc to pewnie z prób pomiary.
Co ciekawe na pierwszej grupie miał zawsze dłuższy czas ekstrakcji, trochę zasłaniali, więc nie wiem czy później startował, czy coś innego to powodowało.

Natomiast sam format nie podoba mi się nadal. Nie ma to ani nic wspólnego z pracą baristy, ani z rzetelną sensoryką.
Gość sugeruje co i jak ma smakować, tablety, słuchawki. Dziwne :)
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2021, 16:14:43 wysłana przez pj.w »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1661 dnia: 27 Październik 2021, 16:03:48 »
Bardziej mnie dziwi dość niska ekstrakcja o jakiej wspominał, TDS 8 i EY 20%.

Chyba za dużo czytasz/oglądasz Rao i jego dziwactw. 20% to normalna, świetna ekstrakcja która z pewnością posmakuje większości ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3460
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1662 dnia: 27 Październik 2021, 16:17:16 »
Przy takim ratio  i takich ziarnach, mielone na EK, trudno mi sobie wyobrazić, żeby to było jakieś wybitne espresso. 

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1663 dnia: 27 Październik 2021, 16:27:51 »
A duże masz doświadczenie z Eugenioides w espresso? ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6194
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1664 dnia: 27 Październik 2021, 17:25:25 »
Nie ma to ani nic wspólnego z pracą baristy, ani z rzetelną sensoryką.
Gość sugeruje co i jak ma smakować, tablety, słuchawki. Dziwne

Hmm, dlaczego wg Ciebie nie ma to nic wspólnego z pracą baristy? Czy barista nie powinien być poniekąd odpowiednikiem sommeliera ?

Jaka to jest rzetelna sensoryka? Na zawodach z tego co kojarzę sędziowie sprawdzają rzeczywistość z tym co mówi o kawie barista. Jeśli nie przedstawiłby jaki profil był celem, to jak ocenić rezultat?

Pomoce dla innych zmysłów wydają mi się jak najbardziej na miejscu, w końcu to jak coś nam smakuje jest pochodną bardzo wielu czynników. Jeśli barista może wpłynąć świadomie na to doświadczenie, to ja bym zaliczał to in plus. Widzę tutaj odniesienie do pracy szefa kuchni i załogi restauracyjnej, gdy chcą dostarczyć jak najciekawszego doświadczenia kulinarnego ważny jest każdy element otoczenia i zastawy, a nie tylko samo jedzenie.
« Ostatnia zmiana: 27 Październik 2021, 17:30:42 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi