Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 247805 razy)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #840 dnia: 26 Październik 2021, 22:49:10 »
Aleksandria źródlana, czyli miękka. To jest chyba Primavera w wersji półhurtu.

To są dwie różne wody. Na dodatek Aleksandria ponad dwa razy tańsza a moim zdaniem lepsza, kwaśniejsza kawa na niej wychodzi. Primavera też nie jest zła ale tu smak idzie nieco bardziej w stronę gorzkiego. Przy identycznym zaparzeniu tej samej kawy.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #841 dnia: 26 Październik 2021, 22:59:26 »
Ale Primavera jest ze źródła "Aleksandria", jak podaje producent (ten sam).

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #842 dnia: 27 Październik 2021, 00:28:32 »
Faktycznie producent ten sam. Niemniej jednak na butelce jest nieco inny skład.

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #843 dnia: 16 Listopad 2021, 13:16:33 »
Od pewnego czasu korzystam z filtrów dzbankowych Brita. Smak wody mi odpowiada, czajnik się nie zakamienia. Chciałbym jednak zmienić system na filtrację podłączoną na stałe do wody. Myślałem o filtrze BWT i baterii trójdrożnej Grohe. Liczę optymistycznie na to, że twarda krakowska kranówka mi tej baterii zbyt szybko nie zniszczy  8) Docelowo chciałbym do filtra podłączyć następny ekspres.

Zastanawia mnie kwestia bypassu w filtrach BWT-czy przy ustawionym bypassie z filtra wychodzi woda częściowo niefiltrowana? Na to pytanie uzyskałem sprzeczne odpowiedzi - sprzedawca twierdził, że niefiltrowana  :o , ze schematów i opisów które widziałem wynika, z kolei że jest jednak filtrowana...

Kolejna kwestia to filtry Grohe - czy to brandowane BWT? @rubin et al, pomożecie?
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2021, 13:22:59 wysłana przez skansen »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #844 dnia: 16 Listopad 2021, 15:14:13 »
Te schematy są faktycznie dziwnie zrobione, ale z tego co wiem to część wody omija filtr. Albo, jeśli wierzyć schematom, to jest filtrowana tylko pierwszym etapem, czyli bodaj filtr węglowy. Jak bym i tak przed BWT postawił zwykły zestaw 3 filtrów 10" bodaj, przedłuży to znacznie życie BWT. Eksploatacja tego jest śmiesznie tania, a i sama obudowa nie jest droga...

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #845 dnia: 16 Listopad 2021, 18:13:03 »
Wywołany do odpowiedzi odpowiadam :)

ZTCW bypass przepuszcza wodę przez filtr węglowy, nie przepuszcza przez odwapnianie. Na stówę tak było w Brita Quell. Ale to logiczne, że tak powinno być - rownież w BWT - chcemy nie zabierać wszystkich minerałów, ale syfu chcemy się pozbyć.

Filtry Grohe to przecięta cenowo wersja BWT, żeby było śmieszniej - głowice są (celowo?) niekompatybilne.

Ja mam BWT Bestmax Premium i jestem szczęśliwy. Chciałem też kupić porządną baterię Grohe, ale kupując zlewozmywak wziąłem do przymiarki baterię z Leroya za 250 zł - i póki co jest super, więc nie zmieniam.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #846 dnia: 16 Listopad 2021, 18:30:39 »
Przegięte cenowo miało być

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #847 dnia: 16 Listopad 2021, 21:02:06 »
@rubin @siewcu dziękuję, rozjaśniło mi to sprawę.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #848 dnia: 18 Listopad 2021, 16:50:21 »
Po co 3 stopnie przed. Naprawdę potrzebny jest blok węglowy spiekany (i pewnie taki ma brita wbudowany i jej bypass).
Takie bloki mają filtrację ok 10u lub lepiej. Ja używam tylko 1 blok przed RO (przepłukać tylko jak instalujemy nowy).
Jak woda z dużą ilością mułu itp., to oczywiście ma sens dać filtr propylen/ sznurek i wymieniać jak się zapcha.
Dla paranoików lub używających węgla nie spiekanego to trzeba dać 1u po węglu.


skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #849 dnia: 19 Listopad 2021, 10:26:12 »
Wstępnie zdecydowałem się na BWT Bestmax Premium i baterię trójdrożną. Jeszcze chciałbym dopytać o zastosowane węże połączeniowe? Jakie polecacie/używacie?
« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2021, 11:28:36 wysłana przez skansen »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #850 dnia: 19 Listopad 2021, 11:35:37 »
Pierwsze z brzegu z oplotem :). Na gwint 3/8’’.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #851 dnia: 19 Listopad 2021, 11:37:37 »
Tylko uwaga! Głowica Bwt ma plastikowy gwint - trzeba równo wkręcać i nie na siłę. Z odpowiednią finezją :).

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #852 dnia: 19 Listopad 2021, 17:16:16 »
Dziękuję. A głowica do tego - co lepiej:
1) all-in-one czyli BWT Besthead FLEX głowica zintegrowana z odpowietrznikiem:
czy
2) zwykła głowica i dodatkowy zawór odpowietrzający/płuczący?
Czy opcja numer 2 daje coś więcej niż 1? Teoretycznie drugi wariant zawiera dodatkowo zawór płuczący, czy to jest potrzebny dodatek?
« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2021, 17:20:48 wysłana przez skansen »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #853 dnia: 19 Listopad 2021, 21:32:07 »
Wybrałem Flex, jest tez zawór płuczący. Jest to przydatne jak nie używasz długo - np. tydzień. Wtedy przed posłaniem wody do ekspresu spuszczasz ileśtam litrów, żeby zrobić flush - poczytaj instrukcję. Flex jest nowsze - jeśli dobrze wiem, to następca tego drugiego.

Dodatkowo polecam kupić od razu przepływomierz - precyzyjnie będziesz wiedział kiedy jest czas wymienić butlę.

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #854 dnia: 28 Listopad 2021, 14:26:57 »
Zamontowałem BWT Best Max Premium M. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że woda ma lekko ziemisty posmak. Próbowałem sam, próbowała żona, zaprosiłem tatę-wszyscy mamy takie same odczucia. Spotkał się ktoś z Was z takim problemem? Nie jest to raczej na pewno wina nowych węży-wymontowałem na chwilę głowice a w jej miejsce wstawiłem nypel (z wylewki płynęła wówczas woda z kranu) i smak był normalny...

Woda wg wodociągów ma 17dH stąd bypass ustawiony na 3 zgodnie z zaleceniami producenta.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi