Autor Wątek: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?  (Przeczytany 9226 razy)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #30 dnia: 13 Październik 2021, 19:38:29 »
Ja bym tego tak nie ujął, osiowości brak, a górne żarno ma luzy na gwincie, przy zmanie ustawień, bądź nawet dotknięciu zmienia się "melodia" młynka. Być może nie ma to wielkiego wpływu na przemiał i smak kawy, ale stabilnym spasowaniem bym tego nie nazwał( nie wiem jak to wygląda w innych młynkach, może to taka "norma" a ja się czepiam

Wystarczy spojrzeć na schemat,  w Mazzerach osiowość jest akurat wzorcowa, co w połączeniu z dużą  masą (MSJ waży 13 kg)  i sztywnością obudowy (grube aluminium) redukuje drgania, a to ma kolosalny wpływ na jakość  przemiału.

Luzów na gwincie nie ma, bo jest on wykonany  w elemencie  mosiężnym, gwint jest zresztą dość drobny, więc trzeba uważać przy wkręcaniu.  Ponadto górne żarno osadzone jest na trzech  sprężynkach, które dociskają z określoną elastycznością górne żarno do dolnego.

Solidny konserwatyzm konstrukcji Mazzera gwarantujący jakość i powielany w wielu innych młynkach można porównać do E-61, a  też niektórzy wybrzydzają, że stara i nieładna.   ;)

Tak, czepiasz się.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2021, 19:42:20 wysłana przez ROSS JB »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Październik 2021, 19:40:28 »
Podobnie, ale ja nie robiłem dołnsajzingu, jak Ty [emoji38]
A widzisz, stodoła stodole równa (mój 10mm niższy!), jedynie mało znaczący szczegół, w pasie węższa.

A po kiego Ci hopper na 1,5kg ziarna!
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2021, 19:49:08 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Październik 2021, 19:44:48 »
Solidny konserwatyzm konstrukcji Mazzera gwarantujący jakość i powielany wielu innych młynkach można porównać do E-61, a  też niektórzy wybrzydzają, że stara i nieładna

Niektórzy mówią, że Mercedes "Pagoda" brzydki i stary. Pozostaje współczuć jednym i drugim, jak mówił (choć nie o tym [emoji38]) Borch Trzy Kawki.

A po kiego Ci hopper na 1,5kg ziarna?

Ależ oczywiście, ale ty mówiłeś w o wzroście, a pominąłeś tuszę. Jak sobie wyobrażasz Twój kombajn przy mojej Caroli? Było nie było, młynek jest lokajem ekspresu i nie wypada, żeby wyglądali jak rodzina Adamsów.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Październik 2021, 19:48:45 »
Myślę, że jest on świadom kwestii utleniania, ale to uwzględnia w imię wygody.

Poza działaniem tlenu, ubywa dwutlenku węgla (to jest właściwe wietrzenie kawy), no i światło działa  też niekorzystnie na ziarno. W głowę zachodzę dlaczego zdaje się tylko Macap wytwarza  przyciemnione zbiorniki na ziarna.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Październik 2021, 19:51:42 »
 
młynek jest lokajem ekspresu

Odwrotnie, ekspres jest lokajem młynka, który przecież jest ważniejszy,  jak przynajmniej  twierdzą guru i prorocy kawy.  :taktak:

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Październik 2021, 19:55:36 »
młynek jest lokajem ekspresu

Odwrotnie, ekspres jest lokajem młynka, który przecież jest ważniejszy,  jak przynajmniej  twierdzą guru i prorocy kawy.  :taktak:

Guru wcale nie są w sprzeczności. Pan zje, co mu lokaj przyniesie, stąd ważne (dla guru i nie tylko), co lokaj niesie. Ale pan dalej jest panem  :evil:

Myślę, że jest on świadom kwestii utleniania, ale to uwzględnia w imię wygody.

Poza działaniem tlenu, ubywa dwutlenku węgla (to jest właściwe wietrzenie kawy), no i światło działa  też niekorzystnie na ziarno. W głowę zachodzę dlaczego zdaje się tylko Macap wytwarza  przyciemnione zbiorniki na ziarna.

Bo kawa to nie wino, ma iść na przemiał, a nie leżakować  ;)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Październik 2021, 20:10:35 »
@ROSS JB Jeśli test z flamastrem można uznać za miarodajny, to równoległe ułożenie żaren względem siebie w moim Mazzer mini nie występuje, być może w większych młynkach, choć wątpię, konstrukcja ta sama.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2021, 20:12:57 wysłana przez pietro »

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Październik 2021, 20:13:34 »
To, że młynek musi być ciężki, a żarna stabilnie osadzone to dawno zapomniana, a bardzo istotna cecha dobrego młynka. Maja żarna wirować, a nie młynek. Jaką cudownością musi Eureka single dose z jej 1650rpm w tak nikczemnej posturze  :lol2:

Sierp też kiedyś był wynalazkiem, podobnie jest z grupa e61 i wkręcane żarna. Mazzer to był kiedyś mokry sen domowych baristów, taki stary jestem, ze to pamietam. :)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #38 dnia: 13 Październik 2021, 20:42:01 »

@Jozin von Bazin
Sierp też kiedyś był wynalazkiem, podobnie jest z grupa e61 i wkręcane żarna”.

Jak grymasisz na wkręcane żarna  to  polecam młynek z  żarnami  wkładanymi na klik. Firmy kawowej DeLonghi na przykład.  :lol2:
 
„Mazzer to był kiedyś mokry sen domowych baristów, taki stary jestem, ze to pamiętam”.

Wówczas  Solis Scala (dziwnie podobny do współczesnego  Baratza Encore) polecany był do espresso jako młynek tańszy, ale nadający się.  Takie to były romantyczne czasy.


Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #39 dnia: 13 Październik 2021, 20:50:59 »
Jeśli test z flamastrem można uznać za miarodajny, to równoległe ułożenie żaren względem siebie w moim Mazzer mini nie występuje, być może w większych młynkach, choć wątpię, konstrukcja ta sama.


Czy espresso ci wychodzi dobrze? Młynek nowy, używany? Żarna oryginalne?

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #40 dnia: 13 Październik 2021, 21:54:26 »
Mając Mazzera MSJ miałem te same obserwacje co pietro. Ok, miałem młyn używany, z oryginalnymi nowymi żarnami. Na gwincie był luz, sprężyny go nie niwelowały, najlepiej było zaobserwować lekko kręcąc raz w jedną, raz w drugą przy punkcie styku. O stabilnym ułożeniu żaren mogłem pomarzyć. Lepiej było jak owijałem gwint cienkim teflonem. Ale ten się po jakimś czasie zwijaj i wypadał.
Przychylam się do stwierdzenia, że ten typ mocowania żaren to nie jest jakiś high-tech. Zwłaszcza w kontekście długowieczności.

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #41 dnia: 13 Październik 2021, 22:18:02 »
Eureka produkuje takie sobie młynki, no może oprócz Mythosa.

Masz jakieś dowody/obserwacje/anegdotki w tej kwestii?
Miałem kilka młynków od Eureki w ręku i powiedzieć o Olympusie 75E albo Zenith 65E, że są takie sobie, to nadużycie.
Moim zdaniem nie odstają od konkurencji, a wręcz są lepsze pod niektórymi względami.

Solidny i docelowy to będzie moim zdaniem Nuova Simonelli / Victoria Arduino MDJ, był niedawno na olx za 3tyś. może jeszcze Ceado e37s, ale ten z kolei do domu jest niezbyt ergonomiczny. Jak masz miejsce to bym brał Mythosa, nawet ten podstawowy model Eureka Mythos, jak budżet pozwoli to Mythosa one. Mythosy są wbrew pozorom bardzo „home friendly”, bardziej niż młynki, które są powszechnie uznawane za domowe.

Fiorenzato podobnie jak Mazzer mają archaiczny sposób mocowania żaren, ja bym się w to nie pchał.

Polecanie Mythosa (czy to jedynki czy dwójki) do użytku domowego to słaby pomysł.
Olbrzymi 3kg hopper, problemy z rozyspywaniem, zbrylaniem, wiatrakiem, dostosowaniem mielenia, itd.
Nieważne nowy czy używany trzeba mieć na uwadze, że sprzęt i jego serwis nie są tanie.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #42 dnia: 13 Październik 2021, 22:44:38 »
Polecanie Mythosa (czy to jedynki czy dwójki) do użytku domowego to słaby pomysł.
Olbrzymi 3kg hopper, problemy z rozyspywaniem, zbrylaniem, wiatrakiem, dostosowaniem mielenia, itd.
Nieważne nowy czy używany trzeba mieć na uwadze, że sprzęt i jego serwis nie są tanie.
Ale miałeś, używałeś, czy internety przepisujesz bo takich kocopałów o Mythosie dawno nie czytałem.
Miałem Olympusa 75, miałem Mythosa.
Wiesz jak się dostosowuje Mythosa? Poranne espreso z zasypanym hopperem ustawione na dozę 18g robiłem z doza 18,5g , 0,5 zapasu żeby uzysk był idealny, reszta espresso w ciągu dnia już na dozie 18g. Zrób to samo na Olympus 75 gdzie od żaren do clump crushera masz ze 2cm i zalega tam z 10g mielonki.
Ze tak parę pereł rzucę przed ....

W przeciwieństwie do 99% użytkowników tego forum piszę o sprzęcie, który użytkowałem, przeważnie dość długo żeby wyrobić sobie o nim opinie.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2021, 22:48:07 wysłana przez Jozin von Bazin »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #43 dnia: 13 Październik 2021, 23:55:14 »



W przeciwieństwie do 99% użytkowników tego forum piszę o sprzęcie, który użytkowałem, przeważnie dość długo żeby wyrobić sobie o nim opinie.

Trochę kolego jedziesz po bandzie twierdząc, tylko że tylko 1% forumowiczów pisze na podstawie własnych doświadczeń, a reszta to mitomani.
Wiele osób otrzymało tu konkretną pomoc i merytoryczne wskazówki, w tym i ja, więc nie przesadzaj.
 





Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #44 dnia: 14 Październik 2021, 17:06:40 »
 @tytoos
„Mając Mazzera MSJ miałem te same obserwacje co pietro. Ok, miałem młyn używany, z oryginalnymi nowymi żarnami. Na gwincie był luz, sprężyny go nie niwelowały ….”.

To jest  sprawa newralgiczna, czyszczenia tego młynka (i innych podobnych, np. Fiorenzato F5).  Jeśli robi się to byle jak i wkręca  górne żarno na siłę w niedrożny gwint to tak się może stać, choć możliwe są  inne przyczyny.  Gwint jest bardzo drobny, mosiężny, co ma zapewnić stabilność żaren, ale  może w nim zalegać sporo twardniejących osadów  kawowych i przed wkręceniem należy go starannie oczyść. Można sobie wyobrazić, że w warunkach kawiarnianych załodze nie chce się,  nie przywiązuje do tego wagi lub nie jest przeszkolona.  W warunkach domowych właściciel z reguły się stara. Jeśli to był  młyn używany,   jak piszesz,  możliwe także, że silnik był  demontowany lub wymieniany i to byle jak, nie przez serwis.

„Przychylam się do stwierdzenia, że ten typ mocowania żaren to nie jest jakiś high-tech”.

Każdy sprzęt można zniszczyć, nawet najlepiej zaprojektowany i wykonany, a ty  nie miałeś nowego młynka tylko używany, w dodatku to sprzęt  gastronomiczny, czyli używany bardzo intensywnie i przez różnych ludzi.  Mocowanie żaren jest w Mazzerach całkiem logiczne i solidne, zwłaszcza w porównaniu z młynkami  modnymi, kopniętymi,  jak Niche Zero. Jest tam jakaś wybitna osiowość?  I co o tych młynkach sądzi grawitacja? To się okaże po latach.

Na koniec pytanie, czy robiłeś test flamastrowy  swojego młynka (nowego?)  Casadio? 


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi