Autor Wątek: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?  (Przeczytany 9225 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Październik 2021, 17:52:26 »
A jednak ludzie kupują tą włoszczyznę.
Piją, bo ich kubki smakowe są przyzwyczajone do spalenizny i myślą, że  kawa ma tak smakować. Abstrahuję od Twoich i Tobie podobnych, którzy z niejednego pieca kawkę pili i zwyczajnie wolą włoskie.  Miałem ostatnio adekwatną sytuację, gdzie klientka stwierdziła, że po spróbowaniu "mojej" Brazylii Cerrado single origin, jakie kiepskie kawy do tej pory piła.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2021, 17:56:27 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Październik 2021, 18:01:03 »
Próbuje wybrać nowy młynek do domu, chciałbym kupić coś docelowego, na dłuższy czas, ale jednocześnie nie przesadzić. Ot wybrać optymalną opcje dla człowieka który lubi espresso, chce dobrego espresso w ilości 4 dziennie ale z hoppera, bez codziennego odmierzania i perfekcji rytuału.

Nie rozumiem, albo „coś docelowego” albo „na dłuższy czas” i z opcją zmiany kiedyś tam.

Bez rytuału  odmierzania  i przysypywania  z kubka  do kubka  oraz  ważenia na chińskiej wadze twoje życie  kawosza  straci sens i perspektywę eschatologiczną,   więc zastanów się. A może kapłański młynek Niche Zero?

A poważniej, jeśli już rozważasz zmianę młynka i jako kryterium bierzesz rozmiar żaren to czemu nie 83 mm? Wówczas sprzęt będzie raczej docelowy, chyba że jakiś kaprys w przyszłości  pogna cię dalej. Trzeba pamiętać, że istnieją młynki dobre  i  młynki modne. Nikt tego nie udowodnił, ale prawdopodobnie żarna 64/65  mm są w zupełności wystarczające i dlatego większość dobrych  młynków ma je właśnie takie. Jeśli już zdecydujesz się na żarna  64/65 mm lub większe to zastanów się  jak one są osadzone w młynku, czy zapewnią konieczną stabilność (ważna jest waga młynka, moim zdaniem im więcej młynek waży tym lepiej), co będzie miało wpływ na jakość przemiału. Gdybym z kaprysu kupował teraz nowy młynek z żarnami 64-75-83 mm to ograniczyłbym poszukiwania  do "firm młynkowych":  Ceado, Fiorenzato, Mazzera, Eureki, Macapa (75 mm), ale to tylko moje prywatne sugestie.


Offline Endrju

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R &amp Rocket Appartamento
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Październik 2021, 18:14:50 »
W zakresie 64-65 mm jest spory wybór, bez obaw chyba o cenę (skoro Endrju rozważa też 75), wg mnie powinien poszukać takiego, co się skomponuje (również wizualnie) z ekspresem. Ten Fausto niebrzydki, choć ten Fiorek, o którym pisze Janusz, zdaje się mocniejszy. A to bym brał pod uwagę (mocniejszy od mojego - ale za wysoki i dlatego u mnie nie przeszedł do finału  )

Całkiem skutecznie zaczynam się zniechęcać do 75 ;)
z powodu rozmiarów i domyślnej "gastronomiczności" większości opcji ponad 64mm, rozważałem tylko atom 75e, bo ceado e37r z ceną pod 7k będzie już ekstremalnie trudny do obronienia przed moim domowym dyrektorem finansowym ;)
Za to w kategorii 64/64mm obok Rocket Fausto, zaczynam brać pod uwagę też ceado e37j. Czy to będzie istotnie lepsza opcja od Fausto, czy kryterium design vs cena może spokojnie zadecydować i oby dwa powinny być równie dobre w praktyce?

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Październik 2021, 18:35:32 »
Wspomnianą bazzere z ciekawości spróbowałem szukając tego włoskiego czegoś, nie jest zła, jako risterro z odrobiną cukru smakowała najlepiej, ale nic wyjątkowego, może dlatego że nie byłem w Itali :), albo że jednak jak dla mnie ciut za ciemno wypalona, obecnie robię z niej capuccino dla żony w automacie, choć i ona woli jak u kręcę w rocie singla z palarni blend :)
Jak komuś koszt wysyłki nie straszny to tu może kupić miesięczną https://shop.bazzara.it/prodotto/dodicigrancru-1kg-grani/
Tylko lepiej wcześniej dopytać.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Październik 2021, 18:35:42 »
Eureka produkuje takie sobie młynki, no może oprócz Mythosa.
Solidny i docelowy to będzie moim zdaniem Nuova Simonelli / Victoria Arduino MDJ, był niedawno na olx za 3tyś. może jeszcze Ceado e37s, ale ten z kolei do domu jest niezbyt ergonomiczny. Jak masz miejsce to bym brał Mythosa, nawet ten podstawowy model Eureka Mythos, jak budżet pozwoli to Mythosa one. Mythosy są wbrew pozorom bardzo „home friendly”, bardziej niż młynki, które są powszechnie uznawane za domowe.

Fiorenzato podobnie jak Mazzer mają archaiczny sposób mocowania żaren, ja bym się w to nie pchał.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2021, 18:37:47 wysłana przez Jozin von Bazin »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Październik 2021, 18:45:01 »
może jeszcze Ceado e37s, ale ten z kolei do domu jest niezbyt ergonomiczny.
Co masz na myśli?
》tertium non datur《

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Październik 2021, 18:51:51 »
Fiorenzato podobnie jak Mazzer mają archaiczny sposób mocowania żaren, ja bym się w to nie pchał.

Dzięki temu żarna w tych młynkach  osadzone są stabilnie, wprasowane właściwie,  w dość sporą masę obudowy.  Nie wiem komu i z jakiego powodu miałby  przeszkadzać taki sposób osadzenia żaren? 

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Październik 2021, 18:53:27 »
Nie wiem komu i z jakiego powodu miałby  przeszkadzać taki sposób osadzenia żaren? 
Pomyśl. :)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Październik 2021, 18:56:55 »
Nie wiem komu i z jakiego powodu miałby  przeszkadzać taki sposób osadzenia żaren?
Pomyśl. :)

Może serwisowi w trakcie wymiany silnika, ale z kolei bardzo trzeba się napracować, żeby spalić silnik.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Październik 2021, 19:10:14 »
Dzięki temu żarna w tych młynkach  osadzone są stabilnie, wprasowane właściwie

Ja bym tego tak nie ujął, osiowości brak, a górne żarno ma luzy na gwincie, przy zmanie ustawień, bądź nawet dotknięciu zmienia się "melodia" młynka. Być może nie ma to wielkiego wpływu na przemiał i smak kawy, ale stabilnym spasowaniem bym tego nie nazwał( nie wiem jak to wygląda w innych młynkach, może to taka "norma" a ja się czepiam :)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Październik 2021, 19:13:51 »
może jeszcze Ceado e37s, ale ten z kolei do domu jest niezbyt ergonomiczny.
Co masz na myśli?


Wielki jak stodoła

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Październik 2021, 19:14:02 »
skoro młynek może mi dozować sam.
Myślę nie o dozowaniu, a o wietrzeniu kawy. Jak pijesz jedna albo dwie kawy dziennie to nawet mały hopper to minimum dwa tygodnie.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Październik 2021, 19:25:28 »
Wiem, że chodzi Ci o zaleganie kawy, mnie też, bo o tym wyżej pisałem. Ale w hopperze kawę już masz i młynek załatwia dostawę, a o tym pisał Endrju. Myślę, że jest on świadom kwestii utleniania, ale to uwzględnia w imię wygody.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Październik 2021, 19:27:55 »
@rapoh a Twój, ile ma wzrostu?
« Ostatnia zmiana: 13 Październik 2021, 19:33:22 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Czy w warunkach domowych warto zainwestować w 75mm zamiast 65mm ?
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Październik 2021, 19:36:50 »
Podobnie, ale ja nie robiłem dołnsajzingu, jak Ty [emoji38]

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi