Autor Wątek: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.  (Przeczytany 5023 razy)

Offline michal.za

  • Wiadomości: 17
Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« dnia: 12 Październik 2021, 12:18:10 »
Potrzebuje Waszej pomocy:)

Przeczytałem wiele postów, obejrzałem unboxingi i recenzje i dalej nie mogę wybrać.

Potrzebuję zestawu do espressu / americano, czasem kawy mleczne. Podoba mi się Oscar II, nie mam faworyta młynkowego. Z Oscarem mam taki problem, że nie podaje wody co mi raczej utrudni robienie americani.

Wizualnie podoba mi się właśnie Oscar II i Gaggia Classic Pro (choć ma małą przestrzeń pod grupą).

Myślałem ew. by teraz wziąć przyzwoity młynek i Gaggie, a potem ew wymienić ekspress na coś solidnego.

Budżet ok 5k PLN. Z góry dzięki :)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Październik 2021, 13:12:06 »
W obu przypadkach wodę lepiej dolej sobie z czajnika niż z bojlera. To co powtarzamy tutaj jak mantrę... młynek ważniejszy od ekspresu. Zanim skupisz się na ekspresie jaki młynek masz w planach? Jeśli budżet 5tys PLN na całość to przy GC jest swobodniej, przy Oscarze już mniej. Ile kaw dziennie, bo może GC wystarczy?

Offline michal.za

  • Wiadomości: 17
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Październik 2021, 13:17:31 »
Standardowo 2-3 espresso dziennie, jak przyjdą goście to kilka kaw mlecznych (5-6).

Młynka nie mam jeszcze wymarzonego. Myślałem o Niche, ale nie mam ochoty czekać na niego 2 msc. Jestem otwarty na propozycje. Jedną z opcji, nad którą się najmocniej przychylam to właśnie jakiś sensowny młynek i przeciętny ekspres, który za jakiś czas wymienię.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Październik 2021, 13:26:20 »
Słuszny wybór z Oscar II, tyko to musi być wersja z zamontowanym opv, albo sam sobie zamontujesz, albo kup już z zamontowanym opv w Elektros.it.
Podawanie wody z boilera do americano to moim zdaniem zły pomysł. Miałem kilka ekspresów i  w żadnym nie robiłem americano na wodzie z ekspresu, odpuść ten temat.
Młynek wystarczy Eureka Mignon. Jak ma być lepszy młynek to skok będzie o 1tyś plus, czasem pojawiają się jakieś fajne używane w dobrej cenie.
Oscara i Mignon kupisz w Elektros, jak Ci się nie spieszy poczekaj na blackfriday, zawsze tam jest 5% taniej wtedy, czasem 10%.

aaa i nie daj sobie wmówić, że młynek ważniejszy niż ekspres :)
« Ostatnia zmiana: 12 Październik 2021, 13:30:29 wysłana przez Jozin von Bazin »

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 283
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Październik 2021, 13:33:53 »
Ja mogę zaproponować ekspres Dream ONE lub UNO + młynek G-iota lub Eureka Mignon Specialita :)
W każdej wariacji otrzymasz świetne espresso, a i americano można zrobić. W obu ekspresach wodę dla americano można podawać z dyszy.


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Październik 2021, 13:50:57 »
Myślałem ew. by teraz wziąć przyzwoity młynek i Gaggie, a potem ew wymienić ekspress na coś solidnego.
I takiego rozwiązania się trzymaj.

Offline michal.za

  • Wiadomości: 17
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Październik 2021, 13:54:40 »
Jakiś młynek polecicie? Myślę, że w granicach 2,5k.

Mam też problem z GC, wszędzie w sklepach widzę Gaggia Classic, albo New Gaggia. Który model to ten "Pro"?

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Październik 2021, 13:56:02 »
Myślałem ew. by teraz wziąć przyzwoity młynek i Gaggie, a potem ew wymienić ekspress na coś solidnego.
Tego rozwiązania się absolutnie nie trzymaj. Chyba, że lubisz marnować pieniądze i czas.

Espresso z Oscara i Mignona będzie lepsze niż z Gaggi, Ascasso, plus Mazzera czy innego młynka za 4-5tyś. Dodatkowo, funkcjonalność, prostota Oscara będzie powodowała mniej frustracji podczas użytkowania.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 283
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Październik 2021, 14:07:22 »
Espresso z Oscara i Mignona będzie lepsze niż z Gaggi, Ascasso, plus Mazzera

Nie wiem skąd takie stwierdzenie. Robiłem kawy na każdym z wymienionych sprzętów i jedynie może Gaggia odstawała trochę.
Ogólnie rzecz biorąc na tym poziomie ekspresów, espresso jest bardzo porównywalne. Większą robotę zrobi tu młynek i doświadczenie operatora :)

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Październik 2021, 14:15:14 »
Nie wiem skąd takie stwierdzenie
Z doświadczenia . Pierdylion ludzi na świecie ma Linea Mini z Niche, który umówmy się jest średnim młynkiem, ale oni może "forum" nie czytają. Pewnie, że są lepsze młynki niż Mignon, ale różnica między Mignon, a dużo droższym młynkiem będzie w smaku dla laika, czy amatora z małym stażem żadna. Operator nie będzie musiał się tak "doświadczać" z Oscarem jak z Gaggią, czy Ascasso.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Październik 2021, 14:19:37 »
Operator nie będzie musiał się tak "doświadczać" z Oscarem jak z Gaggią, czy Ascasso.
Ale o tym "doświadczaniu" jak twierdzisz będzie warunkował przemiał. A przemiał to młynek nie ekspres.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 283
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Październik 2021, 14:28:20 »
Ale o tym "doświadczaniu" jak twierdzisz będzie warunkował przemiał. A przemiał to młynek nie ekspres.

Dokładnie tak. Jeżeli ekspresy reprezentują odpowiedni poziom i do porównania weźmiemy sprzęt podobnej klasy to przeważy jakość przemiału (czyli młynek) i doświadczenie.
 

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Październik 2021, 14:29:21 »
Wg mnie pełną satysfakcję daje dobry młynek i kawa oraz powtarzalność procesu. O powtarzalności decydują umiejętności zdobyte na własnych doświadczeniach, a także jakość i ergonomia używanych sprzętów. Przy czym z ekspresów z pompą elektryczną dla laika ważne jest tylko żeby mógł poprawnie zaparzyć kawę. Po drodze mamy natomiast dużo bardziej wymagające elementy jak kawa i jej odpowiednie zmielenie oraz wyrównanie i ubicie w sitku.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 283
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Październik 2021, 14:34:44 »
Operator nie będzie musiał się tak "doświadczać" z Oscarem jak z Gaggią, czy Ascasso.

Wręcz przeciwnie. Oscar jest ekspresem HX więc musi wziąć poprawkę na przegrzanie wody w wymienniku. Co za tym idzie musi pamiętać o spuście przed wykonaniem kawy, a i to nie da mu powtarzalnej temperatury przy każdym espresso.
W przypadku Ascaso od modelu ONE w górę masz termoblok z naprawdę dobrą stabilnością i jeżeli będziesz miał prawidłową miałkość kawy, a co za tym idzie czas zaparzania to stabilność temperatury jest na poziomie 1,5 stopnia.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Pomoc w wyborze zestawu do espresso.
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Październik 2021, 14:54:18 »
Jeśli ktoś ma w miarę nieograniczone fundusze może od razu iść w poważniejszy zestaw i tylko kształcić technikę kupując świeże ziarno z dobrej palarni. Dla kogoś kto zaczyna z "profesjonalnym" i prawidłowym według wielu espresso nie wiedząc czego może się spodziewać, coś pokroju GC, Ascasso to taka podstawa. Młynek albo ręczniak albo Mignon (idealnie Specialita). Można się dużo nauczyć, sprzedać (z niewielką stratą) i chcąc się rozwinąć kupić potem coś co zaspokoi większe potrzeby. Warto sprawdzić Pchli Targ, a nuż ktoś właśnie rozważa "rozwój" kawowej pasji.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi