Autor Wątek: Mahlkönig home X54  (Przeczytany 8697 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Maj 2021, 19:29:47 »
Jest płynna regulacja. Numery są orientacyjne.
Ale zakres pod espresso niewielki, piszą też, że nie da się milić pod Ibrik, więc pytanie czy przy niektórych kawach i sitkach, tego zakresu na dole nie zabraknie.

Trzeba przetestować :)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Maj 2021, 18:35:31 »
Z wyglądu fajny , widać rodowód  Mahlkoniga , podobny trochę  do legendarnego  brata K30.
Ciekawe na ile %  podobnie zmieli kawę.  ;)

raczej widać płynną regulację grubości mielenia

« Ostatnia zmiana: 04 Maj 2021, 18:39:29 wysłana przez PiotrekBM »

skansen

  • Gość
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #17 dnia: 04 Maj 2021, 22:16:35 »
Ciekaw jestem gdzie będzie produkowany. Może to mieć pewien wpływ na cenę. Hemro, właściciel marki Mahlkönig ma fabryki m.in. w Niemczech (niedawno chwalili się nową halą), Chinach (Changzhou) i we Włoszech (Mediolan).
« Ostatnia zmiana: 05 Maj 2021, 00:11:56 wysłana przez skansen »

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Maj 2021, 17:32:36 »
Całkowita retencja przy drobnym mieleniu wg pierwszych testów to ok. 7g.

skansen

  • Gość
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Maj 2021, 14:17:08 »
Wyjaśniła się kwestia kraju produkcji :) Poniżej informacje jakie uzyskałem od producenta. Angielskie określenie najlepiej oddają sens.

X54 is engineered in Switzerland/Germany, burrs are made in Germany and assembled in China.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1336
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Maj 2021, 09:31:51 »
Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V)  ma jeden napis : made in Germany
Stąd aż takie różnice w cenie .
Ja wiem są inne żarna,  inny silnik itd ale kraj produkcji ma odbicie w cenie końcowego produktu .
Tylko w tym konkretnym przypadku różnica w cenie jest ogromna.

skansen

  • Gość
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #21 dnia: 27 Maj 2021, 10:03:53 »
Jako, że mają fabryki na całym świecie to decyzja o produkcji tańszych modeli w Chinach jest zrozumiała.
Z drugiej strony nie każdy producent postępuje w ten sposób. Właściciel marki Rancillo posiada oddział w Chinach a Silvia jest dalej produkowana we Włoszech. Ale co Włosi, to Włosi - oni są patriotami zakupowymi również w biznesie. Realizowałem kiedyś z Włochami projekt w Kazachstanie. Mimo bliskości Chin wszystko co się dało ściągali z Włoch. Włosi wszędzie gdzie się da starają się angażować "swoich". Podobnie jest na kontraktach budowlanych realizowanych przez Włochów w Polsce - tu również promują włoskie firm. Pod tym względem powinniśmy brać z nich przykład.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2021, 11:19:50 wysłana przez skansen »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2230
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Maj 2021, 16:30:19 »
Pod tym względem powinniśmy brać z nich przykład.
Nie sadze żeby to się udalo. Próbowałem tak robić gdy mieszkałem w UK. Zamówiłem do kawiarni Hard Beans i Playground. Ponad 100 paczek Playground zniknęło w kilka dni, 40 paczek HB sprzedawało się ponad miesiąc. Polskie produkty  za granica nie kojarzą się dobrze albo nie kojarzą się w ogóle. Gdy słyszysz ze coś jest Włoskie, Francuskie czy Niemieckie to kojarzy sie to z solidnym czy modnym produktem. Gdy słyszysz, ze coś jest polskie... cóż, jest to w jednym worku z produktami Litewskimi, Estonstkimi czy Rosyjskimi.
Niedawno rozmawiałem ze znajomym Irlandczykiem na temat pizzy i powiedział, ze ciężko dostać świeże drożdże. Odpowiedziałem, ze w polskim sklepie są po 30 centów albo w Dunnes jakieś 7 km od domu. Wolał jechać do Dunnes  bo „nie jest przekonany co do jakosci”.
Takich sytuacji czy przykładów są setki.
Najbardziej przykrym jest ten, ze gdy zatrudniają do Poloneza, Mroza czy Polskiej Strefy to angielski nie jest wymagany, bo przychodzi tylko kilku Irnadczkow dziennie. Natomiast przy rekrutacji do sklepu Pakiza, wymagany jest płynny angielski bo obsługuje sie głównie Irlandczyków.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2021, 16:34:23 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2230
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #23 dnia: 20 Wrzesień 2021, 17:42:39 »
Dziś przyjechał x54 :) może uda mi się napisać krótka recenzje. Macie jakieś pomysły na co szczególnie zwrócić uwagę? Niestety nie mogę porownac do innego elektrycznego młynka domowego prócz Sette 30, ale byłoby to marne porównanie.
WITAM I POZDRAWIAM :)

skansen

  • Gość
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Wrzesień 2021, 18:00:00 »
Ja zwracam uwagę na takie aspekty jak:
-regulacja - na ile łatwo wstrzelić się w dozę, na ile łatwo powrócić do poprzednich ustawień,
-na ile łatwy jest dostęp do żaren w celu ich czyszczenia,
-na ile młynek nadaje się do metod innych niż espresso,
-głośność pracy...

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Wrzesień 2021, 01:17:38 »
Reklama mówi, że korpus ma wyciszenie.
Napisz, jak z tym jest.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1129
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Listopad 2021, 15:19:41 »
Aktualizacja tematu:

Cena katalogowa w PRIMULATOR 649 EUR

Mnie niepokoi w tym młynku:

Moc silnika 120W

żarna 54 mm

pokrętło regulacji stopnia mielenia


Podoba mi się:

rozmiary

wygląd, od razu widać że to  Mahlkönig


Gdyby cena w Polsce nie przekroczyła 2300, młynek miał by szansę na sporą sprzedaż.

coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 579
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Listopad 2021, 18:49:50 »
Aktualizacja tematu:

Cena katalogowa w PRIMULATOR 649 EUR

Mnie niepokoi w tym młynku:

Moc silnika 120W

żarna 54 mm

pokrętło regulacji stopnia mielenia


Podoba mi się:

rozmiary

wygląd, od razu widać że to  Mahlkönig


Gdyby cena w Polsce nie przekroczyła 2300, młynek miał by szansę na sporą sprzedaż.


Można mieć za 536 EUR z przesyłką.😉
« Ostatnia zmiana: 18 Listopad 2021, 18:59:53 wysłana przez Artisz »

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1129
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Listopad 2021, 19:55:18 »
Aktualizacja tematu:

Cena katalogowa w PRIMULATOR 649 EUR

Mnie niepokoi w tym młynku:

Moc silnika 120W

żarna 54 mm

pokrętło regulacji stopnia mielenia


Podoba mi się:

rozmiary

wygląd, od razu widać że to  Mahlkönig


Gdyby cena w Polsce nie przekroczyła 2300, młynek miał by szansę na sporą sprzedaż.


Można mieć za 536 EUR z przesyłką.😉


Mnie nie interesuje osobiście, ale wiele osób może być zainteresowanych. Można kupić i za 499 EUR, tylko dlaczego u nas zawsze najdrożej? :(
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline kenni79

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Bianca
  • Młynek: Mahlkönig X54
Odp: Mahlkönig home X54
« Odpowiedź #29 dnia: 02 Grudzień 2021, 18:16:23 »
Testuje ten młynek od paru dni, poniżej kopia mojego postu z wątku o Biance:

@kenni79 jakie wrażenia z Mahlkönig X54?

Od paru dni się zastanawiam czy go zostawić czy wymienić na Heliosa (chyba za duży) albo Atoma 65e albo Specialita XL.
Zalety to równomierność przemiału, solidne trzymanie kolby, kawa nie skacze jak w Atomie przy pustym pojemniku, wolniejszy przemiel daje możliwość wyrównania przemiału w trakcie, wygląd, cicha praca, dobry mechanizm blokady izolacji zawartości pojemnika, wifi do sprawdzenia młynka i updatu oprogramowania (chyba).
Jedyna wada chyba to regulacja. Po wykalibrowaniu zrobiłem test mielące próbki od 1 do 10 i różnica pomiędzy sąsiednimi jest dla mnie nie do rozróżnienia. Ale pomiędzy 1-3, 2-6 czy 6-9 już myślę tak. Zastanawiam się czy to jest wystarczające, bo równomierność mielenia i brak zbrylania jest zaleta. Jest to niby step less ale zakres espresso 1-5 to 1/7 obrotu (50stopni) wiec trzeba robić małe ruchy ,aby cos ustawić i sprawia to ze to stepless to realnie z 10 ustawień espresso - co 0.5 w zakresie 1-5. Czy to z praktycznego punktu widzenia wystarczające? Zaleta jest łatwość powrotu do poprzedniego ustawienia, choć praca tego pokrętła jest gumowata trochę. Lepiej zejść do 1 podczas mielenia i w stanie spoczynku ustawić na powiedzmy 2.5.
Mieli się na nim bardzo wygodnie, mocowanie ma połowiczny kołnierz, który zapobiega zsypywaniu się kawy, a i łyżka siedzi stabilnie. Można przerwać, wyrównać i kontynuować. 1 gram na sekundę sprawia ze możemy podczas mielenia robić to częściej np. 2-3 razy. Taka tempo pracy młynka jest dla mnie jest zaleta. To młynek do domu, gdzie robię 1 kawę rano i dwie po południu. Można tez zostawić kolbę w młynku napełni ja równo. Inna filozofia niż np. Specialita XL gdzie chodzi o szybkość, a tu chodzi o równomierność przemiału, co myślę jest ważniejsze.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi