Autor Wątek: 1zespresso/MYM 54  (Przeczytany 113943 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #90 dnia: 04 Kwiecień 2019, 10:21:33 »
Hm, a w jakiej to jest skali to 3x?

Równie dobrze możemy zacząć rozmawiać o pewnej przyszłości wyczytanej z fusów. Porównujesz pierwsze testy nieznanego Ci sprzętu do wypracowanych efektów znanego Ci sprzętu i pytasz co będzie w jeszcze innym sprzęcie?

Ale co się wydarzyło? W czym jedna kawa była lepsza od drugiej? Jak przebiegała ekstrakcja? Ile prób poczyniłeś?

Niemniej wyrok zapadł :nienie:

Offline Pan Rafał

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Bialetti Fiammetta 3 tz, V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Rhinowares Hand Coffee Grinder, 1zpresso/MYM 54
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #91 dnia: 04 Kwiecień 2019, 10:29:29 »
Ja zamawiałem tutaj: https:// s.click.aliexpress.com/e/begGcCkg


Zamówiłem 22 marca i wczoraj paczka dotarła.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 04 Kwiecień 2019, 11:02:28 wysłana przez Pan Rafał »

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #92 dnia: 04 Kwiecień 2019, 10:30:41 »
Wyrok nie zapadł , dlatego pytam. Narazie kilka kaw. Ta sama doza19.5g , to samo ratio i w szklance nie ma pyłków a z myma dużo. Przemiał zawsze mieszam w szklance po mieleniu ,z elektryka nie klei się a z myma kiedy przesypalem do szklanki cała szklanka oblepiła się cząsteczkami. M54 i m55 mają inne żarna.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #93 dnia: 04 Kwiecień 2019, 12:31:41 »
Ano właśnie, tutaj rozmawiamy o innym młynku, 54 :P

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #94 dnia: 04 Kwiecień 2019, 13:50:07 »
Ta sama doza19.5g , to samo ratio i w szklance nie ma pyłków a z myma dużo.
Doza i ratio to nie wszystko.  Czy młynek został do testu skalibrowany na taki sam przepływ jak i1?  Czy było kilka prób aby wykluczyć ewentualne inne czynniki jak tampowanie? Czy przemiał z i1 był namielany do kubeczka, a potem przesypany, aby zachować podobną charakterystykę ułożenia drobinek jak z młynka ręcznego?

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #95 dnia: 04 Kwiecień 2019, 14:20:06 »
tutaj aliexpress.com/item/New-MYM54-Aluminum-alloy-portable-coffee-grinder-mini-coffee-mill-grinding-core-super-manual-coffee-bearing/32923286106.html

Zobaczcie na 4 zdjęcie metalowego pojemnika - tam jest wersja wsuwana z jednym oringiem, ja mam już z dwoma żeby było stabilniej, a Wy piszecie że teraz jest wkręcany. Czyli że coś ulepszają ale nie aktualizują zdjęć.

Offline Pan Rafał

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Bialetti Fiammetta 3 tz, V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Rhinowares Hand Coffee Grinder, 1zpresso/MYM 54
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #96 dnia: 04 Kwiecień 2019, 17:27:36 »
Miejmy tylko nadzieję, że nie majstrują zbytnio w środku ;) chociaż zmiany z pojemnikiem idą akurat w dobrym kierunku.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #97 dnia: 04 Kwiecień 2019, 20:54:48 »
Czy młynek został do testu skalibrowany...
Młynek dopiero przyszedł także jeszcze go dobrze nie poznałem. Przy kawie origo i1 mini dawał czyste i smaczne cappu, w szklance nic nie pływało natomiast z m55 było pełno pyłków , smak też dużo gorszy. Mielenie 19.5g co klik 150, 147, 140, 135 obrotów dawało takie ristretto, ratio 1:2 po ekstrakcje gdzie ciśnienie spadło do 7b, niestety kawa skończyła się po czterech mo że pięciu cappu. Po przejściu na pellini top ustawienia dawały podobny wynik. Na pierwszej i drugiej kawie espresso za drugim razem trafione kiedy chciałem zmielić dużo grubiej aby tylko sprawdzić czy pyłki będą w kawie przesypałem przemiał do szklanki która obkleiła się od razu drobniutkimi cząsteczkami  dookoła, biorąc je między palce żadnej szorstkości nie poczułem i było tego naprawdę dużo. Jutro jak będzie czas rozbiore go do zera i jeszcze raz sprawdzę. Tymi czterema śrubkami w jakiś sposób reguluje się zewnętrzne żarno czy nie czepiać się tego? Jakieś wskazówki co to może być?Kawę origo w i1 mini poznałem dobrze, pellini top nie.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #98 dnia: 04 Kwiecień 2019, 22:37:23 »
Ciekawe spostrzeżenia. Śrubki wg mnie nie regulują położenia żarna, tylko je stabilizują.

Offline Emhabe

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: AP, FP, moka, przelew, Lelit Anita PL042EMI, Kazak Rota
  • Młynek: Rhino, MYM55, Niche Zero
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #99 dnia: 05 Kwiecień 2019, 08:20:00 »
Tymi czterema śrubkami w jakiś sposób reguluje się zewnętrzne żarno czy nie czepiać się tego? Jakieś wskazówki co to może być?
Ja zamówiłem co prawda MYM55 ale wydaje mi się że jest to bliźniaczy model tylko ulepszony, niemniej w treści opisu jest takie ostrzeżenie:
 "W zadziorów został skalibrowany i ustalona na szlifierki. Self-demontaż mogą mieć wpływ, Szlifowania dokładność i spowodować uszkodzenie szlifierki."
 :o
Co prawda w opisie do MYM54 już takiego zapisu nie ma, ale...

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #100 dnia: 05 Kwiecień 2019, 10:09:49 »
Jak narazie młynek rozebralem ale zewnetrzne zarno za Chiny nie chce wyjść , wygląda jakby było wprasowane a cztery śrubki  cbyba tylko blokują je przed obrotem. Ide po wiekszy młotek to sprawdze😀 Chcialem też nawiercic dodatkowe dołki na pierscieniu regulacji ale wkrętarka i wiertarka poległy. Tylko wiertarka stołowa to zrobi lub b.dobre wiertła. Łatwiej nabić dołek punktakiem niż go nawiercić. Podzespoly bardzo fajne wrazenie sprawiają. Z ciekawosci zapytam mielicie w m54 wkretarką czy tylko ręcznie. Przemiał taki sam?

Offline Pan Rafał

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Bialetti Fiammetta 3 tz, V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Rhinowares Hand Coffee Grinder, 1zpresso/MYM 54
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #101 dnia: 05 Kwiecień 2019, 11:45:07 »
Miklas wspomniał wcześniej, że mu gałka spada podczas kręcenia, no więc chciałem napisać, że w moim egzemplarzu w gałce jest magnes, który trzyma bardzo solidnie i nie zaobserwowałem problemu ze spadaniem gałki z rączki. Mało tego, u mnie nawet zero jest na 0  :taniec: Tak że jak dla mnie wykonanie absolutnie perfekcyjne.

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #102 dnia: 05 Kwiecień 2019, 15:04:19 »
Śrubki wg mnie nie regulują położenia żarna, tylko je stabilizują.
Jak na razie rozebralem wszystko bez użycia młotka. Aby dostać się do żarna zewnętrznego trzeba rozkręcić dwie części obudowy. Tą z czterema śrubkami i tą pod spodem do której jest przykręcany pojemnik na przemiał (lewy gwint). Pomiędzy zarnem zewnętrznym a obudową jest luz około 0.8mm i tutaj reguluje sie położenie żarna tymi czterema śrubkami tak aby żarna nie ocierały o siebie. Jest naprawde mega ciężko to ustawić, później jeszcze trzeba te śruby ścisnąć tak aby żarna nie zruszylo po nastawie co nie wiem czy jest mozliwe . Jak młynek przyszedł na pozycji 0 blokowało na 1 lekko ocierało 2 juz kręcił się normalnie, 8 to ristretto. Po kilku kawach ocierało już na 3 lub 4
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2019, 15:09:29 wysłana przez Mireksm »

Offline pan_marcin

  • Wiadomości: 3
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #103 dnia: 05 Kwiecień 2019, 17:12:10 »


Tutaj kilka zdjęć więcej - instagram.com/p/Bv4MTSeB-rb/

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: 1zespresso/MYM 54
« Odpowiedź #104 dnia: 05 Kwiecień 2019, 19:33:15 »
Porównujesz pierwsze testy nieznanego Ci sprzętu
Poszedł plusik.
Okazało się że po pierwszych kawach lekko obróciło żarnem zewnętrznym i lekko zmieniło pozycję  względem wewnętrznego. Na żarnie zewnętrznym brakuje lekkich rowków aby dawały zaczep dla tych czterech śrub podczas mielenia.
Pierścień z rowkami do regulacji nastawy mielenia rozwierciłem takim czymś na wiertarce kolumnowej :)
https://allegro.pl/oferta/wiertlo-stopniowe-stozkowe-rozwiertak-4-45-tytan-7348923701
 i powiem szczerze że to wszystko nie wyglądało na wiercenie a bardziej na wgniatanie pod takim rozwiertakiem, praktycznie 0 wiór. Miałem 8-12 espresso , teraz mam 16-24.
Po wycentrowaniu żarna ogromna różnica, wcześniej pływało błoto w kawie , nie dało się jej pić , teraz kawa smakuje kawą.
Kilka słów na temat regulacji bo naprawdę ciężko to zrobić za pierwszym razem. Cały dzień mi zeszło dzisiaj :)

Żarno zewnętrzne zamiast otworów na śrubki do regulacji położenia ma 2 frezowane płaszczyzny, zaznaczamy punkty od spodu żarna w których śruby będą prostopadle przylegały do płaszczyzny frezów. Uzyskamy w ten sposób najmocniejsze mocowanie dla żarna.
Więc rozkręcamy elementy obudowy, znaczymy punkty  i dokręcamy je na maxa, tylko tak naprawdę na maxa (lewy gwint). Po skręceniu nie widać tych frezów więc musimy zaznaczyć punkty od spodu.
 Regulacją przemiału ustawiamy duży luz pomiędzy żarnami.
Teraz 2 śrubki na godzinie 12 i 3 luzujemy  a śrubkami z godzin 6 i 9 przepychamy żarno zewnętrzne w stronę godzin 12 i 3  (czyli 1.30).  Luzujemy śrubki z godzin 6 i 9 i od tego momentu(żarna rozregulowane) zaczyna się regulacja młynka.
Kręcimy korbą i skręcamy nastawę przemiału do momentu kiedy usłyszymy w jednym punkcie ocieranie żaren. Teraz najważniejsze, musimy dobrze zaznaczyć markerem punkt styku żaren czyli duże żarno przepchaliśmy na 1.30 a więc tarcie występuje na 6.30 dużego żarna i w jakimś punkcie żarna środkowego, który najbardziej nas interesuje, zaznaczamy go (najbardziej odstający punkt żarna, bez tego nie wycentrujemy żaren). Zaczynamy regulacje tylko śrubami z godzin 12 i 3 tak aby spychać żarno w stronę środka młynka. Kluczem imbusowy wykonujemy tylko minimalne ruchy o 5-8 stopni. Czyli np. mamy pierwsze ocieranie na 6.30 więc leciutko kręcimy śrubą 12 lub 3. Kręcimy korbą , przestało ocierać więc skręcamy nastawę przemiału o jeden klik, kręcimy korbką, słyszymy ocieranie już na godzinie 9 więc śrubką z godziny 3 lekko przepychamy żarno w stronę środka młynka i tak aż do momentu kiedy wycentrujemy żarno i ściśniemy je czterema śrubami , normalnie kosmos. Regulację taką przeprowadzamy tylko na słuch  może przez 15-20 klików (9 to espresso) czyli naprawdę dużo jeżeli chodzi o jakość przemiału. Na oko nie widać wcale ruchu żarna. Młynek nowy który doszedł z ustawieniami z fabryki na 1 kliku mocno ocierał na drugim leciutko tykał, na 0 blokowało żarna. Udało mi się wyregulować młynek że leciutko styka się na nowym dorobionym punkcie czyli 0.5 klika czyli kilka razy lepiej.
Jeżeli  żarno zewnętrzne będzie zachowywało swoją pozycję podczas mielenia będzie to naprawdę bardzo fajny młynek. Gdy wcześniej miałem pełno błota w kawie, (nie widocznych czarnych drobinek a gęstej drobniutkiej mazi) a szklankę oblepiały pyłki nie wyczuwalne palcami teraz pierwsze dwie kawy czyściutkie a szklanka do mieszania przemiału też czysta. Mieliłem też wkrętarką ale nie wiem czy to różnica. Ogólnie naprawdę bardzo dobrze zapowiada się..
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień 2019, 19:37:19 wysłana przez Mireksm »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi