Autor Wątek: Espresso z podpowiedzią?  (Przeczytany 10669 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #30 dnia: 06 Grudzień 2018, 12:42:08 »
Profil może każdy sobie wybrać. Może być np. profil filiżanki, kolorystyczny albo osoby, z którą pijemy kawę. Wiadomo, że w miłym otoczeniu i dobrym towarzystwie wszystko smakuje lepiej.  ;)

Tak na serio, to chodziło mi o określenie czego możemy spodziewać się w kwestii aromatu i smaku. Choć to też jest kwestia dość indywidualna. Bo np ja biorę łyk kawy i czuję pieczoną brzoskwinię, mandarynkę, karmel, jaśmin, a inna osoba mówi: "co to za kwaśna woda po bobie". :) To jest prawdziwa sytuacja, która miała miejsce tydzień temu.

EDIT: Każdy z nas ma inne doświadczenia i upodobania, dlatego próba uzyskania tego co ktoś opisał brzoskwinią może być dla innej osoby nieosiągalna, bo po prostu czuje coś innego. Nie ma tu winy po żadnej ze stron. Nie mniej może być potencjalnym powodem zmarnowania całej kawy, aby dojść do czegoś czego nie czujemy. Dlatego uważam, że lepiej kierować się własnymi zmysłami i doświadczeniami.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2018, 13:08:36 wysłana przez krystians »

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #31 dnia: 06 Grudzień 2018, 12:58:50 »
To jest prawdziwa sytuacja, która miała miejsce tydzień temu.
Wiem, wierzę  :smiech:

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #32 dnia: 06 Grudzień 2018, 13:12:11 »
Myślę Miklas, że "rozwadniasz" temat. Co mnie obchodzą restauracje? Temat z kwaskiem i goryczką w restauracyjnym espresso też bez sensu. Jaki sens zamawiać do restauracji kawę, która ma w profilu nuty owocowe, ergo jest pewnie droższa i przeciągać ekstrakcję żeby wyciągnąć goryczkę. Nie prościej kupić tańszą kawę, mocniej upaloną z goryczką? Nie mówię o asfalcie, ale o kawie z profilem pod klienta.  Kiepsko to świadczy o tej restauracji, jeszcze jak robi shit pod klienta. A sieciówki, które robią kawę pod klienta złe :)
Mnie chodzi o sklepy i palarnie, dobra kawa to towar luksusowy, potrafi kosztować 100-150zł za kg, tyle co np. kg wędzonego węgorza.


Może uznasz, że to znowu jakiś foch w stylu WOK, ale ochłoń trochę, bo język masz na poziomie tych twoich żuli spod klatki. Kawa, którą piłem to nie był żaden shit używając Twojego języka, tylko bardzo smaczne espresso. Gdyby barista się nie spytał to wypiłbym ze smakiem i zapomniał, ale spytał się, więc powiedziałem, że ja bym zrobił trochę krócej i dostałem drugie za free krótsze. Było dla mnie lepsze, ale to subiektywna ocena. Dla 90% klientów lepsze jest nieco przeciągnięte. Skąd wiesz, że dla Ciebie to moje nie byłby shit?
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Grudzień 2018, 18:08:28 »
Klasyka w wykonaniu WOK, tolerancja, wodolejstwo, relatywizm, dygresja, a jak ktoś zwróci na to uwagę to foch, szacunek, obraza. 

Może zdecyduj się, co chcesz przekazać. W tej wypowiedzi dominują sprzeczności. Przed publikacją wypowiedzi raczej bym przeczytał, co napisałem.
Przy okazji może lekka refleksja jeżeli chodzi o słownictwo.
fux





Myślę Miklas, że "rozwadniasz" temat. Co mnie obchodzą restauracje? Temat z kwaskiem i goryczką w restauracyjnym espresso też bez sensu. Jaki sens zamawiać do restauracji kawę, która ma w profilu nuty owocowe, ergo jest pewnie droższa i przeciągać ekstrakcję żeby wyciągnąć goryczkę. Nie prościej kupić tańszą kawę, mocniej upaloną z goryczką? Nie mówię o asfalcie, ale o kawie z profilem pod klienta.  Kiepsko to świadczy o tej restauracji, jeszcze jak robi shit pod klienta. A sieciówki, które robią kawę pod klienta złe :)
Mnie chodzi o sklepy i palarnie, dobra kawa to towar luksusowy, potrafi kosztować 100-150zł za kg, tyle co np. kg wędzonego węgorza.


Może uznasz, że to znowu jakiś foch w stylu WOK, ale ochłoń trochę, bo język masz na poziomie tych twoich żuli spod klatki. Kawa, którą piłem to nie był żaden shit używając Twojego języka, tylko bardzo smaczne espresso. Gdyby barista się nie spytał to wypiłbym ze smakiem i zapomniał, ale spytał się, więc powiedziałem, że ja bym zrobił trochę krócej i dostałem drugie za free krótsze. Było dla mnie lepsze, ale to subiektywna ocena. Dla 90% klientów lepsze jest nieco przeciągnięte. Skąd wiesz, że dla Ciebie to moje nie byłby shit?

O żulach to chyba nie on pisał.
 ;)

Potem posprzątam.
fux
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2018, 18:12:56 wysłana przez fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #34 dnia: 06 Grudzień 2018, 18:46:28 »
]

O żulach to chyba nie on pisał.
 ;)

Potem posprzątam.
fux


Oj, w takim razie przepraszam, jakoś mi się te dwie wypowiedzi razem skojarzyły. Chyba nie sądziłem, że tyle jadu w jednym czasie może być udziałem dwóch różnych osób.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2018, 18:48:33 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #35 dnia: 06 Grudzień 2018, 20:15:16 »

Nadal jestem zdania, że podpowiedzi  roasterów byłby z korzyścią dla obu stron. Coraz więcej ludzi podchodzi poważnie do espresso, mają dobry sprzęt, pogłębiają wiedzę o kawie. Głupio tak trochę, rzucić kilo kawy w niemałej cenie i ani me, ani be, ani kukuryku :)


Przecież to oczywiste, że im więcej jest informacji o sposobie przyrządzenia tym jest łatwiej wstrzelić się  w profil smakowy opisany przez palarnię osobie która kupiła i zaufała kupując wypalone ziarno.
Opisując smak, jaki problem jest podać np. tem. wody potrzebnej do ekstrakcji. Tym bardziej, że wszyscy wiemy jaki ma wpływ na smak taka lub inna temperatura wody.
Dodatkowo podając czas ekstrakcji, wagę, uzysk, na samym starcie mamy już z górki. Można rzec, będzie profesjonalnie. Moim zdaniem.






Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Grudzień 2018, 20:30:49 »
Niepotrzebnie mieszamy do tego "upodobania". Owszem, ktoś może chcieć wydłużyć sobie espresso, bo potrzebuje czuć gorycz, a inny tylko obtoczy ziarno w cukrze i poda na przekąskę - nikt nie każe przecież postępować zgodnie ze wskazówkami. Z góry wiadomo, że wskazówki znaczyłyby "nam udało się osiągnąć opisany profil smakowy z takimi parametrami, polecamy zacząć poszukiwania mniej więcej tutaj". W opisie kawy można byłoby umieścić jakieś standardowe YMMV.

Mimo że percepcja smaków w kawie jest sprawą złożoną (nie spodziewam się, że zawsze poczuję ten rabarbar, mango i orzechy włoskie), to jednak wybierając, zamiast włoskich mieszanek, kawy zbierane przy pełni księżyca przez bosonogie sandinistki, mam nadzieję, że uda mi się do tych smaków zbliżyć.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #37 dnia: 07 Grudzień 2018, 22:12:14 »
Ja też popieram dokładniejsze opisy kaw. Nawet jeśli nie mam dużej szansy na uzyskanie takiego samego profilu, to przynajmniej będę wiedział co omijać żeby nie kupić "kompotu". ;-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #38 dnia: 10 Grudzień 2018, 11:01:03 »
Zobaczymy, może pojawi się więcej informacji np. o temperaturze wody. Przy braku informacji o temperaturze zaparzania, pierwszą ekstrakcję robię na tem. 91 C. Później w zależności od uzyskanego smaku, podnoszę lub obniżam tem. wody.

Z innej beczki.  ;)  Co się stało z użytkownikiem  @ Essewissa?  :mhh:  Przestał pisać i widnieje jako Gość.  :mhh:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10561
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #39 dnia: 10 Grudzień 2018, 11:24:19 »
Chyba odechciało mu się pisać. "Petycje" o przepisy są dość zrozumiałe. Sam kiedyś "fascynowałem się" przepisami wg INEI i wciąż traktuję te przepisy poważnie, codziennie je weryfikując. Faktycznie, sprawy z zaparzaniem espresso bardzo się skomplikowały, wraz z rosnącą popularnością jaśniej palonych kaw, kaw "speciality", mających zachwycić "zwykłych kawoszy". Wymyślono całą masę nowych dróg, niemal jak w skałach czynią to taternicy ;). Nic już nie jest proste, odkąd mamy nowej nowej generacji sitka i refraktometry, wagi w ekspresach i młynkach, komory klimatyczne w młynkach itp. itd.
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2018, 11:30:51 wysłana przez Antonio »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #40 dnia: 10 Grudzień 2018, 12:52:51 »
Swoją drogą smutne to, że niewinne wydawałoby się pytanie doprowadziło do niepotrzebnej burzy i uszczuplenie grona użytkowników o osobę wartościową dla tego forum. Tylko dlatego, że ośmielił się mieć własne zdanie przy którym trwał.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #41 dnia: 10 Grudzień 2018, 14:56:13 »
@Kekacz. Zgadzam się z Tobą.  :ok:
Osobiście lubię osoby które mają swoje własne zdanie.  :taktak:

@Antonio. Postęp jest wskazany. Oby tylko szedł w jednej parze z jakością lub też z zapewnieniami producentów który dany produkt produkują.
Uważam, że w tej materii wesoło nie jest, a będzie jeszcze gorzej. Chciałbym pomylić się.
Chcesz jakiś przykład Antonio ?  ;)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #42 dnia: 10 Grudzień 2018, 14:59:09 »
Swoją drogą smutne to, że niewinne wydawałoby się pytanie doprowadziło do niepotrzebnej burzy i uszczuplenie grona użytkowników o osobę wartościową dla tego forum. Tylko dlatego, że ośmielił się mieć własne zdanie przy którym trwał.
To jego własna decyzja, nikt nie miał do niego pretensji o własne zdanie jedynie o to, że swoimi wypowiedziami wykazywał brak szacunku dla innych osób. Nie został on wyrzucony ani za karę usunięty z forum.
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2018, 15:04:32 wysłana przez krystians »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #43 dnia: 10 Grudzień 2018, 15:55:20 »
Chyba odechciało mu się pisać. "Petycje" o przepisy są dość zrozumiałe. Sam kiedyś "fascynowałem się" przepisami wg INEI i wciąż traktuję te przepisy poważnie, codziennie je weryfikując. Faktycznie, sprawy z zaparzaniem espresso bardzo się skomplikowały, wraz z rosnącą popularnością jaśniej palonych kaw, kaw "speciality", mających zachwycić "zwykłych kawoszy". Wymyślono całą masę nowych dróg, niemal jak w skałach czynią to taternicy ;). Nic już nie jest proste, odkąd mamy nowej nowej generacji sitka i refraktometry, wagi w ekspresach i młynkach, komory klimatyczne w młynkach itp. itd.

Fajnie Antonio, że jako roaster zauważasz potrzebę na przepisy - przy Twoich kawach one akurat są (MA), ale już kawy z Synestezji, te celowane pod trzeciofalowe espresso już takich nie mają - jedynie profil. Przyznam, że zwykle się z nimi boksuję, a jak już mam taką w narożniku to się paczka kończy ;). Może jak masz blisko do Synestezji to wpłynąłbyś pozytywnie na ten fakt? :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Espresso z podpowiedzią?
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Grudzień 2018, 23:10:18 »
Swoją drogą przez przypadek natrafiłem dziś na infografikę Java Coffee w temacie, myślę że bardzo fajnie to zrobili. W opisach kawy pod filtr jako drugie zdjęcie jest uproszczony przepis zaparzania w różnych urządzeniach oraz informacja, z której metody wg nich kawa wychodzi najsmaczniejsza.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi