Autor Wątek: Ekspres przelewowy - różnice w półkach cenowych - który wybrać?  (Przeczytany 5098 razy)

Offline sierodzok

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Ascaso Steel, V60, Aeropress
  • Młynek: Wilfa Svart, Hario Silm
Wiem, że dylematy dotyczące ekspresów przelewowych były już na tym forum rozpatrywane - przeczytałem wszystkie posty.
Jako pracę inżynierska chcę zbudować automatyczny ekspres przelewowy - analogię do ekspresów ciśnieniowych automatycznych, gdzie po zalaniu wody i wrzuceniu kawy możemy otrzymać gotową porcję kawy. Całe urządzenie będzie sterowana początkowo z przycisków + wyświetlacz, później dodam kontrolę za pomocą aplikacji.

Jako młynek zostanie użyty rozebrany z obudowy młynek Wilfa svart wscg 2, który chcę umieścić bezpośrednio nad częścią zaparzającą/dripperem ekspresu tak, by kawa przy mieleniu bezpośrednio się do niego wysypywała. Oczywiście funkcje odmierzania ilości kawy zmielonej czy ilości wody zalanej również będą uwzględnione.

Tutaj pojawia się problem. Mam możliwość zakupu ekspresu Wilfy za niecałe 500 zł brutto (netto ok. 404), Bonavity za ok. 404 brutto lub czegoś używanego typu Mellita i podobne - używane lub nie.

Czy istnieje duża różnica między sprzętami klasy 100 zł (używane mellity) a np. Wilfą ~ 550 zł?
Początkowo zastanawiałem się nad Moccamasterem, którego mogłem kupić używanego w kwocie ok. 450 zł, ale po przeczytaniu forum doszedłem do wniosku, że jest to przereklamowana konstrukcja, niewarta swojej ceny.
przykładowo jeżeli chodzi o urządzenia używane znalazłem taką mellitę za 180 zł na allegro:
« Ostatnia zmiana: 17 Styczeń 2019, 03:51:44 wysłana przez sierodzok »

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy - różnice w półkach cenowych - który wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Styczeń 2019, 12:45:30 »
Masz rację i nie z tym byciem przereklamowanym lub przesadnie drogim Moccamasterem/Wilfą. Melitta, Bosche czy Philipsy owszem zaparzą podobną kawkę, ale za to Wilfa i Moccamaster dają 5 letnią gwarancję na swoje ekspresy. 
Mam też porównanie z ekspresem Boscha i Wilfy, jakość wykonania jednak jest sporo lepsza w Wilfie mimo, że jeden i drugi ekspres jest dość plastikowy. Jak dla mnie warto dopłacić, choć jeśli chodzi o smak to nie ma ogromnej różnicy pomiędzy tańszymi i droższymi ekspresami (oczywiście jeśli parametry techniczne będą podobne)
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline sierodzok

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Ascaso Steel, V60, Aeropress
  • Młynek: Wilfa Svart, Hario Silm
Odp: Ekspres przelewowy - różnice w półkach cenowych - który wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Styczeń 2019, 13:26:23 »
Jeżeli chodzi o gwarancję to nie wiem czy w moim przypadku i tak by nie przepadła w pierwszym dniu - mam zamiar trochę rozebrać urządzenie, zbudować własne sterowanie, dodać konstrukcję mocującą młynek. Główni chodzi o jakość zaparzania (czy rzeczywiście w droższych ekspresach - bonavita, wilfa, moccamaster - strumień z prysznica jest wyraźnie lepszy przez większą ilość otworów, czy i tak wszystko zlewa się w jeden strumień oraz stabilność temperaturową - nie wiem jak wygląda w tańszych melittach, ale w moccamasterze czy bonavicie rzekomo jest różnica ~ 1 oC maksymalnie).

Jeśli już melitta to czy warto pójść w modele jak wyżej czy dopiero sensowne konstrukcje zaczynają się od singature deluxe i jej podobnych ~ 450-500 zł?

Nie chciałbym po prostu przeinwestować, gdzie dopłaciłbym tylko za design i nazwę firmy, choć jeśli rzeczywiście warto, wolę dopłacić.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Ekspres przelewowy - różnice w półkach cenowych - który wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Styczeń 2019, 13:41:16 »
Dlaczego nie zrobisz własnej pompy i prysznica? Skoro chcesz sterować to możesz od razu dorobić preinfuzję i regulację tempa zalewania, etc...

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Ekspres przelewowy - różnice w półkach cenowych - który wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Styczeń 2019, 15:26:40 »
dopłaciłbym tylko za design i nazwę firmy,
Czy naprawdę wierzysz że w dzisiejszych czasach płaci się za "nazwę firmy"? Wg mnie nazwa firmy to coś więcej niż sama nazwa. Chcesz coś lepszej jakości to musisz zapłacić więcej, chcesz zapłacić mniej to idziesz w gorszą jakość. Sam musisz zdecydować. Jakby w przypadku Moccamaster płaciło się tylko za "nazwę" to raczej nikt by tego nie kupował. Nie bez powodu dają też 5 letnią gwarancję, są pewni swoich maszyn. U mnie w firmie taka stoi od 2 lat. Codziennie 4-5 dzbanków kawy po 1 litr. Jest niezawodny. Żadnych problemów.
Kupisz tańszy gorszej jakości ekspres, podorabiasz do niego sporo fajnych rzeczy i po kilku miesiącach Ci padnie. To już wolałbym zainwestować więcej i mieć opcję "niezniszczalną". No chyba że to tylko projekt typu "zrób i schowaj do szafy".

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Ekspres przelewowy - różnice w półkach cenowych - który wybrać?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Styczeń 2019, 08:42:26 »
dopłaciłbym tylko za design i nazwę firmy,
Czy naprawdę wierzysz że w dzisiejszych czasach płaci się za "nazwę firmy"? Wg mnie nazwa firmy to coś więcej niż sama nazwa. Chcesz coś lepszej jakości to musisz zapłacić więcej, chcesz zapłacić mniej to idziesz w gorszą jakość. Sam musisz zdecydować. Jakby w przypadku Moccamaster płaciło się tylko za "nazwę" to raczej nikt by tego nie kupował. Nie bez powodu dają też 5 letnią gwarancję, są pewni swoich maszyn. U mnie w firmie taka stoi od 2 lat. Codziennie 4-5 dzbanków kawy po 1 litr. Jest niezawodny. Żadnych problemów.
Kupisz tańszy gorszej jakości ekspres, podorabiasz do niego sporo fajnych rzeczy i po kilku miesiącach Ci padnie. To już wolałbym zainwestować więcej i mieć opcję "niezniszczalną". No chyba że to tylko projekt typu "zrób i schowaj do szafy".


Masz rację, ale kolega chce kupić ekspres raczej w celach eskperymentalnych, więc chyba ma rację z tym, żeby na razie kupić coś taniego i to rozbebeszyć :)

Jedno jest faktem, w świecie domowych/biurowych ekspresów przelewowych jest ogromna nisza (nie ma prawie ekspresów z mozliwością kontrolowania czegokolwiek), więc może warto się nad tym pochylić. :)
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline doktor kidler

  • Wiadomości: 3
Odp: Ekspres przelewowy - różnice w półkach cenowych - który wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Kwiecień 2019, 22:06:49 »
ale za to Wilfa i Moccamaster dają 5 letnią gwarancję na swoje ekspresy
Czy Wilfa daje 5 lat gwarancji, bo ja słyszałem że dwa, bo stoję przed zakupem ekspresu i wybór pomiędzy Wilfą i Mocamastarem. Myślałem też o Melicie Deluxe ale mojej lepszej połówce się nie podoba i musiałem się rozejrzeć za czymś innym. Jedynym poza tym problemem jest to, że głównie pijemy kawę z żoną a czasami ja sam.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres przelewowy - różnice w półkach cenowych - który wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Maj 2019, 02:55:22 »
A może taki: https://www.philips.pl/c-p/HD7546_20/cafe-gaia-ekspres-do-kawy

Znam jeden egzemplarz, który chodzi ponad 5 lat - jako jedyny w domu. Pomysł z termosem jest świetny. Kawa do niego wpływa bezpośrednio. Nie ma podgrzewacza (to moim zdaniem zapewnia żywotność tego sprzętu - grzeje tylko przez czas przepływu), co uważam za problem, bo kawa długo nie wytrzymuje na podgrzewaczu (co innego amerykańskie  [emoji38]). A temperaturę ten termos trzyma jak należy.

Offline doktor kidler

  • Wiadomości: 3
Odp: Ekspres przelewowy - różnice w półkach cenowych - który wybrać?
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Maj 2019, 11:01:07 »
Przekonałem jednak żonkę do  Melity więc już kawkujemy:) Jak na razie wszystko w porządku.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi