Autor Wątek: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy  (Przeczytany 57104 razy)

Offline mk

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Rocket Giotto evo V2
  • Młynek: i-mini
Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« dnia: 12 Lipiec 2017, 21:18:41 »
Witam

Chciał bym wejść w temat domowego palenia kawy. Na razie miało by to być na własny użytek czyli zabawa, satysfakcja z własnej roboty a przy okazji nauka.
Jak by się udało coś ciekawego osiągnąć to mógł bym pomyśleć nad jakąś malutką lokalną palarnią ale to takie dość mgliste plany na przyszłość. Na obecną chwilę to maiła by być zabawa połączona z nauką i zdobywaniem doświadczenia.
Teraz główne pytanie, czy na taki początek polecili byście palarkę Gene Cafe CBR-101 ? czy może jednak coś innego ? W podobnym budżecie. Może być nowa może być używka.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lipiec 2017, 21:32:52 »
Jak chcesz się bawić w małe porcje, to popatrz na ikawa.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Lipiec 2017, 21:53:11 »
Odwieczne pytanie na forach internetowych Gene, czy Behmor. Nie odpowiem, bo musiałbym palić na obu. Ten drugi zdaje się mieć więcej kontroli i funkcji. Pewnie bym go wybrał, ale nie trafiłem na żaden w rozsądnej cenie w Europie. Jest jeszcze Ikawa, ale dla mnie była za droga. Trzeba jej przyznać, że jest fantastyczna - daje pełna kontrolę na paleniem. Kupiłem Gene ze względu na dostępność części i potencjalne serwisowanie. Po 4 miesiącach używam go dosyć świadomie, ale bardziej ze względu na czytanie o paleniu kawy i oglądaniu YT. Można się i bez tego obejść - ustawisz sobie 240stopni i lecisz z koksem aż wystąpi pierwszy crack, a później to już wedle uznania - 2,3,4 minuty.  Jak znasz angielski, to jest dobry kanał, z którego mnóstwo można się nauczyć - mogę Ci podrzucić, ale trzeba znać język. Jak już wiesz co robisz, to efekty są zaskakująco dobre - zważywszy, że do dyspozycji tylko czas i temperaturę. Smak świeżej kawy jest grzechu warty :D Pomyśl też skąd weźmiesz zieloną kawę, bo ćwiczyć na czymś trzeba ;) Jakakolwiek palarka do kawy jest lepsza, niż piec i blacha albo patelnia ;)

Największym grzechem Gene jest chyba brak możliwości zrzutu ziarna przy temperaturze wyższej, niż 100 stopni. Niby bezpieczeństwo blablabla, ale jak muszę nagrzewać do 200 i nielegalnie wyłączać z kontaktu, żeby załadować ziarno - też niekoniecznie dobrze... Ma on bardzo wiele plusów, jest łatwy w obsłudze, robi robotę, cena w sumie też ok. Chyba nikt Ci nie powie co wybrać, każdy może ewentualnie wypowiedzieć się na temat tego czego używał :) Konieczna rura aluminiowa, żeby odprowadzać dym. Jak mieszkasz w bloku, to większość domowych roasterów będzie dymić, więc pomyśl też jak ogarniesz kłęby dymu (szczególnie kawy obrabiane naturalnie).

Pozdro ;)

Offline mk

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Rocket Giotto evo V2
  • Młynek: i-mini
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Lipiec 2017, 21:55:26 »
Ikawa wygląda ciekawie ale zasyp trochę mały a przynajmniej tak mi się wydaje.
Oczekiwał bym żeby realnie można było na raz palić przynajmniej te 200g.
Mam jeszcze wrażenie, może mylne, ale wydaje mi się że w takim kompaktowym urządzeniu nie ma się takiej pełnej kontroli nad paleniem. Chodzi oto że nie widać jak zachodzą procesy i jak te ziarna nabierają koloru itp

Co do spalin to nie ma problemu, mieszkam w domu jednorodzinnym i palić mogę na tarasie albo w garażu lub też w kuchni.
Co do kupna ziaren to też osobny temat, na początek aby się nauczyć można kupić choć by w ARKOM a potem coś lepszego to już trzeba by rynek rozpoznać.
« Ostatnia zmiana: 12 Lipiec 2017, 22:02:46 wysłana przez mk »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Lipiec 2017, 22:11:23 »
Ikawa - ooo staaaary, masz pełną kontrolę - wszystko widać, leci Ci na monitorze z kompa graf z temperaturą, możesz zapisywać wyniki, nie ma dymu. Wsad na 50g. Co więcej możesz ściągać profile palenia innych użytkowników etc. Stawiasz w pokoju i wygląda jak przedłużenie iPhone'a.  Do ćwiczeń, domowego użytku chyba obecnie najlepszy. Natomiast trzeba sypnąć kasą, żeby go kupić. Za te pieniądze lub mniejsze można raz na ruski rok kupić używanego HOTTOPa, który też daje komputerowa kontrolę. Z pewnością na początek jak chcesz się bawić w palenie, to nie kupować kilówki, bo zanim się nauczysz, to popłyniesz na zielonym ziarnie.

Offline mk

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Rocket Giotto evo V2
  • Młynek: i-mini
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Lipiec 2017, 22:24:20 »
Ikawa tak na szybko co znalazłem to 1200 funtów to trochę jednak dużo. Budżet jaki bym chciał przeznaczyć na pierwszą maszynę to tak około 2500zł
O kilówce narazie nie myślę. Wydaje mi się że zasyp około 200g byłby najoptymalniejszy.
Jeśli by zaskoczyło palenie i gdybym miał ruszyć komercyjnie na małą skalę to wtedy maszyna o zasypie 1-2 kilo była by chyba optymalna ale to jak już pisałem - odległe marzenia.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Lipiec 2017, 22:43:56 »
Weź przykład z @pafcio i kup coś w Azji. Co tam będziesz się cackać z ikawa. Ikawa jest pomyślana do pracy na plantacjach, dla coffee hunters, w laboratoriach, palarniach. Ikawa taka tam... Wolałbym ostatni hit czyli Norwegian sample roster za bagatela 5 tys. euro. Zabawka do palenia 100g kawy za taką kasę. Niestety nie kupię.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Lipiec 2017, 22:45:21 »
A tańsza była ikawa z tego co pamiętam... Ale jak już jesteś przy temacie jakiejkolwiek komercji, to trzeba gruuuuuube tysiące na to wydać. Także zastanów się nad ikawą, drogie i mały wsad ale działa to świetnie. Jak się uda, to sam popróbuję coś wypalić... Choć tego tematu zapomniałem poruszyć ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Lipiec 2017, 22:47:35 »
Właśnie nie działa świetnie: nie masz możliwości kontaktu z ziarnem. Jest to czysty fluid bed, zupełnie inna technika niż w piecach bębnowych.
Za tę cenę można chyba kupić całkiem dobry Hucky.
« Ostatnia zmiana: 12 Lipiec 2017, 22:51:16 wysłana przez Antonio »

Offline mk

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Rocket Giotto evo V2
  • Młynek: i-mini
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Lipiec 2017, 22:52:13 »
No właśnie oto mi chodzi że jak mam się czegoś nauczyć to najlepiej tak organoleptycznie, żeby można było poczuć zapach palenia, spojrzeć na kawę, może i nawet się nią oparzyć już nie mówiąc o tym aby usłyszeć pierwszy i drugi crack.
Bo jak takie podstawy będą to potem łatwiej będzie okiełznać większą maszynę.
Może ktoś z forumowiczów ma coś na sprzedaż ?  :D

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Lipiec 2017, 22:53:47 »
Sam możesz zrobić ;). Wystarczy jakiś wirujący garnek nad gazem ;).

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Lipiec 2017, 22:57:39 »
już nie mówiąc o tym aby usłyszeć pierwszy i drugi crack.
Jak usłyszysz trzeci, to wyciągaj gaśnicę :D

Sam możesz zrobić ;). Wystarczy jakiś wirujący garnek nad gazem ;).
Betoniara, kocioł i jazda :D Prawie żadna różnica w porównaniu do palarki próbek kawy :D

Offline mk

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Rocket Giotto evo V2
  • Młynek: i-mini
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Lipiec 2017, 22:57:59 »
O ! przerobię swój wielki 50 litrowy gar do warzenia piwa na palarkę :) hmmm to w sumie lepiej będzie ustawić betoniarkę nad ogniskiem  :taktak:

hehe uprzedziłeś mnie z tą betoniarką :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Lipiec 2017, 23:00:43 »
Ta norweska palarka próbek jest ok... Ale ileż można za coś takiego zapłacić?

Równie ciekawym pomysłem na sampler roaster jest stary patent zamkniętej miedzianej bańki. Coś takiego produkuje Coffee Tech z Izraela. Kosztuje znacznie mniej... Coś podobnego można zrobić we własnym zakresie. Wystarczy się nie bać ;).

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Jak zacząć przygodę z paleniem kawy
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Lipiec 2017, 23:01:01 »
No właśnie oto mi chodzi że jak mam się czegoś nauczyć to najlepiej tak organoleptycznie, żeby można było poczuć zapach palenia, spojrzeć na kawę, może i nawet się nią oparzyć już nie mówiąc o tym aby usłyszeć pierwszy i drugi crack.

Zatem Kaldi z eBaya, bardzo polecam ;)
A jeśli coś bardziej podstawowego, to może ręczny spin-n-pop do popcornu za stówkę?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi