Forum > Przygotowanie kawy

Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy

(1/7) > >>

Shadow:
Witam Dzień dobry,
Na imię mam Michał. Bardzo mi się spodobał świat przyrządzania kawy. Przygoda rozpoczęła się od dostania ekspresu jest to De'Longhi Dedica Style EC 685. Po przejrzeniu forum wiem że to nie jest sprzęt najwyższych lotów. Małymi kroczkami chciałbym zgłębiać tą wiedzę. Ogólnie za kawą nie przepadam jedynie z mlekiem za to największą przyjemność sprawia mi samo przygotowywanie kawy dla kogoś, eksperymentowanie oraz bawienie się tym. Po zgłębieniu tematu na forum kupiłem pierwszy młynek jak się dowiedziałem najważniejsza rzecz w całym procesie.
Wybór padł na Timemore c3 esp. Do tej pory piłem już zmieloną kawę Costa Coffee Signature Blend nie powiem z mlekiem w formie Cappuccino nawet mi smakowała sama również nie tak źle wchodziła.
 
Wraz z młynkiem zamówiłem kawę COFFEE PLANT SWEET BRAZIL SHOT Data palenia: 20.02.2024 i właśnie tu pojawiły się problemy :(
Do espresso zalecane mielenie w moim młynku to od 0.6-1.1 (rozumiem że liczy się to na zasadzie: Mam maksymalnie skręcony młynek i odkręcam na wartość od 6 (0.6)-7(0.7)-8(0.8.)-9(0.9) i przy pełnym obrocie wchodzi kolejne czyli 1.1?) Dowiedziałem się że w koszyku ciśnieniowym zacząć od wyższej wartości zmieliłem 7g na 8 (0.8.) tamper, wkładam no i ekspres nie dał rady zatrzymał się, Zdejmuję koszyk a w nim kawa napuchła jak ciastko. Kolejną próbę zrobiłem na 1.0 Poszło. Ciastko wodniste. Kawa mega kwaśna nic słodyczy. Kolejna próba 1.1 ciastko twarde. Ale kawa troszkę lepsza ale troszeczkę. 1.2 ciastko bardzo twarde aż suche Kwaśna przeokropnie. Stwierdziłem wrócę do 0.9 ekspres ledwo dał radę ciastko bardzo wodniste. Kawa kwaśna ale jak by trochę mniej słodyczy brak. Przy każdej opcji kawa była gorsza od tej costy przy czym costa nie wychodzi mi kwaśna tylko bardziej gorzka. Może mielić drobniej ale lżej ubijać? Dodam że używam wody Primavera.

Czy ja coś robię źle, czy może zainwestować w koszyk bezciśnieniowy i mielić drobniej? Poprawi się sytuacja? Czy może jednak z tą kawą coś jest nie tak (opinie ma dobre) Proszę o pomoc i również bardzo za nią dziękuję.

GostRado:

--- Cytat: Shadow w 07 Marzec  2024, 15:40:16 ---Czy ja coś robię źle, czy może zainwestować w koszyk bezciśnieniowy
--- Koniec cytatu ---
Słuszna droga. Nie kupuj sitka na pojedynczą dozę tylko na podwójną. Jeśli nie masz zamiaru na razie zmieniać ekspresu kup też npf. Obserwacja ekstrakcji pomaga w korygowaniu parametrów przygotowania espresso.

dodo20:

--- Cytat: GostRado w 07 Marzec  2024, 20:20:59 ---npf
--- Koniec cytatu ---

GostRado:
Wejdzie jeszcze większe sitko na potrójną dozę, jeśli takowe są.

Shadow:
To kupię na pewno. Zastanawiam się tylko miedzy NEOUZA Espresso Portafilter za 125zł czy jakiś z aliexpress za 50zł. Dzięki temu będę mógł drobniej mielić kawę. Aktualnie nie planuję wymienić

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej