Forum > Przygotowanie kawy

Espresso idealne: przyczyny i skutki

(1/8) > >>

GostRado:
Cześć  :)


Do rozpoczęcia tego wątku zainspirował mnie @WS5 oraz:

Gottfried Wilhelm Leibniz: „Musi istnieć wystarczający powód, aby cokolwiek zaistniało, aby zaistniało jakiekolwiek wydarzenie, aby uzyskać jakąkolwiek prawdę” o espresso  :D

Chciałbym, abyśmy w tym wątku zawarli konkretne porady i wskazówki, co się stanie z espresso, gdy np zmienimy dany parametr, czynność, sprzęt, etc.

!!!UWAGA!!! W tym wątku nie rozwiązujemy problemów Kawoszy z ich espresso - od tego jest odrębny wątek:

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=844.0

I tak:

@WS
Istotna jest odległość między kawowym ciastkiem, a prysznicem. A tę ustala objętość. W espresso istotne są proporcje między kawą, a wodą. Ilość przemiału w sitku ustala się objętościowo, a podaje wagowo. Espresso ma być dobre, ekstrakcja w założonym czasie, a ciastko suche, najlepiej bez odbicia prysznica.
@idolw : Należy sypać najmniejszą ilość (do sitka) dającą zadowalające rezultaty.
@GostRado : Dokładnie.

@WS5
Co do temperatury, to naprawdę nie trzeba jej znać. Kwaśna -> zwiększamy, gorzka -> zmniejszamy temperaturę. Przy zmianie kawy, kilka shotów i jest ustawione na najlepszy poziom w danym ekspresie. Oczywiście nie oznacza to, że w innym nie da się lepiej, ale to, co ustawiliśmy daje powtarzalny efekt w filiżance.

@GostRado
A jakbyśmy stworzyli takie same warunki i parametry, to jakie uzyskalibyśmy espresso ze zmielonego takiego samego ziarna w młynkach z żarnami płaskimi i stożkowymi biorąc pod uwagę:
¹ Body
² Gorycz
³ Kwasowość
⁴ Słodycz
Ewentualnie teoretycznie, czego powinniśmy oczekiwać?
@pj.w
¹ Body S>P
² Gorycz S>P
³ Kwasowość S>P
⁴ Słodycz P>S

@Valerii
Od dwóch tygodni używam sita IMS o wysokości 29 mm. Standardowe sito ma wysokość 25 mm.
Jestem bardzo zadowolony i wszystkim radzę mieć w arsenale sito o zwiększonej wysokości. Co daje zwiększona wysokość sita? Niektórzy uważają, że większą objętość napoju. Tak jest, ale nie do końca.
Zwiększając wysokość słupa kawy, zwiększamy stopień mielenia ziaren kawy. To z kolei prowadzi do zmiany smaku powstałego espresso.  Zmiana smaku idzie w kierunku zwiększenia kwasowości.


GostRado:
Bez świeżego ziarna nie zrobisz dobrego espresso:

kuguar:
dobre, must see bym nawet powiedział.

szkoda, że nie mielili drobniej przy ~3 miesiącach (jako kolejna próba), czy byłoby lepiej bo przy 20sek to musiało być gorzej.

GostRado:

--- Cytat: kuguar w 09 Maj  2023, 22:43:31 ---szkoda, że nie mielili drobniej przy ~3 miesiącach (jako kolejna próba), czy byłoby lepiej bo przy 20sek to musiało być gorzej.
--- Koniec cytatu ---
Brali pod uwagę uzysk, ale znacznej różnicy nie osiągnie się. Ja, Ty i inni, tym się przekonali na własnym podniebieniu.

GostRado:
@krystians

--- Cytat: krystians w 11 Sierpień  2023, 10:11:55 ---Tak sobie to wyobrażam, że im cieńsze ciastko tym lepszy musi być przemiał, dystrybucja i tampowanie. Oczywiście zbyt grube też będzie powodować problemy. Więc przy dużych dozach (20 g i więcej) optymalne może być np 58 mm, a przy mniejszych ilościach kawy łatwiejsze w obsłudze będzie mniejszej średnicy sitko. Dlatego zdaje się sitka typu single są zwężane.
--- Koniec cytatu ---

👍

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej