Forum > Przygotowanie kawy

Pochwal się swoją kawą ( i przepisem)

(1/21) > >>

Dawid1144:
Wpadłem na pomysł nowego wątku, nie wiem czy się przyjmie ale nie zaszkodzi spróbować.

Pomysł jest taki żeby wrzucić zdjęcie swojej kawy i podzielić się przepisem. Może się to przydać szczególnie swieżakom ( do których ja też się zaliczam) , bo będą mogli podpatrzeć jakiej kawy użyliście, jakiej dozy, zobaczyć na zdjęciu jak to wyszło. Mam na myśli zarówno czarne kawy jak i te z mlekiem i innymi dodatkami, każdy przepis się przyda , nawet espresso przecież każdy robi odrobinę inaczej, każdy ma swoją ulubiona dozę itp. Fajnie by było też dopisać jakiej użyliście kawy, jeśli to espresso to można dopisać jakie nuty smakowe można wyczuć. Wszystko może się przydać.

Może zacznę od klasyki czyli Doppio.

Doza 16g
Uzysk 35g
Czas parzenia 31 sek.

Kawa - coffeelab forza
Jest to mieszanka arabiki z Hondurasu z indyjska robustą w proporcji 80/20 %. Wypalana specjalnie pod espresso. Średni stopień wypalenia, choć powiedziałbym że taki średnio jasny  ( zdarzało mi się kupić średnie które były średnio ciemne), po prostu ziarna są dość jasne jak na średni stopień. Może dlatego też trzymałem się bardziej 30 sekund niż 25, jutro spróbuję o kilka sekund skrócić ekstrakcje i zobaczę jak będzie smakowała.

Zdecydowanie czuć tutaj gorzka czekoladę.


korea83:
Ciężka sprawa...

Zdjęcie nic nam nie mówi na temat tego czy ta kawa była dobra, a "przepis" nie gwarantuje, że była poprawnie zaparzona.

Daj 10 osobom tą samą kawę, a pewnie każda przygotuje ją inaczej żeby była "dobra". Każdy z nas może inaczej rozumieć pojęcie "dobre espresso".

pietro:
Dobry pomysł, na niemiecko języcznym forum jest podobny wątek, zawsze może  to być  jakaś dodatkowa informacja, pomocna w wyborze ziarna :) Przydało by się więcej szczegółów, kraj pochodzenia, stopień wypalenia itp.

Dawid1144:

--- Cytat: korea83 w 02 Luty  2022, 21:46:36 ---Ciężka sprawa...

Zdjęcie nic nam nie mówi na temat tego czy ta kawa była dobra, a "przepis" nie gwarantuje, że była poprawnie zaparzona.

Daj 10 osobom tą samą kawę, a pewnie każda przygotuje ją inaczej żeby była "dobra". Każdy z nas może inaczej rozumieć pojęcie "dobre espresso".

--- Koniec cytatu ---

Zgadzam się z Tobą, ale z małą uwaga że wygląd ( choćby ilość cremy) też mówi coś o kawie, poza tym nikt nie mówił o wrzucaniu wyłącznie espresso, jest wiele fajnych kaw mlecznych czy z innymi dodatkami i tam pewnie więcej jest do oglądania.

Wiadomo że dla każdego " dobra kawa" oznacza coś innego, ale myślę że fajnie czasem poeksperymentować wg czyjegoś przepisu, a nóż nam podejdzie. Szczególnie jeśli jest się początkującym. Tak jak pisał kolega wyżej, może się też przydać to w wyborze ziarna, jak najbardziej.



--- Cytat: pietro w 02 Luty  2022, 22:13:41 ---Dobry pomysł, na niemiecko języcznym forum jest podobny wątek, zawsze może  to być  jakaś dodatkowa informacja, pomocna w wyborze ziarna :) Przydało by się więcej szczegółów, kraj pochodzenia, stopień wypalenia itp.

--- Koniec cytatu ---


Zaktualizowałem swój wpis o te informacje  :)

GostRado:

--- Cytat: korea83 w 02 Luty  2022, 21:46:36 ---Daj 10 osobom tą samą kawę, a pewnie każda przygotuje ją inaczej żeby była "dobra". Każdy z nas może inaczej rozumieć pojęcie "dobre espresso".
--- Koniec cytatu ---
👍
Dochodzą różnice w młynkach, ekspresach i akcesoriach użytych do przygotowania espresso.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej