Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 285995 razy)

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #300 dnia: 30 Maj 2019, 11:44:31 »
@Valerii, chyba czas jakiegoś pomocnika zatrudnić ;-)
¯\_(ツ)_/¯

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 293
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #301 dnia: 30 Maj 2019, 13:11:49 »
Również chcialbym  zrobic rezerwacje na sierpień, ostatnio nie było możliwości

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #302 dnia: 30 Maj 2019, 23:50:44 »
I co? tym razem nie jest tendencyjnie? :hihihi:

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #303 dnia: 31 Maj 2019, 00:37:21 »
:-) w artykule nie było słowa o dostępności, tylko o tym jaki to Comandante jest świetny. Mimo, że ma szereg wad, to te wady i tak stawiają go wyżej nad młynkiem bez tych wad :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6196
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #304 dnia: 31 Maj 2019, 12:25:05 »
I co? tym razem nie jest tendencyjnie?
Wiadomo, że każdy może mieć jakieś preferencje, nie ma w tym nic złego. Ważne jest jednak jak przedstawiamy swoje opinie. Kwestia była taka, że autor nie wypowiadał się w pierwszej osobie, a argumentacja była bardzo skromna. Ja wiem donkiszocie, że nie jesteś zwolennikiem otwartej krytyki. Ja jednak uważam, że możemy uczyć się na czyichś błędach oraz dyskutować o pewnych problemach znając konkretną opinię na dany temat. Gdy ją przedstawimy tylko autorowi, to nie ma miejsca na szerszą dyskusję. Z tego względu uważam konstruktywną krytykę za wartościową, także dla innych odbiorców niż autor krytykowanej pracy.

Zdaje się, że pan Szymon czytuje to forum. Mam w związku z tym pewne sugestie dla niego, które mogą też inne osoby przemyśleć. Moim zdaniem pisząc tekst dobrze jest spróbować przyjrzeć się tematowi z różnych stron, w skali makro i mikro.  Zauważyć elementy za i przeciw, zastanowić się dlaczego tak może być, a potem przejść do szczegółowego ich omawiania. Rozumiem, że żyjemy w świecie ciągłego niedoczasu. Z czym trochę walczę, bo co dobrego z tego pędzenia wynika? Wracając do tematu, publikując coś spoczywa na nas pewna odpowiedzialność i powinny nam przyświecać idee obowiązujące w dziennikarstwie.  Niestety w tekstach pana Szymona, uderza mnie pomieszanie opinii z faktami i więcej niedomówień niż informacji, a tak być nie powinno.

Dalej omówię kilka przykładów z poniższego akapitu tekstu.
 "Jest jednak jedna rzecz, którą trudno w Kazaku sterować – temperatura. Mierzyliśmy stopień ekstrakcji espresso parząc kawy dokładnie w taki sam sposób (macie rację – przy ręcznym urządzeniu nigdy nie będzie to idealnie takie samo parzenie) i próba zmiany temperatury o jeden stopień niestety nie wpływała zauważalnie na ekstrakcję. Dopiero przy trzech stopniach udało nam się uzyskać wyższe TDSy."

1. Przyjrzyjmy się treści pierwszego zdania. "(..) trudno w Kazaku sterować – temperatura".

Co to właściwie znaczy, że trudno nią sterować? W odniesieniu do czego trudno nią sterować? Przecież możemy nalać wodę o temperaturze od 1 do 100 stopni Celsjusza. Czy w tradycyjnym ekspresie ciśnieniowym rzeczywiście łatwo sterować temperaturą? Przecież nawet zaawansowane ekspresy wyposażone w PID nie są idealne. Wg mnie im bardziej skomplikowany układ, tym trudniejszy do skontrolowania.

2. Dalej odnajdujemy takie wtrącenie "(macie rację – przy ręcznym urządzeniu nigdy nie będzie to idealnie takie samo parzenie)"

O kogo chodzi? Skąd takie przekonanie, że nigdy nie będzie takie same? Jakie są urządzenia, które zawsze dadzą takie same rezultaty?

3. „(..) próba zmiany temperatury o jeden stopień niestety nie wpływała zauważalnie na ekstrakcję. Dopiero przy trzech stopniach udało nam się uzyskać wyższe TDSy.”

Ta część wg mnie jest sprzeczna z poprzednim zdaniem zapisanym w nawiasie, z którego treści wynika, że ekstrakcje w sposób zauważalny odbiegają parametrami między sobą. A tutaj okazuje się, że nie odbiegają znacząco nawet przy różnicach kilku stopni temperatury nalewanej wody. Dla mnie zdecydowanie brakuje tu spojrzenia na pewne prawa opisane przez nauki ścisłe. Mam wrażenie, że autor nie zważa na to, że jest coś takiego jak fizyka, a w niej dział termodynamiki. 

Piszę to wszystko nie z chęci krzyżowania kogoś, bo nie sprawia mi to radości. Po prostu wyznaję zasadę, że powinniśmy robić rzeczy starannie, szczególnie te które oddajemy innym w użytkowanie, a tak jest z publikacjami. Nie wszystko jest oczywiście złe w tekstach pana Szymona. Początek recenzji Roty jest lepszy. Wybrany akapit najbardziej zwrócił moją uwagę, więc raczej należy do mniej udanych fragmentów. Jest za to dobry do omówienia pewnych problemów.

Generalnie cieszę się, że pojawiają się informacje o rożnych nowinkach, które powstają w naszym kraju. Dlatego mogę z czystym sumieniem podziękować Coffee Plant za to, że podejmują takie tematy. W mojej opinii trzeba jednak jeszcze trochę popracować nad tekstami i będzie wtedy można powiedzieć, że ich strona jest dobrym źródłem informacji.
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2019, 13:29:58 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #305 dnia: 31 Maj 2019, 12:39:41 »
W sąsiednim wątku o Robocie rozmawialiśmy o kanałach w trakcie zaparzania. Kanały zdarzały mi się na początku i zdarzają nadal, gdy kawa jest za grubo zmielona. Nawet gdy korbka lekko się obraca, a ciśnienie ledwo dochodzi do 4-6 bar, "sika z sitka żwawo". Gdy kawa jest odpowiednio zmielona, to łatwo i szybko dochodzimy do ciśnienia 9 bar i więcej. Jeśli od razu ruszymy korbką do 9 bar, to od razu zobaczymy to samo, czyli kawowy spray wokół. Dziś zaparzyłem sobie Espresso Exquisite (Brazylia/Burundi/Burundi). Włączyłem stoper w chwili uruchomienia korbki, a na końcu odczytałem 1:15. Prawie połowę tego czasu zajmuje mi start i dojście do ciśnienia 4-6 bar. Początek jest bardzo łagodny: gdy tylko pojawia się opór, kręcimy bardzo powoli ale jednostajnie. Pierwsze krople kawy pojawiają się w okolicach 2-2.5 bar. Dalej kręcimy powoli tak, by na manometrze zobaczyć 6 bar -- z sitka wychodzi już piękna lejowata smuga kawy -- jeśli teraz przyspieszymy, to z łatwością i bez kanałów dojdziemy do 9-12 bar. Patrząc na ilość kawy w filiżance, możemy zatrzymać korbkę i pozwolić ciśnieniu swobodnie opadać. W zasadzie nie należy patrzeć na czasomierz w trakcie zaparzania lecz na to, co dzieje się z kawą na wyjściu sitka, co dzieje się z manometrem.

@krystians, jak zwykle bardzo dobrze piszesz. Kazak nie potrzebuje ani grzałki ani PID, bo i tak efekty jego współpracy ze mną są lepsze niż to, co teraz dostaję z wielkiego multibojlerowego kolosa.
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2019, 12:43:24 wysłana przez Antonio »

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #306 dnia: 31 Maj 2019, 15:10:48 »
Majowa partija uruchomiona w produkcji. Do końca miesiąca,jak wiadomo, nie zdążę skończyć.  :)

Oczekiwanie na święto lepiej, niż samo święto. 

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline cpu

  • Wiadomości: 332
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #307 dnia: 31 Maj 2019, 16:28:31 »
No ja czekam cierpliwie tym bardziej czytajac posty Antionio wiem ze warto :-)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #308 dnia: 31 Maj 2019, 16:42:38 »
Za krótki okres Antonio bardzo dobrze zrozumiał charakter urządzenia. Chętnie uczę się od niego.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #309 dnia: 31 Maj 2019, 22:32:52 »
A jaki jest przewidywany czas realizacji? No ok - do końca maja to wiadomo, ale jeśli chodzi o czerwiec uda się do połowy?, czy dłużej?

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #310 dnia: 31 Maj 2019, 23:35:17 »
Mam nadzieję, że do końca czerwca będzie gotowy.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #311 dnia: 01 Czerwiec 2019, 05:50:44 »
Mam nadzieję, że do końca czerwca będzie gotowy.
Pierwszy egzemplarz, tak? ;)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #312 dnia: 02 Czerwiec 2019, 19:47:49 »
Zgadzam się z @Antonio
Zauważyłem, ze bardzo ciężko uzyskać nadekstracje w Rocie. Czas z dzisiaj 1:17, zero goryczy, w smaku gorące czekoladowe cookies z Subway ;)
Na Astorii 4U+ sporo się napracowałem na przyzwoity smak, tutaj pierwszy shot i mistrzostwo. Comandante na 7 kliku i wszystkie kawy pod espresso wychodzą idealnie :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #313 dnia: 02 Czerwiec 2019, 21:15:51 »
Używasz Komesia z Rotą? Cóż za mezalians! :hihihi:

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #314 dnia: 02 Czerwiec 2019, 21:29:28 »
;)

Bez przesady Rota jest całkiem w porządku ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi