Autor Wątek: Arrarex Caravel  (Przeczytany 176952 razy)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #540 dnia: 29 Październik 2020, 09:28:44 »
Ortodoks jeden   Ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu 

To jest tak tani sprzęt, że ortodoksja nic nie kosztuje :)

Jest VAM u Francesco ale szary i smutny za 345 euro plus pewnie przesyłka.

Nie kupowałbym VAMa 1.0 z powodów użytkowych. Trochę zbyt poważne problemy wieku dziecięcego. Od razu musieli przeprojektować bojler, tłok i jego instalację w kolumnie.

Co do szarości - mnie na żywo najbardziej podobają się właśnie te szare. W połączeniu ze stalą są super, mimo że na zdjęciach wyglądają zwykle słabo. Ale jest różnica w szarości Caravelki i VAMa, bo między nimi zmieniono też farbę. Szara Caravelka jest bardziej stalowo-szara, szary VAM bardziej taki stalowo-błękitny. Jak doczyszczę i skręcę, wrzucę jakieś fotki. Ale na razie walczę m.in. z wymianą lampki, bo po rozkręceniu skorodowane przewody rozsypały mi się w ręku. Zamówiłem kilka żarówek neonowych i sprawdzę co się nada.

Ja po komentarzach na temat stanu jego przesyłek tudzież niedoróbek w ekspresach uznaję, że jest drogi ale mało rzetelny i chyba nie skorzystam z jego usług.

E, więcej jest chyba zadowolonych klientów. Poza tym masz jednak potem jakiś kontakt w razie problemów. A każda aukcja to ryzyko. Wprawdzie nie przejechałem się nigdy (nie musiałem nawet w niczym wymieniać żadnej uszczelki), ale mam zawsze wrażenie loterii.

Francesco ma teraz wspaniałą Faeminę. Ciekawe, czy usunął z niej azbest  [emoji38]

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2403
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #541 dnia: 29 Październik 2020, 09:38:12 »
Francesco ma teraz wspaniałą Faeminę. Ciekawe, czy usunął z niej azbest

Nie usuwał bo jest wliczony w cenę, płacisz to masz prawo otrzymać ;-)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #542 dnia: 29 Październik 2020, 13:24:27 »
Nie kupowałbym VAMa 1.0 z powodów użytkowych. Trochę zbyt poważne problemy wieku dziecięcego. Od razu musieli przeprojektować bojler, tłok i jego instalację w kolumnie.

Co do szarości - mnie na żywo najbardziej podobają się właśnie te szare. W połączeniu ze stalą są super, mimo że na zdjęciach wyglądają zwykle słabo. Ale jest różnica w szarości Caravelki i VAMa, bo między nimi zmieniono też farbę. Szara Caravelka jest bardziej stalowo-szara, szary VAM bardziej taki stalowo-błękitny. Jak doczyszczę i skręcę, wrzucę jakieś fotki. Ale na razie walczę m.in. z wymianą lampki, bo po rozkręceniu skorodowane przewody rozsypały mi się w ręku. Zamówiłem kilka żarówek neonowych i sprawdzę co się nada.
??
Sorry, VAM ma najlepsze tłoki, grzałki i bojlery, jedynie VAM 1.1 jest lepszy bo dodali dziurkę w tłoku. Mając wybór VAM vs caravel zawsze VAM.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #543 dnia: 29 Październik 2020, 14:49:12 »
Sorry, VAM ma najlepsze tłoki, grzałki i bojlery, jedynie VAM 1.1 jest lepszy bo dodali dziurkę w tłoku. Mając wybór VAM vs caravel zawsze VAM.

VAM 1.1. bezwzględnie najlepszy (dlatego go szukałem). Caravelka 1.0 nadal super, choć ma inną grzałkę niż VAM (mniej płaska, mniej przylega do bojlera od spodu - nie problem w użytkowaniu). Pozostałe elektryczne bebechy mojego VAM 1.1 są dokładnie identyczne jak w Caravelce 1.0, włącznie z tym, że wszystkie mają dokładnie ten sam mikroprzełącznik.

Opinię o VAM 1.0 opieram na tym, co mi powiedział znajomy, który ma pięć VAMów i na opinii Francesca. Nie chodzi tylko o dziurkę w tłoku, przy braku której kawa cofa się do bojlera w przypadku drugiego ruchu dźwignią (z dziurką też mi się cofa, ale to inna historia). Chodzi też o to, że tłok trudniej rozmontować, a przede wszystkim o dwa rzędy otworów w bojlerze, przez które woda wpływa do kolumny. Przy drugim ruchu dźwignią dwa rzędy dziurek powodują, że część wody wycieka znad tłoka. Żeby tego uniknąć, w VAM 1.1 skasowali ten górny i zostawili dolny rząd pięciu dziurek, a w Caravelce 1.0 usunęli jeszcze jedną dziurkę i zostały cztery.

Ale zdaje się, że się zgadzamy, bo pytanie nie było VAM czy Caravelka. Po prostu jeśli VAM to 1.1, a jeśli Caravelka to 1.0.

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #544 dnia: 29 Październik 2020, 16:31:51 »
Ta ma rząd z pięcioma i drugi z czterema, przynajmniej tyle dostrzegam na zdjęciu, to jaka wersja będzie Wam 1.0 czy 1.1?

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #545 dnia: 29 Październik 2020, 17:49:01 »
Ta ma rząd z pięcioma i drugi z czterema, przynajmniej tyle dostrzegam na zdjęciu, to jaka wersja będzie Wam 1.0 czy 1.1?

To na pewno pierwsza wersja bojlera (z dwoma rzędami), ale nie ma pewności, jaka wersja całej maszyny. Dla pewności jaki to model, trzeba zobaczyć tłok. Z VAMami i wczesnymi Caravelkami jest niestety taka zasada, że nie ma dwóch podobnych maszyn. Składano je z tego, co akurat przyjechało z magazynów. Do tego produkcja przeniosła się w pewnym momencie z Mediolanu do innego regionu Włoch. Początkowe Caravelki produkowano z wykorzystaniem niektórych komponentów wyprodukowanych jeszcze dla VAMa. Więc jest trochę mętlik.

Ja, szukając VAM 1.1, prosiłem o foto bojlera i tłoka, żeby kupić egzemplarz, w którym to pierwsze ma jeden rządek, a to drugie dziurkę :) Wtedy jest spokój, że to odpowiednia wersja.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #546 dnia: 29 Październik 2020, 18:37:25 »
I dla porównania, pięć dziurek w VAM 1.1 i cztery w Caravel 1.0.

VAM v1.1.jpg

C v1.0.jpg

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #547 dnia: 29 Październik 2020, 21:05:27 »
Dzięki za wyjaśnienie i zdjęcia   :poklon:  zdjęcia tłoka na razie nie mam, właściciel ekspresu nie wie jak go wyjąć, a ja znaleźć jakiegoś opisu nie mogę.
Do tego tłumacz google urozmaica konwersację "sarebbe bello rimuovere il pistone-byłoby miło wyjąć tłok"  :doh:

Chyba odpuszczę tą sztukę, mam też na oku wersje 2.1 z jednym rzędem dziurek, czy to dobry model ?
« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2020, 21:14:30 wysłana przez pietro »

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #548 dnia: 29 Październik 2020, 21:47:04 »
mam też na oku wersje 2.1 z jednym rzędem dziurek, czy to dobry model ?

VAMów w takim modelu nie ma, a Caravelki wszystkie mają jeden rządek (do wersji 2.1, potem mają poziomą szparę). Więc obowiązują preferencje i ocena jakości omawiane w tym wątku :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2403
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #549 dnia: 29 Październik 2020, 21:48:29 »
Kłopotliwe te caravelki za tamper 36 euro plus wysyłka pewnie 8 euro, trochę dużo jak na coś co ma 43 mm. Ktoś może znalazł alternatywę z akcesoriami i częściami dla brooks?

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #550 dnia: 29 Październik 2020, 22:00:25 »
Tutaj podobno w miarę dobra alternatywa https://www.home-barista.com/levers/vam-arrarex-tamper-substitute-t67364.html trochę taniej

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #551 dnia: 29 Październik 2020, 22:18:09 »
Z @pmichal będziemy niedługo zamawiać coś zbiorczo z brooksa. Można się dołączyć.

We wcześniejszych postach tego wątku jest sporo o różnych własnych alternatywach do obsługi Caravelki. Mówimy o sprzęcie mającym 50-60 lat, więc cud, że w ogóle gdzieś coś jest. Jeszcze jakieś 6-7 lat temu nie było, potem brooks zaczął sprzedawać nowe grzałki, sitka i uszczelki, bo pojawił się popyt.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2403
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #552 dnia: 30 Październik 2020, 08:41:01 »
Tutaj podobno w miarę dobra alternatywa

Była by to fajna opcja ale wymiar 31.8 mm czyli trochę mały ten tamper, w tej cenie można by chyba jednak pokusić się o przetoczenie większego tampera do 43mm albo druk 3D,

https://www.thingiverse.com/thing:4241874/files


Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #553 dnia: 30 Październik 2020, 09:24:56 »
41,8mm ;)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2403
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #554 dnia: 30 Październik 2020, 09:49:29 »
41,8mm

Racja oczywiście 41.8mm a sitko ma 43.5mm

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi