Autor Wątek: Arrarex Caravel  (Przeczytany 176623 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #375 dnia: 07 Styczeń 2019, 13:01:20 »
Zakładam, że aktualnie kolbę (NPF) to tu najlepiej dokupić: https://www.levercraft.com/new-products/  i sitko lepiej .25 , chyba że komuś gdzieś się poniewiera dodatkowa (może być zwykła) :)
Znalazł ktoś pasujące odpowiedniki tych przyssawek do blatu ?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #376 dnia: 07 Styczeń 2019, 13:11:54 »
Kiedyś polowałem na coś takiego - http://www.shop-line.com.pl/przyssawka?cid=42

Można by też ich pomęczyć - http://suctech.pl/
LMWDP #469

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #377 dnia: 07 Styczeń 2019, 13:13:20 »
No wygląda na to że w Levercarft jest ciut taniej, szczególnie przesyłka niż w https://brooks-espressomachines.com/
Ja używam sitek 0.3, są bardziej zbliżone do oryginalnych. Takie też Francesco dodaje w standardzie przy kupnie Caravelka u niego.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #378 dnia: 07 Styczeń 2019, 13:38:13 »
Niby drobniej (sitko) znaczy trudniej, ale ostatecznie jak się uda to lepszy syropek :)
Jeszcze tak myślę co do przyssawek https://allegro.pl/oferta/10szt-przyssawki-gumowe-4cm-dekoracyjne-silikonowe-7382006486 + odpowiednia śruba w metalowym sklepie

Rozbawił mnie filmik:
 
kawa leci jak widać :), chcesz więcej espresso to jeszcze raz dzwignią. Ale to Włoch :)

Ktoś porównywał sitko 0.25 i 0.3, mam dylemat które ?
Myślałem 0.25, ale może lepiej właśnie bliżej oryginalnych 0.3
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2019, 15:02:13 wysłana przez tom517 »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #379 dnia: 08 Styczeń 2019, 18:19:04 »
Mam i ja :)
Ale on jest ładny i ponad 50 lat. Jestem w szoku :)
Miałobyć bez kolby, ale dostałem pół kolby tylko bez sitka. Ktoś może poratuje sprzeda lub wypożyczy sitko ?
Z tyłu jest niby włącznik ale majta się luźno jak się do tego zabrać/ rozebrać.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #380 dnia: 08 Styczeń 2019, 20:41:37 »
@tom517 - gratulacje! :)

Filmik powinien się chyba nazywać "jak zrobić kawę z kawiarki używając Caravela" :)

Na początek chyba lepiej zacząć od sitka 0.3. Potem po opanowaniu ekspresu i osiągnięciu większej powtarzalności można spróbować 0.25.
Ja w sumie po kilku miesiącach nadal jestem w trybie nauki. Choć dobre szociki coraz częściej wychodzą, to z powtarzalnością nadal jest sporo do zrobienia. Szczególnie po zmianach ziaren.
Póki co jasne single lepiej smakują mi na mniejszych dozach 10,5g, uzysku 16g i jednym pociągnięciu. A średnio palone na trochę większych dozach 12-13g i uzysku 20-22g. Przy większych dozach już robię dwa mini zaczerpnięcia i potem jedno pełne.
Trzeba pamiętać żeby przy kolejnych zaczerpnięciach podnosić dźwignię bardzo wolno, żeby nie popsuć ciastka. Szczególnie jak nie masz tłoka z dziurką u dołu. Jeśli będziesz dozował na full to będzie mniejszy problem bo od góry prysznic już będzie ograniczał.
No i koniecznie NPF. U mnie na tym nastąpił największy progres.

Z sitkami niestety Cię nie poratuję bo obecnie używam Caravelka na codzień.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #381 dnia: 08 Styczeń 2019, 20:51:10 »
Dzięki, jeszcze mam 2 zagwozdki, ten wyłącznik trzeba wcisnąć i przekręcić ? Termostat odkręcając zwiększamy czy zmniejszamy temperaturę ?
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2019, 20:54:41 wysłana przez tom517 »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #382 dnia: 08 Styczeń 2019, 21:07:44 »
Ja mam trochę inny włącznik, ale u mnie się przekręca, wtedy zapala się lampka z przodu i grzałka się włącza.

Termostat tak jak odczytujesz z tyłu i kręcisz z tyłu: w lewo zwiększasz, w prawo zmniejszasz.
Jeśli Ci się nie włącza grzałka to spróbuj na zdjętym bojlerze, wtedy powinno zawsze grzać niezależnie od ustawienia termostatu.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #383 dnia: 09 Styczeń 2019, 10:46:50 »
Ok, czyli wkręcam śrubkę to mam wyłączenie przy niższej temperaturze (blaszka bliżej grzania szybciej się nagrzewa), odkręcam wyłącza się przy wyższej temperaturze (blaszka dalej i dłużej się grzeje)
Czy ktoś dobrał się do tego sterowania temperaturą i włącznika, jeszcze do końca nie rozgryzłem, na razie mam tak, że ten włącznik jak wcisnę i przekręcę w lewo, to wyłącza się ekspres, jak przekręcę w prawo, lekko odskakuje i włącza się ekspres. Nie wiem czy się to w miarę łątwo wyjmuje/rozbiera (ta pionowa szyna). Reszta fakt beznarzędziowo.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #384 dnia: 09 Styczeń 2019, 11:05:59 »
Może napisz co chcesz osiągnąć? Coś nie działa?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #385 dnia: 09 Styczeń 2019, 11:48:47 »
Wczoraj zagotowała się woda, a grzałka dalej grzała. Chciałbym wyjąć szynę i zobaczyć jak działa termostat, może sprężynkę gdzieś naoliwić, może rozebrać i złożyć wystarczy :)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #386 dnia: 09 Styczeń 2019, 13:18:49 »
To wszystko przerabiałem, rozbierałem, sporo się głowiłem, wymieniałem też switch termostatu. Może on coś niedomaga? Albo jakąś blaszkę odgiąć/wygiąć trzeba? Problem jest taki że nic konkretnego z moich działalności serwisowych nie pamiętam :(
Bardzo mi pomógł wątek na h-b, sporo zdjęć i cennych wskazówek.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2019, 13:23:05 wysłana przez pafcio0 »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #387 dnia: 09 Styczeń 2019, 14:30:11 »
Ale pamiętasz jak to się wykręca (szyna)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #388 dnia: 09 Styczeń 2019, 15:18:12 »
Nie przypominam sobie, żebym miał z tym jakiś problem. Możliwe, że mogą być różnice między modelami w tej kwestii.
Może Ci pomoże trochę rozbieranych zdjęć moich karawelek, jakie znalazłem na dysku:
https://imgur.com/a/uJiArUP

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #389 dnia: 09 Styczeń 2019, 15:43:35 »
Ta blaszka z tyłu bojlerka to bimetal. Czym większa temperatura tym bardziej się wygina na zewnątrz. A kiedy uruchomi się microswitch, zależy od tego jak dużo wkręciłeś tej śrubki z tyłu.

Próbowałes wkręcić tą śrubkę termostatową na maksa (na min temp)? Wtedy grzałka powinna wyłączyć się dużo wcześniej. Na pewno niżej niż 90 stopni.

Jeszcze możesz sprawdzić czy tylna podstawa grzałki jest zamontowana w dobrym miejscu.
Tak jak tutaj: http://www.francescoceccarelli.eu/Annunci/arrarex/caravel_1.2_verde/DSC_9332.JPG
Chodzi o tą śrubkę z tyłu na dole, powinno być zaraz pod śrubką.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2019, 15:46:52 wysłana przez untoldex »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi