Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1068291 razy)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2745 dnia: 13 Lipiec 2018, 21:55:18 »
Przestudiuj wątek na temat polecanych kawiarni we Wrocławiu
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=182.0
być może któraś z nich prowadzi jakieś szkolenia kilkugodzinne.
Warto też się wybrać i porozmawiać po prostu z baristami.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2746 dnia: 13 Lipiec 2018, 22:09:31 »
Kupić kawę dla sklepu z kawą i akcesoriami.....?

Podkrec prosze jasności wypowiedzi ;)
Kawe kupiłem, akcesoria kupilem, teraz chcialbym kupic know-how :) uwazam, ze jedna lekcja z kims ogarnietym w temacie moze dac wiecej niz godziny ogladania filmikow na youtube. Ludzie biora prywatne lekcje gry na gitarze, prywatne korepetycje z matmy wiec czemu nie z parzenia espresso?
Czy to jednak slaby pomysl? :)
Ustal temperaturę ca. 90 st., potem dozę, grubość przemiału, ubicie i czas.
Innej drogi nie ma.

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline czarnyas84

  • Wiadomości: 18
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2747 dnia: 13 Lipiec 2018, 22:28:49 »
To może w ten sposób: podwojna wylewka, doza 17gr, ekstrakcja 25sekund i okolo 60ml espresso (kieliszek z podzialka) ale crema rzadka i bardzo jasna a kawa kwaśna. Co robie zle?

Offline erykszolc Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2748 dnia: 13 Lipiec 2018, 22:46:08 »
To może w ten sposób: podwojna wylewka, doza 17gr, ekstrakcja 25sekund i okolo 60ml espresso (kieliszek z podzialka) ale crema rzadka i bardzo jasna a kawa kwaśna. Co robie zle?
Za gruby przemiał. Zmiel drobniej.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2018, 22:48:17 wysłana przez erykszolc »

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2749 dnia: 13 Lipiec 2018, 22:51:34 »
Antonio na swoim  "ślepym"  miał 8 B ciśnienia - ja, po powrocie do domu zmierzyłem kilka razy na swoim ślepym i zawsze pokazuje mi    tylko  w granicach  4 Bary

Nie mam pojecia czemu, ale jak Antonio robił z niego dobrą kawę to i Ty próbuj zamiast skupiac się na pomiarze ciśnienia. Masz super sprzęcior. Ustal dozę, koryguj grubość przemiału jak leci za szybko lub wolno. Po 3ch latach używania MSJ wiem, ze nawet małe przestawienia młynka (jedna dizałka) wpływają na czas ekstrakcji. Tego się nie nauczysz w dzień lub tydzień. Trzeba próbować i wyciągac wnioski. Z doświadczenia widzę, że do takich nauk dobrze używać tej samej kawy (dobrej!), żeby nie zmieniać kilku zmiennych na raz.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2750 dnia: 14 Lipiec 2018, 07:13:39 »
Tak dla porównania, może to w czymś pomoże.
Te same nastawy młynka, Stormy ubijana mocno, ca. 25 s i doppio.
Teraz Minas Derais, objętościowo, pozornie kawy więcej w kolbie, tamperem dotykam, czas ten sam, kawy w filiżance tyle samo.

Obu nie ważyłem. Na oko ok. 17 g.

Napisane po to, że jednak ubicie może mieć znaczenie.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2751 dnia: 14 Lipiec 2018, 08:30:28 »
Kupić kawę dla sklepu z kawą i akcesoriami.....?

Podkrec prosze jasności wypowiedzi ;)
Kawe kupiłem, akcesoria kupilem, teraz chcialbym kupic know-how :) uwazam, ze jedna lekcja z kims ogarnietym w temacie moze dac wiecej niz godziny ogladania filmikow na youtube. Ludzie biora prywatne lekcje gry na gitarze, prywatne korepetycje z matmy wiec czemu nie z parzenia espresso?
Czy to jednak slaby pomysl? :)
Jak pisałem post, to Twój nie był jeszcze widoczny. Faktycznie teraz to mało czytelne jest.
Moja odpowiedź była do PJ.Walczaka, który zaproponował kupić kawę autorowi poradnika.
A autorem jest sklep z kawą ☺
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2752 dnia: 14 Lipiec 2018, 10:39:50 »
Tytoos -dzięki za odpowiedź- może rzeczywiście zająć się kawą ,a nie ciśnieniem- tylko jak nie ma dobrego ciśnienia czy wszelkie eksperymenty mogą mieć sens.?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2753 dnia: 14 Lipiec 2018, 11:37:13 »
O dziwo,  mój Rocket w rękach Antonio pokazywał wystarczającą ilość ciśnienia-barów w granicach 8 barów na ślepym sitku . Świeża, odpowiednio dobrze  zmielona kawa pokazała ,że wszystko  jest (w zasadzie) z ciśnieniem OK. -winna była moja marketowa kawa. . Mam pytanie - czy ślepe sitka są różnej wielkości, mają różny kształt? . Antonio na swoim  "ślepym"  miał 8 B ciśnienia - ja, po powrocie do domu zmierzyłem kilka razy na swoim ślepym i zawsze pokazuje mi    tylko  w granicach  4 Bary  Dlaczego?

Mam wodę ze zbiornika .

To bardzo dziwne zachowanie. Jeśli woda idzie ze zbiornika - i u ciebie, i u Antonia i robisz test na ślepym sitku, a wyniki pomiaru ciśnienia są różne. Czy u Antonia miałeś swój PF i tylko on swoje ślepe sitko zamontował? Czy może zapięliście jego PF? Czy jak mierzysz u siebie ciśnienie to woda nie cieknie bokiem (miedzy uszczelką grupy a rantem ślepego sitka)? Wydaje mi się, że mogą być różnice w ślepym sitku, ale ewentualne niedopasowanie wiązałoby się z nieszczelnością.

4 bar to jednak trochę mało na espresso, raczej awarię manometru można wykluczyć (u Antonia pokazywało dobrze). No chyba, że w drodze powrotnej się uszkodził, ale to byłoby już straszne zrządzenie losu.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2754 dnia: 14 Lipiec 2018, 11:55:36 »
Jak pisałem post, to Twój nie był jeszcze widoczny.
Coś nie halo z odświeżaniem. Pół godziny różnicy, że nie wspomnę, że post PJ z dnia poprzedniego, a pod nim jeszcze jedna odpowiedź.

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2755 dnia: 14 Lipiec 2018, 12:10:21 »
Woda po bokach nie cieknie, u mnie ciśnienie na ślepym jest 5 barów,,  PF był mój, Antonio dał tylko swoje ślepe sitko>  Po wyłączeniu pompy strzałka manometru nie schodzi do  ZERA - oscyluje na drugiej kresce  (chyba jeden Bar)  - spada dopiero po po 3,4, minutach.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2756 dnia: 14 Lipiec 2018, 14:06:32 »
Woda po bokach nie cieknie, u mnie ciśnienie na ślepym jest 5 barów,,  PF był mój, Antonio dał tylko swoje ślepe sitko>  Po wyłączeniu pompy strzałka manometru nie schodzi do  ZERA - oscyluje na drugiej kresce  (chyba jeden Bar)  - spada dopiero po po 3,4, minutach.

U mnie też po wyłączeniu pompy czasem nie schodzi do zera. Mi się pomysły skończyły. Ewentualne kosmiczne parametry to:
- inny prąd z gniazdka
- inna woda

A czy pompa wydaje taki sam dźwięk u ciebie jak i na teście u Antonia?
« Ostatnia zmiana: 14 Lipiec 2018, 14:10:23 wysłana przez rubin »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2757 dnia: 14 Lipiec 2018, 15:09:07 »
Dość dziwnie to wygląda, ale pewnie banalna to sprawa. Zauważyłem w Rockecie @ZELAND, że układ hydrauliczny i manometr nie reagują na zmianę ustawień regulatora pompy. Kręcimy tymże regulatorem i nic nie zmienia się we wskazaniach manometru. Czy to nie problem z jakąś usterką zaworu OPV?

Akurat mam taki problem w przypadku innej maszyny -- usterka takiego zaworu powoduje, że bez względu na ustawienie pompy, manometr wskazuje a kawowe ciastko "percepuje" niższe ciśnienie ok. 5-6 bar.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2758 dnia: 14 Lipiec 2018, 16:23:01 »
Tylko dlaczego u ciebie (geograficznie) działało, a u niego nie? Coś się po drodze wytelepało?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2759 dnia: 14 Lipiec 2018, 18:49:35 »
Jestem świeżo upieczonym (nie)szczęśliwym posiadaczem oscara II i mlynka granita. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, okaza sie... ze nie da sie zostać barista w jedno popołudnie ;) Czy jest tutaj jakis magik z wroclawia ktory chciałby sobie dorobić pomagajac mi okiełznać ten sprzęt? ;d
Baristą to nie, ale w dwa czy trzy popołudnia powinno Ci się udać nauczyć się robienia poprawnej kawy, reszta z czasem przyjdzie ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi