Autor Wątek: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?  (Przeczytany 12607 razy)

Offline Ola

    • nie dotyczy
  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Kawiarka, French Press
  • Młynek: Graef CM 900
Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« dnia: 19 Listopad 2018, 23:32:08 »
Czytam już od dłuższego czasu, a teraz i na mnie przyszedł czas. Dostałam zadanie zakupu ekspresu do domu, odrzuciłam opcję automatu (mieliśmy dptychczas Saeco Incanto DeLuxe - taki kompromis dający umiarkowanie dobrą kawę w dobrym czasie, akurat zepsuł się po 13 czy 14 latach). Cała trudność leży w tym, że ja chętnie piję espresso, capu czy latte. Mąż raczej preferuje americano. Jedno jest jednak pewne - z automatu w moim budżecie nie wypiję przyzwoitego espresso i ta opcja odpadła.
Mamy już na stanie młyn Graef CM900. Dotychczas służył pod kawiarkę dla mnie i french press męża.
Myślałam o zakupie Gaggii Classic (tylko co z americano?) która teoretycznie podobno więcej wybaczy niż Rancillio Silvia na przykład (zwłaszcza jeśli mówimy o młynku). Ile razy nie siądę do tego mam myśli od "nie inwestuj nadmiernie, bo może Ci się nie spodoba" do "jak porządnie i na lata to trzeba ze 4k wyłożyć".. pomóżcie ludziki kochane, bo sama nie wiem jak żyć. Nie sądzę by mąż zamierzał ogarnąć kolbę więc dla niego przewiduję wykorzystanie ESE podczas mojej nieobecności.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Listopad 2018, 23:51:47 »
Więcej wybaczy dobry młynek niż dobry ekspres.

Offline Ola

    • nie dotyczy
  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Kawiarka, French Press
  • Młynek: Graef CM 900
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Listopad 2018, 08:48:24 »
Czy należy to czytać, że powinnam zainwestować w lepszy młyn i uznać GC za wystarczającą?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Listopad 2018, 09:10:15 »
Młynek, który masz nie należy do klasy młynków gwarantujących uzyskanie dobrego przemiału z każdej kawy. Ma on bodajże 40 stopni regulacji, z czego pewnie do wykorzystania w espresso jest z 10. Dużo lepiej by było gdyby regulacja była bezstopniowa.  Myślę jednak że na start nie jest najgorzej - musisz tylko mieć świadomość, że czasem przemiał np na 11 będzie prawie zatykał ekspres, a na 12 będzie zbyt grubo. Na to nic nie poradzisz - możesz jedynie dozą sobie wtedy regulować w bardzo ograniczonym już zakresie.

Co do maszyny - GC, Silvia, Ascaso Basic, cokolwiek z tych 3 wybierzesz będzie dobrze. Z tej trójki chyba tylko Ascaso daje sitka z podwójnym dnem - mogą one pomóc oszukać ekspres, jednak nie smak - osobiście pamiętam że różnica w ilości składowych i intensywności smaków po przesiadce z sitek z podwójnym dnem na normalne była kolosalna.
Każda z tych maszyn zapewni ci wygodne spienianie, w każdej z nich musisz się tego najpierw dobrze nauczyć - tak jak i całej obsługi przygotowywania espresso.

Americano to nie problem - w końcu to tylko espresso z dolewką wody, ilośc wody zależy w sumie tylko od smaku pijącego - może być intensywnie jak i lurowato. Nie patrz na americano jak na napój gdzie woda leje się przez kawę, aż uzyskasz kubek kawy - to nie jest dobre, bo to co w kawie dobre uzyskujemy w ciągu pierwszych 20-30 sekund pracy ekspresu - później to już tylko blonding i nic smacznego.

Obejrzyj nasz forumowy bazarek - masz tam kilka fajnych maszyn na początek. Może nie trzeba będzie fortuny wydawać, a jak się okaże, że to "mi się nie podoba" to sprzedasz bez problemu z niewielką stratą.

p.s. w Tapatalku w ustawieniach można wyłączyć podpis ;)
LMWDP #469

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Listopad 2018, 13:32:53 »
Może Cafalat Robot ? +  French press do spieniania mleka.
Jak spienić mleko bez ekspresu:
 
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad 2018, 13:35:12 wysłana przez tom517 »

Offline Ola

    • nie dotyczy
  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Kawiarka, French Press
  • Młynek: Graef CM 900
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Listopad 2018, 16:42:28 »
Dzięki za odpowiedzi..
Cafelat Robot to jest jakaś opcja, choć nie ukrywam że chyba wolałabym pójść w coś "na prad" ciężko wejść kiedyś do ligi poważniejszych ekspresów, nie zaczynając od bardziej budżetowej wersji (inna sprawa że Cafelat wcale taki tani nie jest..).
Nty raz siadam do tematu i po przejrzeniu dalszych recenzji, pochlebnych, niepochlebnych opinii zaczynam wariować i rozpoczynam kolejny raz na nowo. Czy taka Gaggia Classic serio różni się dużo od Silvii? Czy Ascaso lub Lelit to lepszy wybór? Czy dołozyć czy iść w budżetową wersję? Ostatecznie te 1250 to też niemało  hajsu. Ale czy wystarczy?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4845
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Listopad 2018, 16:51:27 »
Ola, idź na całość ! Kup zestaw który Ci wystarczy na kilka lat. W przeciwnym razie będziesz go co 1 - 2 lata zmieniać. Szkoda hajsu...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Listopad 2018, 16:59:13 »
Dzięki za odpowiedzi..
Cafelat Robot to jest jakaś opcja, choć nie ukrywam że chyba wolałabym pójść w coś "na prad" ciężko wejść kiedyś do ligi poważniejszych ekspresów, nie zaczynając od bardziej budżetowej wersji (inna sprawa że Cafelat wcale taki tani nie jest..).
Nty raz siadam do tematu i po przejrzeniu dalszych recenzji, pochlebnych, niepochlebnych opinii zaczynam wariować i rozpoczynam kolejny raz na nowo. Czy taka Gaggia Classic serio różni się dużo od Silvii? Czy Ascaso lub Lelit to lepszy wybór? Czy dołozyć czy iść w budżetową wersję? Ostatecznie te 1250 to też niemało  hajsu. Ale czy wystarczy?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Bierz smialo Lelita lub ta nowa Gaggie Classic z trojdroznym, dostala pare "upgrejdow" wzgledem wersji z 2015 r. Na poczatek wystarczy.
Basic to tez jest jakas opcja chociaz ja osobiscie nie jestem wielkim fanem plastiku, no i nie wyczyscisz go backflushem.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Listopad 2018, 18:15:35 »
Ma on bodajże 40 stopni regulacji, z czego pewnie do wykorzystania w espresso jest z 10. Dużo lepiej by było gdyby regulacja była bezstopniowa.
Stopnie regulacji ważna rzecz ale równie ważna o ile nie ważniejsza jest jakość przemialu.
Pod espresso mieli się drobno i żeby to się udało z odpowiednią jakością ważne jest solidne i stabilne mocowanie żaren. Większość plastikowych młynków tego nie zapewnia przez co w przemiale znajduje się cała masa różnych frakcji kawy i efekt w filiżance jest marny a w dodatku dość losowy.  .
Dlatego przy espresso najważniejszy jest młynek. W przyzwoitym lub znośnym ekspresie można różnymi trikami zapewnić sobie dobre warunki ekstrakcji. W kiepskim młynku żadne triki nie pomogą, przemial cały czas będzie kiepski. Co najwyżej istnieją triki żeby w danym młynki zwiększyć zakres lub dokładność regulacji ale przy luzach na zarnach nie musi się to przekładać na zachowanie takiego samego czasu ekstrakcji za każdym razem.
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad 2018, 18:18:42 wysłana przez Bacek »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Listopad 2018, 18:18:26 »
Dzięki za odpowiedzi..
Cafelat Robot to jest jakaś opcja, choć nie ukrywam że chyba wolałabym pójść w coś "na prad" ciężko wejść kiedyś do ligi poważniejszych ekspresów, nie zaczynając od bardziej budżetowej wersji (inna sprawa że Cafelat wcale taki tani nie jest..).
Nty raz siadam do tematu i po przejrzeniu dalszych recenzji, pochlebnych, niepochlebnych opinii zaczynam wariować i rozpoczynam kolejny raz na nowo. Czy taka Gaggia Classic serio różni się dużo od Silvii? Czy Ascaso lub Lelit to lepszy wybór? Czy dołozyć czy iść w budżetową wersję? Ostatecznie te 1250 to też niemało  hajsu. Ale czy wystarczy?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Gaggia Classic (ta 2018) to dobry wybór. Oczywiście jak się wkręcisz to będzie ci mało. Ja tak miałem. Kupiłem GC w 2013 za ~1200,- nówkę, sprzedałem w 2017 za chyba 700,-. W mojej ocenie cena nie straciłem więcej niż zużyłem, a ekspres szalenie popularny i łatwo go sprzedać.

Oczywiście możesz iść na całość. Ale sugerowałbym pójście na całość z młynkiem, a Gaggia na początek super.

Offline Ola

    • nie dotyczy
  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Kawiarka, French Press
  • Młynek: Graef CM 900
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Listopad 2018, 20:29:10 »
Do koszyczka wpadły mi jeszcze Ascaso Basic i Dream...
Po namyśle mogę wysupłać nieco więcej - pytanie czy wziąć bardziej podstawowy ekspres i młyn, czy też zdecydować się na Dreama lub Silvię bądź też Lelitkę PL41LEM, uznając że młyn te pierwsze 2 mieszki jeezcze da radę a potem dobrać coś zacniejszego

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Halik

  • Gość
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Listopad 2018, 20:40:34 »
Decyzja i tak ostatecznie będzie Twoja, ale zastanów się nad opcją "lepszy ekspres", a młynek używany. Nawet tutaj na forum sporo osób sprzedaje swoje, sprawdzone, w super stanie, a nie jesteś w sytuacji, że musisz mieć "na już".

Offline Ola

    • nie dotyczy
  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Kawiarka, French Press
  • Młynek: Graef CM 900
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Listopad 2018, 20:48:19 »
Pewnie, że nie :) w sumie kolba to bardziej ewolucja, niż potrzeba, bo opanowałam całkiem nieźle moją kawiarkę. A młyn też badam.. marzy mi się od dawna Comandante także może Mikołaj dorzuci prezent ;) zawędrowałam już do Lelitów z PIDem..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Halik

  • Gość
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Listopad 2018, 21:12:08 »
Nie idź tą drogą, bo zwariujesz! :P
Ja też zaczynałem rozmyślania od Gaggi Classic, a już za chwilę oglądałem ekspresy za sześć tysięcy. :lol2:
Masz dwa koła, bierz ekspres za tyle, tylko miej na uwadze jeszcze pierdółki okołoekspresowe typu tamper, podkładka, cafiza, może dzbanek do mleka, jakieś dodatkowe sitko/NPF, a w międzyczasie odkładaj na młynek i za dwa-trzy miesiące będziesz miała fajny zestaw na kilka lat do pysznego espresso.

Offline Ola

    • nie dotyczy
  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Kawiarka, French Press
  • Młynek: Graef CM 900
Odp: Pierwsza kolba do 2k. Gaggia Classic?
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Listopad 2018, 22:06:01 »
Nie idź tą drogą, bo zwariujesz! [emoji14]
Ja też zaczynałem rozmyślania od Gaggi Classic, a już za chwilę oglądałem ekspresy za sześć tysięcy. 2:
Masz dwa koła, bierz ekspres za tyle, tylko miej na uwadze jeszcze pierdółki okołoekspresowe typu tamper, podkładka, cafiza, może dzbanek do mleka, jakieś dodatkowe sitko/NPF, a w międzyczasie odkładaj na młynek i za dwa-trzy miesiące będziesz miała fajny zestaw na kilka lat do pysznego espresso.
Jestem w tej ścieżce
Ostatecznie po konsultacjach ze ślubnym padł wybór na Lelit z PIDem. Młyn pewnie za moment i już całkiem wpadliśmy (chyba ze wezmę PL42TEM czyli ekspres z młynem?)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi