Autor Wątek: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy  (Przeczytany 15512 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #45 dnia: 22 Wrzesień 2018, 16:50:50 »
Ciekawy jest jednak trend odchodzenia od kawy, jak to zauważył autor wątku.

Jest odwrotnie, bo w ciągu ostatnich 10 lat spożycie kawy w Polsce wzrosło o 80 % (dane GUS).

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #46 dnia: 22 Wrzesień 2018, 18:26:38 »
Trend jest w odchodzeniu od kawy marketowej, niszowej na rzecz kawy speciality lub chociaż z segmentu premium.
W trójmieście otworzyło się ostatnio sporo kawiarni, które od razu postawiły na lepszej jakości kawy i do tego serwują metody alternatywne.

Co do samego picia kawy, palenia papierosów czy innych używek to ludzie rzadko kiedy są uzależnieni fizycznie, częściej są uzależnieni, jak to ktoś ujął, z powodu rytuałów.
Paliłem przez ponad 10 lat - rzuciłem z dnia na dzień i nie palę 4-5 miesięcy. Miałem sporo nerwowych sytuacji po tym zdarzeniu, ale wróciłbym do palenia nie ze względu na smak papierosa, a ze względu na przyjemność samego palenia i właśnie rytuałów z tym związanych. Sam poznałem mnóstwo osób na papierosie i to są z reguły ciekawe historie.
Alkohol - mam pracę taką, że nie mogę pić przez kilka tygodni, czasem miesięcy. Jak mogę to się nie rzucam, za to lubię dobrej jakości whisky w postaci 20-30ml lub wieczorem jedno, ale dobre piwo. Nie mam problemu też napić się zwykłego piwa ze znajomymi.
Kawa - normalnie do pracy biorę Komesia i Gabi, bo szybko, łatwo, bezproblemowo. Tym razem wiedziałem, że nie będę miał na to czasu, bo mam zmianę 12 godzinną plus brak własnego czajnika. Kawę wypije tanią z ekspresu przelewowego, nie dla smaku, bo oprócz goryczki ciężko coś znaleźć, ale często dla towarzystwa i bez powodu, tak po prostu. Jak jestem w domu to mogę siedzieć 15 minut i oglądać filmiki na youtube i próbować jakiś ciekawych ziaren, ale czasem po prostu się kawę odstawia lub pije się jaka jest i nie krzywi jak koneser.
Słodycze, a w szczególności cukier - często odstawiam wszelkiej maści słodycze i nie jem przez kilka tygodni i pierwszy tydzień jest najgorszy, kiedy organizm faktycznie cukru się domaga. Według mnie cukier, syrop glukozowo-fruktozowy czy inne gówna w jedzenie to właśnie największe uzależnienie.

Dochodząc do sedna i wszystkich tych opinii, że kawa powoduje migreny lub odstawienie kawy efekty uboczne, a co najgorsze, że kawa uzależnia to wszystko bzdury, bo to z reguły siedzi w naszej głowie i to my sobie wmawiamy, że jak nie wypijemy kawy rano to nasz mózg nie pracuje.

Wiem, że mój komentarz jest dość ogólny i nie do końca ma się do trendu odchodzenia czy też nie od picia kawy, ale bardziej chodziło mi o komentarze jak to kawa, alkohol i inne rzeczy są bardzo uzależniające, gdzie tak na prawdę większość to zmiana nastawienia i podejścia w życiu.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #47 dnia: 22 Wrzesień 2018, 20:23:00 »
Piję kawy w ponad 90% z ekspresu. Przyznaję się bez bicia, że jestem od kawy uzależniony. Czy to ŹLE?
Nie nazwał bym tego w ten sposób. Raz, że kawę odpowiednio dobieram i staram się pić w takiej ilości, żeby nie powodowało kołatania serca. Dwa, w moim przypadku picie kawy wpływa pozytywnie na koncentrację.
Żeby nie być goło-słownym za jakiś czas powyższe słowa sprawdzę na strzelnicy. Nie będzie gadania w próżnię. Kilka espresso ze sobą plus karabin, pozycja leżąca.(kdw)
Jak ktoś miał okazję postrzelać w tej pozycji to wie doskonale, że balansuje się miedzy wyciszeniem ale bez spadku koncentracji. Do tego wszystkiego jest dłoń owinięta pasem która powoduje, że przy pulsowaniu serca lufa skacze: góra dół. A tak nie powinno być. Stres wszystko potrafi zrobić. Objawem może być lufa wprawiona w ruch. Myślę, że warto to sprawdzić na przykładzie: pijąc espresso i strzelać do tarczy.
Jako ciekawostkę podam, alkohol jest traktowany jako doping.
 

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #48 dnia: 22 Wrzesień 2018, 20:55:34 »
Dochodząc do sedna i wszystkich tych opinii, żę kawa uzależnia to wszystko bzdury,  my sobie wmawiamy, że jak nie wypijemy kawy rano to nasz mózg nie pracuje.
http://www.psychiatria.pl/artykul/kofeinizm/723
no i po co tyle ludzi miałoby wmawiać sobie nieistniejące objawy?

Sięgnijmy zresztą do słownikowej definicji:
"Kofeina (łac. coffeinum) – organiczny związek chemiczny, alkaloid purynowy znajdujący się w ziarnach kawy. Kofeina powoduje uzależnienie fizyczne[77]. Zespół abstynencyjny przejawia się zmęczeniem, pogorszeniem nastroju i koncentracji uwagi, często także bólem głowy[79]. Nierzadko występuje również uzależnienie psychiczne[80]. Przyjmowanie większych dawek zwiększa subiektywne odczucia negatywne, m.in. lęk, niepokój, zdenerwowanie i ogólne pogorszenie nastroju[82]."
Organem, który się uzależnia od tego typu substancji jest mózg. A czy to nazwiemy uzależnieniem psychicznym, fizycznym, od rytuału czy jeszcze jakimś innym to tylko kwestia lingwistyczna.

Jako ciekawostkę podam, alkohol jest traktowany jako doping.
kofeina też do 2003 była tak traktowana (amerykańska NCAA nadal ją tak traktuje), a co ciekawe obecnie planuje się ponownie wprowadzić ją na listę substancji zakazanych w sporcie: https://nationalpost.com/sports/olympics/caffeine-could-be-added-to-wadas-prohibited-substance-list-theoretically-as-soon-as-this-year


Zgadzam się z WS, że spożycie kawy ogólnie wzrasta. Nie tylko kawy - to samo z innymi substancjami psychoaktywnymi: napojami energetycznymi, dopalaczami, lekami, narkotykami. Bardzo duży wzrost ich popularności jest wśród dzieci i młodzieży - w roku 2008 podawano wzrost o 70%, obecnie myślę że jeszcze więcej. Przypomnijcie sobie choćby niedawny wysyp sklepów z dopalaczami.
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2018, 21:33:24 wysłana przez grex »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #49 dnia: 22 Wrzesień 2018, 21:47:40 »
Nikotyna? Uwielbiam, ale od wielu lat  politycy ludziom wmawiają, że powoduje choroby
Taa... na pewno.  Doczytaj co to są receptory nikotynowe i co robią w tętnicach. A później idź pogadać z dziadkami na chirurgii jak to fajnie po amputacji, można sobie pojeździć na wózku albo kulą komuś przywalić. To akurat robi nikotyna, osobiście, niezależnie od formy podania. Od onkologii są inne składniki dymu.

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #50 dnia: 22 Wrzesień 2018, 22:21:27 »
Palę fajkę, taką z wrzośca, tylko wtedy, gdy mam czas. Palę na świeżym powietrzu, nie zaciągam się, stosuję filtry węglowe ograniczające w 90% substancje smoliste.
I nie rzucę, bo to rytuał, który sprawia, że życie jest piękniejsze.
A jeśli mam krócej od tego żyć, to trudno.


Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #51 dnia: 22 Wrzesień 2018, 23:47:08 »
grex, czytasz sam siebie? Wklejasz cytat gdzie jest wyraźnie napisane, że są uzależnienia psychiczne i fizyczne po czym piszesz, że to to samo i sprowadzasz do kwestii lingwistycznych.

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #52 dnia: 23 Wrzesień 2018, 00:04:08 »
Nikotyna? Uwielbiam, ale od wielu lat  politycy ludziom wmawiają, że powoduje choroby[...]
Zastanawiasz się nad tym co piszesz czy po prostu postanowiłeś być kontrowersyjny?
Z drugiej strony do dziś niektórzy wierzą, że Ziemia jest płaska, inni zaś fundują dzieciom "ospa party". Dramatem tak zwanych dzisiejszych czasów jest bezmyślność i internetowy mesjanizm. Jeśli uważasz, że coś ci szkodzi, masz z tym problem - odstaw, ogranicz, weź udział w terapii tylko nie twórz na tej podstawie teorii i nowych dogmatów, pardon, trendów społecznościowych. A propos dogmatów, spytano kiedyś Dalajlamę co począć w sytuacji, kiedy dogmat religijny stoi w jaskrawej sprzeczności ze współczesnymi dowodami naukowymi? Odpowiedział bez wahania, że należy zmienić dogmat. Jakie to po ludzku oczywiste i jednocześnie kulturowo niemoralne  :lol2: Ale miało być o kawie... Jak każda używka stosowana przez osobę dorosłą i poczytalną wywołuje pewne efekty, których osoba ta jest świadoma i ma swoje motywacje by ją konsumować. Dopóki używanie nie krzywdzi osób postronnych i nie obniża ogólnego komfortu życia można uznać, że nie stanowi istotnego problemu. Jeżeli natomiast użytkownik bądź jego otoczenie uzna, że używka narusza jakieś fundamentalne aspekty codziennego funkcjonowania może podjąć środki zapobiegawcze. To truizm, ale po co komplikować sprawy oczywiste. Temat wydaje się nieco wydumany, ale zdaje się, że jako kij wetknięty w mrowisko spełnił swoje zadanie  [emoji12]

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #53 dnia: 23 Wrzesień 2018, 00:45:40 »
Czy życie nie jest aby uzależnieniem?

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #54 dnia: 23 Wrzesień 2018, 01:01:30 »
W dodatku prowadzącym do śmierci niezależnie od trybu i poglądów  :hihihi:

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #55 dnia: 23 Wrzesień 2018, 08:57:52 »
Palę (...) I nie rzucę, bo to rytuał, który sprawia, że życie jest piękniejsze.
A jeśli mam krócej od tego żyć, to trudno.


Wysrane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

I ok, Twój wybór.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #56 dnia: 23 Wrzesień 2018, 09:07:21 »
Czy życie nie jest aby uzależnieniem?

Co innego zaspokajanie potrzeb, a co innego NAPS (non-adaptive-pleasure-seeking) :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #57 dnia: 23 Wrzesień 2018, 09:42:44 »
Czy życie nie jest aby uzależnieniem?
Nie. Uzależnienie to zaburzenie psychiczne. Każdy uzależniony nie ma kontroli nad swoim życiem czy to smierdziel, czy to uzależnienie od telefonu, internetu, jedzenia. Nie potrafię szanować ludzi uzależnionych, szczególnie jeśli w grę wchodzi zdrowie. Nie potrafią sami się szanować - nie zasługują na szacunek innych
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #58 dnia: 23 Wrzesień 2018, 09:51:07 »
@Uke7
Piękny i mądry wywód. Zgadzam się w pełni. Jednak uzależnienie od tego, co sprawia nam przyjemność i nie odbija się negatywnie na otoczeniu  jak alkohol i nikotyna, wcale nie jest łatwe do rzucenia.
Uzależnienie psychiczne jest na pewno łagodniejszą formą od fizycznego, co nie znaczy, że łatwo się go pozbyć.
Miałem plan, by nie pić kawy przez cztery miesiące i co? Wytrzymałem miesiąc.
Robię kawę codziennie żonie i czasem ten czarujący zapach, wspomnienie boskiego smaku espresso gęstego jak smoła zaczaruje mnie i wypijam kawę.


Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 23 Wrzesień 2018, 11:23:15 wysłana przez jarrro »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: rezygnacja z kawy - nowy trend społecznościowy
« Odpowiedź #59 dnia: 23 Wrzesień 2018, 11:18:10 »
Alkohol czy nikotyna nie wypływa negatywnie na osobę uzależnioną i otoczenie?
Brak słów
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi