Autor Wątek: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe  (Przeczytany 18465 razy)

Offline daftu

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #30 dnia: 05 Styczeń 2021, 17:26:37 »
Czy możecie podpowiedziec jak przerobić oryginalne sitko na niecisnieniowe pod espresso?
Mam ekspres DeLonghi 820.B. Oryginalne sitka maja 2 warstwy przez co jak mielę pod espresso to się zatyka na amen.
Kupiłem sitko nieoryginalne z pojedynczym dnem i jest lepiej, ale z kolei z racji ze ma trochę inną budowę (górny rant jest bez takiego wyżłobienia), pojawia się nieszczelność pomiędzy sitkiem a grupą i jak mocniej ucisnę kawę i jest większe ciśnienie to ucieka górą woda.

Wniosek: zamiast stosować nieoryginalne przerobię oryginał na niecisnieniowe. Tylko jak?

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #31 dnia: 05 Styczeń 2021, 18:24:13 »
Przerabiałem sitka w tym ekspresie. W kolbie jest plastikowa wkładka która rozdziela kawę płynącą przez otworek w dnie sitka na dwie wylewki. Uznałem że najlepiej będzię (i najprościej) nie wycinać całego dna tylko powiększyć ten miniaturowy otworek. Trzeba tylko uważać bo przestrzeń pomiędzy dnami to ok 5mm i łatwo o uszkodzenie sitka. Wywierciłem otwór 8mm, zaczynając od mniejszych wierteł. Brzegi wygładziłem miniszlifierką z odpowiednią końcówką.

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #32 dnia: 08 Styczeń 2021, 01:11:14 »
Moim zdaniem temu ekspresowi nic nie pomoże. Sitka to tylko kwiatek do kożucha.

Aż takiej tragedii to chyba nie ma? ;-)



Pewnie na lepszym młynku są lepsze rezultaty.
Niemiej widać że ekspres też dużo daje:


Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #33 dnia: 08 Styczeń 2021, 11:10:35 »
Hm wizualnie nie wygląda to źle ale patrząc na filmik mam wrażenie, że ekstrakcja trwa minutę ? Nie słyszę kiedy startuje pompa ale sama kawa leci równo minutę, a jak wrażenia smakowe?

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #34 dnia: 08 Styczeń 2021, 16:14:41 »
Niestety to nie moja produkcja. Jest na necie kupę filmików tego typu gdzie wyciskają "perfekcyjne" strzały z EC685 :-)  Więc jakiś tam potencjał ma.  Ot taka ciekawostka jeśli chodzi o tani, marketowy produkt.

Offline daftu

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #35 dnia: 08 Styczeń 2021, 16:31:38 »
Wywiercilem otwór w drugim dnie fabrycznego sitka i szału nie ma.
Wprawdzie nie przecieka przez górę, ale musiałem zwiększyć znacząco grubość mielenia kawy bo nadal się zatykało i 30ml espresso kapało chyba 2 minuty. Teraz mielę na 8/25, w nieoryginalnym dawało rade na 5/25.

Tyle, że nieoryginalne sitko ma jakby większa średnice wewnętrzna wiec kawy jest wiecej na szerokość a cieńsza jej warstwa. Oryginalne jest wewnętrznie węższe ale głębsze. Może dlatego tak się przytyka?

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 666
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #36 dnia: 08 Styczeń 2021, 17:02:22 »
Ten shot z LM jakiś nieudany, w 17s 32g, ubijanie palcem kawy, kręcenie i mega dociskanie tamperem. Średnio to wygląda.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #37 dnia: 08 Styczeń 2021, 18:19:12 »
Aż takiej tragedii to chyba nie ma?

No bo pompa to jakaś Ulka - to co ma nie dać rady. Ale co z temperaturą i jej powtarzalnością?

Offline kawek

  • Wiadomości: 63
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #38 dnia: 09 Styczeń 2021, 00:59:21 »
Kiedyś się nad tym ekspresem zastanawiałem, ale poczytałem forum i poszedłem w kawiarkę, areopress, praska, phin,  etc. Wiec trochę temat gryznąłem.
Z tego co pamiętam to EC685 ma regulację 3 stopniową temperatury więc nie wiem czy to niedogrzewanie wody to czasem nie jest jakiś błąd obsługi. Na yt sporo ludzi chwali ten ekspress (tj jego cenę/do możliwości) i po modyfikacji kolby/sitek niezłe rezultaty osiągają. Cudo to to nie jest (plastik  i termoblok) ale przecież to młynek i kawa najważniejsze  :-D

Offline danielson

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Imat MC37, Hario V60-1
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #39 dnia: 09 Styczeń 2021, 01:41:46 »
Czy taki ekspres nie ma zaworu ustawionego pod sitka ciśnieniowe? Nie jest ono efektywnie znacznie wyższe w zwykłym sitku niż pożądane 9-10 barów?

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 149
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #40 dnia: 09 Styczeń 2021, 12:36:31 »
Czy taki ekspres nie ma zaworu ustawionego pod sitka ciśnieniowe? Nie jest ono efektywnie znacznie wyższe w zwykłym sitku niż pożądane 9-10 barów?

Jeśli nie ma OPV (prawdopodobne), to daje 15 barów, tak jak jest opisane przez producenta na pudełku.

Offline daftu

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #41 dnia: 09 Styczeń 2021, 12:42:32 »
Jeśli nie ma OPV (prawdopodobne), to daje 15 barów, tak jak jest opisane przez producenta na pudełku.

To z czego wynika to, że mi się przytyka tak prosto? Mam wprawdzie ten 820.B, ale to chyba to samo (wg pudełka ma 15 bar i tez jest pod sitka ciśnieniowe, które przerobiłem na nieciśnieniowe).

Offline danielson

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Imat MC37, Hario V60-1
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #42 dnia: 09 Styczeń 2021, 14:23:44 »
To z czego wynika to, że mi się przytyka tak prosto?
Może z pyłu w przemiale?

Offline Piotrek_K Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: ROCKET Giotto Cronometro V, AeroPress, Drip, Bialetti
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: DeLonghi ec680 i wymiana sitka na nieciśnieniowe
« Odpowiedź #43 dnia: 10 Maj 2021, 22:15:30 »
Chyba jednak (nie mierzyłem) ma wyższe ciśnienie niż przysłowiowe 8-9 bar. Jestem bardzo blisko zamknięcia Eureka Specialita i ekstrakcji nie uduszę. Nawet jak przymuli to zrobi kanał po jakimś czasie  :sciana: Zmiana dozy (20g) zmiana siły ubicia, zmiana metody dystrybucji nic nie pomaga.
A może po prostu ja nie mam sposobu na niego.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi