Autor Wątek: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano  (Przeczytany 12647 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Czerwiec 2018, 17:22:29 »
łatwiej byłoby dopasować gdybyś napisał do jakiego ekspresu to ma być i jak intensywne jest planowane użycie

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Czerwiec 2018, 18:40:52 »
@grex. Wytłumacz mi co ma ekspres wspólnego do wyboru młynka?

Jak ktoś robi espresso i przy tym zależy mu na smaku, to wie, że wypada kupić młynek firmowy z żarnami płaskimi 64 mm.
Proponowany młynek jest narzędziem docelowym. Gdy oczekuje się "cudów" mam na myśli wspaniałych, czystych smaków to można brnąć dalej. Lecz bez porządnego ekspresu gastro i tak człowiek nic więcej nie zdziała.
Przykre, ale taka jest prawda.

EDIT. Patrz lista produktów np. z certyfikatem.

Eureka

http://www.espressoitaliano.org/it/Aziende-associate.html?socio=24

Fiorenzato

http://www.espressoitaliano.org/it/Aziende-associate.html?socio=26

Fiorek F4 Nano jest.  :ok:
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwiec 2018, 18:53:22 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Czerwiec 2018, 19:29:41 »
Wytłumacz mi co ma ekspres wspólnego do wyboru młynka?
Może ktoś lubi jak mu młynek wyglądem pasuje do ekspresu? Ale ja tam się nie znam.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Czerwiec 2018, 20:00:07 »
Też o tym Jeżyku pomyślałem.  Później do głowy zawitała mi myśl, gastro młyn gruby i wysoki lubi być. Odchudzić raczej go nam się nie uda, ale skrócić o głowę (zbiornik) da się bez problemu.  ;)
Dla przykładu EVO 64 które mam, zakładając zbiornik z metalowego lejka do soków i pokrywkę fi 120 mm od garnka, Evo ma nową wysokość ok. 44 cm. Na mój gust wygląda przy tym bardzo ładnie.

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Czerwiec 2018, 08:10:18 »
@grex. Wytłumacz mi co ma ekspres wspólnego do wyboru młynka?

Jak ktoś robi espresso i przy tym zależy mu na smaku, to wie, że wypada kupić młynek firmowy z żarnami płaskimi 64 mm.
Proponowany młynek jest narzędziem docelowym. Gdy oczekuje się "cudów" mam na myśli wspaniałych, czystych smaków to można brnąć dalej. Lecz bez porządnego ekspresu gastro i tak człowiek nic więcej nie zdziała.
Przykre, ale taka jest prawda.

EDIT. Patrz lista produktów np. z certyfikatem.

Eureka

http://www.espressoitaliano.org/it/Aziende-associate.html?socio=24

Fiorenzato

http://www.espressoitaliano.org/it/Aziende-associate.html?socio=26

Fiorek F4 Nano jest.  :ok:
Patrz, a mi z małego termobloku smakuje tak samo jak z gastro. Fakt jeśli chodzi o powtarzalność, to czasem kawa wyjdzie przeparzona na termobloku, ale zazwyczaj jest bardzo dobrze. No ale nie mam żaren 64 mm tylko ręczne stożki. To pewnie to "psuje" kawę w obu maszynach. [emoji12]

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Czerwiec 2018, 08:24:25 »
Marek, najbardziej psuje to, że Kinu nie ma certyfikatu inei :D Do tego nie dość, że ręczne to i stożki i w ogóle kawa nie ma prawa dobrze smakować :D Powinieneś mieć płaskie 64 mm i konkretnie takie - nie więcej, nie mniej. :D

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Czerwiec 2018, 11:56:58 »
@Miklas/@Siewcu.

Fakt jest to tylko film. Mimo to na filmie bardzo ładnie widać o jakim stopniu zmielenia ziarno jest zapodane w sitko.
Ja tylko mogę domyślić się czytając Wasze wypowiedzi nie tylko w tym temacie, więc pytanie bazując na podstawie tego filmu. Czy przemiał z Kinu M47 jest odpowiedni na zrobienie czystego w smaku espresso?
Proszę o odpowiedź w jednym słowie. Tak czy nie.



Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Czerwiec 2018, 12:10:11 »
Tak


No ale nie da się tak jednym słowem. Nie mam pojęcia co wg Ciebie znaczy czyste w smaku espresso. Nie wiem co Ci nie pasuje w tym filmie, no może oprócz tego, że patrząc na cremę to chyba trochę przyciągnął ekstrakcję.
Marek.
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2018, 12:14:28 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Czerwiec 2018, 12:19:14 »
Pewnie mu o grudki chodzi. Mój MSJ pomimo żaren 64 mm, o dziwo, zbryla... I chyba nie jestem jedyną osobą z problemem zbrylania. Przemiał jak przemiał, patrząc na film na youtube ciężko cokolwiek stwierdzić.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Czerwiec 2018, 13:27:31 »
Mój MSJ pomimo żaren 64 mm, o dziwo, zbryla...

Dlaczego o dziwo? Zbrylanie raczej nie ma związku ze średnicą żaren.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Czerwiec 2018, 13:31:53 »
Ja o tym wiem ;) Ale nawiązuję do rzekomo kiepskiego przemiału Kinu i doskonale widocznych dużych brył - bo nie wiem do czego tam się można przyczepić, jeśli jakość przemiału jest totalnie niewidoczna na filmie...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Czerwiec 2018, 13:34:37 »
Film 1:31 widać kawę na palcu która jest zbyt drobno zmielona. Ona aż brudzi palec.
Przy tak drobnym przemiale, to żaden młynek elektryczny, nawet wolno obrotowy z żarnami 85 mm, dobrego smaku nie zagwarantuje. To samo tyczy się ekspresu, może być gastro z  0,5 l wymiennikiem i z stabilną temperaturą +/- 0,5 C , smak będzie rozjechany na wszystkie strony świata. Raz pójdzie w kwas drugi raz w gorycz, a trzecim razem w jedno i drugie. Czysty smak to wciąż, strefa marzeń.
Przyczyna, przepływ wody pod ciśnieniem a konkretnie ilość w ml. generuje taki a nie inny smak espresso.
Jak sprawdzić czy nasz przemiał jest odpowiedni. Zrobić espresso na mniejszej jak i większej ilości zapodanej wody. Gdy zmienia się tylko intensywność naparu, jest wszystko ok. Gdy przepływ generuje dodatkowy kwas lub gorycz w smaku, przyczyna to jakość przemiału. Później wypada zrobić espresso na grubszym przemiale zmieniając sitko na mniej dziurawe. To taki zabieg który ułatwi nam znalezienie czystego smaku jakie generuje ziarno i stopień palenia. Nie jest to trudne do wychwycenia, ale za to jakie później przyjemne w smaku jest espresso.  :szampan:
 
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Czerwiec 2018, 14:09:48 »
smak będzie rozjechany na wszystkie strony świata. Raz pójdzie w kwas drugi raz w gorycz, a trzecim razem w jedno i drugie.

Nie potwierdzam twoich słów. Owszem w termobloku jak pisałem jest gorzej z powtarzalnością, ale to chyba kwestia poznania go przeze mnie. No i definitywnie kwestia temperatury zaparzania. Nie ma nic wspólnego z młynkiem. Wg moich obserwacji w Astorii zupełnie nie trafiona teza. Inna sprawa, że nie rozcieram sobie przemiału na dłoniach, parzę kawę i nie bardzo mnie obchodzi jak to wygląda na palcu. Grubość przemiału dostosowuję do czasu ekstrakcji i ratio a nie do wyglądu na palcu. Kto wie, może ten ktoś miał za drobny przemiał. Trudno stwierdzić po kawie na palcu.

Cytuj (zaznaczone)
Przyczyna, przepływ wody pod ciśnieniem a konkretnie ilość w ml. generuje taki a nie inny smak espresso.
Jak sprawdzić czy nasz przemiał jest odpowiedni. Zrobić espresso na mniejszej jak i większej ilości zapodanej wody. Gdy zmienia się tylko intensywność naparu, jest wszystko ok.

Jakieś bzdury nie warte komentarza

Cytuj (zaznaczone)
Gdy przepływ generuje dodatkowy kwas lub gorycz w smaku, przyczyna to jakość przemiału.

Przyczyn może być wiele a jedną z nich są popłuczyny, które ty nazywasz kafe crema.

Cytuj (zaznaczone)
Później wypada zrobić espresso na grubszym przemiale zmieniając sitko na mniej dziurawe. To taki zabieg który ułatwi nam znalezienie czystego smaku jakie generuje ziarno i stopień palenia. Nie jest to trudne do wychwycenia, ale za to jakie później przyjemne w smaku jest espresso.  :szampan:
 
Przecież Ty nie lubisz espresso. Kto by się bawił w dobieranie sitka do kawy, to już za duża abstrakcja jak dla mnie. Może w jakimś laboratorium typu Socraticcoffee, ale raczej nie w kawiarni, a na pewno nie u mnie w domu. Nie mam takiej wiedzy na ten temat, ale jeśli jest taka kawiarnia, która praktykuje takie żonglerki sitkami to winszuję, pewnie kawa jest u nich boska :ok:, a może jednak nie poczuł bym różnicy? :ups:

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Czerwiec 2018, 15:47:42 »
Przecież Ty nie lubisz espresso. Kto by się bawił w dobieranie sitka do kawy, to już za duża abstrakcja jak dla mnie.   


Jak dla Ciebie zmiana sitka to abstrakcja...., pozostawię to bez komentarza. Traktuję Twoje słowa jako żart.
Mimo to zapraszam do tematu o młynkach.

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5311.msg140346#msg140346

Cytat kolegi DrUsagi.

Każda kawa nieco inaczej się mieli. A w zakresach espresso ważny jest stopień palenia, doza, tamping, średnica sitka i jego rodzaj, że o ciśnieniu maszyny nie wspomnę.

Marku, życzę Tobie dobrego espresso. Może kiedyś uda Ci się poczuć słodycz w 1 planie. :szampan:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Eureka mignon specialita czy fiorenzato f4 e nano
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Czerwiec 2018, 15:57:19 »



Marku, życzę Tobie dobrego espresso. Może kiedyś uda Ci się poczuć słodycz w 1 planie. :szampan:

Ty się odstosunkuj od słodyczy w mojej kawie.


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi