Autor Wątek: Rancilio Silvia v1  (Przeczytany 27952 razy)

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #135 dnia: 12 Czerwiec 2018, 16:33:25 »
@Jeżyk piszesz o kilku podkładkach, tam gdzie ja mam jedną? Rozkrecalem ten OVP i tam w środku nie ma żadnych podkładek. Śrubę skręciłem do końca ale nie jakoś mocno. Czyli podkładać podkładki tam gdzie jest już jedna na zdjęciu?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #136 dnia: 12 Czerwiec 2018, 16:45:52 »
Podkładki wkładasz tam gdzie jest strzałka, do wewnątrz. Ta podkładka czerwona na Twoim zdjęciu to jest uszczelka fibrowa chyba. Tej nie ruszaj.


https://images84.fotosik.pl/1093/9c1938decb4c21a9.jpg
Rancilio Silvia v1

Tak jak napisałem wcześniej podkładki wkładane do środka zmieniają długość sprężyny widocznej na zdjęciu, zwiększa się napięcie sprężyny, a co za tym idzie zwiększa się ciśnienie. Zanim cokolwiek tam włożysz albo wyciągniesz, zapnij porządnie kolbę, uruchom ekstrakcję i patrz jakie jest ciśnienie na manometrze.
Jeśli nie ma żadnych podkładek wewnątrz, to poprzedni właściciel je pewnie wyciągnął.

Pamiętaj, że tam jest ciśnienie około 10 bar. To sporo! To wszystko musi być pewne i szczelne.
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwiec 2018, 16:58:00 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #137 dnia: 12 Czerwiec 2018, 17:10:53 »
Bez podkładania. Uruchomiony tak jak był


Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #138 dnia: 12 Czerwiec 2018, 17:14:32 »
Bardzo ładnie, najwidoczniej ten, kto wyjął te podkładki zrobił to specjalnie. Prawdopodobnie z podkładkami było nieco więcej. Teraz sprawdź, czy nic nie cieknie i rób kawę. :brawa:
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #139 dnia: 12 Czerwiec 2018, 17:28:05 »
i rób kawę.

Święte słowa. Czas na PID. Najlepiej to bym jeszcze dzisiaj zamówił.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #140 dnia: 12 Czerwiec 2018, 17:59:22 »
Nie chcę Cię zniechęcać do PID-a. Radziłbym Ci poznać dobrze ekspres, który masz i opanować kilka różnych kaw. Zobaczysz co Ci najbardziej smakuje, jak ubijać, mielić, dozować kawę. Oczywiście PID jest fajny, eliminuje kolejny element zmienny, a mianowicie ustalenie temperatury ekstrakcji. W RS jest bardzo fajne miejsce do założenia czujnika temperatury, a mianowicie wkręt w grupie. To jest coś takiego jak w grupie E61.


https://images84.fotosik.pl/1093/53308c6920bfc7a0.jpg
Rancilio Silvia v1



Ale czy to już jest dobry moment na instalację PID-a? Być może. To nie są jakieś kolosalne koszty no i  trochę pracy (może nieco więcej niż trochę jak chcesz żeby to nie tylko działało ale i wyglądało).
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #141 dnia: 12 Czerwiec 2018, 23:17:18 »
Jak ekspres rozebrany to jedyny moment na zainstalowanie PID'a. Kawosz, wysłalem priv z informacjami co i jak.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #142 dnia: 13 Czerwiec 2018, 06:48:27 »
Dzięki, zabieram się za szukaniem części

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #143 dnia: 13 Czerwiec 2018, 08:30:20 »
W RS jest bardzo fajne miejsce do założenia czujnika temperatury, a mianowicie wkręt w grupie.
NIe jestem pewnien czy top najlepsze miejsce. Później w tym punkcie zauważy spadek temperatury przy starcie ekstrakcji a sama woda może być trochę cieplejsza niż pokazuje pid.
Ale to i tak rozważania czysto teoretyczne bo można potem pid skalibrować do działania zarówno tu jak i w miejscu oryginalnych termostatów.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #144 dnia: 13 Czerwiec 2018, 08:47:09 »
Umiejscowienie czujnika temperatury dla PID w okolicach termostatów jest przerobione na wszystkie strony, przebadane, opisane wykresami, parametry dla sterownika opracowane, szkoda wyważać otwarte drzwi.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #145 dnia: 13 Czerwiec 2018, 09:19:41 »
NIe jestem pewnien czy top najlepsze miejsce.
Włąśnie o to chodzi, że się kalibruje do pewnego punktu, a wody wlewa się do kolby naprawdę niedużo. To kwestia ustawień. Najważniejsza jest temperatura na ciastku. Zanim woda zimna dotrze do tego miejsca, ekstrakcja się już zakończy. Nie ma złotej metody na umieszczenie pomiaru temperatury. Zawsze będzie coś nie tak. W E61 w tym miejscu wkłada się termometr do pomiaru temperatury. Ja wiem, że E61 ma większą masę i bezwładność, ale warto rozważyć to miejsce do pomiaru. Sondę umieszcza się również w miejscu termostatu. Czy to miejsce jest lepsze? To kwestia dyskusyjna. Ważne, żeby to ogarnąć przy montażu i później przy adaptacji i ustawieniach. Dobry PID, SSR załączany w zerze sinusoidy napięcia sieci, sterowanie PID-SSR bez pośrednictwa przekaźnika, który spowalnia proces załączania i wyłączania grzałki, no  i dobry szybki czujnik temperatury odpowiednio temperaturowo połączony z bojlerem. To jest najważniejsze. Kiedyś pidowałem ekspres i nie mogłem sobie poradzić z wyborem miejsca dla czujnika. Po kilku próbach wreszcie znalazłem najlepsze miejsce. Było najbliżej jak to możliwe miejsca ekstrakcji. Bojler był mniejszy niż w RS, więc bezwładność też. Jednak działa do dziś bez problemu i pomiar temperatury wody w kolbie pokazuje większą stabilność niż przed pidowaniem. Grzałka załącza się dużo częściej i na krócej niż bez PID-a i o to w tym wszystkim chodzi. Jednak po co eksperymentować? Wystarczy poszukać w sieci poradnika jak zapidować RS i postępować zgodnie z instrukcją.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #146 dnia: 13 Czerwiec 2018, 10:15:25 »
NIe jestem pewnien czy top najlepsze miejsce.
Położenie czujnika nie ma większego znaczenia (pod warunkiem, że mierzysz rzeczywiście bojler), bo PID zaczyna regulację, gdy ekstrakcja się już kończy - rzuć okiem na wykres na stronie Aubera

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #147 dnia: 13 Czerwiec 2018, 10:34:44 »
Ma pewne znaczenie.
Przy typowym umiejscowieniu czujnika, obok termostatów, zimna woda wpadająca do bojlera schładza w pierwszej kolejności jego szczyt. W związku z tym PID ma szansę na wcześniejsze wykrycie spadku i szybszą reakcję włączając podgrzewanie.

Nie będzie to miało zauważalnego wpływu na już trwającą ekstrakcję. 300 ml pojemności bojler wystarczy do podania wody o względnie stałej temperaturze na ciastko dla doppio. Przyspieszy to jednak powrót do temperatury ustawionej na PIDzie.

I po raz kolejny wrzucam swój film pokazującej kiedy rozpoczyna się podgrzewanie:

W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #148 dnia: 13 Czerwiec 2018, 11:13:23 »
Pewien wpływ oczywiście ma, ale zwróć uwagę, że na Twoim filmie temperatura rusza, gdy kawa zaczyna kapać z wylewki. Wtedy w ciastku i ponad nim masz blisko połowę wody potrzebnej do całej ekstrakcji. Dużo lepsze efekty regulacji daje włączenie grzałki na chwilę w momencie włączenia ekstrakcji - ale to już nie jest PID.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia v1
« Odpowiedź #149 dnia: 13 Czerwiec 2018, 13:25:02 »
bo PID zaczyna regulację, gdy ekstrakcja się już kończy - rzuć okiem na wykres na stronie Aubera
Bo ja wiem .... linia spadkowa przy ekstrakcji od połowy się zaokrągla więc stawiał bym że pid już wystartował.

Jasne lepsze rezultaty da odpalenie grzałki od razu ze startem ekstrakcji a nawet chwilę wcześniej i pid to nie jest ale można jedno z drugim pożenić.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi