Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 662427 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1800 dnia: 12 Czerwiec 2018, 12:58:35 »
 Dobre to?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1801 dnia: 12 Czerwiec 2018, 13:08:17 »
Chyba bez większej różnicy, jeśli się te same parametry zachowa.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1802 dnia: 12 Czerwiec 2018, 18:15:34 »
Uff, jak to dobrze, że nie pytałem na forum (...) 01 jest ok do 300ml, 400ml też zrobisz, przy 500ml jest już mocno karkołomnie.

Też uff że nie pytałem. W 01 robię 500ml. Zwykle 30g mielone m47 na 3.0, preinfuzja tyle żeby zakryło kawę, po 30s zalewam do pełna i utrzymuję ten poziom do 2:30, potem zostawiam żeby przekapało. Zwykle po 3:30 mam 400ml troszkę zbyt intensywnego naparu, dolewam 100ml wody. Próbowałem grubszego przemiału żeby zdążyć przelać całość ale efekty były jakieś płaskie.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Kozak Rota 1-2, skarpeta Hario 240, kawiarka Giannini Giannina
  • Młynek: 1Zpresso JE Plus
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1803 dnia: 12 Czerwiec 2018, 22:40:08 »
Wszystkie odpowiedzi pilnie przeanalizowałem :) I raczej się zdecyduję na 01, bo w porównaniu z większością was to ja mikro-porcje robię, a w razie czego to 01 na upartego i te 500 ml wyciągnie.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1804 dnia: 13 Czerwiec 2018, 09:04:32 »
Niestety nie wyciągnie. Jak dla mnie 01 nie ma sensu brać ale kto Ci zabroni

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1805 dnia: 13 Czerwiec 2018, 09:22:41 »
Niestety nie wyciągnie. Jak dla mnie 01 nie ma sensu brać ale kto Ci zabroni
Nie zgadzam się [emoji14] chodź uważam, że 400-500ml to jest górna granica możliwości tego rozmiaru.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1806 dnia: 13 Czerwiec 2018, 15:07:19 »
Wszystkie odpowiedzi pilnie przeanalizowałem :) I raczej się zdecyduję na 01, bo w porównaniu z większością was to ja mikro-porcje robię, a w razie czego to 01 na upartego i te 500 ml wyciągnie.

Maluch też pojedzie 120km/h :p ale czy jest sens jeździć maluchem z tak zawrotnymi prędkościami? :)
A polonezem caro juz pojedziesz 120 i 20 też. Moim zdaniem lepszym wyborem jest 02 gdyż jest uniwersalniejszy :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1807 dnia: 14 Czerwiec 2018, 08:36:28 »
Zgadzam się z przedmówcą. Mam oba V60, tj. 01 i 02, a obecnie korzystam wyłącznie z 02. Jest to znacznie uniwersalniejsze rozwiązanie :-)

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1808 dnia: 06 Sierpień 2018, 10:18:56 »
Dzisiaj, w chaosie poniedziałkowego poranka, zapomniałem dolać wody do v60 (Juicy od Synestezji) ale ponieważ szkoda mi było takich fajnych ziaren to po prostu dolałem drugą porcję po kilkuminutowym "postoju". Przyznam, że tak dobrej kawy dawno nie zrobiłem w v60   :smiech:
Jak to możliwe?  :mhh:

Normlanie parzyłem kawkę sposobem 21g/300 ml, preinfuzja 45 sekund, całość w 2:45-3:00 minuty metodą Scotta Rao ale kupiłem omyłkowo za małe filtry (-01) więc teraz robię z dolewką na dwie tury  :-D

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1809 dnia: 06 Sierpień 2018, 10:28:58 »
może kawa namokła równomiernie, a potem oddała z wodą to co powinna?

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1810 dnia: 06 Sierpień 2018, 13:45:33 »
Dzisiaj, w chaosie poniedziałkowego poranka, zapomniałem dolać wody do v60 (Juicy od Synestezji) ale ponieważ szkoda mi było takich fajnych ziaren to po prostu dolałem drugą porcję po kilkuminutowym "postoju". Przyznam, że tak dobrej kawy dawno nie zrobiłem w v60   :smiech:
Jak to możliwe?  :mhh:

Może odkryłeś właśnie sposób na parzenie kawy który zrobi z Ciebie Mistrza Polski ? ;)
A jak smakowała ?
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1811 dnia: 06 Sierpień 2018, 13:59:21 »
A jak smakowała ?

Powiedziałbym, że była bardziej zbilansowana. Schowały się trochę kwaski, aromaty były bardziej wyczuwalne ale jednocześnie nie była ciężka/zbyt intensywna co, w moim odczuciu, miałoby miejsce np. gdybym zmielił drobniej ziarna i wydłużył proces ekstrakcji.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1812 dnia: 08 Sierpień 2018, 08:11:32 »
zapomniałem dolać wody do v60 (Juicy od Synestezji) ale ponieważ szkoda mi było takich fajnych ziaren to po prostu dolałem drugą porcję po kilkuminutowym "postoju".
Sprawdziłem, druga porcja po 3min — rzeczywiście fajnie wyszło.

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1813 dnia: 08 Sierpień 2018, 08:39:58 »
Tego akurat nie chcę promować, ale odkąd wysyłam rodzicom ziarna z polskich palarnii to moja mama regularnie robi sobie "dolewkę" kawy z V60  :ups: i faktycznie wychodzi napewno lepiej niż pierwsza lepsza kawa marketowa.

Co prawda gustuje w kawie z dolewką mleka i preferuje z dripa mieszanki do espresso, natomiast dla mnie ważne jesto to, że jak jej się ziarna kończą to się dopomina o paczkę :)

Offline MaciejF Mężczyzna

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: Steel Uno Prof
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante C40 IronHeart
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1814 dnia: 08 Sierpień 2018, 08:41:32 »
Sprawdziłem, druga porcja po 3min — rzeczywiście fajnie wyszło.

Akurat dzisiaj zrobiłem sobie Juicy metodą Scotta Rao na trochę drobniejszym przemiale i szczerze - wolę zalewać na dwie tury, nie wiem jak to wychodzi z innymi ziarnami bo dopijam resztki zapasów i nie mam porównania.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi