Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 670117 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1830 dnia: 24 Sierpień 2018, 09:49:46 »
ten driper jest porcelanowy i ma usunięte żeberka w dolnej części stożka, celem jest spowolnienie przepływu wody, dla metody 4:6 powinno się używać fest grubego mielenia i spowolnienie ma tu pomagać, tyle teorii, świetne pytanie, czy ktoś ma albo czy próbował?

zastanawiam się, czy efekt nie będzie prosty do osiągnięcia w tutaj standardowej melicie, czy kalicie, no z dziurką w dnie? pozatym sam filtr spowalnia już przepływ, dawno ludzie z tym kombinowali, wkładało się dwa filtry, brało z chemexa, mam wrażenie że jakaś taka dziwnie rozdmuchana jest ta metoda i do tego nie jednoznaczna

edit
fajnie czarny wygląda  :Bicz:
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2018, 09:53:37 wysłana przez trez »

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1831 dnia: 24 Sierpień 2018, 10:06:55 »
Kasuya czeka już w paczkomacie. Jak będzie chwila czasu to się pobawię i sprawdzę co to warte  ;)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1832 dnia: 24 Sierpień 2018, 14:21:31 »
Odbieraj już ten dripper z paczkomatu :)
Ja miałem zamówić z Japonii sobie, ponieważ odkryłem że przy grubszym mieleniu i podniesieniu temperatury kawa wychodzi pyszniejsza metodą 4:6 niż metodą Rao np.
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline S

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: Chemex, v60, aeropress, NS Oscar II
  • Młynek: Bodum Bistro, F4e nano
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1833 dnia: 24 Sierpień 2018, 14:24:38 »
Odbieraj, odbieraj, planuję w przyszłym tygodniu zamówić :)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1834 dnia: 24 Sierpień 2018, 14:39:52 »
Odbieraj, odbieraj, planuję w przyszłym tygodniu zamówić :)

Z japonii ? :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline S

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: Chemex, v60, aeropress, NS Oscar II
  • Młynek: Bodum Bistro, F4e nano
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1835 dnia: 24 Sierpień 2018, 14:42:33 »
Nie, z coffeedesku.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1490
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1836 dnia: 24 Sierpień 2018, 14:51:30 »
Odbieraj już ten dripper z paczkomatu :)
Ja miałem zamówić z Japonii sobie, ponieważ odkryłem że przy grubszym mieleniu i podniesieniu temperatury kawa wychodzi pyszniejsza metodą 4:6 niż metodą Rao np.
Rao zalewa wodą o temperaturze 96C, tak? Do ilu stopni podnosisz tem. wody, 98? Co to znaczy że pyszniejsza (pełniejsza, słodsza, ...)? Z każdą kawą jest lepiej?

Kasuya czeka już w paczkomacie. Jak będzie chwila czasu to się pobawię i sprawdzę co to warte  ;)
Napisz proszę co i jak. Widziałem opinie na YT, że najlepsze jest połączenie metody 4:6 z Rao (od Rao wstępne mieszanie łyżeczką i stuknięcie na koniec).

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1837 dnia: 24 Sierpień 2018, 15:07:16 »
fakt, jest już w Polskiej dystrybucji. Wybaczcie nie zauważyłem.

Ja do tej metody podniosłem grubość do 30 kliku na Komendancie. (Metodą Scotta Rao - stosuję 24 klik co daje mi z reguły w zależności od kawy czasy 2:30-3:00)

W ogóle opisze swoje spostrzeżenia..

No więc mamy kilka metod wyjściowych - lub własnych.

W pewnym momencie wpadła mi w oko metoda 4:6 - metoda Tetsu Kasuya.
Na początku miałem wrażenie, że napar jest zbyt bogaty, a często występowała dająca się zauważyć gorycz, której lubię unikać, wszak szukam innych odczuć w kawie.

Pierwszym pozytywnym krokiem w celu uzyskania lepszej kawy było podniesienie temperatury i stopnia zmielenia kawy.

Obecnie moja metoda nie jest jakoś mocno przerobiona. Własnie piję kawę zaparzoną w klasycznym V60, metodą Tetsu Kasuya składającą się w 15g z kawy Kenia 8 slopes washed i 5g Wolichu Wachu natural. 
Kawa jest bogata, pełna różności owocowych a przeto pozbawiona goryczy.

Punktem wyjścia do tej metody w moim przypadku jest 30 klik, 20g kawy, 300ml wody i 5 zalań.
Całkowity czas parzenia wynosi 3:30 (ale w tym czasie zostaje jeszcze nieco wody nad kawą w dripperze, więc czekam jeszcze 10 sekund ponad normatywny czas i ściągam z bólem serca). Oglądając niektóre filmy pokazowe autora tej metody można zauważyć, że ściąga on dripper kiedy kawa jeszcze nie do końca nie przekapała przez kawę, więc jeśli zostaje nieco wody ponad kawą, to rozumiem że to jest po prostu taka metoda.

Od jakiegoś już czasu parzę tym sposobem kawę, jako moim ulubionym.

Zauważam tendencję spowalniania się przepływu z każdą dolewką. (tak podniosłem stopień zmielenia do 32K, ale to niewiele pomogło, a kawa wydała się nieco pozbawiona tego wszystkiego co znaleźć można było na 30 kliku). Przedostatnia dolewka często nie zdąży przekapać, kiedy stoper mówi mi o konieczności dolania ostatniej porcji wody. (w sumie nie muszę wcale robić tego w taki sposób, lecz wolę kierować się smakiem w kubku niżeli tym co stoper mi mówi).

główne założenia metody:
40% - dwie pierwsze dolewki odpowiadają za balans pomiędzy słodyczą a kwaskami.
60% - pozostałe dolewki odpowiadają za "moc" kawy.

Pierwsze zalanie - mniej wody - kawa słodsza.
Pierwsze zalanie - więcej wody - kawa kierować ma się w kierunku większej ilości kwasków.

Pozostałe zalania - więcej zalań - kawa intensywniejsza. Mniej zalań - kawa mniej intensywna. Np. można zastosować dwa zalania po 90g wody niż 3 po 60g.

Całkowity czas Ilość wody
0 sekund50ml
45 sekund120ml (70)
1:30 min180ml (60)
2:10 min240ml (60)
2:45 min300ml (60)
3:30 minZdejmij dripper.

Dla mnie w metodzie Rao - najpyszniejsze kawy wychodziły kiedy z reguły nie przekraczałem 91-89'C (w tej metodzie stosuję jako punkt wyjścia 93'C)


« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień 2018, 15:12:18 wysłana przez Bartus_M »
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1838 dnia: 24 Sierpień 2018, 16:41:24 »
niektóre elementy w zachowaniu Tetsu, jak polewanie głównie na środek, czy zdejmowanie kapiącego dripa, wydają mi się typowe dla Japończyków, nie chcę przesadnie uogólniać, ale jak poszukasz sobie na youtubie ichniejszych filmików, to możesz się w pierwszej chwili zdziwić, widząc czarno spalone ziarna, polewane w środek tak, żeby tworzył się grzybek (defakto marnując trochę nie parzącej się w pełni kawy), konewką z podoginaną końcówką, mierzone pojemnością zaznaczona na serwerze a często bez wagi.

Jako ciekawostkę polecam kanał Coffee Fukuoka, dużo tego typowego Japońskiego Drippowania stosuje, wiedzy wiele się nie dowiemy, ale te filmiki są taką oazą spokoju, że powinni je w gabinetach do leczenia nerwicy stosować ;)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1839 dnia: 24 Sierpień 2018, 17:23:47 »
Odbieraj już ten dripper z paczkomatu

Odebrałem, ale to na tyle póki co ;)

Trochę czasu na zabawę będę mieć niestety dopiero we wtorek. Wcześniej tylko kawa z aero w pracy ;)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1840 dnia: 24 Sierpień 2018, 18:46:12 »
Odbieraj już ten dripper z paczkomatu

Odebrałem, ale to na tyle póki co ;)

Trochę czasu na zabawę będę mieć niestety dopiero we wtorek. Wcześniej tylko kawa z aero w pracy ;)

Myślę sobie, że skoro na 30 kliku w normalnym dripperze, trzymając się tabeli nie wyrabiam się w 3:30 to skoro V60 w wersji Tetsu jest skonstruowany tak, aby spowalniać to co z tym faktem ? ;)
Mielić grubiej ? :) Interesują mnie wyniki Twoich prób Korea83 :) będę tutaj w niecierpliwości :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1841 dnia: 24 Sierpień 2018, 22:01:32 »
Hmm. Nie wiem jak to robisz. Ja na 20 przelewam 200ml w 1:45 ;)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1842 dnia: 24 Sierpień 2018, 22:17:15 »
Hmm. Nie wiem jak to robisz. Ja na 20 przelewam 200ml w 1:45 ;)

Tez nie wiem :) a 20k i ile zalań?
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1843 dnia: 24 Sierpień 2018, 23:58:30 »


Jaka miedź... Te dripy/konewki są kolorowane, środek jest srebrny ;)

Turecki tygielek też jest w środku srebrny. Miedź cynowana od wewnątrz żeby patyna nie przechodziła do zawartości.

ej no sprawdziłem, stożek wykonany jej z miedzi niklowanej od wewnątrz, żeby nie było posmaków, a rączka jest dosztukowana z mosiądzu. Konewka tak samo, miedź z mosiężną rączką

:poklon:  Dziękuję zatem za poprawkę  :piwko:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1844 dnia: 25 Sierpień 2018, 03:54:00 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi