;

Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 14807 razy)

Offline SMaN

• Ekspres: NS OSCAR II, V60-02, Aeropress, Chemex
  • Młynek: San Remo SR70, C40Mk3 IH
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #165 dnia: 15 Sierpień 2018, 12:13:32 »
Próbowałeś może w AP w niższej temperaturze zaparzać? Piłem kilka takich Kenii, które zaparzane ok 90 stopni były mocno goryczkowe, a przy zejściu z temperaturą do 80 kilku stopni były słodko-owocowe

Nie nie próbowałem, ostatnio Aeropress służy jedynie jako Prismo :) Robiłem wszystkie kawy moją podstawową metodą w V60, obniżyłem dla tej Kenii również temperaturę do 90-91C, ale zawsze nuty tostowo-marcepanowe dominowały nad owocowością, dopóki nie poczekałem do mocnego przestudzenia kawy. Możliwe, że w AP byłoby lepiej, ale jak pisałem w CB była do tej pory najlepsza.

Offline Cannabis Arabica

• Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
« Odpowiedź #166 dnia: 17 Sierpień 2018, 17:20:00 »
Kenia Kariru AB - HAYB - rewelacyjna Kenia - słodka, czysta i treściwa, z przyjemną porzeczkową kwasowością.

Summer Blend - Synestezja - świetna mieszanka do espresso - gęste i słodkie, przecięte fajną kwasowością.

Wysłane z mojego FIG-LX1 przy użyciu Tapatalka

Offline korea83 Mężczyzna

• Ekspres: Bezzera Mitica Top, Kalita 185, Hario V60/01, Aeropress, Chemex 3-cups, Syfon Hario TCA-3, Gabi Master
  • Młynek: Eureka Olympus 75E, Kinu M47
« Odpowiedź #167 dnia: 17 Sierpień 2018, 17:54:02 »
Kenia Kariru AB - HAYB - rewelacyjna Kenia - słodka, czysta i treściwa, z przyjemną porzeczkową kwasowością

Potwierdzam, naprawdę bardzo dobra. Kompocik porzeczkowy pełną gębą :)

Offline mr_blend Mężczyzna

• Extract Coffee Roasters
    • insta
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Kalita Wave, Nel, Aeropress, Chemex, Phin, moka pot, Hario Cold Brew+Fretta, V60, Syphon, Bodum French Press
  • Młynek: ROK, Ditting KR1203
« Odpowiedź #168 dnia: 18 Sierpień 2018, 12:01:51 »
Dark Arts
Boo and peep
Gwatemala

Myta Gwatemala Las Peñas z regionu Huehuetenango od Dark Arts prezentuje się bardzo smacznie. To jedna z tych kaw, które mają wszystko czego można oczekiwać po smacznym, dobrym naparze. Słodka w stronę toffi pokrytej mleczną czekoladą, są wyraźne owoce: śliwki, dodałbym jeszcze jabłka od siebie. Do polecenia każdemu - bardzo dobrze zbalansowana  z wyrazistą słodyczą i soczystymi owocami. Próbowałem kilkukrotnie z v60. 
https://www.instagram.com/mr_blend/

Dobra kawa nigdy nie jest gorzka, dobry barista zawsze...

Offline Szczympek Mężczyzna

• Ekspres: LaMa Strada, Gabi, v60, Kalita 101, aeropress, Frenchpress, clever, tygielek, moccamaster
  • Młynek: Comandante, Ek43, mythos one, Rhinowares
« Odpowiedź #169 dnia: 18 Sierpień 2018, 18:30:12 »
Tim Wendelboe - Kenia "mru mru" ;)

Jako jeden z pierwszych miałem napisać coś o tej kawie, a tu wszystko zostało już napisane ;) Czerwona, wiśniowa, winna, porzeczkowa, przepyszna Kenia. Sprawdzałem w V60, Kalicie, Gabi, Clever, Aeropressie. Nie da się jej zepsuć. Na deser, ostatnią porcję 20 gramową, zmieliłem na 27 kliku Comandante, 230 ml wody i... tak zostawiłem. Kapało około 12 minut. Babciny kompot z czerwonych owoców. To teraz moja ulubiona metoda na aeropress. Kto kupił w promocji ten mocno wygrał w życie.

Ditta Artigianale - Kolumbia Finca Paraiso Geisha

Idealnie słodka z delikatną kwasowością. Mango, brzoskwinia. Tak sobie wyobrażam kawy serwowane podczas mistrzostw. Tropikalne owoce, długi i bardzo przyjemny posmak, cudowny aromat małego stoiska ze świeżymi owocami od "Giovanniego" ;) Gabi dodatkowo podbiła słodycz. 15 gramów, 250 ml nalewane na dwa razy, cztery minuty parzenia. No i cena niezbyt straszna jak na Geishę - €18

Offline GrizzzLee Mężczyzna

• Ekspres: V60-01, Chemex, Aeropress + Prismo, Cafflano Kompresso, Gaggia Classic II, FrenchPress
  • Młynek: C40 NitroBlade + RedClix
« Odpowiedź #170 dnia: 06 Wrzesień 2018, 09:03:15 »
EuroCafe - Kenya Wind Rush Peaberry

Jakże mile zaskoczony jestem tymi ziarenkami! V60 - S. Rao. Po otwarciu paczki pięknie pachnie. W smaku czarna herbata z owocami. Porzeczki, nuty hibiskusa, pozostawia na długo posmak deserowej czekolady. Przyjemnie słodko kwaśna. Najlepsza jak solidnie ostygnie!  kawka

• Ekspres: LaMa Strada, Gabi, v60, Kalita 101, aeropress, Frenchpress, clever, tygielek, moccamaster
« Odpowiedź #171 dnia: 07 Wrzesień 2018, 19:13:53 »
Ditta Artigianale - Panama Geisha Natural

Fantastyczna, choć spodziewałem się lepszego balansu. Bardzo przypomina ugrzecznioną wersję Ugandy Mzungu Gardelliego. Zamiast wina w Geishy można wyczuć syrop brzoskwiniowy. Piękna sprawa, choć tylko okazjonalnie - 125 gramów kosztuje €16.

Drop coffee roasters - Kenya Kamwangi PB

Cytując klasyka "słodycz na pierwszym planie". Wiśnie, maliny i ogólnie czerwone owoce sprawiają, że pije się to jak likier a nie jak kawę. Bardzo wdzięczna kawa, która bardzo smakuje robiona z aptekarską dokładnością z użyciem kruve, EK43 itp , w pobliskiej kawiarni, jak i robiona bez wagi i timera w clever dripper przez moją żonę (oczywiście smakuje inaczej, ale smakuje ;) ) Jedna z niewielu kaw które bardziej mi podchodzą w V60 niż kalicie. €14

Offline Antonio Mężczyzna

• Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
« Odpowiedź #172 dnia: 07 Wrzesień 2018, 20:07:48 »
Któż tę Geishę w Panamie wyprodukował? Czyżby nie było takiej informacji na paczce?

« Odpowiedź #173 dnia: 07 Wrzesień 2018, 20:16:59 »
Ups, dzięki za zwrócenie uwagi. Finca Hartmann

Offline Rigmec

« Odpowiedź #174 dnia: 22 Wrzesień 2018, 19:31:12 »
Rocko Mountain Yirgacheffe Natural Ethiopia

Palarnia Twoday coffee z Bristolu, UK, 2.95 £/100 g.
Dobry wieczór. To jest mój pierwszy post na tym forum i od razu krótka recenzja.
Dostałem tę kawę od syna razem z Hario V60, na święta, więc chwila minęła odkąd ją piłem. To była moja pierwsza tego typu kawa w życiu i jak do tej pory najlepsza.
Borówki, borówki i jeszcze raz borówki. Po prostu niesamowita, zapach i smak są tak samo intensywne. Ze śmietanką i cukrem (żona) smakowała jak lody kawowo jagodowe.

Offline Antonio Mężczyzna

• Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
« Odpowiedź #175 dnia: 22 Wrzesień 2018, 20:51:42 »
Zgadza się: leśne owoce :). Powodzenia w poszukiwaniach innych i podobnych wrażeń!

Offline Cannabis Arabica

• Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
« Odpowiedź #176 dnia: 22 Wrzesień 2018, 21:43:15 »
Ja zrobię krótką notkę o trzech Kolumbiach, które mi się ostatnio trafiły.

Kolumbia Carlos Claderon (Hard Beans) - ziarna wypalone jasno, w smaku przypomina kawy kenijskie, dzięki przyjemnej owocowej (śliwki) kwasowości. Na drugim planie delikatny posmak karmelu i rodzynek.

Kolumbia El Encanto (Synestezja) - ziarna wypalone średnio jasno, w zapachu czułem suszone owoce. Espresso jasne, z wyraźną kwasowością, ale i przyjemną słodyczą. W smaku kojarzyło mi się z owocami tropikalnymi.

Kolumbia Marcella (Mastro Antonio) - ziarna wypalone w stopniu średnim i ciemnym. Espresso bardzo zbalansowane w smaku. Na pierwszy plan wybija się gorzka czekolada, przelamana wiśniową kwasowością, w tle pojawiają się nuty migdałów. Gęste i lepkie.

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi

anything