Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 224184 razy)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #105 dnia: 15 Maj 2018, 08:33:01 »
Ekwador La Rafaela od Synestezji. Kawa bardzo mi posmakowała przy zaparzaniu w v60. Czas zaparzania 2:30-2:40 min, temp  95 st.C. Bardzo przyjemna kwaskowatość, słodycz, nuty owocowe. Smakuje jak dobra Kenia. Zdecydowanie warto zakosztować tego specjału :-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #106 dnia: 15 Maj 2018, 13:51:07 »
Euro Cafe Las Lajones Panama Natural [Geisha] (filtry)
W smaku przyjemna, zbalansowana, słodka z lekką odświeżającą nutą. Jak dla mnie w aromacie owoce leśne, biszkopty i słodko-kwaskowe cytrusy. Nie czuć tutaj za dużo typowych aromatów suchej obróbki, co może być na plus dla osób, w których te aromaty budzą niesmak.  Koleżanka nie gustująca na ogół w naturalach stwierdziła, że bardzo dobra.


Synestezja Kolumbia Antioquia La Claudina Natural [Castillo] (omniroast)
Przyjemna, gładka kawa. Wyraźny aromat naturali wypalanych przez Elę. Dla mnie kawy z suchej obróbki wypalane przez Elę mają rozpoznawalny, złożony aromat. Tata jubi, jak mawia moja córka. Zbalansowana, słodko-kwaskowa. Jak dla mnie w aromacie wyczuwalne są dojrzałe czerwone owoce (truskawki, wiśnie)  i ciemno żółte (mirabelki).

 
« Ostatnia zmiana: 15 Maj 2018, 15:01:03 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #107 dnia: 19 Maj 2018, 21:19:00 »
Calendar Coffee - Tanzania Insani AAA



Otwarta może miesiąc temu palarnia. Znajduje się w Galway (przepięknym i moim ulubionym miekscu w Irlandii) i szturmem zdobyła Dublin i okolice. Fajne opakowania nawiązujące do profilu smakowego.
Powyższa Tanzania Insani AAA to wg paczki czerwona pomarańcza i zielona herbata. Dla mnie dziwne połączenie, ale kawę z Tanzanii piłem tylko raz z bardzo złym doświadczeniem (The Barn, a jakże. Po dwóch minutach grzebania w paczce, uzbierałem ponad pół szklanki pustych i połamanych ziarenek. W smaku karton). Insani AAA smakuje jak... czerwona pomarańcza i zielona herbata! Choć dla mnie bardziej w strone yerby mate. Smaczna, ciekawa kawa. W kalicie idzie mocniej w stronę herbacianą, w Gabi w pomarańczową, a cold brew - owocowo-orzechową. Dla żony było to najlepsze cold brew jakie piła. Fajna, nierewelacyjna, ale bardzo przyjemna kawa. Cena €10,5 też nie odstrasza.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #108 dnia: 19 Maj 2018, 21:27:18 »
W jakim sklepie kupowałeś?. Czy on-line Jutro mam w planie wybrać się w ten kierunek.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #109 dnia: 19 Maj 2018, 22:40:58 »
Ja kupowałem w Vice coffee. Wiem, ze jest w reference coffee na Pleasnt st, chyba w Love Supreme.
Oni nie maja kawiarni, w Galway sprzedają oczywiście w Coffeewerk and Press na Quay St. Następnym razem kupie Kolumbie, tasting notes to Wiśnie i śmietanka ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #110 dnia: 21 Maj 2018, 08:01:29 »
Mastro Antonio - Rwanda Cyato Pb

Parzona w V60, Żywiecki Kryształ, 93C, czasy 2:15- 2:30. W zapachu mleczna czekolada, rooibos, żurawina, lawenda. Smak jak przystało na Afrykę przyjemnie lekko kwasowy, jagody goji, brak goryczy i delikatnie pikantny. Świetna Rwanda.


Mastro Antonio - Etiopia Diima Natural

Parzona w V60, Żywiecki Kryształ, 93C, czasy 2:15- 2:30. Kawa z cyklu kawowych perfum Eli. Ziarna po zmieleniu mają woń, która od razu mówi, że mamy do czynienia z obróbką naturalną. Zapach po zaparzeniu intensywny, bogato kwiatowo-owocowy, dla mojego nosa dominują m.in. czerwone pomarańcze i bergamotka. W smaku słodko i owocowo, pozostaje krótki jagodowo-maślany posmak. Kolejna wybitna pozycjia z Etiopii w repertuarze Mastro Antonio.


Five Elephant - Brazil Novo Canaa Obata

Przy okazji zakupów akcesoriów skusiłem się na kawę miesiąca, czyli naturala z Brazylii. Parzona w V60, Żywiecki Kryształ, 93C, czasy 2:15- 2:30 oraz ok. 3min zgodnie z propozycją CD. W każdym z przypadków w zapachu mleczna czekolada i brzoskwinie/mango. W smaku również balans pomiędzy mleczną czekoladą, a owocami odrobinę w kierunku owoców. Bardzo słodka kawa, brak goryczy, brak orzechów. Przyjemniak.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #111 dnia: 21 Maj 2018, 18:48:49 »
3fe - Indonesia Panamaran

Chemex pity w kawiarni 3fe, niestety nie znam przepisu.  Na ślepo pomyliłbym z mytą Etiopia. Ciemne owoce, jeżyny, porzeczki, ze słodkim lekkim przełamaniem w posmaku. Bardzo przyjemna kawa i w życiu bym nie zgadł, ze to Indonezja. Następny raz zamówię kawę z Jemenu, bo tez maja w ofercie
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #112 dnia: 22 Maj 2018, 13:35:13 »
Roastains - Costa Rica Medina

Próbowałem już w tym roku sporo ziaren z Kostaryki, te póki co podeszły mi najbardziej, trudna kawa w parzeniu. 17g/250ml, Kalita 185, temp. wody 77-80 stopni. Efekt bardzo słodka truskawka z goryczą trawy cytrynowej. Ogólnie polecam palarnie i ziarna od nich!

------------------

Jeszcze kawa kwietnia od Deskowych, ogień! Dla mnie to była po prostu cola z rumem, rzecz bardzo przyjemna!
« Ostatnia zmiana: 22 Maj 2018, 13:38:47 wysłana przez dziewiecset »

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #113 dnia: 02 Czerwiec 2018, 00:37:50 »
Bolivia Finca Alasitas

Jestem w połowie paczki i nabyłem kawę ze względu na bardzo skrajne opisy osób polecających kawę. Była fasola, mięta, rum, wiśnie, ananas, grejfrut, likier owocowy, bób. To musi byś coś ciekawego. No i tak... Tak jak wszyscy - z kawą trzeba się dogadać, pierwsze 2-3 przelewy niekoniecznie dobre. Zauważyłem, że ziarno koniecznie trzeba mielić drobniej i dobrze współpracuje z metalowymi filtrami - wtedy wszystkie oleje dają o sobie znać. Jak dla mnie rum, grejfrut i wiśnia - to jest to na co najczęściej jak dotąd natrafiłem. Nie zwaliła mnie z nóg, jest ok. Jej dobrą stroną jest "dzikość" i nieprzewidywalność, ciągłe poszukiwanie i trenowanie zmysłów. Jednak dla mnie osobiście nagroda nie jest aż tak kusząca - jak już się dotrze. Ten posmak rumu/alkoholu jest taki z tych tańszych specyfików :mrgreen:

Druga moja kawa z Coffee Collective, druga Boliwia i albo palarnia mi nie leży albo to co robią z tym konkretnym regionem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #114 dnia: 02 Czerwiec 2018, 08:15:45 »
Nam chyba "leży" zarówno ta palarnia (kiedyś chłopaków odwiedzaliśmy) i ta kawa. Przypomina Honduras Miriam Elizabeth Perez natural z Synestezji, jakością i kolorem palenia, intensywnymi aromatami owocowej fermentacji, słodyczą.

Żadnej "dzikości" nie stwierdziłem. Zaparzam jak zwykle, bez problemów... To typowa, bardzo dobra kawa z naturalnej obróbki, bardzo dobrze wypalona. Czego chcieć więcej? Na pewno nie chcę od kawy "zwalenia mnie z nóg" ;). W ogóle nie cierpię takich określeń w odniesieniu do prostej przyjemności, jakiej ma nam dobra kawa dostarczyć... ;) Może to już "różnica pokoleń" w postrzeganiu kawy?


« Ostatnia zmiana: 02 Czerwiec 2018, 08:26:22 wysłana przez Antonio »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #115 dnia: 02 Czerwiec 2018, 09:15:38 »
Dla mnie ta Bolivia jest pyszna. Ustawiam ją w rzędzie na stole cuppingowym razem z moimi kawami z obróbki naturalnej  i nieodmiennie mi smakuje. Nie mogę odmówić sobie przyjemności spróbowania jej raz jeszcze..i raz jeszcze  :redface:  :szampan: Prawie już skończyłam paczkę. Rzadko zdarza mi się to w przypadku kaw zakupionych "z ciekawości technicznej".  Do Geshy Finca Hartman już nie powróciłam ani przed nią nie uklękłam  :ups:

Bardzo jasny styl palenia Coffee Collective jest GENIALNY. Ponieważ trzymam w archiwum wszystkie moje palenia przez długie miesiące, pognałam na półkę po Miriam (z lutego)., bo te kawy faktycznie są podobne . Kolor palenia jest bardzo podobny: kawa jest ledwie "draśnięta" ogniem.  Miriam .Ziarna z Bolivii mają jednak znacznie więszą kwaskowatość, niż miały ziarna od Miriam Elisabeth Perez.

Nie przeszkadza mi absolutnie lekki aromat "fermentu". Dla mnie kawa nie musi być "sterylna". W żadnej z moich kaw nie wyczuwam obecnie tego aromatu, więc miła mi jest odmiana i odrobina perwersji.

Czy kawę tę zabrałabym na bezludną wyspę? :-). Nie zaprzeczam. Jest pyszna i odmienna od moich codziennych doświadczeń, których mam tak wiele.
Za to także ją cenię. Mikrolotów z Bolivii, zwłaszcza naturalnych, prawie brak na rynku. Kraj zaczyna przygodę z kawą "speciality". Miejmy trochę wyrozumiałości i bądżmy otwarci..

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #116 dnia: 11 Czerwiec 2018, 22:19:08 »
Bolivia Finca Alasitas

Jestem w połowie paczki i nabyłem kawę ze względu na bardzo skrajne opisy osób polecających kawę. Była fasola, mięta, rum, wiśnie, ananas, grejfrut, likier owocowy, bób. To musi byś coś ciekawego. No i tak... Tak jak wszyscy - z kawą trzeba się dogadać, pierwsze 2-3 przelewy niekoniecznie dobre. Zauważyłem, że ziarno koniecznie trzeba mielić drobniej i dobrze współpracuje z metalowymi filtrami - wtedy wszystkie oleje dają o sobie znać. Jak dla mnie rum, grejfrut i wiśnia - to jest to na co najczęściej jak dotąd natrafiłem. Nie zwaliła mnie z nóg, jest ok. Jej dobrą stroną jest "dzikość" i nieprzewidywalność, ciągłe poszukiwanie i trenowanie zmysłów. Jednak dla mnie osobiście nagroda nie jest aż tak kusząca - jak już się dotrze. Ten posmak rumu/alkoholu jest taki z tych tańszych specyfików :mrgreen:

Druga moja kawa z Coffee Collective, druga Boliwia i albo palarnia mi nie leży albo to co robią z tym konkretnym regionem.

Cóż - tylko osioł nie zmienia zdania. Dopiłem do końca i było żal, że się skończyła. Fajna kawa :) v60 na lodzie mnie pozamiatał z tych ziarenek.

Rwanda Huye Mountain PB

http://www.triplecoroast.com/product-page/rwanda-huye-peaberry

Palarnia Triple Co z Bristolu, uwielbiam od nich espresso i postanowiłem spróbować przelewu. Ziarenka bardzo wymagające pod względem palenia: bardzo drobne peaberry z obróbki mokrej. Kawa o profilu smakowym wiśnie, lawenda - jest bardzo owocowa, świeża i zdecydowanie królują wiśnie. Dziś z AP uzyskałem napar z delikatną lukrecją zamiast lawendy. Ciekawe ziarenka, bo mamy podwyższone body i wysoką kwasowość - fajnie wchodzą  kawka

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #117 dnia: 12 Czerwiec 2018, 12:52:00 »
Ja jeszcze mam moją paczkę Bolivii i kawa nieodmiennie mi smakuje, chociaż dość mam swoich własnych testów: raczej nie mogę się uskarżać na niedobór kawy  :picardpalm:

Hue pb miałam jako próbkę. Uwielbiam pb z Rwandy: spróbuj mojego Cyatto  :kwiat:

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #118 dnia: 12 Czerwiec 2018, 21:11:06 »
Uwielbiam pb z Rwandy: spróbuj mojego Cyatto  :kwiat:

Opis na stronie sugeruje prawdziwą ucztę zmysłów :) Jak będzie jeszcze w ofercie za kilka tygodni, to nie jest to wykluczone.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #119 dnia: 12 Czerwiec 2018, 22:08:24 »
Opis na stronie sugeruje prawdziwą ucztę zmysłów

Będzie Pan zadowolony.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi