Autor Wątek: Ekspres Yoer  (Przeczytany 6809 razy)

Offline andrzej_magik

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: lidlowski :)
  • Młynek: DE'LONGHI KG 89
Ekspres Yoer
« dnia: 14 Luty 2021, 09:25:39 »
Dzień dobry chciałbym sie poradzić tutaj ekspertów.  W zeszłym roku kupiłem ekspres Yoera. Robił ładną piankę. Woda która leciała byla bardzo ciemna a potem jaśniutka jakby kawa z mlekiem. Od kilku tygodni widzę że nie ma pianki a woda która spływa podczas robienia kawy nie jest już taka mleczna a ma kolor wody.  Mam nadzieję ze dość jasno to opisałem. Czy ktoś wie co może być przyczyna ?. Kawa ta sama - sprawdzałem na innych gatunkach ten sam efekt.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Ekspres Yoer
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Luty 2021, 14:59:53 »
Odkamieniałeś regularnie ekspres? Może się okazać, że coś zaszło i nie robi już takiej "pianki" jak powinien?

Jakie jest zużycie żaren w młynku? bo też może być powodem... choć jeśli kupiłeś w zeszłym roku to raczej wątpie...
ew. zwietrzała kawa... Jaką masz kawę?


Proponuję na początek:
- odkamienić ekspres (nawet kwasek cytrynowy powinien dać radę)
- ustawić mielenie młynka jak najdrobniej,
- wybrać się do palarni (lub na zakupy do polecanych tutaj palarni prowadzących sprzedaż online) i zakupić jakąś dobrą mieszankę średnio-paloną do espresso świeżo palonej kawy(a najlepiej 2 paczki różnych - będziesz mógł zobaczyć jak potrafi smakować dobra kawa :)

prawdopodobnie będziesz nieźle zaskoczony efektem ;)
a dokładnie dwoma rzeczami - jaka ona dobra :) i jaka ona kwaśna ;)


a potem...
powiedz jaką kawę pijesz ;) to usłyszysz na co w przyszłości warto zmienić ten ekspres i młynek
Never Give UP †

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Odp: Ekspres Yoer
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Luty 2021, 15:56:11 »
Jak się dowiadywałem w firmie Yoer, ekspres ten ma bojler aluminiowy.

Offline andrzej_magik

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: lidlowski :)
  • Młynek: DE'LONGHI KG 89
Odp: Ekspres Yoer
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Luty 2021, 19:19:10 »
Mam tu wodę miękką i stosuje filtr do wody. W takim razie zacznę od odkamienienia go kwaskiem cytrynowym ( jeszcze tego nie robiłem) myślałem że za wcześnie ;)

Kawę kupuję Lavazę
Dziękuje - napiszę czy pomogło

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres Yoer
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Luty 2021, 21:27:16 »
Nie wiem jak w tym ekspresie producent zaleca, ale w większości co określoną ilość ekstrakcji np 150 lub czasu/2 miesiące - co pierwsze zostanie osiągnięte, robi się odkamienianie oraz czyszczenie specjalnym detergentem. Detergent przeważnie ok. 2x częściej niż odkamienianie.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Ekspres Yoer
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Luty 2021, 19:16:27 »
2 uwagi:
- odkamieniamy tor wody czystej - od zbiornika do grupy (i pary jeśli jest), detergent tylko do poziomu zaworu trójdrożnego czy co  tam jest - żeby do bojlera nie zadać takiej chemii. Prościej: odkamieniacz podajemy do zbiornika wody, detergent do kolby w grupie.
- jeśli bojler aluminiowy to kwasek cytrynowy na około 20 minut, nie więcej

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Ekspres Yoer
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Luty 2021, 19:19:25 »
2 uwagi:
- odkamieniamy tor wody czystej - od zbiornika do grupy (i pary jeśli jest), detergent tylko do poziomu zaworu trójdrożnego czy co  tam jest - żeby do bojlera nie zadać takiej chemii. Prościej: odkamieniacz podajemy do zbiornika wody, detergent do kolby w grupie.
- jeśli bojler aluminiowy to kwasek cytrynowy na około 20 minut, nie więcej

Jeszcze jedna myśl - przetrzyj uszczelkę w grupie - jeśli jest brudna z kawy, to nie jest szczelna, wtedy ciśnienie jest mniejsze i efekty jak podajesz. Nie leje się przypadkiem bokiem kolby woda?

Off-Topic:
Zniknęła możliwość edycji posta w Tapatalk. @Admin, czy można coś z tym zrobić? Bo łamię regulamin z każdą odpowiedzią. Dzięki!

Offline andrzej_magik

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: lidlowski :)
  • Młynek: DE'LONGHI KG 89
Odp: Ekspres Yoer
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Luty 2021, 11:54:16 »
Dzień dobry, kupiłem odkamieniacz Hillmann w RTV AGD,dokonałem odkamienienia jak było w instrukcji. Jest nieznacznie lepiej ale dalej dość szybko splywająca woda robi sie przezroczysta (wcześniej płynęło jakby mleko z kawą i powstala duża pianka od samej kawy.  Zadzwonię do serwisu..... Ojciec ma większe doświadczenie z ekspresami - jakieś sitko odkręcił "stałe" i wyczyścił. Woda nie leje się bokiem. Też zastanawiałem się czy nie jest zbyt slabe ciśnienie  :). Zrobiłem tez doświadczenie inne - mianowicie wcisnąłem przycisk pary (podniosla się znacznie bardziej temp)  i wtedy wcisnałem przycisk parzenia kawy. Efekt taki sam a wiec to nie kwestia temperatury.
« Ostatnia zmiana: 21 Luty 2021, 11:57:58 wysłana przez andrzej_magik »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Ekspres Yoer
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Luty 2021, 09:40:55 »
Czy w tym ekspresie jest sitko klasyczne (pojedyncze dno) czy super crema (podwójne dno, jedna dziurka u dołu). Ciagle używasz sformułowania pianka - nie wiem na ile świadomie, bo crema i pianka to lekko co innego.

Ta kawa lavazza to świeża jest czy z marketu?
Czy mozesz nagrać video jak przygotowujesz kawę?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres Yoer
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Luty 2021, 11:47:26 »
andrzej_magik
A czym i jak jest mielona kawa, bo mi to wygląda na zbyt grubo zmieloną kawę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi