Autor Wątek: Rhinowares - młynek ręczny  (Przeczytany 23374 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #30 dnia: 29 Sierpień 2017, 19:57:14 »
Przecież pisałeś, że widziałeś moją modyfikację.  :o

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #31 dnia: 29 Sierpień 2017, 21:37:59 »
Widziałem ale na tę konkretną część musiałem nie za bardzo zwrócić uwagę.... :Bicz: Ty tam zalepiłeś to od środka a ja chciałem tylko na końcu założyć gumkę  :hihihi: co by zblokowało ruchy góra dół.

Tak jak pisałeś to klinuje te elementy między sobą. Sprawdziłem to naciągając na grubości 2-3mm taśmę żeby go unieruchomić jednak wydaje mi się (praca na sucho), że to tylko negatywnie wpływa na cały proces. Na razie jednak z tej konkretnej modyfikacji zrezygnuję.
Dodałem dwa 2-3mm paski do środka żarna małego aby go ustabilizować względem ośki ale wydaje mi się że to też bardziej negatywnie wpływa - gorszy poślizg żarna do ośki.

Wydaje mi się że to chyba wystarczy i więcej nie ma co oczekiwać.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #32 dnia: 14 Styczeń 2018, 19:25:08 »
Ile obrotów potrzebują wasze młynki aby zmielić 21 gram średnio-palonego ziarna (w moim przypadku różne Brazylie)?

Przy pełnym obrocie śruby ustalającej grubość zmielenia, potrzebuję około 240 obrotów (!!). Wydaje mi się, że na początku było to w granicach 100.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #33 dnia: 28 Styczeń 2018, 22:35:14 »
ten typ tak ma, to żarno opada bo nie ma żadnego mocowania. Zagłębienia po bokach służą tylko do zablokowania ruchu rotacyjnego wokół pionowej osi. Górne żarno opiera sięw tej konstrukcji o dolne, a odsuwa się aż do oparcia o konstrukcję młynka, gdy zaczynają wchodzić ziarenka kawy pomiędzy żarna.
Strasznie słaby jest ten młynek. Po paru tygodniach mocowanie górnego żarna w zasadzie nie istnieje, tzn. oba żarna kręcą się razem z kawą między nimi. Tu widać zupełnie "wytarte" plastikowe blokady górnego żarna:



Nie wiem czy patent @Andy z gumą wystarczy, by to naprawić... Być może ograniczy nieco "zużycie" blokad górnego żarna w nowym młynku. W tym już zużytym chyba spróbuję mocniej unieruchomić górne żarno.

Hario Slim wydaje się przy tytułowym młynku znacznie bardziej solidną konstrukcją.
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2018, 22:42:07 wysłana przez Antonio »

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #34 dnia: 28 Styczeń 2018, 22:57:51 »
@Antonio docelowym "fixem" było zastosowanie oringów. Jednak one nie zastąpią tych bocznych klinów - miały za zadanie tylko unieruchomić żarno żeby nie pracowało góra-dół.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #35 dnia: 29 Styczeń 2018, 00:32:19 »
W moim się tak nie zrobiło, ale ja miałem pierwszą wersję, a widziałem ostatnio, że od tego czasu trochę zmian zostało wprowadzonych. No i każdy używa inaczej. Po raz kolejny okazuje się, że taka konstrukcja z użyciem luźnego ceramicznego żarna, to nie jest dobre rozwiązanie.

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #36 dnia: 29 Styczeń 2018, 08:51:16 »
Mój egzemplarz wyzionął ducha w sierpniu przeżywszy nieco ponad 2 lata. Zmieliłem nim około 10kg ziaren. Myślę że taka jest żywotność tego sprzętu.

Offline Wiktor

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Aeropress, Frenchpress
  • Młynek: Rhinowares
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #37 dnia: 18 Maj 2018, 22:17:51 »
Jestem początkującym kawoszem. Używam Rhinowares od około miesiąca i jestem zadowolony. Górne żarno trzyma się mocno i w ogóle się nie rusza. Używam go przede wszystkim do AP i w przepisach o mieleniu zazwyczaj piszą "grubo", "średnio", "grubiej niż do dripa, drobniej niż do frenchpressa" albo "20 klik w comandante". Może to ktoś przetłumaczyć dla laika na rhinowares? Taka orientacyjna skala z jakimkolwiek punktem odniesienia?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #38 dnia: 18 Maj 2018, 23:16:46 »
To może przez analogię do cukru
Grubiej niż drip to będzie grubiej niż normalny cukier. Czasem jest taki cukier gruba rafinada - to będzie gruby przemiał, nawet bardzo. Czyli crlujesz gdzieś pomiędzy tymi dwoma cukrami.
LMWDP #469

Offline Wiktor

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Aeropress, Frenchpress
  • Młynek: Rhinowares
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #39 dnia: 19 Maj 2018, 12:57:48 »
Dziękuję za odpowiedź. Przemiał z Rhinowares nie jest tak jednolity jak cukier, ale daje to pewien ogląd.
Używałem przepisu Sławka z Mistrzostw Polski Brewers Cup 2016. Zmieliłam na 30 kliku rhinowares (wg producenta to 2 pełne obroty regulatorem, grubiej niż do frenchpressu) i przeciskanie w 20 sekund było praktycznie niemożliwe. Podejrzewam, że producent się myli i tak naprawdę to dopiero przy 30 kliku przemiał nadaje się na drip, ale jeszcze nie jest zbyt gruby, albo ja mam coś nie tak z młynkiem lub ziarnami.

Offline pistolero

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Mr.Clever, Aeropress, Phin, V60, Moka, FP.
  • Młynek: Comandante MK3 IRONHEART, Wilfa 130B, Rhinowares
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #40 dnia: 20 Maj 2018, 01:49:54 »
Zmieliłam na 30 kliku rhinowares (wg producenta to 2 pełne obroty regulatorem, grubiej niż do frenchpressu)
30-ty klik, 2 obroty? W moim Rhino jeden obrót to 8 klików.
Do Aeropressu mielę zazwyczaj na 10-tym kliku.
 Na 4-6 mielę do phina do.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #41 dnia: 20 Maj 2018, 20:22:57 »
W tych nowych Ryńkach zmieniła się w dolnym żarnie wkładka z wypustkami. Teraz jest ich więcej.

Offline pistolero

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Mr.Clever, Aeropress, Phin, V60, Moka, FP.
  • Młynek: Comandante MK3 IRONHEART, Wilfa 130B, Rhinowares
Odp: Rhinowares - młynek ręczny
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Maj 2018, 23:43:50 »
Nawet , gdyby nie liczyć klików tylko pełne obroty, to przy dwóch pełnych obrotach śruby regulacyjnej, w Rhino mamy już spory gruz. Zdecydowanie za gruby przemiał nie tylko do AP, ale raczej do każdej metody.
Chyba, że i gwint w śrubie jest teraz inny.
« Ostatnia zmiana: 20 Maj 2018, 23:48:03 wysłana przez pistolero »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi