Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 395292 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #300 dnia: 24 Luty 2017, 00:51:06 »
a to były testy na ślepo ?
Tego nie wiem, nie było mnie :-\ znam tylko plotki/wnioski po fakcie.

Padła tu nazwa WBC. Czy chodzi o World Boxing Council? :)
World Barista Campionship :szampan:

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #301 dnia: 24 Luty 2017, 13:32:41 »
Ciekawe czy były jakieś praktyczne informacje lub wskazówki dla posiadaczy młynków comandante.
Aczkolwiek ciężko mi sobie wyobrazić co to mogloby być w porównaniu do innych młynków ręcznych.


Offline ad-am

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Aeropress, V60, Gaba, Clever, kawiarka
  • Młynek: Fellow Ode v.2, Comandante mk3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #302 dnia: 24 Luty 2017, 14:28:14 »
Wystarczyłoby żeby podali zwycięskie przepisy, wraz z klikami Comandante
było: Quick Mill Carola Evo PID,Lelit Grace PL81T, La Pavoni Cellini CLL, Gaggia baby dose, Gaggia    Classic,  i-2 mini, Eureka Mignon, Eureka specialita

Offline tommypear

  • Wiadomości: 29
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #303 dnia: 26 Luty 2017, 12:23:09 »
Witajcie.

Czy ktos uzywa comendante do lapavoni ? europicola etc. ?

Offline grzes

  • Wiadomości: 59
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #304 dnia: 26 Luty 2017, 13:12:40 »
Wystarczyłoby żeby podali zwycięskie przepisy, wraz z klikami Comandante
Marzenie. Ale byłoby super ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #305 dnia: 26 Luty 2017, 13:35:39 »
A cóż to da? Inna kawa, inna woda.

Offline ad-am

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Aeropress, V60, Gaba, Clever, kawiarka
  • Młynek: Fellow Ode v.2, Comandante mk3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #306 dnia: 26 Luty 2017, 13:51:37 »
A cóż to da? Inna kawa, inna woda.

Co do parametrów: przecież nie chodzi o odtwarzanie dokładnie przepisu, ale sprawdzenie różnych wariantów, jak chociażby robienie aero z 30 gram, albo przesączanie kilkunastominutowe przez phina.

Co do Comandante: ponieważ młynek ten ma bardzo dużą możliwość regulacyjną, to warto sprawdzić, które ustawienia jak się zachowują.

Stąd takie zwycięskie ustawienia podpowiadają użytkownikom różne warianty, do spróbowania i oceny samemu.
było: Quick Mill Carola Evo PID,Lelit Grace PL81T, La Pavoni Cellini CLL, Gaggia baby dose, Gaggia    Classic,  i-2 mini, Eureka Mignon, Eureka specialita

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #307 dnia: 26 Luty 2017, 14:59:31 »
Tylko, że to nic nie daje.

Młynek i receptura są jak aparat fotograficzny: trzeba je dobrać adekwatnie do warunków, a w kawie warunkami są kawa (szybko zmieniająca się) i woda. Pytanie na jakiej przysłonie i przy jakim czasie otwarcia migawki zostało zrobione zwycięskie zdjęcie nie przełoży się na żadne miarodajne eksperymenty, bo warunki były tam i wtedy. Gdyby tak nie było rola baristy byłaby pomijalna.

Oczywiście, można wejść na stronę mistrzostw świata aeropres (tu finał też był na aero) i sprawdzać kolejne receptury, tylko, że nasze wyniki nie powiedzą nam nic o tym jak to smakowało. Nawet nie to jak, ale w ogóle się to nie przekłada, bo jedne receptury mogą zadziałać tylko w konkretnych warunkach, a w naszych mogą być totalnie chybione. A potem jest (niesłuszne) zdziwienie: dlaczego coś takiego wygrało?


Dlatego też cupping został tak sztywno i prosto zdefiniowany aby każdy mógł się zbliżyć z efektami. A i to porównuje się tylko bezpośrednio w tych samych warunkach.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #308 dnia: 26 Luty 2017, 15:07:34 »
Co do Comandante: ponieważ młynek ten ma bardzo dużą możliwość regulacyjną, to warto sprawdzić, które ustawienia jak się zachowują.

Ja wczoraj odkryłem że niezłe wychodzą dripy na dosyć drobnym przemiale i wysokiej temperaturze + mieszanie (tj. przepis Matta Pergera).
Zazwyczaj zaparzałem na 24-28 kliku, a zszedłem do 20 kliku.
Zaparzyłem Etiopie Ambela Natural od Antonia jak poniżej:
Woda 96C, 20 klik na mk3. 12g kawy, 200g wody, na dripperze V02.
1. Bloom 50g wody, mieszanie przez 10 sekund łyżeczką.
2. Po 30s dolanie do 100g wody.
3. Po 1min dolanie do 200g wody i lekkie zamieszanie.
4. Czas końcowy to 3.00 - 3.15.

Kawka wyszła bardzo zbalansowana. Dużo słodyczy, lekka przyjemna kwaskowatość, sporo owocowych aromatów i praktycznie w ogóle goryczki. Długi kwiatowy posmak.
I co najciekawsze, nie było tego typowego elementu smakowego kaw z obróbki naturalnej, miałem wrażenie że to ziarna myte.

Offline ad-am

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Aeropress, V60, Gaba, Clever, kawiarka
  • Młynek: Fellow Ode v.2, Comandante mk3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #309 dnia: 26 Luty 2017, 15:28:22 »
Tylko, że to nic nie daje.

Młynek i receptura są jak aparat fotograficzny: trzeba je dobrać adekwatnie do warunków, a w kawie warunkami są kawa (szybko zmieniająca się) i woda. Pytanie na jakiej przysłonie i przy jakim czasie otwarcia migawki zostało zrobione zwycięskie zdjęcie nie przełoży się na żadne miarodajne eksperymenty, bo warunki były tam i wtedy. Gdyby tak nie było rola baristy byłaby pomijalna.

Oczywiście, można wejść na stronę mistrzostw świata aeropres (tu finał też był na aero) i sprawdzać kolejne receptury, tylko, że nasze wyniki nie powiedzą nam nic o tym jak to smakowało. Nawet nie to jak, ale w ogóle się to nie przekłada, bo jedne receptury mogą zadziałać tylko w konkretnych warunkach, a w naszych mogą być totalnie chybione. A potem jest (niesłuszne) zdziwienie: dlaczego coś takiego wygrało?


Dlatego też cupping został tak sztywno i prosto zdefiniowany aby każdy mógł się zbliżyć z efektami. A i to porównuje się tylko bezpośrednio w tych samych warunkach.

Jest takie magiczne prawo, prawo wyboru.
Ty masz prawo nie oglądać takich przepisów , a ja mam prawo je oglądać. Proste?
było: Quick Mill Carola Evo PID,Lelit Grace PL81T, La Pavoni Cellini CLL, Gaggia baby dose, Gaggia    Classic,  i-2 mini, Eureka Mignon, Eureka specialita

Offline ad-am

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Aeropress, V60, Gaba, Clever, kawiarka
  • Młynek: Fellow Ode v.2, Comandante mk3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #310 dnia: 26 Luty 2017, 15:30:36 »
Co do Comandante: ponieważ młynek ten ma bardzo dużą możliwość regulacyjną, to warto sprawdzić, które ustawienia jak się zachowują.

Ja wczoraj odkryłem że niezłe wychodzą dripy na dosyć drobnym przemiale i wysokiej temperaturze + mieszanie (tj. przepis Matta Pergera).
Zazwyczaj zaparzałem na 24-28 kliku, a zszedłem do 20 kliku.
Zaparzyłem Etiopie Ambela Natural od Antonia jak poniżej:
Woda 96C, 20 klik na mk3. 12g kawy, 200g wody, na dripperze V02.
1. Bloom 50g wody, mieszanie przez 10 sekund łyżeczką.
2. Po 30s dolanie do 100g wody.
3. Po 1min dolanie do 200g wody i lekkie zamieszanie.
4. Czas końcowy to 3.00 - 3.15.

Kawka wyszła bardzo zbalansowana. Dużo słodyczy, lekka przyjemna kwaskowatość, sporo owocowych aromatów i praktycznie w ogóle goryczki. Długi kwiatowy posmak.
I co najciekawsze, nie było tego typowego elementu smakowego kaw z obróbki naturalnej, miałem wrażenie że to ziarna myte.
Dzięki za podzielenie się info. Spróbuję.
Czy te obecne ustawienia stosujesz do każdego regionu, czy tylko Etiopię?
było: Quick Mill Carola Evo PID,Lelit Grace PL81T, La Pavoni Cellini CLL, Gaggia baby dose, Gaggia    Classic,  i-2 mini, Eureka Mignon, Eureka specialita

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #311 dnia: 26 Luty 2017, 15:39:45 »
Jest takie magiczne prawo, prawo wyboru.
Ty masz prawo nie oglądać takich przepisów , a ja mam prawo je oglądać. Proste?

Yyy, prawo? :o ??? :mhh: chyba się trochę zagalopowałeś ;)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #312 dnia: 26 Luty 2017, 16:35:31 »
Czy te obecne ustawienia stosujesz do każdego regionu, czy tylko Etiopię?

Póki co próbowałem na Etiopii i Brazylii i wyszło zacnie. Wydaje mi się że do tego przepisu musi być raczej bardzo jasne palenie, bo innym przypadku może wyjść spora gorycz.

Offline ad-am

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Aeropress, V60, Gaba, Clever, kawiarka
  • Młynek: Fellow Ode v.2, Comandante mk3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #313 dnia: 26 Luty 2017, 16:53:32 »
W tym tygodniu będę miał columbię la siberia, to przećwiczę, bo do tej pory nie schodziłem poniżej 30 kliku (Comandante mam kilka dni) przy aero. Za to espresso robię na 12 kliku, i wychodzi zacnie, a przećwiczyłem na dwóch singlach i jednym blendzie (arabic).
było: Quick Mill Carola Evo PID,Lelit Grace PL81T, La Pavoni Cellini CLL, Gaggia baby dose, Gaggia    Classic,  i-2 mini, Eureka Mignon, Eureka specialita

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #314 dnia: 11 Marzec 2017, 09:32:04 »
Wymydliła się gałka temu młynku. Nigdy nie spadła, nigdy nie myta, od samego używania, coś wczoraj wypadło ze środka i teraz przy mieleniu drewniana kulka raczy sobie wypadać :)

@malkos @deskowy czy producent przewidział jakąś część zamienną na tę okoliczność?



Przy okazji czy jakieś wewnętrzne części tego młynka wymagają smarowania po roku używania i czy producent coś ma ten temat ma do powiedzenia?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi