Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 395300 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #420 dnia: 20 Czerwiec 2017, 23:17:47 »
Też mi poniżej minuty wychodzi.

Może zbyt szybko machacie i popcorning powoduje, że całe mielenie w powietrzu się rozchodzi?

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #421 dnia: 21 Czerwiec 2017, 09:40:54 »
Oba młynki zmieliły parę kilo kawy? Inaczej szybkość wzrośnie trochę po "burn in"

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #422 dnia: 21 Czerwiec 2017, 09:50:05 »
No rzeczywiście ciekawe. Liczyłeś obroty? U mnie wyszło około 90

Dzisiaj zmieliłem 12g na 18 kliku do zaparzenia "espresso" w aeropressie. No i dla takiej konfiguracji wyszło mi 90 obrotów i 40 sekund.

Może zbyt szybko machacie i popcorning powoduje, że całe mielenie w powietrzu się rozchodzi?

Też próbowałem mega szybko machać ale żeby zbliżyć się do czasu 40 sekund, 90 obrótów dla 18g i 12 kliku to chyba trzeba byłoby podłączyć wiertarkę ;)

Czy czasem nie jest tak że osoby które nabyły młynek w tym roku mielą "szybciej", a młynki z tamtego roku "wolniej"?

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #423 dnia: 21 Czerwiec 2017, 10:12:09 »
Siema, mam comandante !!!!!

Różnica względem severina jest kolosalna, wyszło tyle owoców w kawie jak bym wszedł na drzewo owocowe z basenu wypełnionego karmelem w którym siedziałem wcześniej .

Powiedzcie proszę jak liczycie kliki? 1 to pozycja w którym można swobodnie obrócić rączka? Bo od pozycji w której można swobodnie obrócić rączka mogę zrobić jescze z 3 kliki w stronę drobniejsza. Ale wtedy oczywiście obrotu nie da się zrobić.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #424 dnia: 21 Czerwiec 2017, 11:38:58 »


Siema, mam comandante !!!!!

Gratuluję! Długo się czaiłeś i w końcu jest :)

Ja robię tak

Do samego końca na pełny 'klik' jak da się jeszcze dokrecic do połowy to tego nie liczę.
W ogóle to skręcam tak żeby mały trybik wytloczone na śrubie regulacji, po skręceniu do końca, wypadał między słowami nitro i blade. Wtedy mam pogląd w których miejscach jest 12 - 24 - 36 klików :)
Zawsze to ułatwienie przy zmianach.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #425 dnia: 21 Czerwiec 2017, 11:43:15 »
Ustawiłem go na najdrobniejszy premiał, żeby korbka obracała się swobodnie, zmieliłem trochę kawy i zdziwienie, wygląda na dość grubo za grubo, poczułem smutek. Po czym przejechałem palcem po kawie i ku mojemu zaskoczeniu... pył :D przed przejechaniem był po prostu zbrylony lekko. Tak że... młynek pierwsza klasa 10/10. Każdy kto zastanawia się czy warto przesiąść sie z Wilfy/Severina/Nivony tak definitywnie warto. To jak przesiadka z lanosa(bez obrazy) do mercedesa.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #426 dnia: 21 Czerwiec 2017, 20:31:19 »
Siema, mam comandante !!!!!

Różnica względem severina jest kolosalna, wyszło tyle owoców w kawie jak bym wszedł na drzewo owocowe z basenu wypełnionego karmelem w którym siedziałem wcześniej .

Chciałem sobie dać minimum 2 tygodnie przed podzieleniem się swoimi odczuciami… ale trudno się z tobą nie zgodzić. Akurat gdy komandant przyjechał miałem otwartą Burundi od doubleshota z obróbki naturalnej. I o ile na wilfie ta kawa była jakaś nijaka, to w Comandante pojawiło się całe spektrum smaków. W V60 wyszły na 1 plan cytrynowe nuty (z tyłu czuć było dosłownie cytryny), a w kalicie pokazały się maliny… mam wrażenie, że piję zupełnie inną kawę.
Sam młynek jest świetnie wykonany. Czuje się, że ma się do czynienia z rzemieślniczą robotą, a nie produktem z masowej produkcji.
 
Powiedzcie proszę jak liczycie kliki? 1 to pozycja w którym można swobodnie obrócić rączka? Bo od pozycji w której można swobodnie obrócić rączka mogę zrobić jescze z 3 kliki w stronę drobniejsza. Ale wtedy oczywiście obrotu nie da się zrobić.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Trochę pogrzebałem na forum i na tej podstawie ustawiłem tak:
- na punkcie -1 jest silne tarcie, pokrętło nie klika, stawia opór
- na punkcie 0 czuć tarcie żaren, choć można wykonać pełny obrót. Jest to punkt, w którym żarna (i pokrętło) są odblokowane.
- na punkcie 1 rączka obraca się swobodnie, tarcie nie występuje

Markerem do CD zaznaczone punkty 0, 3, 6 i 9 (aż dziw, że nie są zaznaczone fabrycznie).

młynek pierwsza klasa 10/10. Każdy kto zastanawia się czy warto przesiąść sie z Wilfy/Severina/Nivony tak definitywnie warto. To jak przesiadka z lanosa(bez obrazy) do mercedesa.
Warto

A tak zmieniając temat:
- w czym zabieracie Comandante na wyjazdy? Taki pokrowiec w stylu lido byłby świetnym rozwiązaniem
- Na którym kliku/zakresie mielicie pod cold brew?

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #427 dnia: 21 Czerwiec 2017, 22:15:07 »
U mnie na 0 czuć wyraźne tarcie ale da się obrócić rączka, na 1 rączka obraca się swobodnie bez oporu, ale słychać minimalne ocieranie, choć nie powinno być ocierania, choć odchylenie mógł bym określić na 0,2mm


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwiec 2017, 22:30:23 wysłana przez Expel »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #428 dnia: 21 Czerwiec 2017, 22:24:51 »
Panowie skoro komendant tak ma to pomyślcie jak muszą smakować dripy z Ek43 czy innej Gwatemali :D

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #429 dnia: 22 Czerwiec 2017, 00:24:39 »
Tak samo lub gorzej/inaczej.

A co do zera, nie wywarzajcie otwartych drzwi: zero jest w punkcie zero -- brak ruchu. Jeden jest gdy jest ruch. To, że da się przekręcić na minus niczego nie zmienia.

Też próbowałem mega szybko machać
Chodziło mi o to, ze im szybciej, tym wolniej -- ziarenka podskakują zamiast się wkręcać w żarna.

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #430 dnia: 22 Czerwiec 2017, 09:08:42 »
Panowie skoro komendant tak ma to pomyślcie jak muszą smakować dripy z Ek43 czy innej Gwatemali :D

Nie koniecznie lepiej :) EK43 generuje dość dużo pyłu, przemiał jest równy ale ilość pyłu też jest odczuwalna. Wygoda pracy jest ogromna (łatwość ustawienia i szybkość jest nie do przebicia).
Na ostatnich brewers cup w Kołobrzegu przewinęło się gdzieś wieść, że w Krakowie bodaj ktoś otwiera kawiarnię która będzie mieliła kawy tylko na Comandante :)))
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #431 dnia: 22 Czerwiec 2017, 09:19:09 »
że w Krakowie bodaj ktoś otwiera kawiarnię która będzie mieliła kawy tylko na Comandante

Jak byłem jakiś czas temu w Coffeece na Zabłociu, to właśnie używali comandante do przelewów. Ale nie jestem pewien czy z uwagi na wygodę czy jako element pokazowy bo też sprzedają te młynki ;)

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #432 dnia: 22 Czerwiec 2017, 10:06:09 »
U mnie początkowe ustawienie wygląda tak. Na tym ustawieniu mogę trochę obracać ale żarna tra o siebie mocno. Jeden klik za tym czarnym znaczkiem. Od tego odliczam kliki. Na czystym młynku mogę jeszcze przykręcić o jedno ale jak już zrobiłem kilka mieleń to jest to już takie na siłę i zostawiłem tak.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #433 dnia: 22 Czerwiec 2017, 10:17:06 »
A co do zera, nie wywarzajcie otwartych drzwi: zero jest w punkcie zero -- brak ruchu. Jeden jest gdy jest ruch. To, że da się przekręcić na minus niczego nie zmienia.
Żeby już rozwiać wszystkie wątpliwości:


Na tym filmie punkt 0 będzie pierwszym pokazanym ustawieniem (na którym nie nożna obrócić rączką), tak?
Jeśli tak to oznaczało by to, że punkt 0 ustawiłem tak naprawdę na 3 (przyjąłem błędnie, że "1" to punkt swobodnego obrotu rączki) - nic wiec dziwnego, że wychodziły takie czasy na 12 kliku, który jak się okazuje tak na prawdę jest 15 :redface:

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #434 dnia: 22 Czerwiec 2017, 10:58:00 »
- w czym zabieracie Comandante na wyjazdy? Taki pokrowiec w stylu lido byłby świetnym rozwiązaniem

W trzech częściach, słoiczek, korba reszta. Każda owinięta w ściereczkę z mikrofibry.
Bagaż nadawany nie podręczny za duże ryzyko ze zabiorą.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi