Autor Wątek: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?  (Przeczytany 10743 razy)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #30 dnia: 08 Sierpień 2019, 07:25:39 »
Popieram tę teorię - u mnie sprawdza się do dziś :).

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #31 dnia: 08 Sierpień 2019, 07:37:04 »
Spoko, temat załatwiony, zgoda jest tylko mam go sobie postawiać i trzymać w nogach w łóżku :D :D

BTW. Dzisiaj przed chwila robiłem pralka espresso. Doszkalam siebi chciałem sprawdzić ratio.

Kawa Ariadna
Młynek Tura 3
Doza 14 gram
Czas ekstrakcji 25s
Uzysk naparu 44.64 gram
Ratio 1:3,2

Jednym słowem kupa :( nic więcej nie jestem w stanie zdziałać. Z przemiałem nie zejdę już drobniej bo ekspres się dusi. Dozy nie zwiększę bo obecna już odbija się na prysznicu. Poza tym w instrukcji mam ze moje podwójne sitko przyjmuje 12 gram wiec i tak jest 2 gramy na plusie.
Wniosek trzeba zmienić ekspres :D po Waszych następnych postach Carola zaczęła mi chodzić po głowie i grupa E61. Za dużo opcji nie ma w ustawieniach wiec w głowie mi nie będzie mącić.
A w przyszłości już do nowego mieszkania zastąpienie Tura 3 np. Ceado E6p lub coś podobnej klasy jeśli okaże się lepsza inwestycja w tych samych pieniądzach.
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #32 dnia: 08 Sierpień 2019, 08:12:44 »
Jeżeli Twoja pralka nie potrafi nic więcej już wycisnąć, to na te dane które podałeś spróbuj wrzucić Brazylię paloną pod dripa. Będzie jak znalazł przy takim ratio w tym czasie. Nie wiem tylko czy taki smak Ci podejdzie.
W moim mniemaniu moze to być jedyna w miarę sensowna opcja dla tego sprzętu.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #33 dnia: 08 Sierpień 2019, 09:50:15 »
Jasna kawa do takiego urządzenia, to nie będzie dobry pomysł. Przy jaśniejszych kawach trzeba operować temperaturą parzenia, grubością przemiału i czasem ekstrakcji. A z opisu działania ekspresu wynika, że jest to kłopotliwe. Pomóc może zmiana sitka lub przerobienie posiadanego, ciemniejsza kawa też się lepiej sprawdzi. 

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #34 dnia: 08 Sierpień 2019, 10:11:30 »
Czyli myślisz, że wyjdzie kwas? Może i tak. Zawsze można też spróbować z jeszcze inną kawą, ale ja nie mam innego pomysłu na ten sprzęt.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #35 dnia: 08 Sierpień 2019, 10:29:00 »
Niestety modyfikacji do posiadanego ekspresu nie będę wprowadzał. Jest to ekspres w zabudowie i zostanie w meblach przy sprzedaży mieszkania.
Lepiej kupić nowy ekspres (nie do zabudowy), ktory trzyma się pewnych standardów i zabrać go ze sobą do nowego mieszkania.
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #36 dnia: 08 Sierpień 2019, 10:58:39 »
Waszych następnych postach Carola zaczęła mi chodzić po głowie
Nie wiem czy QM jest w oficjalnej polskiej dystrybucji. Oczywiście można zamówić z Elektros (sporo osób z forum zamawiało różne maszyny z tego sklepu). Cena 940 EUR, więc trochę więcej niż zakładany budżet.

skansen

  • Gość
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #37 dnia: 08 Sierpień 2019, 11:18:20 »
Waszych następnych postach Carola zaczęła mi chodzić po głowie
Nie wiem czy QM jest w oficjalnej polskiej dystrybucji. Oczywiście można zamówić z Elektros (sporo osób z forum zamawiało różne maszyny z tego sklepu). Cena 940 EUR, więc trochę więcej niż zakładany budżet.


Carole można zamówić też na https://www.coffeeitalia.pl/ekspresy/quick-mill/quickmill-carola-0960.html za 3 832,00 zł . Serwis jest w Katowicach.
Gdybym robił tylko espresso brałbym Carole :)
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2019, 11:21:45 wysłana przez skansen »

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #38 dnia: 08 Sierpień 2019, 11:52:11 »
@skansen

tak tylko espresso, natomiast rozumiem, że na bazie poprawnie zrobionego espresso mogę też zrobić jakieś Lungo/Americano (nic z mlekiem).
Tak jak wspomniałem, moja żona nie pije espresso (tłumaczy się ze esencja jest dla niej za mocna) I pije zwykłą czarną "większą" w kubku 200ml. Wtedy robiąc takie doppio mogę rozcieńczyć trochę wodą (ok 60*C) i mam lungo/americano na bazie espresso? Zgadza się?

Mlecznych nie pijemy więc dodatkowa dysza w ekspresie mi nie potrzebna, mam nadzieje, że dobrze Ciebie zrozumiałem i to miałeś na myśli pisząc "Gdybym robił tylko espresso brałbym Carole"?
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #39 dnia: 08 Sierpień 2019, 11:58:37 »
Lungo i americano to dwie różne kawy. Lungo to przeciągnięte espresso, americano to espresso z wodą.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #40 dnia: 08 Sierpień 2019, 12:02:18 »
@siewcu

dzięki, jeden "pieron" ale chyba faktycznie bardziej chodziło mi o Americano czyli rozcięńczone espresso bo esencja dla niej za mocna. ;)  [emoji106]

Pisze w kontekście jakby się żona chciała przyłączyć do mnie i nowego ekspresu (rezygnując z pralki) ale chciałaby się napić własnie to co pije (najbliżej temu do Americano ), więc Carola pewnie też się nada?
To nie jest takie proste jak się wydaje......

skansen

  • Gość
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #41 dnia: 08 Sierpień 2019, 12:03:27 »
@skansen

tak tylko espresso, natomiast rozumiem, że na bazie poprawnie zrobionego espresso mogę też zrobić jakieś Lungo/Americano (nic z mlekiem).
Tak jak wspomniałem, moja żona nie pije espresso (tłumaczy się ze esencja jest dla niej za mocna) I pije zwykłą czarną "większą" w kubku 200ml. Wtedy robiąc takie doppio mogę rozcieńczyć trochę wodą (ok 60*C) i mam lungo/americano na bazie espresso? Zgadza się?

Mlecznych nie pijemy więc dodatkowa dysza w ekspresie mi nie potrzebna, mam nadzieje, że dobrze Ciebie zrozumiałem i to miałeś na myśli pisząc "Gdybym robił tylko espresso brałbym Carole"?

Chodzi o to, że Carola nie posiada dyszy do spieniania mleka. Carolę ma @rapoh i namawiam go, żeby coś więcej o niej napisał :)
Lungo uzyskasz przedłużając ekstrakcję espresso.
Natomiast do Americano konieczny będzie czajnik, bo wylewki do wrzątku w Caroli nie widzę (jeśli jest inaczej to mnie poprawcie @rapoh mam rację?).

Pisze w kontekście jakby się żona chciała przyłączyć do mnie i nowego ekspresu (rezygnując z pralki) ale chciałaby się napić własnie to co pije (najbliżej temu do Americano ), więc Carola pewnie też się nada?
Nada się :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #42 dnia: 08 Sierpień 2019, 12:14:29 »
jeden "pieron"
No właśnie nie ;) Lungo to takie, hm, długie espresso(mocno przedłużona ekstrakcja) a americano to normalny shot z dolaną wodą.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #43 dnia: 08 Sierpień 2019, 12:40:36 »
@skansen

tak, dokładnie dolewka wody z czajnika pod Americano.

@siewcu

dzięki w późniejszej części zacytowanego zdanie, uściśliłem, że faktycznie raczej bardziej napar żony przypomina Americano ;)

też byłby wdzięczny jakby @rapoh napisał kilka zdań o Caroli. Czy do ogarnięcia na początek zamiast "pralki" i/lub jakie niedogodności napotkał lub można się spodziewać.
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #44 dnia: 08 Sierpień 2019, 12:42:25 »
Carola nie ma wylewki do wody. Potwierdzam. Americano nie zrobisz. Ale lungo i owszem, sprawdzone - spory bojler, jak na takiego malucha  [emoji38]

Zresztą, czajnik mam w zasięgu ręki, z regulacją temp. :taktak:

@disaster3
A co byś chciał wiedzieć o Caroli - tak w skrócie?

PS: już obiecałem skansenowi, że zrobię wątek o Caroli, ale muszę się pozbierać na to.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2019, 12:45:53 wysłana przez rapoh »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi