Autor Wątek: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?  (Przeczytany 10768 razy)

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Sierpień 2019, 23:49:39 »
Padło sporo propozycji, będę miał co czytać.  :poklon:
Podsumowując i uściślając.
Nie muszę wydawać 1/3 na akcesoria. To co niezbędne to:

1. Waga z dokładnością do 0.1gram - mam
2. Młynek - mam ręczny kazak tura 3, nie przewiduje zmiany na 2 max 3 espresso dziennie.
3. Tamper - dokupie jak będę wiedział na jaki ekspres się zdecyduje

I to jest podstawa bezapelacyjnie. :)

4. Portafilter NPF
5. Sitko jeśli dołączone do ekspresu będą z pupy

I w zasadzie kawy! ;)

Biorąc pod uwagę  powyższe teoretycznie byłbym skłonny do 4k zwiększyć budżet za ekspres. Jeśli zdecydowałbym na Ascaso to na pewno nie Dream PID bo design cukierkowy. Bardziej podobają mi się ostre , surowe kształt wiec Uno Prof PID. Poza tym pozostałe propozycje są kozackie i super wyglądają jak Lelit Victoria, ECM V, Bezzera BZ09 czy ten QuickMill Carola. Piękne są.

To co jest jeszcze z mojego punktu widzenia istotne to żeby był raczej z tych nie psujących się a jeśli już to żeby serwis był u nas w kraju normalnie dostępny i części. Bo co mi z pięknego ekspresu jak się okaże u nas egzotyka w razie problemów i gdzieś na serwis za granice będę musiał wysyłać. Takiego nie chce. ;)

To nie jest takie proste jak się wydaje......

skansen

  • Gość
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Sierpień 2019, 12:25:23 »
Biorąc pod uwagę  powyższe teoretycznie byłbym skłonny do 4k zwiększyć budżet za ekspres. Jeśli zdecydowałbym na Ascaso to na pewno nie Dream PID bo design cukierkowy. Bardziej podobają mi się ostre , surowe kształt wiec Uno Prof PID. Poza tym pozostałe propozycje są kozackie i super wyglądają jak Lelit Victoria, ECM V, Bezzera BZ09 czy ten QuickMill Carola. Piękne są.
Zobacz Dream PID na żywo - wygląda naprawdę nieźle. Obudowa jest bardzo solidnie wykonana.

To co jest jeszcze z mojego punktu widzenia istotne to żeby był raczej z tych nie psujących się a jeśli już to żeby serwis był u nas w kraju normalnie dostępny i części. Bo co mi z pięknego ekspresu jak się okaże u nas egzotyka w razie problemów i gdzieś na serwis za granice będę musiał wysyłać. Takiego nie chce. ;)

W przypadku Ascaso i Lelita problemów nie będzie ani z trwałością ani z serwisem. Na temat pozostałych nie mam wiedzy. Prostsze usterki majsterkowicze mogą naprawić samemu. Większość konstrukcji jest łatwo rozbieralna.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Sierpień 2019, 13:57:00 »
ok,  chyba faktycznie zawęziłbym jednak wybór do poniższych dwóch:

LELIT VICTORIA PL91T vs Ascaso DREAM PID

Cena identyczna, wygląd bardziej przemawia za Lelit'em a jak jest z mozliwościami i dostępnością akcesoriów na przyszłość, typu wspomniany NPF, czy jakieś inne gadżety (sitka, itp...)
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Sierpień 2019, 14:52:51 »
NPF masz dostępny chociażby u nas, sitka inne też spokojnie dopasujesz :)
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

skansen

  • Gość
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #19 dnia: 07 Sierpień 2019, 14:54:57 »
ok,  chyba faktycznie zawęziłbym jednak wybór do poniższych dwóch:

LELIT VICTORIA PL91T vs Ascaso DREAM PID

Cena identyczna, wygląd bardziej przemawia za Lelit'em a jak jest z mozliwościami i dostępnością akcesoriów na przyszłość, typu wspomniany NPF, czy jakieś inne gadżety (sitka, itp...)

A jakie gadżety zamierzasz jeszcze dokupić? Nie powinno być problemów z sitkami, NPFami itd. do obu modeli. Ja na Twoim miejscu zamiast na gadżety oszczędzałbym na młynek...

A tak w ogóle, to skąd piszesz? Widziałeś te dwie maszyny na żywo? W Stalowej Woli w Konesso widziałem ostatnio kilka Dreamów, myślę, że jakiegoś Lelita z linii VIP też Ci @Michał zorganizuje (pokaże)...
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2019, 14:59:27 wysłana przez skansen »

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Sierpień 2019, 14:59:19 »
Jakby co możemy się umówić na oględziny, a nawet mały test Victorii bo mam taką w biurze :) Zapraszam na priv
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Sierpień 2019, 15:07:18 »
@skansen
z dodatków, to mam myśli głównie NPF + sitko jesli fabryczne sa takie sobie ale przypuszczam, że już w tej kasie słabych sitek nie ma (w sensie kiepskie)
Jeśli chodzi o młynek to na razie nie ma takiej opcji. Kazak Tura 3 mi wystarczy. Problem bede miał gdzie ekspres zmieszcze więc o młynku nawet nie chce żonie wspominać ale rozglądamy się też za jakims nowym/większym mieszkaniem, więc jak już się to ziści to wtedy dokupię jakiegoś młyna bo wtedy bede tak organizował miejsce w kuchni na blacie aby na te 2 urządzenia znaleźć miejsce ;)

Do Stalowej Woli to niestety mam kawałek bliżej mam do Łodzi. Mieszkam w Warszawie.

Przede wszystkim to najbardziej chciałbym się napić poprawnie zrobionego espresso na Ariadnie od @Antonio abym wiedział jak bardzo jestem w d...lesie ze swoim urządeniem i mając nowy ekspress (jeden z 2 w/w) bede wiedział do czego dążyć bo na tym co mam w obecnej chwili to nie wiem co pije. Wmawiam sobie, że pije dobrą kawę ale że "trochę" jej brakuje do ideału :jezyk: Nie wiem tylko ile to "trochę" jest ;)
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4848
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Sierpień 2019, 15:17:56 »
Weź Ariadnę ze sobą i przyjedź do Łodzi. Zaparzymy ją na ekspresie z linii HOME a następnie na wypasionym modelu gastronomicznym BIG DREAM. ;)
Będziesz miał porównanie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Sierpień 2019, 15:21:11 »
LELIT VICTORIA PL91T
Tak z ciekawości, czemu z maszyn SB, wybrałeś tą z najmniejszym bojlerem?

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Sierpień 2019, 16:20:29 »
@pj.w

nie mam pojęcia. Wybór zawęziłem na zasadzie, wszystkie w zakładanej cenie oferują podobne możliwości w zakresie poprawnego espresso więc wybiorę te/n, które w razie problemów nie będe miał kłopotów z serwisem. Nie jestem złotą rączką i jesli problem (jesli się pojawi) nie bedzie z takich, które ogranicza się do wyczyszczenia, odkamienienia itp. tylko bedą wymagały rozkręcenia sprzetu i "pogmerania" gdzieś wewn. to ja w takie rzeczy nie będę się bawił bo się na tym nie znam. Chciałbym wtedy miec komfort podwiezienia tego do serwisu w W-wie (jesli jest) lub odesłania kurierem do sklepu/serwisu w którym kupowałem z prośbą o naprawę.

Dlatego założyłem temat z prośbą o poradę bo ja się nie znam. Jak zostały mi przedstawione propozycje to przyjąłem je na zasadzie, którego z w/w w temacie w tym budżecie bym nie wybrał spełni swoje zadanie.

W tej chwili to jest rozmowa (przyrównując to do dorosły vs dziecko) Was (dorosłych) ze mną (dzieckiem) w tym temacie.

Jestem bardzo wdzięczny za propozycje ale nawet jesli o nich poczytałem na stronach producentów to te terminy, bojler (no jeden jak i drugi też posiada), OPV, HX, termoblok, czy jakaś inna cholera mówią mi tyle co nic.

Odwróciłbym sytuacje i np. (w dziedzinie CarAudio - troche w tym siedziałem i nie "napierdzielance" w samochodzie, tylko SQ - sound quality), napisał:
Ok, chcesz zrobić sobie system w samochodzie, dobra:
1. Ciecia będą pasywne czy aktywne?
2. Jesli pasywne, to system przedni bedzie gral na zwrotnicach fabrycznych z zestawu, czy będziesz chciał zlecić zrobienie customowych zwrotnic z pomiarem w samochodzie.
3. Głosniki będa w fabrycznych miejscach czy bedziesz lepił słupki z poprawnym ukierunkowaniem Tweeter'ów i/lub (mid'ów jeśli system 3-drożny)
4. Drzwi będziesz wygłuszał i wieksze otwory zakrywał blachą? (czyli będą grały w pełnych drzwiach czy bedziesz robił panele/komory)
5. Jesli aktywnie, to planujesz cięcia zrobic na:
a. procesorze zewn.
b. wzmacniaczu wyposażonym w aktywną zwrotnice
c. w radiu wyposażonym w procesor z aktywną zwrotnica
.... itd....

to jest ułamek pytań :)

Jeśli chodzi o kawe to mam dopiero jakies podstawy, poczytałem trochę forum, za coś sie zabralem, kupiłem to co powinienem na razie do tego co mam w domu ale szczegóły to dla mnie jak nauka chińskiego i tego nie przyswoi się w miesiąc czy 2 wiec nie zrażajcie się do nowicjuszy bo sami kiedyś byliscie na tym samym miejscu ;)

Na pewno nie trzeba mi juz tłumaczyć, że jesli kawa to świeżo palona i świeżo mielona. Młynek żarnowy i nie oszczędzać, tamper potrzebny aby poprawnie ubić kawe w sitku, waga potrzebna aby określić odpowiednią dozę. Jesli espresso to kolba a nie automat, kawiarka, czy inna cholera. O tym już wiem ;)

@pj.w

podałeś mi sporo propozycji ale na samym końcu dla siebie wybrałbyś inny. Stając na moim miejscu i wiedząc jaką ograniczoną na chwilę obecną mam wiedzę co z tych co podałeś bys wybrał biorąc pod uwage moje ograniczenia/uwarunkowania/umiejętności itp....

To ze pojemność bojlera jest istotna - nie miałem o tym pojecia :nienie: Który w takim razie wybrać za te 3,5k PLN (+-300-500 PLN)? Który faktycznie w każdym aspekcie góruje na konkurentem w zakładanym budżecie (lub w wiekszości góruje - akurat w najbardziej istotnych rzeczach)?

Ps. nawet nie wiem co to maszyna SB  :-[
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #25 dnia: 07 Sierpień 2019, 17:12:35 »
:) Zapytałem z ciekawości, myślałem, że tam wyborem były jakieś głębsze przemyślenia.
Każdy z ekspresów w tym wątku zrobi Ci świetne espresso.

Moja rada, przestać czytać, skorzystać z zaproszeń Michała i Janusza, dotknąć, spróbować, kupić, pić kawę :)

SB - single boiler
Generalnie przy identycznej konstrukcji maszyn, większy bojler daję Ci bardziej stabilną ekstrakcję. Kosztem większej ilości zużytej energii. Tu jednak każda z maszyn jest trochę inna, więc np wybrana przez Ciebie Victoria radzi sobie z małym bojlerem za pomocą zaawansowanego PID (LCC). A Carola lub Domobar ma duży bojler, potężną grupę E61 i rozwiązuję sprawę stabilności w inny sposób.
Termoblok, jeszcze inna bajka.

Dotknij, próbuj, każdy będzie dla Ciebie skokiem jakościowym.


PS. A ja po prostu jestem fanem dźwigni, dlatego poszedłbym w La Pav.
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2019, 18:26:28 wysłana przez pj.w »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #26 dnia: 07 Sierpień 2019, 18:25:20 »
Pj.w dobrze Ci radzi. Jeżeli nie jest to dla Ciebie problemem, to podjedź do konesso i/lub Janusza. Wypijesz kawę, pogadasz, pomacasz ekspresy... To jest bezcenne. Czytanie forum daje mnóstwo wiedzy teoretycznej. Ale praktyka to kolejna rzecz.
Nie wiem, może bliżej Twojego miejsca zamieszkania jest jeszcze jakiś sklep, gdzie można zobaczyć sprzet i wypic kawkę...
A jak kupisz ekspres to i tak będziesz się potem glowil, czy lepiej mogłeś coś innego kupić, czy nie...

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Sierpień 2019, 23:02:35 »
Nie wiem jeszcze jak przekonam żonę
Cholera to może być trudne jak musisz używać zdjęcia żony na forum ...

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #28 dnia: 07 Sierpień 2019, 23:10:51 »
Co zrobisz jak nic nie zrobisz ;)

Ale już temat zapodałem i dostałem info „Twój prezent” ;) :D
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Sierpień 2019, 01:14:45 »


Nie wiem jeszcze jak przekonam żonę
Cholera to może być trudne

Wcale nie. Pierwsze prawdziwe cappuccino załatwia sprawę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi