Autor Wątek: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?  (Przeczytany 10692 razy)

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« dnia: 05 Sierpień 2019, 13:02:31 »
Hello,

na razie badam temat ale Rota, Rotą natomiast zaczyna mnie irytować moja "pralka" do espresso i fakt, że raczej nie zrobię na nim tego czego chce :(
Nie wiem jeszcze jak przekonam żonę (ale tym się będę martwił później) i gdzie go postawie, natomiast chciałbym kupić jakąś kolbę, z której będę mógł robić sobie powtarzalne i smaczne espresso (dopio).

Powiedzmy, że budżet to 3000 PLN na sam ekspress (uwzględniając już jakiś rabat od naszych lokalnych sprzedających więc cena retail może przekraczać te 3k PLN).

Zostawiam sobie ok. 1k PLN na "gadżety" typu:
NPF pod ekspres,
Tamper i/lub śmigło
sitko VST 18gram aby pasowało do ekspresu (pijam dopio)
nie wiem co jeszcze bedzie potrzebne??

Młynka nie chce bo mam ręczny Kazak Tura 3 i on mi wystarczy. Kawy w dni robocze max 2 a w weekend 3 więc ręczny mnie nie zabije ;) . Na wyjazdy/urlopy będe zabierał Rotę i MYM54. Wagę jubilerską też mam więc to również mi nie potrzebne.

Żona chce mi kupić prezent na 40'tke i mam wymyśleć co. Kolejnego zegarka nie chce bo mam już kilka automatów na różne okazje. Jeszcze po głowie chodzi mi wzmacniacz do kolumn czy swojego nie zmienić ale dobry ekspres chyba będzie lepszą opcją.

Prósba o radę. Mistrzem baristów raczej nie będę i jeśli na nim będe w stanie zrobić dobre i powtarzalne espresso to jest to to czego bym sobie życzył. Kawy których używam to MUJERES Cafe espresso od Gorana lub Ariadna/Chocolate Wave od Antonia ale nawet nie wiem jak one powinny dokładnie smakować bo na swoim "sprzęcie" raczej tego nie osiągne.... :(

Pozdrawiam
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Sierpień 2019, 13:09:49 »
Jeśli przeważa espresso to z mojej oferty proponuję UNO PROF Black (dobre, powtarzalne espresso) a jeśli ciutkę dołożysz to będziesz miał i DREAM PID. Z tym już możesz pobawić się w niuanse smakowe dobierając różne parametry w celu wydobycia najbardziej odpowiadającego Tobie smaku. Zapraszam do kontaktu na priv.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Sierpień 2019, 13:52:17 »
dzięki za informację. :ok: Poczekam jeszcze na inne propozycje i zobaczę jak się temat rozwinie.

W między czasie poczytam sobie coś o tych ekspresach. ;)
To nie jest takie proste jak się wydaje......

skansen

  • Gość
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Sierpień 2019, 15:15:42 »
Pijasz kawy mleczne czy tylko czarne?

Ja na Twoim miejscu zrezygnowałbym na razie z gadżetów, a zamiast tego zwiększył budżet ekspresu i kupił ekspres z PID.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Sierpień 2019, 15:25:00 »
Bez tampera kawy nie zrobisz. Gadżety typu podstawki, odbijaki, kosz na fusy odpuść. Pamiętaj o wodzie.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Sierpień 2019, 15:27:50 »
@skansen

Ewaluowałem w następujący sposob:

1. rozpuszczalna Jacobs Kronung (zielony) + 2 łyżeczki cukru 3/4 kubka + 1/4 mleka
2. to samo ale z jedną łyżeczką cukru
3. to samo bez cukru
4. to samo bez cukru i mleka
5. Zmielona kawa z marketu (kimbo gold) do mojej kolby whirlpool + mleko w kubku ok 200ml
6. Zmielona kawa z marketu (kimbo gold) do mojej kolby whirlpool bez mleka w kubku ok. 200 ml - istotna informacja - taką pije moja żona i jej odpowiada
7. Starałem się w mojej kolbie "whirlpool" zrobić espresso na kimbo gold zmielonej z marketu dopóki nie kupiłęm młynka - zaczęło się pół roku temu i trwało ze 3 miesiące
8. Teraz od jakiś 2 miesięcy staram się w mojej kolbie "whirlpool" zrobić espresso na świeżopalonej i świeżomielonej kawie - istotna informacja - tylko i wyłącznie taką pijam.

Nie piję kawy z mlekiem. Alternatywy mnie nie interesują, tylko espresso głównie doppio.

Budżet mogę zwiększyć na coś z PID.

@fux , tamper jest na liscie pod nowy ekspres (ostatnio kupiłem Motta 52 mm - pasuje idealnie do mojej pralki - fabryczny miał ok. 51 mm a sitko wewn 52.4 mm ten z Motta jest super w koncu nic nie wychodzi bokami)
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2019, 15:30:43 wysłana przez disaster3 »
To nie jest takie proste jak się wydaje......

skansen

  • Gość
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Sierpień 2019, 15:37:40 »
@skansen (...)Nie piję kawy z mlekiem. Alternatywy mnie nie interesują, tylko espresso głównie doppio.

Budżet mogę zwiększyć na coś z PID.

Chciałem się upewnić, że na pewno nie potrzebujesz DB/HX/podwójnego termobloku.

W takim układzie rozważyłbym Ascaso DREAM PID (lub inne Ascaso, koniecznie z PID), Lelit Victoria i QUICKMILL Carola. Zwłaszcza ta ostatnia propozycja jest ciekawa dla miłośników czarnych kaw :)
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2019, 15:45:28 wysłana przez skansen »

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Sierpień 2019, 15:47:25 »
W tym budżecie zmieścisz się wybierając NS Oscara II z Elektros.it. Miałbyś sprawdzonego HXa od godnego zaufania dostawcy, który na życzenie zainstaluje Ci również opv. Sam używam od paru tygodni i lepszego stosunku ceny do możliwości nadal nie znajduję.

skansen

  • Gość
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Sierpień 2019, 15:51:50 »
W tym budżecie zmieścisz się wybierając NS Oscara II z Elektros.it. Miałbyś sprawdzonego HXa od godnego zaufania dostawcy, który na życzenie zainstaluje Ci również opv. Sam używam od paru tygodni i lepszego stosunku ceny do możliwości nadal nie znajduję.

Nie wiem czy Oscar II (HX w ogóle) to dobra propozycja dla kogoś, kto w ogóle nie pije kaw mlecznych? Z tego co widzę Oscar nie ma też PID - chyba, że źle patrzę więc ewentualnie mnie poprawcie :)

Sam w tym budżecie brałbym Oscara właśnie (robię dużo kaw mlecznych a dodatkowo ten ekspres mi się podoba) ale akurat w tym przypadku to nie jest najlepszy wybór...
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2019, 16:00:40 wysłana przez skansen »

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Sierpień 2019, 16:06:06 »
Czytałem że autor wątku pija wyłącznie espresso, ale że nikt inny z domowników lub gości nie będzie pił mlecznych, to tego nie zakładałem.
Oscar II nie ma PID, mam w nim za to opv i presostat Sirai i to wydaje się czynić go wystarczająco stabilnym.  Chyba nawet lepiej że nie mam tego PID, bo za dużo bym analizował i kombinował z ustawieniami. Nie ufam sobie pod tym względem.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Sierpień 2019, 16:22:07 »
Nie pijemy kaw mlecznych w ogóle. Moja żona tylko to co powyżej zaznaczyłem a ja tylko espresso.

To co moja żona pije to zrobię obecna pralką, ja tylko espresso i tylko do tego szukam ekspresu. Jak się przekona do espresso to będzie mogła do mnie dołączyć ;)
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Sierpień 2019, 16:31:29 »
A jak będzie trzeba to na każdej kolbie mleko też spienisz i cappu będzie. :)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Sierpień 2019, 17:35:10 »
Rota Ci wystarczy jak mleka nie używasz, do tego i tak mielesz Turą, IMO wyrzucanie kasy na inny.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Sierpień 2019, 21:58:14 »
Wydawanie 1/3 na akcesoria to za dużo.
Co możesz kupić? Mam wrażenie, że ciągle odpowiadamy na te same pytania. Ale..

Lubiane i popularne na forum (słusznie) Ascaso - UNO PROF lub DREAM PID. Oba termobloki.

Również popularny: Lelit, np. LELIT GLENDA PL41PLUS lub LELIT VICTORIA PL91T. Bojlery 0,3 l.

Wspomniany Oscar - super maszyna, HX to nie tylko kawy mleczne, to ogólnie bardzo dobra konstrukcja, a jej implementacja przez NS w Oscar i Musica jest bardzo dobra. NS nie jest bardzo popularne, pewnie dla tego, że ich najtańsza maszyn to ciągle 3k.

Klasyk - czyli Silvia, wśród użytkowników forum średnio popularny, na świecie, prawdopodobnie, najbardziej popularna maszyna w tym zakresie cenowym. Bojler 0,3.


Bezzera BZ09 S PM - fajna maszyna, teraz w Twoim budżecie w promocji na Coffee Site. Bojler 0,5 l.

ECM Casa V - bojler 0,4 l.

Vibiemme Domobar - też klasyka małych maszyn z E61, poważny już bojler 0,7.

QUICKMILL Carola 0960 -  Tu też poważny bojler 0,75.

Opcja, którą pewnie wybrałbym dla siebie za te pieniądze: La Pavoni Stradivari STL. To tylko 2,5k. Do tego tamper na wymiar od Metiu i w zasadzie masz wszystko co potrzeba.  Sprzedajesz MYM, Tura jeździ z Rotą, a do domu za 350 Euro kupujesz Pharos 2.0. Do kaw, które lubisz idealny zestaw. Będzie dobrze, z klasą i wyjątkowo. 


Albo standardowa moja rada na wszystko, dozbierać do Londinium R ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kolba 3k PLN + dodatki 1k PLN - jaki/e?
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Sierpień 2019, 22:22:49 »
Za ten budżet trzeba było brać Alexa ode mnie. Sprzedał się w kilka dni.
Szukaj używek. Tam nie ma sie prawie co zepsuć.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi