Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1069207 razy)

BiF

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2970 dnia: 18 Styczeń 2019, 13:58:08 »
Nie mam npf, muszę poszukać, dobrać, bo ekspres jest wspaniały, ale już pełnoletni  :D A lepsze sita?

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2971 dnia: 18 Styczeń 2019, 21:56:01 »
I ja też w końcu rozpocząłem zabawę, dokładnie wczoraj. Pod wpływem impulsu dogadałem się z jednym z forumowiczów i stałem się właścicielem Rancilio Silvia. Zaobserwowałem jeden wątek w czwartek wieczorem, stwierdziłem że to ten moment, kiedy chcę nabyć ekspres, kilkanaście godzin później wiozłem go do siebie do Krakowa;) Kupiłem paczkę blendu espresso z palarni Kelleran no i zacząłem się bawić [emoji38]
Pierwszy wieczór, zrobiłem z 10 espresso (poszło ponad pół paczki, 250 gram). Szukałem odpowiedniego ustawienia młynka. Oczywiście żaden efekt nie był dobry. Cremy na espresso nie uzyskałem ani razu. Wywnioskowałem wtedy, że bez red clixa się nie obejdzie.
Dziś lepiej to wyglądało:) Młynek wstępnie ustawiłem. Uzysk jeszcze różny. Może to kwestia tampera? Póki co ubijałem "załączonym" plastikowym tamperem. Wydaje mi się intuicyjnie, że ciężko czymś takim uzyskać jakąkolwiek powtarzalność Zabawy dużo przede mną, ale z dzisiejszych dwóch efektów jestem zadowolony. W tym jeden:
Ilość kawy: 17 gram
Uzysk: 35 gram
Czas: 30 sekund

No to bawię się dalej;)



BiF

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2972 dnia: 18 Styczeń 2019, 22:34:10 »
@Kekacz miał rację, tyle że przekręciłem koronę o 360 stopni i ponownie skręcałem na drobno. Doszedłem jakby do zera na tarczy i można dalej zbliżać żarna. Nie wiem dlaczego wcześniej nie szło. W każdym bądź razie po wylaniu ok.20 espresso moich ulubionych ziaren wyszła niezła crema: 14g, 25s, 50ml. Jednak w sitku błotko. Gdy zwiększam przemiał, ciastko suche, ale leci wodospad  :sciana: I jeszcze, nie dociskam tamperem, jest ciężki, kręcę i tak zostawiam, bo jak docisnę, załącza się opv  >:( i bryzga fontanna spod grupy :(
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2019, 23:00:15 wysłana przez BiF »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2973 dnia: 19 Styczeń 2019, 10:12:56 »
Jakie masz sitka w tym ekspresie? Bo patrząc na filiżankę to trochę wyglada jak super crema, ale tylko trochę.

BiF

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2974 dnia: 19 Styczeń 2019, 10:16:56 »
Chyba oryginał Brasilii, jednak pytałem się Was, czy to przypadkiem nie wina sitek? Bo już zgłupiałem!
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2019, 10:23:54 wysłana przez BiF »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2975 dnia: 19 Styczeń 2019, 10:31:39 »
Sitka są niewinne, po zmianie cudów nie można się spodziewać. Naucz się obsługiwać swój młynek i ekspres, to wystarczy.

BiF

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2976 dnia: 19 Styczeń 2019, 10:40:24 »
Nie wiem, co mógłbym jeszcze poprawić @WS. Jak byś był na tyle miły, przeczytał moje komentarze i coś poradził, bo wywaliłem już 3kg kawy. Wczoraj było w miarę, dzisiaj z rana na tych samych ustawieniach bryznęło spod prysznica, prawie pod koniec ekstrakcji  :sciana:

A może wartość ciśnienia jest ustawiona za nisko w momencie krytycznym, maksymalnym?
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2019, 10:55:53 wysłana przez BiF »

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2977 dnia: 19 Styczeń 2019, 10:59:05 »
bo wywaliłem już 3kg kawy
@BiF Ja znam TE bóle. Na szczęście  trochę je już opanowałem.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2978 dnia: 19 Styczeń 2019, 11:03:30 »
Po wyglądzie espresso można sądzić, że: kawa jest niezbyt świeża, za duży uzysk (zbyt szybka ekstrakcja). Tak, że na początek posłuchaj wcześniejszych rad forumowiczów i kup jakąś polecaną na forum kawę. Wtedy będziesz pewny, że ten element jest ok. A jak "bryzga" spod prysznica, to może trzeba zmienić uszczelkę grupy.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2979 dnia: 19 Styczeń 2019, 11:35:51 »
I jeszcze, nie dociskam tamperem, jest ciężki, kręcę i tak zostawiam, bo jak docisnę, załącza się opv  >:( i bryzga fontanna spod grupy :(

Obawiam się, że popełniasz sporo błędów, polecałbym przestudiować jak poprawnie skalibrować młynek i tampować. To są podstawy podstaw. To trochę jak wciskać sprzęgło tylko do połowy i zmieniając bieg dziwić się, że skrzynia chrobocze. 

ponownie skręcałem na drobno. Doszedłem jakby do zera na tarczy i można dalej zbliżać żarna. Nie wiem dlaczego wcześniej nie szło.
Skręcałeś na działającym młynku?
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2019, 11:55:54 wysłana przez krystians »

BiF

  • Gość
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2980 dnia: 19 Styczeń 2019, 12:27:01 »
Oczywiście że na włączonym. Jak ubiję mocniej nie leci. Jak zwiększę grubość mielenia i docisnę, to wodospad. Po zwiększeniu grubości mielenia 14g, 17s, 50ml, crema szybko znika, na drobniejszym przemiale utrzymywała się
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2019, 12:34:28 wysłana przez BiF »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2981 dnia: 19 Styczeń 2019, 13:04:59 »
Może poproś jakiegoś doświadczonego użytkownika forum, który mieszka w pobliżu żeby Ci pomógł na żywo. Obawiam się, że przez internet trudno będzie rozwikłać co dokładnie jest źródłem problemów.

Patrząc na Twoje zdjęcia mam wrażenie, że przynajmniej o połowę za dużo wychodzi Ci naparu.
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2019, 13:09:28 wysłana przez krystians »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2982 dnia: 19 Styczeń 2019, 13:35:01 »
Chyba oryginał Brasilii, jednak pytałem się Was, czy to przypadkiem nie wina sitek? Bo już zgłupiałem!

Czy te 2 zdjęcia to 2 różne sitka? Na którym z nich robisz te eksperymenty? Jeśli na tym pierwszym, to jeszcze pokaż jego spód. Po zdjęciach filiżanek z kawą odnoszę wrażenie, ze używasz sitka super crema. Dlatego chce zobaczyć spód.
Jeśli nie super crema to przychylam się do pomysłu ze zmiany kawy. Kup dowolną mieszankę do espresso, która jest świeżo palona, w żadnym wypadku nie z marketu. Wdzięczne kawy do espresso (dużo wybaczają) to Mujeres (np. Swiezopalona.pl) i Ariadna od Mastro Antonio.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2983 dnia: 19 Styczeń 2019, 13:39:43 »


Oczywiście że na włączonym. Jak ubiję mocniej nie leci. Jak zwiększę grubość mielenia i docisnę, to wodospad. Po zwiększeniu grubości mielenia 14g, 17s, 50ml, crema szybko znika, na drobniejszym przemiale utrzymywała się

Zawsze ubijaj mocno  (przed tym zamieszaj kawę w pf spinaczem). Delikatnie odkrecaj młynek i wymiel odrobinę kawy do słoiczka 8 dopiero do pf. Ilość kawy i mocne ubicie cały czas takie samo. Jeśli to nie działa to masz kawę do niczego.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #2984 dnia: 19 Styczeń 2019, 13:49:59 »
(przed tym zamieszaj kawę w pf spinaczem).
Nie popadajmy w paranoję.

Jest świeża kawa z dobrej palarni czy sklepowa?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi