Autor Wątek: Powtarzalność smaku w dripie  (Przeczytany 16765 razy)

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Styczeń 2015, 15:09:34 »
[...]myślałem, że już jest grubo[...]
A którego młynka używasz do przelewania?

Jeśli jest grubo, a nadal nie cieknie, to może pył zapycha filer? Jak wygląda filtr po ekstrakcji? Jest błoto na ściankach?

Szukasz lekkiej klarowności czy aksamitnej konsystencji z phina?


Do mielenia pod drip używam, K6 lub Hario Slim. Częściej ten pierwszy.

Według kolejności, uporządkowałbym tak.
Po pierwsze, brak tej goryczki i papieru, który ostatnio mnie prześladuje w tej metodzie.
Po drugie, ma być albo orzeźwiająco dosyć lekko, ale jeszcze nie płasko, owocowo lub czternascie odmian cytryny.
I dowiedziałem się, że tak można uzyskać aksamit phina i raz mi się udało, a zatem tego też.
Przy czym te trzy pomysły na smak nie muszą być w jednej filiżance, bo zdaje się iż może być nie możliwe.
Chyba mam przepis na idealnego dripa ;)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Styczeń 2015, 19:43:22 »
Mi z kolei trudno jest wejść nawet na 2:30 min.

Jaka doza?
czternascie odmian cytryny
Tego trzeba się wystrzegać piłem coś takiego straszne doznanie :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Styczeń 2015, 21:18:15 »
Do mielenia pod drip używam, K6 lub Hario Slim. Częściej ten pierwszy.
I jak z pyłem?

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Styczeń 2015, 21:46:07 »
Jeśli chodzi o błoto na ściankach. Czasami jest, ale zależy od metody polewania ...
Pamiętam, że w zależności od grubości na ściankach filtra osadzały się odpowiednio cząstki o danym rozmiarze przemiału.
Na co zwrócić uwagę ?! Sprawdzić w palcach ?!

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Styczeń 2015, 22:00:06 »
Po pierwsze, brak tej goryczki i papieru, który ostatnio mnie prześladuje w tej metodzie.
Posmak papieru, to może być sprawa filtra lub jego płukania.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Styczeń 2015, 22:24:48 »
Mi z kolei trudno jest wejść nawet na 2:30 min.

Jaka doza?
15 g. / 250 ml. | filtr nowy, przepłukany | model Hario V60-01 | preinfuzja 30 sek. od pierwszego kontaktu wody z kawą

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Styczeń 2015, 23:24:08 »
Po pierwsze, brak tej goryczki i papieru, który ostatnio mnie prześladuje w tej metodzie.
Posmak papieru, to może być sprawa filtra lub jego płukania.


Coraz więcej przelewam, przed zrobieniem kawy ... Ale spróbuję przyjrzeć się przemiałowi.
Edytowałem celem dodania zdjęć, po i przed.
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2015, 23:59:03 wysłana przez mr_j »

Offline shaqks

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Kawiarka G.A.T Valentine/ Drip Hario 02 / Aeropress / Chemex(NS Aurelia 2)
  • Młynek: Mazzer Luigi Mini(F83e, Anfim Super Caimano, Mazzer SJ)
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Styczeń 2015, 16:29:50 »
robimy taki eksperyment, ze rozkręciliśmy młynek najbardziej jak sie da, ze daje gruz i przelewamy.. w normalnych czasach jak chcemy to nawet sie taki wydłuza. Zależnie od metody ale w celu uzyskania dłuższego czasu przepływu można spróbować następujących rzeczy: kalita zwłaszcza ( choc chemex i drip też ) po preinfuzji przemieszaj łyżką zalane ziarno ( zniszczysz kanaliki którymi ucieka woda ) i zacznij bardzo delikatnie polewać.. utworzy się taka skorupka i woda bd wolno płynąć . 2. Zmniejsz moc strumienia polewania  , 3. Kombinuj z polewaniem małymi partiami/ ciągłym/ nie nalewaj przynajmniej na początku " na zapas" .

..zrób te rzeczy a na najgrubszym zmieleniu dojdziesz do 5 czy 6 minut jak się uprzesz

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Styczeń 2015, 18:55:42 »
Zrobiłem przed chwilą dripa. Etiopia Sidamo od Gorana, 12 g, 200 ml, ok 2:15 min., z odsiewaniem pyłu. No po prostu kawa idealna.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Styczeń 2015, 19:06:44 »
Jakie macie doświadczenia z temperaturą ? Jest możliwość trafienia, drip bez goryczy w jakimś konkretnym przedziale temperaturowym ?
Czy są takie widełki, gdzie może być większa szansa na "dobre smaki" (bez papieru, spalonej goryczy) np 85-90C ?

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Styczeń 2015, 19:21:48 »
Ostatnio zaparzam 85-90 st.C i (wg mnie) to chyba optymalna temperatura. Tak naprawdę, to wszystko zależy od użytej kawy, więc eksperymenty są jedyną słuszną drogą. Zasada jest ogólnie taka, że im niższa temperatura, tym więcej kwasków i mniej goryczy i analogicznie z wyższymi temperaturami. Smaku papieru nie pozbywasz się przez zaparzanie określoną temperaturą, ale przez przelanie filtra wodą na samym początku.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Styczeń 2015, 20:31:57 »
Wydaje mi się, że to co innego, przelewam 150-200g wody przez filtr. Nie pomogło.
Stawiam na młynek, że mam dużo pyłu. Ale chyba na zdjęciach tego nie widać ?!

Offline maro

  • Wiadomości: 969
  • Ekspres: Vibiemme Domobar, Wega mini, Harrio V60, Hario syphon, Chemex, Eva Solo, Bodum FP, Bialetti, G.A.T. Phin, Rancilio Epoca, Faema Enova, Isomac Tea II,
  • Młynek: Baratza Preciso, Peugeot, Hario Skerton, Faema
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Styczeń 2015, 20:42:27 »
wszystko zależy od użytej kawy,
Przede wszystkim świeżej

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Styczeń 2015, 20:51:19 »
robimy taki eksperyment, ze rozkręciliśmy młynek najbardziej jak sie da, ze daje gruz i przelewamy.. w normalnych czasach jak chcemy to nawet sie taki wydłuza. Zależnie od metody ale w celu uzyskania dłuższego czasu przepływu można spróbować następujących rzeczy: kalita zwłaszcza ( choc chemex i drip też ) po preinfuzji przemieszaj łyżką zalane ziarno ( zniszczysz kanaliki którymi ucieka woda ) i zacznij bardzo delikatnie polewać.. utworzy się taka skorupka i woda bd wolno płynąć . 2. Zmniejsz moc strumienia polewania  , 3. Kombinuj z polewaniem małymi partiami/ ciągłym/ nie nalewaj przynajmniej na początku " na zapas" .

..zrób te rzeczy a na najgrubszym zmieleniu dojdziesz do 5 czy 6 minut jak się uprzesz

Spróbuję z tym grubym mieleniem ... Jeśli chodzi o preinfuzję i mieszanie. Rozumiem, że po nalaniu wody mam mieszać. A nie jak już przeleci w trakcie preinfuzji ?!

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4979
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Powtarzalność smaku w dripie
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Styczeń 2015, 20:57:45 »
Jakie macie doświadczenia z temperaturą ? Jest możliwość trafienia, drip bez goryczy w jakimś konkretnym przedziale temperaturowym ?
Czy są takie widełki, gdzie może być większa szansa na "dobre smaki" (bez papieru, spalonej goryczy) np 85-90C ?

Większa temperatura pozwala więcej wyciągnąć z kawy, ale też ze wzrostem temperatury może pojawić się goryczka. Pierwsze parzenie robię przy 85°C, a następne zależnie od efektu w filiżance

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi