Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463755 razy)

Offline Atanerw

  • Wiadomości: 9
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1035 dnia: 27 Listopad 2018, 13:14:07 »
Ok rozumiem, dziekuje za odpowiedź :)
Planuje kupic kawiarke dla 1, sporadycznie 2 osób.
Zastanawiam sie nad pojemnoscia pomiedzy 6tz a 3 tz, zeby bylo ok na kubek tj. Ok 160ml + czasem mleko, lub filizanka 150ml . Dylemat jest czy np z 3tz (te 100 ml) kawa wychodzi  na tyle esencjonalna ze mozna ją spokojnie rozwodnic do tych 160 przy zachowaniu smaku i nie stworzeniu lurki. Czy lepiej brac 4 lub 6 tz i mniej rozwadniac

Czego oczekuje jesli chodzi o moc --> Kawe pije zazwyczaj  z ekspresu Jura ena 9 one touch ustawiam na ok 160 ml srednia gruboscia mielelnia ziarna w normalnej mocy i jest dla mnie ok. Raczej sama arabica z bazzary

Klasyczna moka odpada bo potrzebuje indukcji...
Bailetti Moka induction mega pasuje mi do kuchni  :evil: ale  boje sie ze 3 tz bedzie za malo -->stalowa to podobno jeszcze wiecej wody zostaje w  zbiorniczku. Znow 6tz  to 30g kawy na jeden raz to sporo...
Zastanawiam sie tez nad opcja Bialetti musa na 4tz  (mniej pasuje do kuchni :lol2:, ale wyszlo by ok 150 ml kawy wiec idealnie) lub opcje 6 tz z reduktorem na 3 tz  ale tutaj wraca pytanie czy kawe 3tz moge rozwodnic czy lepiej tego nie robic jednak.

Prosze o jakas radę bo w kawiarkach totalnie sie nie orientuje ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2018, 13:16:44 wysłana przez Atanerw »

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1036 dnia: 27 Listopad 2018, 13:27:45 »
Ja mam kawiarkę 3tz i wychodzi z niej 90-100ml kawy. Do tego dolewam 100-150 ml wody i mam pyszna i wciąż mocną kawę. Myślę, że opcja 4tz byłaby dobra. Wtedy wychodzi ok. 120ml naparu, rozlewasz to na pół, czyli po 60ml i dolewasz po 100ml wody albo mleka i masz fajną kawę. A i jak samemu będziesz sobie robił, to nie będziesz musiał korzystać z reduktora raczej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1037 dnia: 27 Listopad 2018, 13:50:59 »
@Atanerw może zamiast kawiarki Aeropress? Sypiesz ile chcesz i zalewasz od 70 do 250 ml. ok 220 ml kawy można spokojnie zrobić na raz.

Z kawiarki to zależy co lubisz ja w swojej 3tz nalewałem 100ml wody i mieliłem drobniej kawę. Co dawało mi ok. 60 g naparu o stężeniu ok. połowy espresso. Można było to rozcieńczyć do 200 ml wtedy dawało coś podobnego do americano. Jednak czy oceniłbyś to jako lurę to już tylko Ty wiesz.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2018, 13:56:57 wysłana przez krystians »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1038 dnia: 28 Listopad 2018, 17:37:11 »
Na prywatną prośbę koleżanki @Atanerw zrobiłem próbę z pomiarem wagi, wrzucam tutaj do wątku, bo może jeszcze komuś się przyda. Posiadam kawiarkę marki Belletti Moka Induction 3 tz. Do dolnego pojemnika weszło mi pod zaworek bezpieczeństwa 210 g wody. Uzyskałem 55 g naparu. kawa to Honduras Guara Azul od Gorana. Przemiał na kinu M47 na nastawie 1,9. Kawy nie ważyłem, do sitka nasypałem ziarna równo z rantem. Po zmieleniu, przesypaniu do Sitka po delikatnym ostukaniu nadmiar usunąłem na równo z rantem. Kawa wyszła smaczna, piękna kwaskowa owocowość, lepsza niż z tygielka, bardzo blisko jej było do espresso, ale ekspres od ponad tygodnia w serwisie, więc może to ułomność pamięci. Połowę naparu użyłem do wykonania latte dla żony. Żona twierdzi, że trochę za mocna, ale ona pija praktycznie samo mleko , dla tego czasem robię z takiego naparu 3 cappuccino dla żony/gości, lub jak sam jestem w gościach i wszyscy są zadowoleni. Jak robię kawę tylko dla siebie to 50-60 ml też nie stanowi problemu . Moim zdaniem 3 tz to idealna pojemność dla 1-2 osób, maksymalnie 3 o ile wszyscy piją mleczne.

EDYCJA: ważne jest to, że zatrzymuję ekstrakcję kiedy zaczyna prychać z dyszy poprzez zanurzenie kawiarki w miseczce z zimną wodą.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 28 Listopad 2018, 18:39:37 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1039 dnia: 28 Listopad 2018, 18:17:50 »
To w mojej kawiarce Top Moka 3tz wartości są zgoła inne. Pod zawór wchodzi 150-155ml wody i naparu wychodzi 90-100 gramów. Jak u Ciebie wchodzi 210ml wody i wychodzi tylko 55 gramów naparu, to trochę dziwne

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1040 dnia: 28 Listopad 2018, 18:32:20 »
To w mojej kawiarce Top Moka 3tz wartości są zgoła inne. Pod zawór wchodzi 150-155ml wody i naparu wychodzi 90-100 gramów. Jak u Ciebie wchodzi 210ml wody i wychodzi tylko 55 gramów naparu, to trochę dziwne
Masz kawiarkę TopMoka 3tz, a @Miklas kawiarkę od Bialetti 3tz Moka Induction. To, że obie są oznaczone jako 3tz jeszcze nie znaczy, że dadzą ten sam uzysk [emoji14] Trochę to dziwne, ale taki już urok.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1041 dnia: 28 Listopad 2018, 18:36:45 »
dużo jeszcze zależy od tego kto kiedy zatrzymuje ekstrakcję :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1042 dnia: 28 Listopad 2018, 18:45:07 »
To w mojej kawiarce Top Moka 3tz wartości są zgoła inne. Pod zawór wchodzi 150-155ml wody i naparu wychodzi 90-100 gramów. Jak u Ciebie wchodzi 210ml wody i wychodzi tylko 55 gramów naparu, to trochę dziwne
Ważne: zatrzymuję ekstrakcję kiedy zaczyna prychać z dyszy poprzez zanurzenie kawiarki w miseczce z zimną wodą.

Nie dopisałem tego w poprzednim poście, już edytowałem.

Druga sprawa ta bialetti na indukcję ma dużo szerszy dolny pojemnik niż kawiarki całe aluminiowe, pewnie po to, żeby pętla złapała, przy czym wysokość jest podobna do normalnej kawiarki. Dla tego nie zwracał bym bardzo uwagi na pojemność dolnego pojemnika, bo pojemność jest wynikiem szerokości a zagłębienie rurki od sitka jest odpowiednio dobrane dla 3 tz.


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Atanerw

  • Wiadomości: 9
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1043 dnia: 28 Listopad 2018, 22:30:13 »
WOW Miklas dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Tego mi brakowało ;)  :poklon: :poklon: :poklon:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1044 dnia: 28 Listopad 2018, 22:34:36 »
Ja przerywam kiedy zaczyna lecieć piana, jeszcze zanim zaczyna prychać. Jak widać z różnych kawiarek różne mogą być rezultaty. Dlatego jeśli ilość jest ważna chyba najlepiej wpierw zobaczyć jakie modele są interesujące i pytać o konkretne urządzenie.
« Ostatnia zmiana: 28 Listopad 2018, 22:39:24 wysłana przez krystians »

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1045 dnia: 28 Listopad 2018, 22:38:00 »
Ja również przerywam od razu, kiedy zaczyna lecieć piana. Traci się wtedy jakieś 10ml naparu, ale to dobrze, bo wiadomo, że ta końcówka jest najgorsza smakowo.

Generalnie jeśli chodzi o kawiarki pod kuchenki gazowe, to myślę, że jednak taka typowa objętość naparu to 30ml na 1 espresso, więc wielkość 3tz powinna robić minimum te 80ml. Mówię tutaj o typowym przepisie, bo wiadomo, że można kombinować z przemiałem, filtrami itp. Ale widocznie sprawa ma się w ogóle inaczej w przypadku kawiarek pod indukcję.
« Ostatnia zmiana: 28 Listopad 2018, 22:46:39 wysłana przez adnage19 »

Offline Atanerw

  • Wiadomości: 9
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1046 dnia: 28 Listopad 2018, 23:36:29 »
Ale widocznie sprawa ma się w ogóle inaczej w przypadku kawiarek pod indukcję.

Właśnie dlatego jak zobaczyłam u Miklasa tą czerwoną bestyjkę to od razu napisałam żeby się wypowiedział jak to działa w praktyce, bo w teorii jakby nic się nie zmienia, a okazuje się że różnic troszkę jest, a informacji o nich w internecie jak na lekarstwo ;( jak już ktoś bierze indukcję to Venusa ;(

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1047 dnia: 28 Listopad 2018, 23:48:38 »
Jutro spróbuję jeszcze raz z drobniejszym przemiałem i grubszym. Dawno nie używałem kawiarki i może nie wstrzeliłem się z grubością przemiału. W smaku było jednak dobrze. Ciężko powiedzieć.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1048 dnia: 29 Listopad 2018, 08:34:57 »
Dziś sprawdziłem na delikatnie innych przemiałach +- 0,1 w Kinu i nadal 55g.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1049 dnia: 29 Listopad 2018, 08:55:49 »
Nigdy nic nie przerywałem, bo mam najlepszą kawiarkę z porcelany (Ancap).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi