Autor Wątek: Kącik audiofila  (Przeczytany 101930 razy)

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #105 dnia: 22 Styczeń 2015, 19:24:39 »
Oj nie przesadzaj ;) że w mieszkaniu nie ma miejsca na upchanie 2 klocków :), podłogi ci mało, ja rozumiem, finansowo może być gorzej ale miejsce :).

Wzmacniaczyk ciut lichy wybrałeś w sumie :). Było pisać PW coś by się poszukało ;), popytał bym znajomych itp :)

pzdr. Łukasz


A tak apropo's miejsca te dwie podłogowe kolumny  ze zdjęcia, to pod tym skosem dachu staną?
Kiedyś się po poradę w temacie łuku chętnie zgłoszę bo Polarisy fajne ale chłopaki chciałyby bloczkowe, a to dla mnie terra incognita.

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #106 dnia: 22 Styczeń 2015, 20:01:48 »
Kolumny stoją około 2m od ściany ( tylnej ) teraz zagościły dyfuzory z czasem dojdą pochłaniacze ( narazie $$$ trzeba zbierać ;) no i muszę dorobić dyfuzor przenośny i ustawiać przed TV na odsłuchy ;)

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/661/ZGvoWK.jpg
Kącik audiofila



pzdr. Łukasz

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #107 dnia: 22 Styczeń 2015, 21:13:13 »
a jak skosy wprowadzają zmiany w falach?
ps. coś mały ten tv

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #108 dnia: 22 Styczeń 2015, 21:29:35 »
Nie wiem czy taki mały rozdzielczość 4k i 55 inczów, starczy przy większym już chyba byśmy latali oczami do okoła ;)  Panorama na telefonie robi takie wrażenie. Pokój ma 4.6 x 5.7m nie wiem nawet czy nie jest ciut za duży jak na ten pokój ;)

Skosy pływają na fale owszem odbija pod pewnym kątem, ale będą pochłaniacze ZA słuchaczem i po bokach pewnie i być może na skosach w wybranych miejscach, oraz tylne dyfuzory pod sam skos.


pzdr. Łukasz 

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #109 dnia: 22 Styczeń 2015, 21:43:58 »
4K to sam dobrze wiesz, że zbyt mały. No chyba, że siedzisz do 1,5 m od tv.

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #110 dnia: 22 Styczeń 2015, 21:47:21 »
siedzę od Tv hm miedzy 2-2.5m sprawdzałem w sklepie 55 to MAX co bym kupił większe z takiej odległości robiły już problemy z ogarnięciem ekranu, wg zaleceń do 55 cali minimum to 2.1metra a max to 3.9m i coś w tym jest. Przy 60" i takiej odległości już był za duży choć niby od 2.3m może być.


pzdr. Łukasz

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #111 dnia: 22 Styczeń 2015, 22:06:24 »
zalecenia są zależne od tego kto pisze  :taktak:
ja przy 60" twierdzę, że zbyt mały, u mnie optymalny 80 - ale nie będę wydała fortuny na tv a potem nie będę się starał klientem roku Stoenu  :blue:


Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #112 dnia: 22 Styczeń 2015, 22:55:37 »
Nie wiem testy organoleptyczne w moim wykonaniu potwierdzają, że jak bym siedział przy 60" w odległości 1.5m to musiał bym być chyba nie normalny bo głowa lata do okola ekranu, chyba, że chcesz posiedzieć dłużej i czekać aż mózg zacznie redukować sobie bodźcie wzrokowe i zaczniesz ogarniać tylko środek ekrany i pomijać to co się dzieje do okoła, mogłem kupić i 60" ale musiał bym siedzieć w moim odczuciu z METR dalej, jak siadam na 1.5m od ekranu jak ładuję pada od konsoli i gram to jest jakiś ABSURD w ogarnięciu całego ekranu.... , nie wiem co chcesz udowodnić, siedziałeś przy 60" tv w odległości 1.2METRA oglądając pokazówkę w full rozdzielczości ( bo tak wynika z twojej tabeli ) i chcesz mi powiedzieć, że to optymalna odległość przy takiej rozdzielczości :), Ja w myśl tej tabeli powinienem siedzieć jakieś 0.7 METRA żeby optymalnie ogarniać 55 CALOWY telewizor :). ty tak poważnie ?? Może dodasz jeszcze, że jest to jakaś zmowa producentów Telewizorów A 55" 4k kupują ludzie którzy siedzą 0.7 metra od nich ?? Musiał by mi się chyba na łeb ten TV spierd... żebym OPTYMALNIE siedział 0.7m i jeszcze dobrze sobie wmówić że to optymalna odległość przy której DOPIERO jestem w stanie ogarnąć ekran takiej rozdzielczości ?


pzdr. Łukasz

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #113 dnia: 23 Styczeń 2015, 06:27:43 »
Pojechales po koledze i jego tabelce;-) ja mam tylko 42 a jak siedzę bliżej jak 2 metry to mnie głowa zaczyna boleć i najnormalniej w świecie źle się ogląda.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #114 dnia: 23 Styczeń 2015, 07:14:43 »
wg zaleceń do 55 cali minimum to 2.1metra

jak widać w cytacie - to nie ja się powoływałem na zalecenia  8)
pisałem, że zalecenia są takie, jak ktoś je wymyśli.

Jednemu niezbędna jest rozdziałka 4K, innemu 60" (mój pokoik jest ciutkę większy, to i odległość mam niestety większą) a jeszcze innemu sypialniany telewizorek - jak w komunie, każdemu po TV  :jezyk:
I przy okazji - sam dobrze Łukasz wiesz, że w zaleceniach mniej chodzi o cale, a bardziej o rozdzielczość i możliwość rozpoznawania drobnych detali przez ludzkie oko.

Chyba Tobie nie trzeba udowadniać, że im dalej od odbiornika tym słabiej oko (zdrowe!) rozpoznaje owe detale.

Np.: organizacja THX zaprezentowała swoje wyliczenia, według których optymalna odległość od ekranu jest wtedy, gdy zajmuje on kąt 40 stopni (można to w uproszczeniu wyliczyć mnożąc przekątną ekranu × 1,2).

55cala x 1,2 ~ 167cm
Jak rozumiem organizacja THX jest znana?  :)

ps. są też bardziej zaawansowane sposoby wyliczeń oparte na tablicach/pracach Dr Hermana Snellena - ale to IMO zbędne. Oglądaj z dowolnej odległości, to Twój telewizor, materiał 4K (?) i zadolowolenie...
Ot po prostu zwróciłem uwagę na tv i odległość.

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #115 dnia: 23 Styczeń 2015, 09:32:33 »
Nie no po prostu tak się NIE DA :), Póki co w 4k nie wiele jest co oglądać, tak to generalnie jadę i tak na full HD, ściągnąłem materiał pokazowy w 4k do zabawy i uwierz pomijając detale nie da się siedzieć 0.7-1m od ekranu, tzn dać się da ale ma to taki sens jak postawienie TV do góry nogami czyli żaden...

Zanim kupiłem TV siedziałem w sklepie i oglądałem te śmieszne pokazówki w 4k z odległości mniej więcej jak siedzę w domu i 55" to MAX MAXÓW na co byłem w stanie się zdecydować, wszystko powyżej robiło się już problematyczne do ogarnięcia, nawet ta 55 w moim odczuciu i mojej odległości od oglądania jest na pograniczu optymalnej przekątnej.

Teraz piszesz ze można w uproszczeniu mnożyć przekątną x 1.2 czyli te niecałe 1.7m, ale w myśl tabeli wyżej którą podałeś dla mojej rozdzielczości optimum wynosi PONIŻEJ metra ??

to teraz które wyliczenia są prawidłowe ??

pzdr.Łukasz

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #116 dnia: 23 Styczeń 2015, 10:31:28 »
Które? zapewne Twoje, na które się powoływałeś  :diabelek:
a poważniej - jak pisałem - w zależności od przyjętej metodologii.
dr Snellen od wielu lat nie jest na tym świecie, ale w okulistyce jego tablice są do dziś wykorzystywane, a wyliczenia na podstawie których był robiony ów wykres
są następujące (załącznik) gdzie:
VD: odległość optymalna
DS: przekątna ekranu (w calach)
NHR: natywna rozdzielczość pozioma ekranu (w pikselach)
NVR: natywna rozdzielczość pionowa ekranu (w pikselach)
CVR: rozdzielczość pozioma wyświetlanego materiału wideo (w pikselach)

ps. pamiętaj, że wszystkie wyliczenia mają sens przy materiale 4K, a nie SD czy HD.

Offline wyspiarz

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 344
  • Ekspres: Rocket Giotto Evo V2 / Chemex
  • Młynek: Mazzer MINI A digital
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #117 dnia: 23 Styczeń 2015, 10:51:43 »
Kapitalnie ale w praktyce oglądanie materiału 4K z odległości mniej niż METR ( patrz twoja pierwsza tabela ) na ekranie 55" jest w praktyce awykonalne...

Patrząc na tabelę to żeby OPTYMALNIE oglądać z mojej odległości powinieniem mieć jakies 110" tv

pzdr. Łukasz
« Ostatnia zmiana: 23 Styczeń 2015, 10:54:46 wysłana przez wyspiarz »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #118 dnia: 23 Styczeń 2015, 20:10:06 »
A w tych tabelach/wzorach to nie chodzi o to, że przeciętne oko ludzkie na 60" i odległości 3m nie rozróżnia czy na ekranie mamy full HD czy 4K?
LMWDP #469

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Kącik audiofila
« Odpowiedź #119 dnia: 23 Styczeń 2015, 21:04:41 »
Doktorku  :brawa: pisałem to do Łukasza, 
Łukasz wiesz, że w zaleceniach mniej chodzi o cale, a bardziej o rozdzielczość i możliwość rozpoznawania drobnych detali przez ludzkie oko.
ale tak jak poprzedniej dyspucie brak mi sił i zapału na powtarzanie i pisanie tego samego raz jeszcze, ale inaczej zapisanego tak, aby zrozumiał.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi